RPO: Konieczne zmiany w nadawaniu tytułów profesorskich

Szkolnictwo wyższe

Dwaj naukowcy: dr hab. Michał Bilewicz i dr hab. Walter Żelazny od dłuższego czasu czekają na nadanie tytułów profesora przez Prezydenta RP - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Chce, by powstały nowe, bardziej transparentne procedury nadawania tytułów.

06.02.2020

Nowelizacja dyscyplinująca sędziów już w Dzienniku Ustaw

Wymiar sprawiedliwości

Zaledwie dwa dni po podpisaniu przez prezydenta, opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Ma wejść w życie po siedmiu dniach od publikacji. Wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie statusu "nowych" powołanych z udziałem obecnej KRS.

06.02.2020

Sędziowie zastępują Juszczyszyna, ale nie uznają jego zawieszenia 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego sędzia Paweł Juszczyszyn nie rozpatrywał spraw wyznaczonych na czwartek w olsztyńskim Sądzie Rejonowym. Zastąpili go inni, wylosowani sędziowie, którzy jednak zaznaczali, że zgodnie z uchwałą SN Izba Dyscyplinarna nie była uprawniona do zawieszenia Juszczyszyna.

06.02.2020

Jeśli pracodawca prowadzi ZFŚS, dotyczy go także RODO

Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy RODO

Żeby przyznać pracownikowi świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca musi poznać i ocenić jego sytuację życiową i materialną oraz członków jego rodziny, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Musi więc przetwarzać dane tych osób, ale tylko te dane, które są niezbędne dla realizacji celu, w jakim je pozyskał - wyjaśnia UODO.

06.02.2020

Reklamy w Warszawie po uchwale krajobrazowej zbada UOKiK

Samorząd terytorialny Budownictwo

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające, czy w stolicy nie dojdzie do stworzenia monopolu jednej spółki i ograniczenia dostępu do rynku reklamy zewnętrznej. Chodzi o zapisy uchwalonej niedawno uchwały krajobrazowej w Warszawie.

06.02.2020

Publikacje o prawie autorskim wyróżnione w konkursie Magazynu Literackiego Książki

Prawo cywilne Wydarzenia

Książka „Ilustrowane prawo autorskie” prof. Ryszarda Markiewicza z Uniwersytetu Jagiellońskiego została wyróżniona w najnowszej edycji konkursu Magazynu Literackiego Książki. Natomiast tytuł książki stycznia 2020 r. otrzymała w tym konkursie publikacja „Rozrywki XXI wieku a prawo własności intelektualnej” prof. Katarzyny Grzybczyk z Uniwersytetu Śląskiego.

06.02.2020

MEN podaje koszty spotu o marzeniach ósmoklasistów

Zarządzanie oświatą

Piętnastoletnia Julia marzy, by po egzaminie ósmoklasisty wyjechać na wymarzone wakacje, a jej rówieśniczka Ludwika szykuje się do kontynuowania nauki: "w kierunku motoryzacji i silników". Z pomocą przychodzi im MEN - to treść spotu, które ministerstwo publikowało podczas strajku nauczycieli. Teraz resort podaje koszt tej produkcji.

06.02.2020

Młodzi lekarze dostaną nowe przywileje pracownicze

Zawody medyczne

Do procedowanego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty posłowie zgłoszą poprawki, które minister zdrowia wypracował wspólnie z rezydentami. Znajdzie się w nich m.in. przepis, który umożliwi młodym lekarzom trzykrotną zmianę specjalizacji.

06.02.2020

Polska, Niemcy, Francja i Włochy krytykują unijną politykę konkurencji

Ochrona konkurencji

Ministrowie do spraw gospodarczych Polski, Niemiec, Francji i Włoch, chcą, by Unia zmieniła zasady oceniania fuzji horyzontalnych i skuteczniej zwalczała bariery na rynku cyfrowym. Napisali w tej sprawie list do unijnej komisarz do spraw konkurencji. Wynika z niego, że obecne zasady nie sprzyjają konkurencyjności unijnych firm.

06.02.2020

NIK: Programy rewitalizacji podkarpackich gmin bez efektów

Samorząd terytorialny

Kontrola NIK wykazała, że podkarpackie gminy popełniły wiele błędów przy przygotowaniu programów rewitalizacji, a skomplikowane procedury wydłużały ich weryfikację. Dlatego też w sześciu skontrolowanych gminach rewitalizacja nie rozpoczęła się wcale albo przebiegała z dużym opóźnieniem, a efekty wystąpiły tylko w jednej z nich.

06.02.2020

Wybory prezydenckie mają kosztować blisko 320 mln zł

Wybory

Ponad dwa razy więcej niż przed pięcioma laty mają kosztować tegoroczne wybory prezydenckie. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że na ten cel przewidziano 319 mln 700 tys. zł.

06.02.2020

Polska zorganizuje konferencję na temat ochrony wolności religijnych

Administracja publiczna Wydarzenia

Promocja wolności religijnych oraz ochrona osób prześladowanych z powodów religijnych - mają być tematem zaplanowanej w dniach 14-16 lipca 2020 roku międzynarodowej konferencji, którą Polska zorganizuje we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

06.02.2020

KNF ostrzega przed stosowaniem złych wskaźników

Spółki Finanse Compliance

Od 2 stycznia 2020 roku podmioty nadzorowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego mogą stosować wyłącznie wskaźniki referencyjne opracowywane przez administratorów znajdujących się w rejestrach prowadzonych przez ESMA - przypomina Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. I ostrzega, że za naruszenie tego wymogu rozporządzenia BMR grożą sankcje.

06.02.2020

Prokuratura nie zajmie się wyborami do Rady Ławniczej SN

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie grupy ławników podczas majowych wyborów mogło dojść do szeregu nieprawidłowości, m.in. celowego zniszczenia lub ukrywania kart wyborczych. Prokuratura Rejonowa Śródmieście-Północ odmówiła jednak wszczęcia dochodzenia - jak ustaliło Prawo.pl. Uzasadniła to brakiem znamion czynu zabronionego. Zawiadamiający zapowiadają zażalenie.

06.02.2020

9-procentowa stawka CIT pełna niejasności

CIT

Po styczniowych zmianach przepisów i podwyższeniu limitu przychodów do określania statusu małego podatnika niejasne stały się regulacje dotyczące korzystania z obniżonej stawki CIT. Rozbieżności w limitach przychodów wywołują wątpliwości – zwłaszcza, że nie wiadomo, który kurs waluty stosować i czy chodzi o kwoty brutto czy netto.

06.02.2020

Żyjemy krócej. Dzięki temu przyszła emerytura będzie wyższa, o ile jej dożyjemy

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Nie tylko wysokość płaconych składek, ale także każdy dodatkowy rok pracy, a nawet jej miesiąc po osiągnięciu wieku emerytalnego, może zwiększyć świadczenie, jakie będziemy pobierać w przyszłości. Także dlatego, że potencjalnie krócej będziemy je pobierać. ZUS przelicza zgromadzony przez nas kapitał według średniego trwania życia.

06.02.2020

Mimo wsparcia gmin kopciuchy wciąż dymią - rząd wzywa na pomoc banki

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd chce stworzyć zbiór danych o źródłach ciepła w budynkach i lokalach w całym kraju - Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. W inwentaryzacji mają brać udział samorządy. Ma to wesprzeć programy antysmogowe, które idą jak po grudzie. Przy słabej promocji mało kto wie, że może dostać pieniądze na wymianę starych pieców, a skomplikowane wnioski odstraszają. Ratunkiem miały być gminy, teraz na pomoc rząd wzywa również banki.

06.02.2020

SN: Weryfikacja "nowego" sędziego uzależniona od rodzaju sądu i sprawy

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy dopuszcza okoliczności, które mimo wadliwości procedury powołania na stanowisko "nowego" sędziego, mogłyby świadczyć o zachowaniu minimalnego standardu bezstronności i niezawisłości. Jakie? Gdy chodzi o osobę, który spełniałaby kryteria, także podczas wyboru przez KRS w innym składzie.

06.02.2020

Chorzy kontrolują rozliczenia swoich lekarzy z NFZ

Finansowanie zdrowia

Pacjenci wykryli prawie 800 nieprawidłowości rozliczeniach lekarzy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wartość usług medycznych, z których zainteresowani nigdy w gabinecie lekarskim nie skorzystali, albo skorzystali i zapłacili za to z własnej kieszeni a nie powinni, wyniosła prawie 217 mln zł.

06.02.2020

Komitet Helsiński: Represje wobec sędziów ograniczą prawa człowieka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma praw człowieka bez niezależnych, niezawisłych sądów. Ustawa dyscyplinująca sędziów ma na celu ograniczenie niezależności sądów, a przecież art. 173 Konstytucji mówi, że sądy „są władzą odrębną i niezależną od innych władz – stwierdził w ogłoszonym w środę stanowisku Komitet Helsiński w Polsce.

05.02.2020