Komisarz UE ostrzega Polskę przed niewykonaniem wyroku TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące i nie mogą być podważane przez sądy krajowe, nawet te konstytucyjne - oświadczył w czwartek unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders. Zapowiedział, że Komisja będzie z uwagą przyglądała się sytuacji w SN, a on nie zawaha się przed poproszeniem kolegium KE o podjęcie odpowiednich środków.

23.04.2020

KE chce by Rada Unii zajęła się wyborami w Polsce

Wybory Prawo europejskie

Wybory w Polsce muszą być równe, wolne i zgodne z wartościami Unii Europejskiej - stwierdził w czwartek Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Jak podkreślił, wybory w obecnej sytuacji mogą nie sprostać szeregowi norm międzynarodowych. I poinformował, że KE chce, by kwestią wyborów w Polsce zajęła się Rada UE w ramach procedury z art. 7.

23.04.2020

Pieniądze z budżetu UE będzie łatwiej wydawać

Finanse publiczne Koronawirus

Rada Unii Europejskiej przyjęła w środę drugi już akt ustawodawczy zmieniający przepisy polityki spójności o wykorzystaniu unijnych funduszy strukturalnych. Chodzi o lepsze wykorzystywanie pieniędzy z polityki spójności na pomoc w walce z pandemią Covid-19. Już od piątku, 24 kwietnia, państwa członkowskie będą mogły przekierować zasoby na działania związane z kryzysem.

23.04.2020

W piątek rusza europejski hackathon #EUvsVirus

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

W piątek rozpoczyna się ogólnoeuropejski hackathon, który ma opracować innowacyjne rozwiązania do walki z pandemią koronawirusa i wywołanym przez nią kryzysem - poinformował w środowym komunikacie GovTech Polska. Konkurs potrwa do 26 kwietnia.

23.04.2020

NIK: Kolej i żegluga w tyle, ładunki jadą na TIR-ach

Prawo gospodarcze

Kraje UE stopniowo ograniczają transport drogowy towarów w kontenerach na duże odległości (300 km lub więcej) na rzecz innych środków transportu. Tymczasem w Polsce wciąż najwięcej towarów przewożą TIR-y i brakuje pomysłu na rozwój transportu kolejowego i wodnego - mimo że Polska ma do tego doskonałe warunki. NIK zwraca uwagę, że powolny rozwój transportu intermodalnego może zaprzepaścić szanse Polski na skorzystanie, jako kraju tranzytowego, na wymianie handlowej Chin z Europą.

23.04.2020

TK: Wyroki w sprawie uchwały SN ze sporem o bezstronność w tle

Prawnicy

Prawo części sędziów Trybunału Konstytucyjnego do orzekania kwestionuje nie tylko Rzecznik Praw Obywatelskich i I prezes Sądu Najwyższego, ale także niektórzy sędziowie tego Trybunału. Piotr Pszczółkowski twierdzi, że niejasne są procedury rozpatrywania wniosków o wyłączenie sędziów. I niektórzy z nich orzekają we własnych sprawach.

23.04.2020

Szpitalne szkoły niedofinansowane i bez odpowiednich regulacji

Szkoła i uczeń Koronawirus

Funkcjonowanie szkół szpitalnych nigdy nie było łatwe, ale w czasie pandemii problemów jest szczególnie dużo. Muszą się mocno postarać, by otrzymać drukarki, przyłbice, rękawiczki, maseczki, bo organy prowadzące już upominają, żeby nie kupować nic poza minimum niezbędnym do przetrwania. No i jest problem ze zdalnym nauczaniem.

23.04.2020

Sądy w czasie epidemii nieczynne, a prawa przedsiębiorców zagrożone

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wskutek ogłoszenia najpierw stanu zagrożenia epidemicznego, a aktualnie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 działalność sądów w Polsce uległa znacznemu ograniczeniu. Może to budzić obawy przedsiębiorców, że w przypadku sporów z kontrahentami zostaną pozbawieni możliwości sądowej ochrony swoich praw - piszą Monika Leszko i Paweł Bartosiewicz

23.04.2020

Wojewodowie nadal oddelegowują do szpitali medyków wbrew prawu

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Wojewodowie cały czas kierują do pracy przy zwalczaniu epidemii lekarzy i pielęgniarki, w tym takich, których nie mają prawa delegować. Na tym tle wyróżnia się jak na razie wojewoda śląski, którego pracownicy dzwonią do lekarzy i pielęgniarek i pytają o indywidualną sytuację oraz możliwości oddelegowania.

23.04.2020

Terytorialny zasięg urzędów skarbowych przestanie mieć znaczenie

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Minister finansów wskaże zadania Krajowej Administracji Skarbowej, które będą mogły być wykonywane przez urzędy z całego kraju. Ma to usprawnić obsługę podatników. Doradcy podatkowi widzą tu jednak ryzyko naruszenia przepisów o właściwości urzędów. Wydanie decyzji z ich naruszeniem jest jedną z przesłanek stwierdzenia jej nieważności. Nowa reguła może się więc stać źródłem sporów z fiskusem.

23.04.2020

Odmowa odroczenia składki przerywa ciągłość i blokuje zasiłki

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy wystąpią do ZUS o odroczenie płatności nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne lub ich rozłożenie na raty i dostaną odmowę, stracą prawo do ubezpieczenia chorobowego. Ratunkiem może być tylko złożenie wniosku o zgodę na opłacenie składek po terminie. W przeciwnym razie na prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego poczekają 90 dni.

23.04.2020

Wydziedziczenie rodziny możliwe, ale niełatwe

Wymiar sprawiedliwości

Brak testamentu oznacza, że majątek po śmierci dziedziczą krewni. Problem pojawia się, kiedy spadkodawca jest w konflikcie ze swoimi spadkobiercami. Może wtedy spróbować skorzystać z instytucji wydziedziczenia. Musi jednak zrobić to w testamencie, uzasadniając, dlaczego decyduje się na taki krok.

23.04.2020

Fałszywe testy w kierunku koronawirusa zalewają rynek

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

W szpitalach brakuje jednolitych procedur przeprowadzania testów w kierunku koronawirusa. Dlatego zlecają one badania w laboratoriach bez centralnej walidacji, skąd wychodzą fałszywe wyniki. W efekcie szpitale trzeba często niepotrzebnie zamykać. Eksperci alarmują, że szybkie i masowe testy mogą być zgubne.

23.04.2020

Europejska Sieć Rad Sądownictwa przygotowuje wykluczenie polskiej KRS 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) przygotował już wniosek w sprawie usunięcia ze swojego grona polską Krajową Radę Sądownictwa. Zdaniem tej organizacji, KRS działa wbrew interesom europejskiej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. KRS ma miesiąc na przedstawienie swojego stanowiska w tej sprawie.

22.04.2020

Bezpłatny LEX Alert Koronawirus przeprowadzi przez czas pandemii

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

W czasach koronawirusa prawo zmienia się bardzo często i szybko – samą tarczę antykryzysową nowelizowano ostatnio kilkukrotnie. Ustawodawca nie ułatwia sprawy, wprowadzając przepisy, które zawierają luki i budzą wiele pytań. W trudnych czasach pandemii trzeba korzystać z pewnych i sprawdzonych źródeł wiedzy. Dlatego naszym Czytelnikom i Klientom udostępniamy bezpłatnie specjalną bazę wiedzy, uwzględniającą wszystkie prawne aspekty Covid-19.

22.04.2020

RPO: Zwolnienia w administracji spowolnią załatwianie spraw obywateli

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Zgodnie z tarczą antykryzysową, jeśli negatywne skutki gospodarcze koronawirusa będą zagrażać finansom publicznym, rząd może zmniejszać zatrudnienie w administracji rządowej lub obniżać wynagrodzenia. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że jeszcze bardziej spowolni to załatwianie spraw obywateli przez urzędy.

22.04.2020

ZUS: W ramach tzw. postojowego wypłacono już ok. 200 mln zł

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

W ramach tzw. świadczenia postojowego wypłacono już około 200 mln zł - poinformowała w środę prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia postojowe wypłacane są od 15 kwietnia.

22.04.2020

Samorządowcy domagają się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Prezydenci i burmistrzowie Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich domagają się od rządu wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Argumentują, że de facto przesłanki do tego od dawna występują w Polsce. Ich zdaniem pozwoliłoby to na znaczne zmniejszenie groźby skutków ewentualnych roszczeń osób i instytucji dotkniętych obecnymi ograniczeniami.

22.04.2020

Rzecznik dyscyplinarny chce zawieszenia siedmiu sędziów SO w Olsztynie

Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych zwrócił się do prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie o rozważenie zarządzenia natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych siedmiorga sędziów tego sądu. Powodem ma być ich udział w postanowieniach kwestionujących status sędziów powołanych z udziałem nowej KRS.

22.04.2020