MSZ rozpoczyna konkurs na sędziego do Strasburga

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W związku z upływem 31 października 2021 r. kadencji polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło nabór na to stanowisko. Osoby chcące uzyskać rekomendację rządu mogą zgłaszać się do 6 listopada br.

09.10.2020

Zasady wyliczania zasiłków macierzyńskich ulegają zmianie

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy – przewiduje ustawa, która w piątek weszła w życie. Nowe przepisy są korzystne dla kobiet pobierających zasiłki macierzyńskie, które ucierpiały na skutek regulacji wprowadzonych tarczami antykryzysowymi.

09.10.2020

RPO: Zakazać terapii "leczących" homoseksualistów

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Już 30 lat temu homoseksualizm usunięto z klasyfikacji chorób Światowej Organizacji Zdrowia, a wcześniej organizacje naukowe i eksperci wskazywali, że orientacji seksualnej i tożsamości płciowej nie można „wyleczyć”. Tymczasem w Polsce takie terapie konwersyjne są prowadzone, mimo ich sprzeczności z wiedzą medyczną - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

09.10.2020

Wadium w zamówieniach publicznych musi być zwrócone

Zamówienia publiczne

Celem wniesienia wadium jest zabezpieczenie interesów i sytuacji zamawiającego. Wybór najkorzystniejszej oferty lub unieważnienie postępowania obliguje zamawiającego do zwrotu wadium wszystkim wykonawcom – oprócz zwycięskiego. Wadium podlega zwrotowi również w razie wycofania przez wykonawcę oferty przed upływem terminu składania ofert.

09.10.2020

Bezpieczeństwo pracy w nowej formie – skutki pandemii COVID-19

Prawo pracy BHP

W Polsce 2,5 mln osób, czyli 15 proc. wszystkich aktywnych zawodowo, jest zatrudnionych w branżach, które umożliwiają łatwe przejście na pracę poza zakładem. Potencjalnie nawet 36 proc. stanowisk nadaje się do takiego przekształcenia. Jednak 11-20 proc. ludzi nie chce pracować zdalnie, bo dla nich praca to kontakt z innymi. Wyjściem może być system mieszany – twierdzą eksperci.

09.10.2020

Do szpitali trafi kolejna partia leku na koronawirusa

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Komisja Europejska podpisała umowę ramową dotyczącą wspólnych zamówień na dostawę do 500 tys. dawek remdesiviru, którym leczeni są pacjenci z Covid-19. W kilku krajach UE, w tym w Polsce, leku zaczyna już brakować, bo prawie całą produkcję wykupiły USA.

09.10.2020

NIK po kontroli w więzieniach: cele nie są przeludnione, ale brakuje funkcjonariuszy

Wymiar sprawiedliwości

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w więzieniach. Sprawdziła m.in. czy cele spełniały wymogi określone w przepisach prawa i czy ich stan nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa osadzonych. Wyniki kontroli pokazują, że nie jest źle, jednak w jednostkach penitencjarnych w jednej celi mieszkalnej umieszcza się nawet 17 osób.

09.10.2020

Nowe standardy opieki nad pacjentami z koronawirusem już obowiązują

Opieka zdrowotna

Od 9 października obowiązuje nowy standard organizacyjny w podmiotach udzielających świadczeń zdrowotnych pacjentom podejrzanym o zakażenie lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Zmieniają się m.in. zasady kierowania pacjentów na testy - lekarz może zlecić badanie, gdy uzna, że są ku temu wskazania, nie ma już wymogu występowania czterech objawów jednocześnie,

09.10.2020

Dyrektorzy w urzędach obsadzani bez procedur i słabo dokumentowani

Administracja publiczna Prawo pracy

Ocena kandydatów i dokumentów, które prezentują, zamiast procedury - to norma przy rekrutacji na wyższe stanowiska w administracji. Nie ma jednolitych standardów, a ministerstwa dowolnie dokumentują proces zatrudniania dyrektorów – za pomocą wypełnionych formularzy, przedłożonych certyfikatów czy CV.

09.10.2020

Adwokatura protestuje przeciwko niekorzystnym dla prawników zmianom w podatkach

Prawnicy PIT

Przedstawiciele wolnych zawodów, w tym adwokaci i radcy prawni, którzy wybiorą ryczałtowe rozliczenie podatku, będą go płacić według stawki 17 proc. - to propozycja resortu finansów. A usługi prawne świadczone przez osoby nie będące profesjonalistami, miałyby być objęte 15-proc. stawką. - Takie zróżnicowanie jest nieuprawnione i nieuzasadnione uważa Naczelna Rada Adwokacka.

09.10.2020

Posiedzenia przygotowawcze miały być powszechne, ale sądy ich unikają

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Cele wprowadzenia posiedzenia przygotowawczego były szczytne - usprawnienie postępowań, zachęcenie stron go ugody i przyspieszenie spraw. Ale te przepisy - jak mówią prawnicy - są pełne min. Efekt? Mimo, że stosowanie tego narzędzia powinno być co do zasady obligatoryjne, sędziowie korzystają z niego "wyjątkowo", sięgając po furtkę w regulacji.

09.10.2020

Pieniądze na oświatę – rząd, samorząd czy hybryda?

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Subwencja oświatowa na wynagrodzenia nauczycieli nie wystarczyła, samorządy uzupełniły więc wypłaty ze swoich budżetów, mimo drastycznych cięć ich dochodów. I dlatego uważają, że konieczne są zmiany i to nie tylko takie, które subwencję oświatową zamienią po prostu na dotację, co oznaczałoby przejęcie finansowania szkół przez budżet państwa. Bo ich zdaniem problem jest szerszy.

09.10.2020

LegalTech to nieunikniona przyszłość prawników

Prawo AI LegalTech

Prawnicy i twórcy oprogramowania - uczestnicy LegalTech Day, nie mają wątpliwości, że pandemia spowodowała wzrost zainteresowania nowymi technologiami. Zostaliśmy zmuszeni do szybkiej cyfryzacji, co sprzyja wdrażaniu nowych rozwiązań, takich jak narzędzia do zarządzania zgodnością, ułatwiające tworzenie i podpisywanie umów,

09.10.2020

Są poprawki PiS do "piątki dla zwierząt"

Prawo karne Środowisko

Poprawki PiS do noweli o ochronie zwierząt, dotyczą m.in. definicji psa rasowego, włączenia szefa MSWiA w określanie warunków utrzymania zwierząt wykorzystywanych do celów specjalnych czy wydawania pozwoleń na prowadzenie schronisk. Senacka Komisja Ustawodawcza zdecydowała jednak, że prace kontynuować będzie dopiero w poniedziałek - 12 października.

08.10.2020

Utrzymanie stawek VAT na poziomie 23 i 8 proc. - podpisane przez prezydenta

Finanse publiczne

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw, która utrzymuje w 2021 r. stawki VAT na poziomie 23 i 8 proc. Zakłada, że powrót do stawek VAT w wysokości 22 proc. i 7 proc. miałby nastąpić w roku następującym po roku, w którym łącznie zostaną spełnione dwa warunki: stosowana jest stabilizująca reguła wydatkowa oraz osiągnięte zostaną określone wskaźniki.

08.10.2020

Nowe rekomendacje dla DPS - mają minimalizować ryzyko zakażenia

Pomoc społeczna Koronawirus

Zgodnie z nowymi wytycznymi i instrukcjami w domach pomocy społecznej aktywność podopiecznych poza placówką powinna być ograniczona, ale mają mieć prawo do kontaktów z bliskimi. Ewentualne spotkania wewnątrz domu powinny być organizowane w stałych i małych grupach.

08.10.2020

Premier przyjął dymisję wiceministra od budownictwa

Administracja publiczna

Robert Nowicki, jako wiceszef Ministerstwa Rozwoju od grudnia 2019 roku, odpowiadał za kwestie związane z mieszkalnictwem, budownictwem i zagospodarowaniem przestrzennym. Przygotował m.in. tzw. pakiet mieszkaniowy, nad którym obecnie trwają prace w Sejmie. Rozpoczął również prace nad reformą planowania przestrzennego

08.10.2020