Raport: Tylko wyższy wiek emerytalny pozwoli uciec przed głodową emeryturą w przyszłości

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz jego podwyższenie do 67 roku życia to jedyny sposób na podwyższenie świadczeń emerytalnych w przyszłości. Bez tego przyszłe emerytury Polaków będą coraz niższe w stosunku do płacy minimalnej. Emerytura osoby, która dzisiaj wchodzi na rynek pracy i będzie pracowała 40 lat do 2060 roku cały czas na płacy minimalnej, wyniesie 3.068,47 zł, czyli 53 proc. płacy minimalnej

25.08.2020

Trwają konsultacje zmian w kodeksie spółek 

Spółki Prawo gospodarcze

Konsultacje publiczne w sprawie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, która ma m.in. wprowadzić regulacje dotyczące prawa holdingowego, potrwają do 19 września 2020 r. - przypomina Ministerstwo Aktywów Państwowych. - Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zgłaszania uwag i komentarzy - czytamy we wpisie resortu na Twitterze.

25.08.2020

W szpitalach wiele braków przed drugą falą pandemii

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szefowie placówek medycznych sygnalizują niedostateczne przygotowanie swoich placówek do drugiej fali pandemii i apelują o to, by minister zdrowia określił jasne zasady testowania pacjentów przeciwko COVID-19 w szpitalach, ale i poza nimi. Ich zdaniem w walkę z pandemią trzeba zaangażować również lekarzy rodzinnych.

25.08.2020

Tarcze "namieszały" z przedawnieniem karalności? RPO interweniuje

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Jeden z wprowadzonych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej przepisów "odwieszających" terminy przedawnień mówi o tym, że rozpoczyna się bieg przedawnienia karalności, oraz przedawnienia wykonania kary, drugi uchyla w całości artykuł wstrzymujący te terminy. Tarcza 3 wznawia czy rozpoczyna? - pyta Rzecznik Praw Obywatelskich ministra sprawiedliwości.

25.08.2020

Projekt: Informacje sektora publicznego do ponownego wykorzystania

Administracja publiczna RODO

Informacje sektora publicznego będą mogły być ponownie wykorzystane m.in jako materiał wyjściowy dla produktów i usług związanych z zasobami cyfrowymi - taką możliwość ma wprowadzić przygotowana w Ministerstwie Cyfryzacji ustawa, której projekt opublikowany został w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

25.08.2020

Rygory sanitarne mogą ograniczyć dostęp do akademików

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Koronawirus

Wytyczne GIS dla domów studenckich wydane wiosną są stosunkowo elastyczne - jedynie sugerują zakwaterowanie w pokojach jednoosobowych - teraz uczelnie czekają na wytyczne na nowy rok akademicki. Miejsc na pewno będzie mniej, ale problem może nie wystąpić w ostrej formie, jeśli dominować będą zdalne zajęcia. Sprawą otwartą są jeszcze ceny miejsc w akademikach.

25.08.2020

System zmianowy w sądach się nie przyjmuje, prezesi szukają innych rozwiązań

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus

Sądy w całym kraju zmagają się obecnie z zaległościami spowodowanymi koronawirusem. Ich pracę dodatkowo utrudniają restrykcje sanitarne, dotyczące choćby dezynfekcji i wietrzenia sal. Ministerstwo Sprawiedliwości tuż przed odmrażaniem sugerowało prace nad dwie zmiany - spotkało się to jednak z oporem pracowników sądów i pełnomocników.

25.08.2020

Rząd manipuluje danymi i pokazuje tylko część prawdy o stanie finansów

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Planowany przez rząd deficyt budżetu państwa ma wynieść 109 miliardów złotych. W rzeczywistości w kasie państwa brakuje jednak znacznie więcej. Problemem są tworzone przez rząd liczne fundusze, które pozwalają nie wykazywać wielu wydatków. Przejrzystość finansów utrudnia też pomysł wykazania w tegorocznym budżecie przyszłych wydatków. Zdaniem ekspertów, działania rządu to kreatywna księgowość.

25.08.2020

Praca zdalna zostaje na dłużej - firmy patrzą na efekty

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawcy sprawdzają efektywność pracowników, a praca zdalna bardzo im to ułatwia. Dzięki niej wiedzą, kto i ile pracuje oraz w jakim czasie wykonuje zadania. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Pierwsi pracownicy, którzy nie sprawdzili się w czasie pandemii, już otrzymują wypowiedzenia. Zdaniem ekspertów, praca zdalna zmieni rynek pracy.

25.08.2020

Na wrześniowej liście refundacyjnej m.in. szczepionki przeciw grypie

Opieka zdrowotna

Na najnowszej, wrześniowej liście refundacyjnej, znalazły się m.in. szczepionki przeciw grypie – donosowa dla dzieci od 3 do 5 lat i iniekcyjna dla dorosłych do 65 lat, chorujących na przewlekłe schorzenia. Z kolei szczepionka, która była do tej pory stosowana z odpłatnością 50 proc. dla osób powyżej 65 lat, ma być bezpłatna dla osób powyżej 75 lat.

24.08.2020

UOKiK sprawdza praktyki kancelarii wobec klientów banków

Prawo cywilne Prawnicy

Może dochodzić do nieprawidłowości na rynku świadczenia usług pomocy prawnej, których dopuszczają się kancelarie adwokackie i radcowskie - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I postanowił wszcząć postępowanie wyjaśniające wobec 15 kancelarii obsługujących m.in. frankowiczów i poszkodowanych w aferze GetBack.

24.08.2020

Piontkowski: Uczniowie mogą zarazić się wszędzie, nie ma sensu przekładać roku szkolnego

Zarządzanie oświatą

Nie widać, by była większa grupa uczniów, która wyjeżdżała poza granice naszego kraju, a wypoczynek w kraju był organizowany według podobnych reguł, jak będą funkcjonowały szkoły - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas poniedziałkowego briefinegu prasowego. Podkreślał, że nie ma potrzeby przekładania rozpoczęcia roku szkolnego.

24.08.2020

Warchoł: Konfiskata in rem sposobem na "ukrywanie" nielegalnego majątku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Konfiskata in rem jest potrzebna do tego, by odbierać majątki pochodzące z brutalnych gangsterskich przestępstw, osobom które je posiadają, a nie są formalnie sprawcami - takie jak np. żona, dziewczyna, rodzice, rodzeństwo bossa mafii - wskazuje Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że obowiązujące przepisy nie dają takiej możliwości.

24.08.2020

Apel do ministra pracy w sprawie zaniżonych zasiłków macierzyńskich

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała do Marleny Maląg, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o przyspieszenie prac mających na celu poprawę sytuacji osób dotkniętych niższymi zasiłkami chorobowymi i macierzyńskimi, wskutek przyjęcia przez ich zakłady pracy rozwiązań przewidzianych przez tarcze antykryzysowe.

24.08.2020

Raport: Polskie państwo nie chroni osób LGBTI

Prawo karne

Aż 47 proc. osób LGBTI w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło dyskryminacji w kluczowych obszarach życia takich jak zatrudnienie, edukacja, opieka zdrowotna czy rozrywka. Jednocześnie, aż 15 proc. doświadczyło ataku fizycznego lub przemocy seksualnej w ciągu ostatnich 5 lat. Jest to najwyższy wskaźnik w Europie.

24.08.2020

Będą nowe zasady wynagradzania dyspozytorów medycznych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od przyszłego roku osoby zatrudnione w dyspozytorniach medycznych będą pracownikami urzędów wojewódzkich. Konieczne są więc w przepisach dotyczących tej grupy pracowników, a nowe ich przyporządkowanie organizacyjne także wpłynie na ich wynagrodzenia.

24.08.2020

OSKKO: Powrót do szkół, ale nie na obecnych zasadach

Podzielamy wspólne marzenie powrotu do normalności sprzed epidemii. Wspólnie zdecydujmy mądrze, jak do tego dojść - piszą członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Zauważają jednak, że zasady, na jakich uczniowie mają wrócić do szkół wymagają zmiany - obecne MEN przyjął bez konsultacji i z pominięciem warunków panujących w szkołach.

24.08.2020

ZUS: Dodatek solidarnościowy do końca sierpnia

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 271 mln zł z tytułu dodatku solidarnościowego – poinformowała w poniedziałek prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. O dodatek osoby, które straciły pracę w związku z epidemią koronawirusa lub są bezrobotne, mogą wnioskować do 31 sierpnia.

24.08.2020

Konfiskata prewencyjna coraz bliżej - projekt wkrótce w planie prac rządu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W najbliższym czasie do wykazu prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma trafić ustawa pozwalająca na tzw. konfiskatę prewencyjną. Przeciwko planowanym zmianom są m.in. organizacje zrzeszające przedsiębiorców - już w maju apelowały do resortu sprawiedliwości o wycofanie się z tych prac.

24.08.2020