Według danych Ośrodka Przetwarzania Informacji aż 8 proc. prac dyplomowych nosi znamiona plagiatu. Instytut przeanalizował dane Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, z którego od początku tego roku korzystają wszystkie uczelnie. To duży odsetek, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że system nie obejmuje wszystkich prac składanych przez studentów.
Monika Sewastianowicz
18.09.2019
Opłaty za aplikacje uzależnione są od płacy minimalnej, więc jej podwyższenie mocno odbije się na kwotach, które za każdy rok nauki muszą samorządom zawodowym zapłacić przyszli profesjonalni pełnomocnicy, komornicy lub notariusze. Wzrosną również opłaty za egzaminy wstępne.
Monika Sewastianowicz
18.09.2019
Deklaracja Społecznej Odpowiedzialności Uczelni podpisana! Przedstawiciele kilkudziesięciu uczelni przybyłych do Krakowa na Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki zobowiązali się do upowszechniania wartości akademickich oraz popularyzowania nauki wśród społeczeństwa - poinformował na Twitterze wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.
Monika Sewastianowicz
18.09.2019
PiS zapowiada zmiany w systemie kredytów studenckich. Ma to dotyczyć deficytowych profesji, a konkretnie przyszłych lekarzy i pracowników medycznych. Będą oni mogli odpracować zaciągniętą pożyczkę, świadcząc usługi pacjentom. Ma to zwiększyć zainteresowanie studiami medycznymi i zapobiegać odpływowi kadr za granicę.
Monika Sewastianowicz
18.09.2019
Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Prawie połowa Polaków zdobywa wyższe wykształcenie

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
W 2018 roku 44 proc. młodych dorosłych w Polsce zdobyło wyższe wykształcenie - wynika z raportu "Education at a glance 2019". Jego autorzy podkreślają, że to odsetek zbliżony do średniej państw OECD. I przypominają, że on rośnie, bo w 2008 r. ten odsetek w naszym kraju wynosił 32 procent.
Krzysztof Sobczak
15.09.2019
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Osoby z wyższym wykształceniem żyją dłużej niż ze średnim i podstawowym, a różnice te są szczególnie widoczne wśród mężczyzn - stwierdza w swoim najnowszym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). I dodaje, że dotyczy to wszystkich badanych państw.
Krzysztof Sobczak
13.09.2019
Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podjęły postępowanie wyjaśniające wobec prof. Aleksandra Nalaskowskiego za jego wypowiedź na temat osób o odmiennej orientacji seksualnej. Skrytykował to minister Jarosław Gowin, ale nie podejmie żadnych działań, bo uznaje autonomię uczelni.
Krzysztof Sobczak
13.09.2019
Szkolnictwo wyższe
Młodzi prawnicy, którzy postawą społeczną, wiedzą oraz przedsiębiorczością realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych, mają szanse na wyróżnienia w konkursie „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2019”. Rozpoczęła się własnie ósma edycja tego konkursu, organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną i Wolters Kluwer Polska.
Krzysztof Sobczak
13.09.2019
Prawnicy Rynek
Do końca października studenci pobierający rentę rodzinną powinni przynieść do ZUS zaświadczenie o tym, że nadal się uczą i złożyć wniosek o kontynuowanie wypłaty. Jeśli student przyniesie dokumenty do ZUS w terminie wtedy renta zostanie wypłacona jeszcze w październiku.
Monika Sewastianowicz
11.09.2019
Dla studenta
Trwa kolejna edycja konkursu na temat ochrony konkurencji i ochrony konsumentów, pula nagród wynosi 20 tys. zł, a prace można nadsyłać do 31 października. Udział w konkursie mogą wziąć absolwenci wszystkich kierunków, w szczególności prawa, ekonomii, administracji lub zarządzania.
Monika Sewastianowicz
10.09.2019

WSA: Nowe przepisy regulują "stary" kredyt studencki

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Odmowa umorzenia kredytu studenckiego, która zapadła pod rządami starej ustawy w 2016 r., teraz musi podlegać ocenie pod kątem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2018 r. - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Chodziło o to, że kontynuacja nauki nie jest trudną sytuacją życiową, tylko wyborem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.09.2019
Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Kandydat na aplikanta radcowskiego i adwokackiego musi nauczyć się pięćdziesięciu ustaw, których dotyczy test. Nie każdy jednak celuje w perfekcyjny wynik, aby zdać - jak pokazuje analiza wyników z czterech ostatnich lat - wystarczy wykuć kilkanaście najważniejszych aktów prawnych.
Monika Sewastianowicz
05.09.2019
Zadanie polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych, projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności to niektóre z zadań, które będą wykonywać zdający egzamin notarialny. Rozpocznie się 4 września i potrwa do 6 września.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.09.2019
Powikłania związane z przebiegiem ciąży, poważna choroba powodująca niezdolność do pracy lub urodzenie dziecka pozwolą na zachowanie statusu aplikanta przez dodatkowy rok. Opublikowano zmiany w Prawie o adwokaturze oraz ustawie o radcach prawnych.
Agnieszka Matłacz
03.09.2019
Prawnicy Strefa aplikanta
Sam pomysł ministerstwa, żeby tworząc listę czasopism punktowanych, zebrać ekspertów z każdej dziedziny, był dobry. Schody zaczęły się później. Na liście są czasopisma przeszacowane i niedoszacowane, dużo dobrych tytułów w ogóle tam nie trafiło - a na koniec "punktozy" wcale się nie zapowiada.
Beata Igielska
02.09.2019
Wyższe, 50 proc. koszty uzyskania przychodu, można zastosować od całości przychodów ze stosunku pracy nauczyciela akademickiego, w tym za okres urlopu wypoczynkowego lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy - wyjaśnia resort finansów.
Monika Sewastianowicz
29.08.2019
PIT Szkolnictwo wyższe
Uczelnie medyczne nie radzą sobie z prowadzeniem badań klinicznych i czekają na ustawę, która dostosuje zasady prowadzenia eksperymentów do unijnych przepisów. Uproszczenie procedur jest szczególnie potrzebne dla prowadzenia badań niekomercyjnych, bo koncerny farmaceutyczne mają warunki do pokonywania biurokratycznych barier.
Katarzyna Nowosielska
29.08.2019
Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Nowa jakość kształcenia w zakresie podatków w SGH

Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Dominujące znaczenie zaczynają odgrywać obecnie transakcje transgraniczne. Coraz więcej podmiotów zaczyna funkcjonować w ramach grup kapitałowych, których spółki rozproszone są nie tylko po całej Unii Europejskiej, ale i świecie. Transakcje zaczynają mieć charakter międzynarodowy, a co za tym idzie skutki podatkowe nabierają innego charakteru – pisze prof. Dominik J. Gajewski.
Dominik J. Gajewski
28.08.2019
Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta

E-learning na studiach tak, ale nie wszystkie zajęcia

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Część zajęć na studiach może być prowadzona zdalnie. Są jednak pewne warunki - studenci nie mogą uczyć się wyłącznie w formie e-learningu, a na takie kształcenie musi pozwalać specyfika studiów - wyjaśnił resort nauki i szkolnictwa wyższego w odpowiedzi na interpelację poselską.
Monika Sewastianowicz
24.08.2019
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą
Wszystkich pracowników polskich uczelni, nie tylko pracowników naukowo-dydaktycznych - także kadrę administracyjną - chcę zapewnić, że zgodnie ze zobowiązaniami w przyszłym roku dojdzie do drugiej transzy podwyżek wynagrodzeń - zapewnia minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Jolanta Ojczyk
23.08.2019
Stowarzyszenie nie zgadzało się z odmową udostępnienia pytań z kilku egzaminów lekarskich z 2018 r. WSA w Łodzi wskazał, że do wnioskowanych informacji mają zastosowanie przepisy szczególne, które pozwalają na ich przekazanie dopiero po pięciu latach od dnia przeprowadzenia danego egzaminu.
Dorian Lesner
23.08.2019
Zawody medyczne
Choć uczelnię od korporacji różni misja, to pewne modele zarządzania są warte zaadaptowania. Świat uczelni wyższych nie jest wyłączony z dobrych reguł zarządzania i musi doskonalić rozwiązania organizacyjne - uważa prof. Łukasz Sułkowski, organizator V Konferencji LUMEN, poświęconej właśnie efektywnemu zarządzaniu na uczelniach.
Monika Sewastianowicz
22.08.2019
Szkolnictwo wyższe Zarządzanie
Doktoranci skarżą się, że nie mogą w tym samym czasie kształcić się w więcej niż jednej szkole doktorskiej. Według RPO mają rację - nie ma merytorycznych przesłanek, by wprowadzać takie ograniczenie. Rzecznik chce wyjaśnień od resortu nauki.
Monika Sewastianowicz
21.08.2019
Szkolnictwo wyższe
Resort sprawiedliwości podał dane o kandydatach, którzy we wrześniu chcą zdawać na aplikacje prawnicze. Zgłosiło się 6 100 kandydatów, ale nie są to wszystkie informacje, bo część zgłoszeń rozesłano pocztą. Termin egzaminu to 28 września 2018 r.
Monika Sewastianowicz
20.08.2019
Strefa aplikanta
Pracownikowi naukowemu nie minął termin na uzyskanie tytułu doktora habilitowanego, gdyż miał na to dziewięć lat. Wobec tego nie można rozwiązać z nim umowy o pracę, powołując się na zmianę ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.08.2019
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Nowe ciało doradcze pomoże w kontaktach z młodym pokoleniem

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Prezydent podpisał nowelę ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Powoła ona do życia Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, która pomoże w kontaktach między organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami społecznymi. W radzie zasiądą m.in. przedstawiciele młodzieżowych rad gmin oraz Parlamentu Studentów RP.
Monika Sewastianowicz
19.08.2019
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Przepisy dotyczące ulg na przejazdy komunikacją wykluczają część studentów. Chodzi przede wszystkim o cudzoziemców oraz Polaków studiujących za granicą. Rzecznik praw obywatelskich apeluje o zmiany w przepisach.
Monika Sewastianowicz
16.08.2019
Szkolnictwo wyższe
Resort nauki określił kwotę wynagrodzenia przysługującego członkom rady instytutu działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Nowa sieć ma zapewnić bardziej efektywną współpracę instytutów badawczych, które wejdą w jej skład.
Monika Sewastianowicz
16.08.2019
Szkolnictwo wyższe
Zdający egzamin na aplikację sędziowską i prokuratorską nie będą musieli dostawać wydruków całych aktów prawnych. Wystarczy wyciąg - stosowny przepis wprowadzi nowela rozporządzenia w tej sprawie, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Monika Sewastianowicz
16.08.2019
Strefa aplikanta
Od 1 października 2019 r. pedagogika wczesnoszkolna i nauczanie przedszkolne będą miały formę jednolitych studiów magisterskich. Zmiany - jak wyjaśnia resort nauki - obejmą jednak tylko studentów, którzy dopiero zaczną naukę. MNiSW tłumaczy też, jak wyglądać będzie dokształcanie w przypadku absolwentów studiów licencjackich.
Monika Sewastianowicz
16.08.2019
Kadry w oświacie Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl