W rekrutacji na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie brane będą pod uwagę wyniki tylko z matury zdanej na poziomie rozszerzonym - zapowiedziały władze uczelni. Na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia czeka ok. 15 tys. miejsc, a na niestacjonarne – ok. 3 tys.
Krzysztof Sobczak
03.06.2019
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
W poniedziałek, 3 czerwca, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się kolejna edycja konkursu Enactus Poland National Competition 2019. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę w finale w San Jose w USA.
Krzysztof Koślicki
03.06.2019
Dla studenta
Ministerstwo Zdrowia podało limity przyjęć na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w przyszłym roku akademickim. Na studiach prowadzonych w formie stacjonarnej w języku polskim będzie o 344 miejsc więcej, na niestacjonarnych o 29 miejsc mniej.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
03.06.2019
Zawody medyczne
Ujęcie i wyodrębnianie na gruncie nowego prawa o szkolnictwie wyższym uprawnień związanych z rodzicielstwem studentów jest godne podkreślenia i pochwały. Poprzednia ustawa, a także żadna z jej nowelizacji, a było ich blisko 40, nie odniosła się do tej kwestii sfery życia studentów - pisze w komentarzu Agnieszka Bednarczyk-Płachta.
Prawo.pl
03.06.2019
Szkolnictwo wyższe
Kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w stolicy Węgier w demonstracji przeciwko rządowemu planowi plany przekształcenia systemu instytutów badawczych podlegających Węgierskiej Akademii Nauk (MTA) i podporządkowaniu ich instytucji zależnej od rządu.
Krzysztof Sobczak
02.06.2019
Szkolnictwo wyższe
Weronika Wojturska, studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim została jednym z laureatów konkursu Studencki Nobel. W organizowanym od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów konkursie nagrodzono także studentów matematyki, fizyki, nauk przyrodniczych, medycyny, sztuki.
Krzysztof Sobczak
31.05.2019
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Studentów z Unii Europejskiej, którzy rozpoczną studia w Anglii w roku akademickim 2020/21, będą obowiązywały dotychczasowe zasady finansowania studiów, czyli takie same opłaty za studia jak dla studentów brytyjskich.
Krzysztof Sobczak
30.05.2019
Szkolnictwo wyższe

WSA: Pytania testowe z odbytych egzaminów są jawne

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przesądził o jawności pytań z egzaminów, które się odbyły. Wyłączenie możliwości zapoznania się z testami i pytaniami wykorzystanymi już w trakcie egzaminów jest niekonstytucyjne, gdyż wiedza o pytaniach z poprzednich lat przyczynia się do lepszego przygotowania zdających
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.05.2019
Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał międzynarodowy zespół do oceny wniosków w pierwszym konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Ma on wyłonić grupę uczelni, które w przyszłości osiągną status uczelni badawczej i według założeń resortu, będą skutecznie konkurować z najlepszymi uczelniami i instytutami na świecie.
Krzysztof Sobczak
29.05.2019
Szkolnictwo wyższe
Sto miejsc będzie na nowym kierunku lekarskim, który od tego roku akademickiego zaczyna działać na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Ponad 30 proc. lekarzy w Polsce ma teraz ponad 60 lat i więcej, dlatego musimy położyć duży nacisk na to, by Polska za 10 lat miała kadry medyczne – podkreślił prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
29.05.2019
Opieka zdrowotna
Ubezpieczony deklarował chęć wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku sądu. W terminie do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, złożył natomiast wniosek o doręczenie odpisu orzeczenia. Sąd okręgowy powinien był wezwać go do sprecyzowania żądania wniosku, skoro ubezpieczony w procesie działał osobiście – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
28.05.2019
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Projekt nowego statutu uczelni, którym Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma zająć się w środę, daje wielką władzę rektorowi, który bez konsultacji ze społecznością akademicką będzie mógł wybierać dziekanów, prodziekanów czy dyrektorów instytutów. Przeciwko zmianom protestuje grupa naukowców.
Krzysztof Sobczak
28.05.2019
Szkolnictwo wyższe
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu jest pierwszą w Polsce uczelnią tego typu, która ma prawo nadawania stopnia doktora. O decyzji w tej sprawie Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów poinformował w poniedziałek rektor PWSZ prof. Andrzej Wojtyła.
Krzysztof Sobczak
27.05.2019
Szkolnictwo wyższe
Doktorant przed oceną śródroczną dostanie 1968 złotych stypendium, po tej ocenie stawka wzrośnie do 3000 zł. To podwyżka wobec stawek obowiązujących przed ustawą 2.0. Poprzednio stypendium doktoranta powiązane było ze stawką asystenta - teraz z wynagrodzeniem profesora.
Bednarczyk-Płachta Agnieszka
22.05.2019
Większość osób przystępujących do egzaminów zawodowych: adwokackich i radcowskich dobrze poradziła sobie z zadaniami. Pozytywny wynik uzyskało 1241 osób zdających egzamin adwokacki i 1917 osób zdających egzamin radcowski. Najlepsze wyniki osiągnęli zdający, którzy do egzaminu przystąpili bezpośrednio po ukończeniu aplikacji.
Monika Sewastianowicz
22.05.2019
Są takie dyscypliny, które mają charakter narodowy - jest to m.in. język polski czy prawo. Wypracowanie w nich cytowalności wymaga czasu, tej relacji między oceną instytucji a oceną pracowniczą nie wypracowano należycie - mówił prof. Cezary Mik podczas konferencji poświęconej nowym listom czasopism naukowych.
Monika Sewastianowicz
22.05.2019
Pozycja prawna jednostki była jednym z najważniejszych punktów jego rozważań. Jego dzieło to ukryty traktat o wolności i prawach człowieka napisany niczym powieść z kluczem - mówiła prof. Irena Lipowicz podczas konferencji poświęconej pamięci profesora Franciszka Longchamps de Berier.
Monika Sewastianowicz
20.05.2019
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Niektóre uczelnie kładą nacisk na badania naukowe tak, że odbija się to negatywnie na procesie kształcenia, a także, że mają tendencję do oceny pracowników tylko w oparciu o ich działalność naukową - ale już nie dydaktyczną. Jeżeli uczelnie będą nadużywać swojej autonomii, to ustawa zostanie zmieniona - zapowiedział w poniedziałek minister Jarosław Gowin.
Monika Sewastianowicz
20.05.2019

Znamy zwycięzców konkursu Tax’n’You

Podatki i opłaty lokalne Szkolnictwo wyższe
W piątek wieczorem zakończyła się 12. edycja konkursu dla studentów Tax’n’You. Finaliści musieli m.in. rozwiązać kazusy i poradzić sobie w panelu dyskusyjnym. Laureatem pierwszego miejsca został Maciej Kopycki, student doradztwa podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Krzysztof Koślicki
17.05.2019
Podatki i opłaty lokalne Szkolnictwo wyższe
Nie chodzi o to, by studia prawnicze zastępowały aplikacje. Bez wątpienia wykłady są konieczne, należy jednak zwracać uwagę na to, w jaki sposób są prowadzone. Tak samo ćwiczenia ze studentami. Nie możemy na nich powtarzać wykładu. Takie zajęcia powinny mieć walor praktyczny - wyjaśnia dr Przemysław Kubiak
Aleksandra Partyk
17.05.2019
Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Minister nauki i szkolnictwa wyższego przekonywał, że polskie uczelnie mają szansę przyłączyć się do europejskiej czołówki pod warunkiem zwiększenia nakładów. Wskazał, że o ile poziom finansowania oświaty w Polsce na tle krajów OECD plasuje się powyżej średniej, to poziom finansowania szkolnictwa wyższego - na poziomie połowy średniej.
Monika Sewastianowicz
14.05.2019
Szkolnictwo wyższe
Dochodzenie roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych jest nadużyciem prawa przez naukowca, który potraktował katastrofę smoleńską w kategoriach gry - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. - Uczelnia popełniła błędy proceduralne przy zawieszeniu profesora w czynnościach, ale są to uchybienia niewspółmierne w stosunku do wagi jego wypowiedzi - stwierdził SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.05.2019
Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe
Zwiększone ostatnio zainteresowanie egzaminem to efekt pewnej niefrasobliwości samorządu doradców podatkowych. Zaczęto mówić o zmianach w zakresie egzaminu i wprowadzeniu kilkuletniej aplikacji. O tym decyduje jednak ustawodawca – tłumaczy prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Państwowej Komisji do Spraw Doradztwa Podatkowego.
Krzysztof Koślicki
09.05.2019
Doradca podatkowy Dla studenta

Najwięcej maturzystów chce studiować w Warszawie

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Młodzi abiturienci najchętniej podjęliby studia w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu. Tylko co 20 osoba nie chce w ogóle kontynuować nauki - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Prawie połowa badanych jednak jeszcze nie wie, gdzie będzie mieszkać po studiach.
Monika Sewastianowicz
08.05.2019
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Zakończyła się tegoroczna wiosenna sesja pisemnych egzaminów na doradcę podatkowego. Pod względem liczby zdających była rekordowa, bo zgłosiło się aż 1506 chętnych. Jednak "zdawalność" była w tym roku stosunkowo niska, bo sprawdzian zaliczyło tylko 65 proc. zdających. Kandydaci na doradców mają teraz rok na zaliczenie części ustnej.
Krzysztof Koślicki
08.05.2019
Doradca podatkowy Dla studenta
Olbrzymi nacisk kładziemy na intensyfikację działalności naukowej, uruchomiliśmy programy wydziałowe zachęcające do publikowania, a także do prowadzenia badań w ramach zespołów badawczych z udziałem uczonych z zagranicy - mówi Prawo.pl prof. Roman Budzinowski. Dodaje, że zróżnicowana oferta dydaktyczna uwzględnia potrzebę specjalizacji.
Monika Sewastianowicz
08.05.2019
Zarządzanie oświatą
Limit przyjęć na aplikację komorniczą w roku 2019 to 249 miejsc. Najwięcej miejsc dla aplikantów komorniczych przewidziano w Katowicach, najmniej w Białymstoku i Krakowie. Egzamin odbędzie się we wrześniu.
Monika Sewastianowicz
06.05.2019
Strefa aplikanta
Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego skrytykował rektora Uniwersytetu Warszawskiego za brak reakcji na krytyczną wypowiedź o Kościele katolickim, która padła podczas piątkowego spotkania z Donaldem Tuskiem. Jednak rektor następnego dnia ostro skrytykował to wystąpienie.
Krzysztof Sobczak
04.05.2019
Szkolnictwo wyższe
W tym roku wynik pozytywny uzyskało aż 541 uczestników egzaminu radcowskiego, czyli 89 proc. wszystkich zdających. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie opublikowała kompletne wyniki tegorocznego egzaminu. Największą zdawalność odnotowano wśród osób, które skończyły aplikację.
Monika Sewastianowicz
29.04.2019
Prawnicy Dla studenta
Ustawa 2.0. nie powinna być nazywana konstytucją dla nauki. Taka nazwa to tylko chwyt marketingowy. Konstytucja jest tylko jedna. Nie można zaś nauczania na uczelniach wyższych utożsamiać z „produkowaniem” osób przydatnych dla biznesu. Uczelnia ma też kształtować człowieka - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Aleksandra Partyk
25.04.2019
Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl