Od soboty nowe prawo budowlane - proces inwestycyjny będzie prostszy

Administracja publiczna Budownictwo

Już jutro, w sobotę 19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Eksperci mają wątpliwości jedynie co do podziału projektu budowlanego na trzy części oraz legalizacji ponad dwudziestoletnich samowoli budowlanych. Pozostałe przepisy chwalą. Mówią, że powinny ułatwić i przyspieszyć prowadzenie inwestycji.

18.09.2020

Nowe znaki pojawią się na drogach

Administracja publiczna

Śródmiejska strefa płatnego parkowania, automatyczna kontrola prędkości i tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania - takie m.in. zmiany mają być wprowadzone do wykazu obowiązujących w Polsce znaków drogowych. Mają wpłynąć na sposób i zakres informacji przekazywanych kierującym pojazdami,

16.09.2020

Posłowie pracują nad przepisem wyłączającym przestępstwo urzędnika działającego „w interesie społecznym”

Administracja publiczna

Projekt wprowadzający zapis, że nie popełnia przestępstwa osoba, która w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub prawo, jeżeli działa w interesie społecznym, ponownie został skierowany do sejmowej komisji. Opozycja chce odrzucenia projektu, bo wprowadzi on bezkarność władzy. Według wnioskodawców to przepisy dotyczące działalności w stanie wyższej konieczności.

16.09.2020

Rekonstrukcja rządu to wstęp do zwolnień w administracji

Administracja publiczna Prawo pracy

Cięcia w urzędach państwowych pod hasłem zmian w ministerstwach – tak określają eksperci rządowe plany ograniczeń kosztów administracji. Pewnie nie mogą się czuć także członkowie korpusu służby cywilnej. Tymczasem nieprzemyślana likwidacja ministerstw nie zawsze przyniesie oszczędności.

16.09.2020

Nowy projekt budowlany nie zastąpi starego z dnia na dzień

Administracja publiczna Budownictwo

Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.

16.09.2020

Nabory w administracji - fasadowe, polityczne i dla znajomych

Administracja publiczna

Praca w służbie publicznej nie jest w sposób równy dostępna dla każdego, nabory są uznaniowe, a wybór osób na wyższe stanowiska odbywa się „po linii politycznej”. Prawo nie zobowiązuje do publikacji ogłoszeń o wakatach kierowniczych, więc urzędy ich nie upubliczniają. A to ogranicza liczbę kandydatów i jest niesprawiedliwe,

15.09.2020

NSA: Chce mieszkać w gminie, więc burmistrz ma rozpatrywać jej wniosek

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Z ustaleń wynika, że wnioskodawczyni przebywa na terenie gminy W. Na terenie tej gminy jest zatrudniona, a jej dzieci chodzą tam do szkoły. Wnioskodawczyni chce dalej zamieszkiwać na terenie tej gminy. Oznacza to, że ma ona tam miejsce zamieszkania, co ma znaczenie dla ustalenia właściwego organu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.09.2020

Zepsuli prawo, teraz prokurator ma to naprawić

Administracja publiczna Budownictwo

Prawnicy ostrzegali polityków, że wpisywanie do tarczy antykryzysowej przepisu pozwalającego na inwestycje z pominięciem procedur budowlanych zostanie wykorzystane przez różnych cwaniaków. Nie słuchali, a gdy teraz co najmniej kilku śmieje się im w oczy i buduje wille do walki z COVIDEM-em, święcie się oburzają i straszą ich prokuratorem. Ale to tylko ruszanie palcem w bucie, bo nic im nie mogą zrobić.

14.09.2020

Rozwój sztucznej inteligencji szansą dla nauki i gospodarki

Administracja publiczna Prawo AI Szkolnictwo wyższe

Nowe technologie i rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mają coraz większy wpływ na budowanie potencjału narodowych gospodarek. Rząd uznał, że Polska także chce tę szansę wykorzystać, a przygotowywany program „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc w realizacji tego zamierzenia.

14.09.2020

Specustawa wyłączyła prawo budowlane - "osiedle dla osób na kwarantannie" nie do zatrzymania

Administracja publiczna Budownictwo

Specustawa antycovidowa pozwalała na obchodzenie prawa budowlanego. Prawnicy uważają, że zablokowanie budowy osiedla "dla osób na kwarantannie" pod Puszczą Kampinowską w Starych Babicach jest praktycznie niemożliwe. A podobnych inwestycji jest więcej. Niektóre mogą doprowadzić nawet do zniszczenia zabytków. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju to niedopuszczalne.

14.09.2020

Partnerstwo innowacyjne będzie atrakcyjną formą zamówienia publicznego

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

W zamówieniach publicznych jest już możliwe partnerstwo innowacyjne, ale wchodzące w życie 1 stycznia 2021 roku nowe Prawo zamówień publicznych wprowadza zmiany, które powinny uczynić stosowanie tego trybu bardziej atrakcyjnym dla wykonawców i zamawiających – m.in. znosi solidarną odpowiedzialność wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia

14.09.2020

NSA: Długotrwały pobyt w szpitalu nie oznacza zmiany miejsca zamieszkania

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Kilkumiesięczny pobyt w szpitalu, nawet na podstawie decyzji sądu, nie wpływa na zmianę właściwości miejscowej w sprawach dotyczących zasiłku pielęgnacyjnego. Placówka ta nie służy bowiem do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych pacjentów, tylko do udzielania świadczeń zdrowotnych. Pobyt tam ma jedynie czasowy charakter, nawet jeśli jest długotrwały.

12.09.2020

Za dwa lata elektronizacja procesu budowlanego, w tym roku pierwsze narzędzia

Administracja publiczna Budownictwo Prawo AI

Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.

11.09.2020

NSA: Potwierdzenie obywatelstwa dziecka Polaka nie zależy od transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w czwartek przełomowy wyrok. Zagraniczny akt urodzenia dziecka nie może być podważony przez organy administracji w toku postępowania o potwierdzenie obywatelstwa. Jeśli więc w akcie urodzenia wskazano jako ojca obywatela polskiego, to dziecko ma z mocy prawa polskie obywatelstwo, niezależnie od tego, że urodziło się w drodze surogacji.

10.09.2020

NSA: Zamieszkanie blisko sądu nie uzasadnia odmowy przeglądania akt w siedzibie organu

Administracja publiczna Budownictwo

Wnioskodawca chciał się zapoznać z aktami postępowania w siedzibie organu pierwszej instancji. Ten jednak odmówił ich udostępnienia, co uzasadnił ekonomiką procesową i tym, że zostały one już przekazane do sądu. Natomiast WSA dodał, że wnioskodawca mieszka blisko sądu, więc może zapoznać się z aktami w jego siedzibie. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem sprawy.

10.09.2020

Zwolnienia w administracji zaczną się od redukcji wakatów

Administracja publiczna

Na początek zlikwidowane będą nieobsadzone etaty w administracji – zapowiada wicepremier Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do planowanych oszczędności w urzędach. I dodaje, że po ustaleniu przyszłego kształtu rządu i dostosowaniu do tego kadr administracyjnych podjęte będą decyzje o dalszej redukcji stanowisk.

10.09.2020

Prof. Zoll: Adam Bodnar może być rzecznikiem nawet do następnych wyborów

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ponieważ nie wybrano nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adam Bodnar nadal będzie pełnił ten urząd, być może nawet do następnych wyborów parlamentarnych - mówi prof. Andrzej Zoll, który też miał przedłużoną kadencję na tym stanowisku. I przestrzega przed próbami obchodzenia konstytucyjnych zasad w tym zakresie, np. poprzez powołanie "pełniącego obowiązki" RPO.

10.09.2020

WSA: Bez dobrego uzasadnienia nie można różnicować godzin otwarcia sklepów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Zgodnie z prawem samorząd może określić ramy czasowe dla placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych. Tak też zrobiło jedno z podkarpackich miast, które ustaliło, że sklepy znajdujące się w budynkach wielomieszkaniowych będą otwarte krócej. Uchwała ta została jednak uchylona,

09.09.2020

Nie wybrano następcy - Adam Bodnar zostanie rzecznikiem na dłużej

Prawnicy Administracja publiczna

Mimo kończącej się dziś kadencji obecny Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar nie żegna się z tym urzędem, ponieważ nie został wybrany jego następca. Być może nawet będzie zajmował to stanowisko jeszcze dość długo, gdyż w obecnej sytuacji trudno będzie uzyskać wymaganą przez konstytucję zgodę Sejmu i Senatu na tego samego kandydata.

09.09.2020