Prawo.pl
Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez ZUS obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ta bez wątpienia będzie ogromną ulgą dla pracodawców, zwłaszcza w dobie gwałtownych wzrostów najniższego wynagrodzenia za pracę. Pozwoli ona zaoszczędzić pracodawcom około 11 mld zł rocznie - pisze dr Paweł Łuczak.
Paweł Łuczak
10.01.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Niedoskonałe przepisy o zamówieniach publicznych powodują, że zarówno zamawiający, jak i wykonawcy, popełniają liczne błędy. To z kolei nierzadko prowadzi do sądowych sporów oraz do zawierania niekorzystnych kontraktów lub odrzucania ofert, które faktycznie mogłyby okazać się najlepsze. Eksperci uważają, że warto poprawić przepisy.
Zofia Jóźwiak
10.01.2024
Zamówienia publiczne
Uchwały antysmogowe sobie, a życie sobie. Bo choć powietrzem oddychamy tym samym, to portfele mamy jednak jakby różne. W Polsce powietrze zatruwa nadal około 3 mln kopciuchów. Ich właścicielom grożą teraz mandaty i kara grzywny nawet do 5 tys. zł. Ale samo karanie nie rozwiąże problemu. Zresztą samorządowcy do karania swoich mieszkańców się nie palą.
Maria Dec-Kiełb
10.01.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Energetyka
Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego z dnia 5 stycznia zwiększy się liczba okręgów w wyborach do Rady Warszawy - do 10. Przybędzie mniejszych okręgów. Będą trzy okręgi pięciomandatowe, podczas gdy dotąd był tylko jeden. Ubędzie dużych okręgów: dotąd było ich pięć: dwa ośmio- i trzy siedmiomandatowe, a teraz będą dwa: jeden ośmio- i jeden siedmiomandatowy. Postanowienie komisarza wyborczego zaskarżyli radni Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy oraz stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.
kn/pap
09.01.2024
Wybory

Rząd przyjął kierunek i plan prac nad opłacaniem zasiłku chorobowego przez ZUS

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 9 stycznia br., informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności, przedłożoną przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zmiana ma wejść w życie od 2025 roku.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Z 20 do 17 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ma się zmniejszyć wysokość opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. W ciągu ostatnich pięciu lat opłata ta zwiększyła się aż o 55 procent.
Robert Horbaczewski
09.01.2024
Administracja publiczna Służba cywilna
We wtorek, 9 stycznia br., Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, złożyła na ręce Prezesa Rady Ministrów wniosek o odwołanie Prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej – poinformował resort na portalu X (dawniej Twitter). Chwilę potem informacja ta pojawiła się też na stronie MRPiPS.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Prezydium Sejmu jednomyślnie zdecydowało o przeniesieniu zaplanowanych w tym tygodniu posiedzeń Sejmu na przyszły tydzień. Powód przełożenia jest jeden, dbanie o powagę Sejmu, spokój społeczny – poinformował Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.
Robert Horbaczewski
09.01.2024
AI, czyli artificial intelligence (sztuczna inteligencja), a może anxiety intelligence (inteligencja lęku)? Najnowsze badanie EY pokazuje, że powszechne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wzbudza niepokój u 71 proc. pracowników. Źródłem obaw są m.in. ryzyka etyczne i prawne oraz możliwość utraty pracy lub szansy na awans. Niemal połowa badanych (48 proc.) jest bardziej zaniepokojona sztuczną inteligencją niż rok wcześniej.
Grażyna J. Leśniak
09.01.2024
Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy
Tworzymy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Poza pracownikami zatrudniamy także sporą grupę osób na podstawie umów o świadczenie usług. Niekiedy współpraca taka jest długotrwała. Czy osoby te mogą korzystać z funduszu socjalnego – pyta Czytelnik. Przepisy dzielą osoby, które mogą korzystać z ZFŚS na dwie grupy.
Marek Rotkiewicz
09.01.2024
Domowe finanse Prawo pracy

Świadczenie pielęgnacyjne także dla prowadzącego rodzinny dom dziecka

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Od 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne przysługuje również prowadzącemu rodzinny dom dziecka czy dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej. Poszerzono katalog osób, które mogą je otrzymać także o dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej i dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego. Wcześniej nie byli oni uprawnieni do otrzymywania tego świadczenia. Z drugiej strony jednak świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach będzie mogło być pobierane na dziecko tylko do 18 roku życia.
Beata Dązbłaż
09.01.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Służba cywilna powinna być rzetelna, bezstronna i politycznie neutralna, a wykonywanie zadań państwa w urzędach administracji rządowej - wolne od jakichkolwiek nacisków i wpływów politycznych. Nie jest to jednak możliwe, gdy urzędnik zatrudniony na wyższym stanowisku w służbie cywilnej w każdym czasie może być pozbawiony pracy - zwraca uwagę Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do premiera Donalda Tuska i sugeruje zmianę przepisów dotyczących naboru na wyższe stanowiska w służbie cywilnej.
Agnieszka Matłacz
09.01.2024
Administracja publiczna
Związki zawodowe muszą dwa razy w roku raportować przedsiębiorcom liczbę członków, których u siebie mają. Zaniedbanie tego obowiązku oznacza utratę uprawnień zakładowej organizacji związkowej, prawa do informacji o planowanych zwolnieniach, a nawet wstrzymanie wpłat składek. Pracodawca ani inne związki nie mogą jednak w nieskończoność kwestionować złożonych sprawozdań o liczebności.
Michał Kosiarski
09.01.2024
Prawo pracy
Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, aby potem starać się o świadczenie wspierające, można złożyć m.in. w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Już w pierwszych dniach nowego roku zainteresowanie otrzymaniem decyzji jest spore. Jednak niektóre powiatowe zespoły odsyłają klientów z kwitkiem. Powiatowy zespół ma obowiązek taki wniosek przyjąć.
Beata Dązbłaż
09.01.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Część całodobowych aptek zniknie

Pacjent Finanse samorządów Farmacja
Tam, gdzie brakuje chętnych – tak jak do tej pory - dyżurującą aptekę wyznaczy starostwo. Z tą różnicą, że jeśli samorząd będzie chciał, by była otwarta dla mieszkańców przez całą noc i święta, koszt dyżuru będzie musiał pokryć powiat. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci bowiem zaledwie za dwie godziny pracy w porze nocnej - maksymalnie do godz. 23, i za cztery godziny pracy apteki w dzień wolny od pracy, najdłużej do godz. 18.
Katarzyna Nocuń
09.01.2024
Pacjent Finanse samorządów Farmacja
Inspekcja weterynaryjna będzie miała łatwiejszy nadzór nad produkcją mięsa na własny użytek, a mięso będzie badane metodą, która daje większą pewność, że nie zawiera larw włośnia - przewiduje nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, która weszła w życie 1 stycznia 2024 r. Obowiązują też nowe zasady chowu świń na użytek własny. Dotyczą informacji o siedzibach stad i metodach badania mięsa.
Maria Dec-Kiełb
08.01.2024
Prawo karne Administracja publiczna

Za złamanie nogi na oblodzonym chodniku można żądać odszkodowania

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Niemal każdej zimy jest urodzaj połamanych na śniegu i lodzie nóg, rąk i obojczyków. W takim przypadku można ubiegać się o pokrycie przez podmiot odpowiedzialny za usuwanie śniegu i lodu poniesionych strat, a także zadośćuczynienie za krzywdę. Jednak, chcąc dochodzić odszkodowania czy zadośćuczynienia, trzeba najpierw ustalić, kto zaniedbał swoich obowiązków przy usuwaniu śniegu lub lodu.
Regina Skibińska
08.01.2024
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Czy staż pracy wróci jako podstawa do nabycia prawa do emerytury?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wprowadzenie stażu pracy albo minimalnego kapitału emerytalnego, albo jednego i drugiego razem, jako podstawy do nabycia prawa do emerytury - ma być sposobem na rosnącą rzeszę osób, którym ZUS wypłaca emerytury niższe od minimalnej. W marcu 2023 roku takie świadczenia pobierało już 368,5 tys. osób. Tylko w 2022 r. przyznano 44 tys. mikroemerytur. Zdaniem prawników i samego ZUS, jeśli nic nie zrobimy, to za parę lat takich emerytur może być nawet 600 tysięcy.
Grażyna J. Leśniak
08.01.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Obowiązek składania oświadczeń w Rejestrze Korzyści obejmuje wójta, burmistrza, prezydenta miasta, ich zastępców, sekretarza i skarbnika. Obowiązkiem nie jest objęty komisarz powołany przez premiera w sytuacji wygaśnięcia mandatu włodarza gminy. Tym bardziej, że swoją funkcję może pełnić przez sześć miesięcy. Zdaniem ekspertów to luka w systemie.
Robert Horbaczewski
08.01.2024
Samorząd terytorialny Wybory Poprawmy prawo
Organizacja przez gminę przewozu niepełnosprawnego dziecka nie może być realizowana ze szkodą dla niego. A tak by się działo, gdyby podróż małoletniego odbywała się różnymi środkami transportu i trwała kilka godzin. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Przewóz ma być odpowiedni, a nie jakikolwiek.
Marek Sondej
08.01.2024
Niepełnosprawność
Zwolnienie od pracy z powodu wystąpienia siły wyższej nie przewiduje możliwości weryfikacji wniosku pracownika przez pracodawcę w jakimkolwiek zakresie. Nie wymaga też przedstawienia jakiegokolwiek dowodu, nawet w postaci oświadczenia, na zaistnienie siły wyższej – wymienia mankamenty nowego prawa Czytelnik, który przepisy w tym zakresie zgłosił do naszej akcji Poprawmy prawo. W efekcie pracownicy nawet z wielodniowym wyprzedzeniem składają wnioski o wolne.
Grażyna J. Leśniak
06.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Poprawmy prawo

Kiedy decyzja utrzymana w mocy przez organ odwoławczy staje się ostateczna

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Skuteczne doręczenie decyzji stronie postępowania zawsze jest niezwykle istotnym zagadnieniem, ale nie przesądza o większości skutków samej decyzji. Tu kluczowe jest jej wydanie, czyli przeważnie dzień wydania. Ma to znaczenie również w przypadku postępowania odwoławczego. Decyzje ostateczne można uchylić bądź je zmienić tylko w wyjątkowych przypadkach.
Konrad Dyda
06.01.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Magdalena Łośko zastąpi w Sejmie Krzysztofa Brejzę, który zdecydował się objąć mandat w Parlamencie Europejskim. Zastąpi tam Radosława Sikorskiego, który został powołany na ministra spraw zagranicznych w rządzie premiera Donalda Tuska.
Robert Horbaczewski PAP
05.01.2024
Wybory
Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że 25 grudnia 2023 r. przez ponad sześć kolejnych godzin na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej. Wiąże się to z koniecznością zastosowania przepisów ograniczających wsparcie dla producentów energii z odnawialnych źródeł w formie świadectw pochodzenia. Ze względu na tę sytuację wytwórcy energii z OZE powinni skorygować wnioski o wydanie świadectw za grudzień 2023 r.
Inga Stawicka
05.01.2024
Rynek Energetyka
Do 31 stycznia 2024 r. samorządy mogą składać do Ministerstwa Infrastruktury wnioski o dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej inwestycji na drogach samorządowych. Do rozdysponowania jest blisko 336 mln zł. Samorządy mogą też wnioskować o dofinansowanie utrzymania rzecznych przepraw promowych w przypadku oddania do użytkowania mostu lub tunelu zastępującego rzeczną przeprawę promową.
Robert Horbaczewski
05.01.2024
Samorząd terytorialny Drogi
Agnieszka Dziemianowicz -Bąk (Lewica), minister rodziny, pracy i polityki społecznej w gabinecie premiera Donalda Tuska, powołuje swoich pierwszych współpracowników. Sekretarzem stanu została Aleksandra Gajewska, działaczka samorządowa, posłanka na Sejm X kadencji. Stanowisko dyrektora generalnego w ministerstwie objął natomiast Liwiusz Laska. Teraz do kierownictwa ministerstwa dołączył Sebastian Gajewski w randze podsekretarza stanu.
Inga Stawicka Grażyna J. Leśniak
05.01.2024
Administracja publiczna
Środki gromadzone w pracowniczych planach kapitałowych są prywatną własnością uczestnika, który może skorzystać z nich w każdym czasie. Złożenie deklaracji o rezygnacji powoduje brak nowych wpłat do PPK i nie ma związku z oszczędnościami już zgromadzonymi w tym programie. Skorzystanie przez uczestnika PPK ze zwrotu bądź z wypłaty w przypadku poważnego zachorowania lub na pokrycie wkładu własnego nie oznacza końca gromadzenia nowych środków na rachunku PPK.
Anna Puszkarska
05.01.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK

Rzecznik konsumentów nie zawsze jest prawnikiem i pracuje na cały etat

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Poprawmy prawo
Przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów nie wymagają, aby rzecznikiem konsumentów był wyłącznie magister prawa, choć reprezentuje pokrzywdzonych konsumentów przed sądem. Nie ma też obowiązku, aby osoba zatrudniona na tym stanowisku pracowała na cały etat, choć od lat o to ostatnie rozwiązanie postuluje środowisko rzeczników.
Robert Horbaczewski
05.01.2024
Samorząd terytorialny Rynek i konsument Poprawmy prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami zakłada dualizm usług asystenta i różnicowanie samych asystentów – na „systemowych” i „programowych”. Sytuacja tych pierwszych będzie korzystniejsza jeśli chodzi o formę zatrudnienia, a osoby korzystające z asystentów w oparciu o te dwie różne formy nie będą korzystać z ich wsparcia na takich samych zasadach.
Beata Dązbłaż
04.01.2024
Samorząd terytorialny Niepełnosprawność
Nowi ministrowie rządu Donalda Tuska kompletują kierownictwo resortów. Na funkcję wiceministrów wracają ci, którzy już pracowali w poprzednich rządach Donalda Tuska. Obsada stanowisk wiceministrów odbywa się według uzgodnień „Koalicji 15 października”, czyli Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, PSL i Polska- 2050 Szymona Hołowni. W czwartek premier powołał dwóch wiceministrów zdrowia: Annę Demkow i Marka Kosa.
Robert Horbaczewski kn/pap
04.01.2024
Administracja publiczna Wybory