Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Sejm nie zajmie się jednak w tym tygodniu dofinansowaniami dla pracowników z niepełnosprawnością

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

Odwołano wczorajsze posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która miała zająć się pierwszym czytaniem nieoczekiwanie zmienionego przez rząd projektu ustawy o rehabilitacji. Zmiana, niekonsultowana ze stroną społeczną, zakłada podwyżkę dofinansowań do zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnościami dopiero począwszy za styczeń przyszłego roku. Punkt ten zdjęto także z dzisiejszych obrad Sejmu. Wstępnie zaplanowany jest na 4 grudnia. Tymczasem pracodawcy apelują do premiera o przywrócenie wcześniejszych ustaleń.

27.11.2024

Do połowy przyszłego roku trwa badanie dobrostanu kadry medycznej

Zawody medyczne

Do lipca przyszłego roku przedstawiciele zawodów medycznych mogą wziąć udział w pierwszym na tak dużą skalę badaniu dobrostanu kadry medycznej. To anonimowa ankieta, którą rozsyłają samorządy zawodowe. Jest to rozszerzenie działań Fundacji Nie Widać Po Mnie w ramach od kilku lat prowadzonego projektu W(y)SPA, którego celem jest wsparcie psychologiczne kadry medycznej. Dotychczasowe dane pozyskane w projekcie są alarmujące.

26.11.2024

Wyższe dofinansowanie do zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością dopiero za styczeń

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność Rynek pracy

Rząd nieoczekiwanie zmienił datę wejścia w życie przepisów, które zwiększają kwoty dofinansowania do zatrudniania pracowników z niepełnosprawnościami na 1 stycznia 2025 r. Pracodawcy otrzymają je dopiero za styczeń, a nie jak zapewniali dotąd rządzący, z datą wsteczną od lipca br. Ze względu na podjęte zobowiązania, dla wielu pracodawców, może to oznaczać duże problemy, ale też zwolnienia pracowników z niepełnosprawnościami.

25.11.2024

Powiatowe zespoły do spraw orzekania chcą rozmów o swoich obowiązkach

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Członkowie powiatowych zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności chcą zmian. Wyliczają, że ustawodawca dokłada im coraz więcej nowych, czasochłonnych obowiązków, nie dając wsparcia. Rośnie liczba wniosków o wydanie orzeczenia, a oni pracują najczęściej za minimalne wynagrodzenie. Czarę goryczy przelało nieuwzględnienie pracowników zespołów w dodatku motywacyjnym dla niektórych pracowników pomocy społecznej.

25.11.2024

Narodowa Strategia Onkologiczna – więcej niż połowa wciąż do zrobienia

Pacjent Opieka zdrowotna

O trzy lata opóźnione jest wdrożenie nowego modelu organizacyjnego opieki nad pacjentami („Cancer Units”) dla kluczowych nowotworów w tym płuca, nowotworów ginekologicznych i urologicznych, zaplanowane w Narodowej Strategii Onkologicznej. Zgłaszalność na badania przesiewowe np. mammografię, zwiększyła się mniej niż o połowę zaplanowanego wskaźnika – to niektóre wnioski z raportu Onkofundacji Alivia na temat realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej.

22.11.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    120