Joanna Gawęda

Artykuły autora

Rozpoczęcie wypłat po 60 roku życia zamyka możliwość oszczędzania w PPK – nowe zasady informowania pracodawców

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Rozpoczęcie wypłat po ukończeniu 60. roku życia, choćby tylko z jednego rachunku PPK, uniemożliwia uczestnikowi pracowniczemu programu kapitałowego dalsze oszczędzanie w tym programie. 21 listopada br. wejdą w życie przepisy regulujące zasady informowania wszystkich pracodawców zatrudniających takiego uczestnika o konieczności zaprzestania dokonywania za niego wpłat do PPK.

25.08.2022

Umowa o prowadzenie PPK dla nowego pracownika po trzech miesiącach

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Umowę o prowadzenie praconiczego programu kapitałowego można zawrzeć tylko w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, w rozumieniu ustawy o PPK. Co do zasady, umowę tę zawiera się po upływie trzech miesięcy zatrudnienia danej osoby w podmiocie zatrudniającym. Do okresu zatrudnienia wlicza się tylko okresy obowiązkowego polegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

13.12.2021

Pracownicy nie chcą - mikroprzedsiębiorca zwolniony z tworzenia PPK

Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego programu kapitałowego, jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK. Zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK nie jest jednak bezterminowe. Jeśli pracodawca przestanie spełniać jakikolwiek warunek, od którego ono zależy, będzie zobowiązany wdrożyć PPK w swojej firmie.

29.10.2021

Wpłaty do PPK nalicza się również od wynagrodzenia wypłaconego byłemu pracownikowi

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Ustanie zatrudnienia uczestnika PPK pozostaje bez wpływu na obowiązek pracodawcy naliczania i dokonywania wpłat do PPK za tego uczestnika. Jeśli więc już po ustaniu zatrudnienia uczestnik PPK otrzyma wynagrodzenie w rozumieniu ustawy o PPK, np. premię za poprzedni kwartał, to pracodawca jest zobowiązany do naliczenia wpłat do PPK od tego wynagrodzenia.

25.09.2021

W razie śmierci uczestnika PPK oszczędności trafią do jego bliskich

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Środki zgromadzone na rachunku w PPK podlegają dziedziczeniu. Uczestnik może wskazać też instytucji finansowej jedną lub więcej osób, które - w przypadku jego śmierci - otrzymają zgromadzone przez niego oszczędności. Uprawniona może być każda wskazana przez niego osoba fizyczna - zarówno członek jego rodziny, jak i osoba z nim niespokrewniona, np. przyjaciółka czy sąsiad.

03.07.2021
  1  2  3