Robert Horbaczewski

Robert Horbaczewski

Kontakt: robert.horbaczewski@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Ruszył nabór na dofinansowanie rozwoju transportu miejskiego

Samorząd terytorialny Transport

7,83 mld złotych wynosi budżet programu dotyczącego wsparcia projektów rozwoju transportu miejskiego w ramach programu FEnIKS. Maksymalny, dopuszczalny poziom dofinansowania ze środków UE to 85 procent. Wnioski można składać do 28 czerwca br. do Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

02.02.2024

Krawcy prawa tworzą własny kodeks i chcą być traktowani jako osobna profesja

Administracja publiczna

Brakuje legalnej definicji legislatora, a regulacje dotyczące jego statusu są rozproszone i szczątkowe. Nie ma też zgody, czy jest to osobny zawód prawniczy. Pierwszym krokiem do wyodrębnienia tej profesji ma być dokument „Zasady etyki zawodu legislatora” stworzony przez Polskie Towarzystwo Legislacji. Ale zasady, które mają obowiązywać legislatorów w administracji publicznej, nie zawsze można ściśle dopasować do prawników, którzy tworzą prawo miejscowe.

02.02.2024

MSWiA pracuje nad nową strategią migracyjną Polski

Administracja publiczna

Rozpoczęły się prace nad stworzeniem kompleksowej strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030 – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Proces wdrażania strategii ma zakończyć się przed objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Efektem prac nad strategią migracyjną będą projekty nowych aktów prawnych, w tym nowej ustawy o cudzoziemcach.

01.02.2024

Rząd łata dziury w komisjach lekarskich do kwalifikacji wojskowej

Wojsko

Kłopoty ze skompletowaniem powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich orzekających o zdolności do służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej spowodowały, że rząd zmienił przepisy. Od 1 lutego obowiązują nowe regulacje - m.in. nieznaczna podwyżka wynagrodzenia dla członków komisji oraz zniesiony został wymóg posiadania przez lekarzy komisji specjalizacji medycznych.

01.02.2024

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa, lepiej jej nie unikać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uchylnie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję. Wyjaśniamy, jak przebiega procedura kwalifikacji.

31.01.2024
1    53  54  55  56  57  58  59  60  61    333