Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Artykuły autora

Są kandydaci na polskiego sędziego ETPC – decyzja w lipcu

Wymiar sprawiedliwości

Powołany w Ministerstwie Spraw Zagranicznych zespół wysłuchał 26 kandydatów na oczekujące od trzech lat na obsadzenie stanowisko polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Kierownictwo resortu zapewnia, że dopełniono najwyższych standardów i uważa, że po trzech nieudanych próbach poprzedniego rządu, teraz wybór zostanie dokonany bez żadnych przeszkód.

04.06.2024

Eliminacja przesłanki o zagrożeniu surową karą ograniczy tymczasowe aresztowania

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości zapowiada ograniczenia w stosowaniu tymczasowego aresztowania. Prawdopodobieństwo mataczenia, albo ucieczki czy ukrywania się trzeba będzie solidnie uprawdopodobnić. Ale prawdziwą rewolucją ma być osłabienie, a może nawet wyeliminowanie zagrożenia surową karą jako przesłanki, która obecnie najczęściej decyduje o aresztowaniu.

27.05.2024

Aplikanci KSSiP zagrożeni, ale bez związku z nominacją dyrektora

Wymiar sprawiedliwości

Około dwustu aplikantów kończących właśnie aplikację sądową w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury jest zagrożonych nieuzyskaniem na czas powołania na asesorów, a tym samym pozostaniem bez środków do życia. Krajowa Rada Sądownictwa próbowała obarczyć winą za to kandydata na dyrektora, ale przyczyną jest niedogranie terminów w szkole i w KRS.

23.05.2024

Co dalej z nowelą o KRS, Sejmowi może być nie w smak senacka poprawka o neosędziach

Wymiar sprawiedliwości

Ustawa zmieniająca zasady wybierania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, z kontrowersyjną senacką poprawką, dającą prawo kandydowania do Rady neo-sędziom, może teraz poleżeć w Sejmie, czekając na decyzję polityczną. Prof. Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej o Ustroju Sądów Powszechnych i Prokuratury, sugeruje w rozmowie z Prawo.pl, że warto poczekać na ustawę generalnie regulującą status neosędziów. Komisja już nad nią pracuje.

21.05.2024

Opinie prywatne mogą pomóc sądom, ale biegli muszą budzić zaufanie

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje się do zmian dotyczących biegłych. Analizuje też zwiększenie znaczenia i rangi opinii prywatnych w postępowaniach sądowych. Nawet sędziowie uważają, że pomysł może być krokiem w dobrym kierunku. Podstawą, jak mówią, musi być jednak uregulowanie rynku biegłych. Chodzi m.in. o weryfikowanie ich wiedzy i kompetencji. W ocenie prawników biegły, jeśli jego prywatna opinia ma mieć wpływ na sprawę, powinien spełniać określone standardy etyczne.

13.05.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    5677