SN: Spór o antysemityzm Polaków w filmie i w sądzie

Prawo cywilne

Niezadowoleni z wyroku w sprawie filmu "Nasze matki, nasi ojcowie" muszą poczekać do 21 lutego 2025 r. na orzeczenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Ma on stwierdzić, czy przedstawienie w tym serialu żołnierzy AK jako antysemitów obrażało także indywidualne osoby i czy należy w tej sprawie zastosować prawo niemieckie odnośnie naruszenia dóbr osobistych. Proces trwa już 10 lat.

29.11.2024

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy - do zmiany

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Finanse Poprawmy prawo

Przepis o kosztach sądowych wymaga zmiany, bo jego obecne brzmienie powoduje, że sprawy z zakresu prawa pracy są bez opłat w I instancji zarówno dla wszystkich pracowników, jak i dla pracodawców. Tym czasem wystarczyłoby może podnieść granicę zwolnienia z opłat dla pracowników np. do 100 000 złotych. Zdaniem prawników, nie ma potrzeby zmiany tego przepisu. To, co można zrobić, to co parę lat podnosić kwotę tego zwolnienia. Bo wzrost wynagrodzeń może spowodować, że wkrótce tę kwotę przekroczą osoby zarabiające pensję minimalną.

28.11.2024

W grudniu Sejm rozpozna sprawę niedziel handlowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Czy będzie więcej niedziel handlowych, czyli dwa razy w miesiącu? Sejmowe komisje: Gospodarki i Rozwoju oraz Polityki Społecznej i Rodziny zdecydowały, że poselski projekt nowelizacji w tej sprawie będzie rozpoznany jeszcze w grudniu tego roku. Bez zmian pozostaną zasady handlu w święta, 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

26.11.2024

SO: Ksiądz, zarządzając gospodarstwem parafii, nie dziedziczy po matce

Prawo cywilne

Proboszcz nie może dziedziczyć ziemi rolnej po matce, nawet jeśli jest wymieniony przez nią w testamencie notarialnym jako spadkobierca, gdyż w chwili otwarcia spadku nie prowadził "innego indywidualnego gospodarstwa rolnego", tylko gospodarstwo parafii. Sąd Okręgowy w Kielcach zmienił postanowienie sądu I instancji i przyznał ziemię tylko jednemu synowi, który jest rolnikiem.

23.11.2024

Testamenty audiowizualne - przyszłość prawa spadkowego czy kontrowersyjna alternatywa?

Prawo cywilne

Testamenty audiowizualne, choć w polskim systemie prawnym jeszcze nieuznawane, stają się przedmiotem coraz szerszej debaty wśród prawników i legislatorów. W dobie dynamicznego rozwoju technologii wiele osób zastanawia się, czy w przyszłości wideo może zastąpić papier w kwestii rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci. Jakie są zalety i wady testamentów audiowizualnych? Czy wprowadzenie tej formy testamentu mogłoby uprościć procesy spadkowe - pisze Katarzyna Siwiec, radca prawny.

23.11.2024

Wykład prokuratora dla aplikantów radcowskich nie zawsze jest dziełem

Prawo cywilne Prawnicy Ubezpieczenia społeczne

Wykład prokuratora dla aplikantów radcowskich dotyczący metodyki pracy jest umową o świadczenie usług, a nie umową o dzieło z Okręgową Izbą Radców Prawnych. Dlatego należy odprowadzić składki społeczne i zdrowotne, mimo, że zajęcia były unikatowe i trwały zaledwie sześć godzin – orzekła Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego i oddaliła skargę kasacyjną Izby.

20.11.2024

Wraca postulat penalizacji utrudniania kontaktów z dzieckiem

Prawo cywilne Prawo rodzinne Poprawmy prawo

Po raz kolejny w ramach zgłoszeń do akcji Poprawmy prawo, wraca postulat penalizacji uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem. Chodzi o zmianę w kodeksie karnym, która miałaby zakładać możliwość ukarania grzywną, karą ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności rodzica, który nie stosuje się do orzeczonego przez sądu obowiązku dotyczącego spotkań z dzieckiem. O uregulowanie tej kwestii apelowali już w 2018 r. kuratorzy sądowi.

20.11.2024

SN: Miejsce w pozwie decyduje o kolejności rozpoznania żądań

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd jest związany kolejnością żądań określoną przez powoda także wtedy, gdy żąda on zwrotu nienależnego świadczenia, które obejmuje część nadpłaconych rat z powodu bezskuteczności niedozwolonych postanowień umowy kredytu, ewentualnie zwrotu nienależnego świadczenia spełnionego ‎w wykonaniu nieważnej umowy kredytu – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

16.11.2024

Rozwód w pigułce - podstawowe zasady i procedury

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Do którego sądu powinienem wnieść pozew? Jakie informacje zamieścić w pozwie? Czym jest porozumienie rodzicielskie i czy trzeba je podpisać przed złożeniem pozwu? Jak powinien wyglądać wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie? Czy w pozwie muszę powoływać świadków? Nie znam miejsca zamieszkania małżonka – czy mimo to mogę skutecznie się rozwieść? Najważniejsze zasady związane z rozwodem wyjaśnia Natalia Grzelak, adwokat w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

16.11.2024

Zwierzęcia domowego nie można pochować w ogródku

Środowisko Prawo cywilne

Opiekunowie psów i kotów coraz częściej traktują swoich pupili jak członków rodziny i po ich śmierci chcieliby pochować je na swoich warunkach. Tymczasem prawo traktuje ciała zwierząt jako produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i zabrania zakopywania ich we własnym ogródku czy publicznym lesie. Utylizacja ciała nie jest jednak jedynym możliwym wyborem.

16.11.2024

Komisja Kodyfikacyjna za likwidacją dwóch Izb SN i skargi nadzwyczajnej

Prawo cywilne

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego poparła w uchwale ideę rezygnacji z instytucji skargi nadzwyczajnej, która została wprowadzona ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym jako nadzwyczajny środek zaskarżenia prawomocnych orzeczeń sądów, kończących postępowanie. Opowiada się także za likwidacją dwóch Izb Sądu Najwyższego: Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

14.11.2024

Wydziedziczonego traktuje się jak zmarłego - rażąca omyłka sądu

Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy

Osoba wydziedziczona nie może zostać spadkobiercą ustawowym i traktowana jest tak, jakby nie dożyła otwarcia spadku. Postanowienie o wydziedziczeniu powinno skutkować uznaniem, że ten uczestnik został skutecznie odsunięty od dziedziczenia i nie może być spadkobiercą ustawowym. Dziedziczą pozostałe dzieci i wnuki – taki jest sens wyroku Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.

08.11.2024

Albo biznes, albo darowizna. Mylenie pojęć może być kosztowne

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Darowizna nigdy nie łączy się ze świadczeniem wzajemnym, nie można więc oferować książek, wycieczek czy usług edukacyjnych „po wpłaceniu darowizny”. Jeśli zaś przedsiębiorca otrzymuje wpłatę faktycznie będącą darowizną, powinien dbać o precyzyjną komunikację. Pokazuje to niedawny przykład zarzutów, jakie serwisowi Zrzutka.pl postawił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

08.11.2024

SN: Umowa kredytowa ważna - bez zmiany przeliczenia franków na złote

Prawo cywilne Domowe finanse Kredyty frankowe

Usunięcie z klauzuli przeliczeniowej, zawartej w umowie kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego, postanowienia dotyczącego ustalanej arbitralnie przez bank marży i pozostawienie w umowie mechanizmu przeliczenia franków na złote i odwrotnie w oparciu o kursy średnie NBP, do których umowa odsyła, nie prowadzi do istotnej zmiany umowy powodującej jej nieważność - orzekł niedawno Sąd Najwyższy.

07.11.2024

Ugody w sprawach medycznych powinny być częstsze, ale raczej na piśmie

Prawo cywilne Pacjent

Choć polubowne rozwiązywanie sporów jest coraz szerzej promowane, sprawy medyczne wciąż rzadko kończą się poza sądami. Brakuje też rozwiązań systemowych. Tymczasem zawarcie ugody w części przypadków może być korzystne i dla lekarza, i pacjenta – trzeba jednak wiedzieć, jak uchronić się przed ewentualnymi nieporozumieniami. Z tego powodu eksperci uważają, że dla obu stron bezpieczniejsza jest forma pisemna.

07.11.2024

SN: Za zmniejszenie wartości domu trzeba zapłacić

Środowisko Prawo cywilne

Właścicielowi nieruchomości, której wartość zmniejszyła się na skutek wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania, przysługuje odszkodowanie na podstawie Prawa ochrony środowiska, chociażby zmniejszenie to nie miało związku z ograniczeniami w zakresie przeznaczenia terenu czy wprowadzenia obowiązków (wynikających z art. 135 ust. 3a tej ustawy) – taką uchwałę podjęło siedmioro sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

06.11.2024

System nieodpłatnej pomocy prawnej kosztowny i nieefektywny

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy

W ocenie NIK, system pomocy prawnej jest nieefektywny. Jego potencjał wykorzystywany jest ledwie w 25 proc. W jednostkach objętych kontrolą Izby, adwokaci i radcowie udzielali porad średnio tylko raz dziennie w czasie do jednej godziny, często w lokalach, które nie były dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jedna bezpłatna porada prawna kosztowała państwo średnio 248 zł, ale były i takie, których koszt wyniósł nawet 3000 zł.

05.11.2024

SN: Nieważna umowa kredytu, bo nie było zgody na niekorzystne indeksowanie

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Postanowienia indeksacyjne umowy kredytu walutowego są abuzywne, więc od początku z mocy samego prawa są dotknięte bezskutecznością na korzyść kredytobiorcy - oceniła Izba Cywilna Sądu Najwyższego i oddaliła skargę kasacyjną banku. Chyba, że kredytobiorca udzieliłby świadomej i wolnej zgody na te klauzule. Jednak w tej sytuacji takiej zgody nie było.

04.11.2024

SN: Składka OC od błędów medycznych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Ubezpieczenia

Obowiązkiem ubezpieczonej placówki medycznej jest wskazanie konkretnych błędów w kalkulacji składki OC od błędów medycznych. Na przykład podanie, co ubezpieczyciel uwzględnił niezgodnie z własną taryfą (np. zawyżył liczbę łóżek szpitalnych). Skarżący nie wyjaśnił, które dane przyjęte do kalkulacji, są w rzeczywistości inne, ze względu na likwidację szpitala – orzekł Sąd Najwyższy, odmawiając rozpoznania kasacji.

02.11.2024
1  2  3  4  5    133