Zaostrza się spór UE z Wlk. Brytanią o protokół północnoirlandzki

Prawo europejskie Brexit

Po złożeniu przez brytyjski rząd w poniedziałek w parlamencie projektu ustawy, która pozwoli na jednostronne wprowadzenie postulowanych przez Londyn zmian do protokołu północnoirlandzkiego, będącego od miesięcy przedmiotem bezowocnych negocjacji z Unią Europejską, Komisja Europejska wszczęła w środę dwa nowe postępowania naruszeniowe przeciwko Wielkiej Brytanii i wznowiła jedno zawieszone.

15.06.2022

Brytyjczyk zagłosuje w wyborach lokalnych w Polsce

Samorząd terytorialny Ordynacja Brexit

Opuszczenie przez Wielką Brytanię i Irlandię Północną Unii Europejskiej miało wpływ na prawa wyborcze obywateli polskich i brytyjskich w wyborach lokalnych. Aby mieszkający na wyspach Polak mógł nadal głosować w wyborach samorządowych (i na odwrót), rządy dwóch państw podpisały stosowną umowę. Ale prace legislacyjne nad nowelizacją Kodeksu wyborczego, która ma stanowić jej realizację, nadal trwają.

07.05.2022

Lex TVN, Polski Ład, stan wyjątkowy, anty-unijny TK - 12 zaskakujących i ważnych wydarzeń prawnych 2021 roku

Prokuratura Koronawirus Brexit Polski Ład

Mijający rok przyniósł nam wiele niespodzianek prawnych. Znaczna ich część krok po kroku prowadzi do uchylenia się naszego państwa od przestrzegania reguł prawa europejskiego, które stanowi dorobek ostatnich 30 lat. Ale były też ważne zmiany w gospodarce, podatkach, oświacie czy na rynku medialnym. Oto redakcyjny ranking znaczących wydarzeń zmieniających naszą rzeczywistość prawną.

31.12.2021

Ubezpieczeni Polacy mogą liczyć na pomoc medyczną w Wlk. Brytanii

Opieka zdrowotna Brexit

Polacy posiadający kartę EKUZ nadal mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu w Zjednoczonym Królestwie na dotychczasowych zasadach. Świadczenia zostaną im udzielone w razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej itp.

22.12.2021

Będzie pomoc dla przedsiębiorców i urzędów z powodu skutków brexitu

Doradca podatkowy Finanse Brexit

Ministerstwo Finansów zachęca do wypełnienia ankiety dotyczącej skutków brexitu. Jest ona skierowana do przedsiębiorców, urzędów i instytucji. Posłuży Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej do opracowania programu pomocowego dla wszystkich, którzy odczuwają konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

06.07.2021

Firmy z Wielkiej Brytanii nie będą musiały mieć pełnomocnika podatkowego

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Brexit

Z podpisanego w środę rozporządzenia wynika, że podmioty brytyjskie handlujące z Polską nie muszą ustanawiać przedstawiciela podatkowego. Zmiana ma istotne znaczenie, zwłaszcza teraz – po brexicie. Pisaliśmy o tym problemie kilka tygodni temu. Pełnomocnika nie będą musiały mieć także firmy z Norwegii.

24.02.2021

Podmioty z Wielkiej Brytanii muszą mieć w Polsce przedstawiciela podatkowego

Rachunkowość Doradca podatkowy Brexit

Podatnicy z Wielkiej Brytanii, którzy są lub będą zarejestrowani dla celów VAT w Polsce, są zobowiązani od 1 stycznia 2021 roku ustanowić przedstawiciela podatkowego. Wykonuje on w imieniu i na rzecz podatnika jego obowiązki w zakresie rozliczania podatku VAT w Polsce – piszą eksperci KPMG w Polsce.

28.01.2021

Brexit. MRiPS przygotowało wyjaśnienia w sprawie świadczeń dla rodzin

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Brexit

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało wyjaśnienia w sprawie koordynacji świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wszystko po to, by pokazać, co zmienia się po zakończeniu okresu przejściowego, które nastąpiło 31 grudnia 2020 roku.

26.01.2021

Specjalne dyżury w sprawie skutków Brexitu dłużej

Rachunkowość Doradca podatkowy Brexit

Resort finansów poinformował w czwartek, że Krajowa Informacja Skarbowa wydłuża do 29 stycznia 2021 roku specjalne dyżury telefoniczne dla przedsiębiorców zainteresowanych tematyką Brexit. Informacje można uzyskiwać także w formie elektronicznej.

21.01.2021

Brexit wpłynie na rozliczenia podatku Polaków pracujących na Wyspach

PIT Podatki międzynarodowe Brexit

Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2021 r. zakończył się tzw. okres przejściowy, a porozumienie w sprawie przyszłych stosunków pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostało osiągnięte niemal na ostatnią chwilę. Eksperci KPMG w Polsce tłumaczą, jak Brexit wpłynie na regulacje w zakresie PIT i ubezpieczenia społecznego.

21.01.2021

Po brexicie umowy elektroniczne i usługi zaufania z ograniczeniami

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Brexit

Tuż przed świętami konsumenci i przedsiębiorcy otrzymali prezent w postaci informacji, że wbrew wcześniejszym obawom UE i Wielka Brytania zawrą umowę handlową, która obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Można wprawdzie narzekać na brak vacatio legis, ale warto cieszyć się z braku twardego brexitu - pisze adwokat Sylwester Szczepaniak.

15.01.2021

Brexit wpłynie na opodatkowanie nie tylko towarów, ale też usług

VAT Podatki międzynarodowe Brexit

Dużo mówi się o wpływie Brexit na konsekwencje w zakresie opodatkowania transakcji towarowych między Polską a Wielką Brytanią. Nie można jednak zapomnieć o kontekście opodatkowania usług. I tak w przypadku usług, Brexit oddziałuje przede wszystkim na sposób opodatkowania usług świadczonych dla niepodatników – piszą eksperci KPMG w Polsce.

07.01.2021

To, czy Brexit zaburzy oddelegowanie pracowników z Polski, zależy również od polskiego rządu

Prawo pracy Prawo europejskie Brexit

Zaświadczenia A1 wystawione przez polski ZUS w 2020 roku delegowanym do pracy w Wielkiej Brytanii, pozostaną ważne do końca okresu, na jaki zostały wydane. Dotychczasowe zasady delegowania będą też miały zastosowanie do pracowników, którzy wyjadą do pracy na Wyspy po 1 stycznia 2021r., o ile UE dokona odpowiedniej notyfikacji, a Wielka Brytania się nie sprzeciwi.

04.01.2021

UE: Umowa handlowa z Wlk. Brytanią podpisana

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Brexit

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę rano w Brukseli podpisali w imieniu Unii Europejskiej umowę o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Dokument został przekazany do Wielkiej Brytanii i tego samego dnia podpisany przez premiera Borisa Johnsona oraz zaakceptowany przez królową. Będzie tymczasowo stosowany od 1 stycznia 2021 r.

30.12.2020

Brexit: Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą

Podatki i opłaty lokalne Transport Brexit

Po wynegocjowaniu w Wigilię umowy pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią premier Boris Johnson stwierdził, że od 1 stycznia nie będzie palisady taryf celnych ani barier taryfowych w handlu. Otóż to nie takie proste i nie będzie tak kolorowo! Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą – pisze dr Izabella Tymińska.

30.12.2020

RODO: Swobodny przepływ danych do Wlk. Brytanii w dodatkowym okresie przejściowym

RODO Prawo europejskie Brexit

Mimo zakończenia okresu przejściowego po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, od 1 stycznia 2021 r. utrzymany będzie swobodny przepływ danych między Europejskim Obszarem Gospodarczym (27 państw członkowskich UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia) a Zjednoczonym Królestwem. Ma on obowiązywać maksymalnie do 1 lipca 2021 r.

30.12.2020

Brexit ma skutki dla ubezpieczonych

Prawo cywilne Rynek i konsument Brexit

Kończy się czas, kiedy instytucje z Wielkiej Brytanii mogą działać w Unii Europejskiej na dotychczasowych zasadach. W związku z tym Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przypominają o konsekwencjach brexitu dla klientów ubezpieczycieli.

30.12.2020

Neutralność reorganizacji po Brexit pod znakiem zapytania

CIT Podatki międzynarodowe Brexit

Brexit coraz bliżej. Podatnicy muszą więc mieć się na baczności, szczególnie ci, którzy w najbliższym czasie planują restrukturyzacje z udziałem spółek brytyjskich. Ostateczne wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało negatywne konsekwencje dla podatkowego traktowania w Polsce niektórych działań restrukturyzacyjnych – pisze Małgorzata Gleń z KPMG w Polsce.

30.12.2020

Wchodzą ograniczenia w przewozie towarów między Polską a Wielką Brytanią

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Brexit

Już od 1 stycznia 2021 roku bez cła i podatków będzie można przywieźć mniej alkoholu i papierosów. Restrykcje dotkną też przewozu zwierząt domowych i roślin. Nie będzie można przewozić mięsa i mleka. Podróżnych przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii do Polski będą obowiązywały takie same przepisy jak podróżnych z krajów, które nie należą do UE.

29.12.2020

Brexit - polski przedsiębiorca może ułatwić sobie przewóz towarów przez granice celne

Akcyza Podatki międzynarodowe Transport Brexit

Kiedy 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania przestanie uczestniczyć w unii celnej, dla polskich przedsiębiorców będzie to oznaczać zakaz swobodnego przewozu towarów pomiędzy UE a Zjednoczonym Królestwem oraz duże zmiany w formalnościach celnych. Jak zatem od stycznia najprościej i najkorzystniej przewozić towary przez granice celne, minimalizując czas kontroli na „szlabanach” – wyjaśnia dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

28.12.2020