Fundacja Helsińska: Zakaz zgromadzeń za szeroki i bez podstawy prawnej

Administracja publiczna

Zawarty w rozporządzeniu Rady Ministrów wprowadzającym ograniczenia związane ze stanem epidemii zakaz zgromadzeń nie ma dostatecznej legitymacji w przepisach rangi ustawowej - twierdzą eksperci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która domaga się zniesienia całkowitego zakazu zgromadzeń publicznych. 

21.04.2020

Ograniczenia w poruszaniu - mandat albo kara sanepidu

Koronawirus

Należy rozgraniczyć grzywnę nakładaną przez policjanta w postępowaniu mandatowym od kary pieniężnej, którą może nałożyć państwowy powiatowy inspektor sanitarny i państwowy graniczny inspektor sanitarny - tłumaczą: adwokaci dr Łukasz Pilarczyk i Denis Jankowski z Kancelarii Filipiak Babicz. Ich zdaniem kompetencje policji w kwestii karania za ograniczenia w poruszaniu budzą wątpliwości.

21.04.2020

Po lesie można chodzić bez maseczki

Środowisko Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce i nie ma przy tym obowiązku korzystania z maseczki - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Środowiska. Ale zaapelowało, by ze względu na panującą obecnie suszę zachować szczególną ostrożność.

19.04.2020

Jest rozporządzenie - zmiany w ograniczeniach związanych z epidemią

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od poniedziałku 20 kwietnia nie będzie obowiązywać zakaz wstępu do lasu i do parków. Dozwolone będzie korzystanie z tych miejsc rekreacyjnie ale z zachowaniem odległości i przy zasłoniętej twarzy. Zamknięte będą natomiast ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe, parkingi i place zabaw.

19.04.2020

Departament Stanu USA krytykuje Polskę za naruszanie praw człowieka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Polsce wciąż dochodzi do naruszania praw człowieka - ogłosił w dorocznym raporcie Departamentu Stanu USA. I wskazał, że chodzi m.in. o ograniczanie przez polski rząd zakresu niezawisłości sędziowskiej, a także o politykę wobec mniejszości, w tym o dyskryminację i ataki na osoby nieheteroseksualne.

18.04.2020

Tanie wakacje - duże ryzyko klientów

Koronawirus

W czasie epidemii organizatorzy turystyki oferują atrakcyjne wakacyjne wyjazdy i kolonie, bo nie mają zakazu reklamy. Skorzystanie z nich wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Impreza turystyczna może zostać odwołana - wówczas na zwrot pieniędzy trzeba czekać 180 dni. Biuro może też zaproponować voucher na wyjazd w innym terminie, nawet rok później. Problematyczna może się też okazać rezygnacja z wyjazdu.

18.04.2020

Drakońską karę można, a czasem warto zaskarżyć

Prawo karne

Łączna kwota kar nałożonych za naruszenie zasad kwarantanny i innych obostrzeń związanych z epidemią przekroczyła już w Polsce 4,7 mln zł. Kary są często drakońskie, maksymalna wysokość może sięgnąć nawet 30 tys. zł. Ze względu na niezbyt precyzyjne przepisy, a nawet zarzuty niekonstytucyjności, część sankcji budzi wątpliwości. Jeśli więc mamy wątpliwości, warto złożyć odwołanie.

18.04.2020

Trudno dostać znieczulenie do porodu na życzenie

Opieka zdrowotna

Teoretycznie przepisy zapewniają każdej kobiecie rodzącej naturalnie - znieczulenie do porodu na życzenie. W praktyce szpitale nie realizują często tego prawa, gdyż brakuje im anestezjologów, którzy mogliby podać środek uśmierzający ból.

18.04.2020

Wciąż poważne komplikacje na zamkniętych granicach

Transport Koronawirus

Na razie wyjechać z Polski można tylko samochodem. Tyle, że będziemy mieć problem z powrotem do kraju. Kolej nie kursuje, samoloty nie latają. Pomoc państwa w powrocie Polaków do kraju już się zakończyła. Premier zapowiedział zamknięcie granic do 3 maja, a biura podróży zamroziły wszelkie wyjazdy do końca maja. Zamknięcie granic to także problem dla mieszkańców przygranicznych wsi i miast.

17.04.2020

Będzie wstęp do lasów i parków, ale nie na place zabaw

Administracja publiczna

Od poniedziałku nie będzie już zakazu wstępu do lasów, ale zamknięta będzie infrastruktura towarzysząca - m.in. ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe, parkingi - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Nadal zamknięte będą place zabaw. Zmodyfikowane zostaną też zasady pracy handlu, a w kościele będzie norma 1 osoba na 15 m kw. .

16.04.2020

Sejm: Komisja zajmie się obywatelskim projektem o udziale dzieci w polowaniach 

Środowisko Prawo rodzinne

Sejm w czwartek po pierwszym czytaniu zdecydował o skierowaniu do sejmowej komisji środowiska obywatelskiego projektu nowelizacji Prawa łowieckiego, który zezwala niepełnoletnim na udział w polowaniach za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Projekt wzbudza wiele emocji i wywołał protesty licznych organizacji społecznych.

16.04.2020

Gowin zabiega o poparcie dla wydłużenia kadencji prezydenta

Administracja publiczna

Porozumienie rozpoczyna konsultacje projektu zmian w konstytucji, zakładającego jedną, 7-letnią kadencję prezydenta - poinformowali w czwartek liderzy ugrupowania. Projekt jest już w Sejmie, ale z zapowiedzi polityków opozycji wynika, że nie może on liczyć na konstytucyjną większość.

16.04.2020

Dane z telefonu pozwolą karać łamiących zakazy

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Za sprawą nowelizacji specustawy do walki z epidemią, minister cyfryzacji zyska dane o miejscach, w których przebywały osoby chore lub na kwarantannie. Będzie też mógł weryfikować w jakich lokalizacjach gromadzą się Polacy, choć nie powinni. Na tej podstawie mogą być nakładane kary - alarmują eksperci i postulują zmiany. Takie dane niektórzy operatorzy już przekazują wojewodom.

16.04.2020

Doręczenia elektroniczne potrzebne, ale mogą naruszać prywatność i konkurencję

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Monopolizowanie rynku przez Pocztę Polską jako operatora doręczającego e-przesyłki, procedury bezpieczeństwa przy konwersji elektronicznej na papierową oraz problem tajemnicy pocztowej i prawa do prywatności - budzą najwięcej wątpliwości w projekcie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Właśnie zajmuje się nim Sejm.

15.04.2020

Sejm znalazł czas na obywatelskie projekty - aborcja, kary za edukację seksualną i dzieci na polowaniach

Sejm na rozpoczynającym się posiedzeniu zajmie się kilkoma obywatelskimi projektami, których nie rozpatrzono w poprzedniej kadencji. Część z nich - jak wprowadzenie kar za edukację seksualną, czy możliwość udziału dzieci w polowaniach, budzi duże kontrowersje. Podobnie jak fakt procedowania ich akurat teraz, gdy możliwość wyrażenia sprzeciwu jest mocno ograniczona.

14.04.2020

Rząd i branża zachęcają: wybierz voucher – podróżuj później

Prawo cywilne Rynek i konsument

„Nie rezygnuj – zmień termin! Nic na tym nie tracisz” – tak Polska Organizacja Turystyczna, którą wspiera Ministerstwo Rozwoju, zachęca turystów, by korzystali z voucherów za odwołane z powodu pandemii koronawirusa imprezy turystyczne, noclegi i inne usługi turystyczne, zamiast je odowoływać. POT właśnie rozpoczęła wspierającą polską turystykę kampanię internetową #WybierzVoucher.

14.04.2020

Prezes UODO chce wytycznych dla banków w sprawie kopiowania dokumentów tożsamości

Finanse RODO

Kopiowanie dokumentów tożsamości przez przedstawicieli instytucji obowiązanych musi być poprzedzone analizą celowości, zweryfikowaniem, czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna - uważa prezes prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. A ponieważ praktyka jest zróżnicowana, dlatego do szefa KNF o rozważenie opracowania rekomendacji w tej sprawie.

14.04.2020

"Prawo opowiadane" przez rząd ogranicza prawa obywateli

Administracja publiczna Policja Koronawirus

Jeśli dzisiaj policja mówi, że cel wyjazdu świątecznego będzie indywidualnie oceniał policjant, to mamy do czynienia z normą uznaniową. To w administracji się zdarza, ale zdaniem prawników ostatnio coraz częściej i co gorsza przepisy zakazujące dotyczą żywotnych praw i wolności obywatelskich, a często są niejasne. Jak mówią, pojawiło się w związku z pandemią tzw. prawo opowiadane.

11.04.2020

Szef PKW dystansuje się od zmian w prawie wyborczym

Wybory

Wybory to nie tylko głosowanie, ale skomplikowany mechanizm, którego działanie musi być jasne i oparte na przepisach Konstytucji - napisał w oświadczeniu szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, odnosząc się m.in. do zmian, wprowadzanych do prawa wyborczego w związku z wyborami prezydenckimi.

11.04.2020

Świąteczny nastrój nie ustrzeże przed karą za złamanie zakazów

Prawo karne

Wielkanoc w domu z najbliższą rodziną - to zalecenia rządu w związku z epidemią koronawirusa, formalnego zakazu wyjazdów do rodziny jednak nie ma. Co absolutnie nie oznacza, że nie można za to słono zapłacić. Tegoroczne święta to też msze tylko do pięciu osób i oczywiście brak możliwości hucznego obchodzenia Śmigusa Dyngusa.

11.04.2020