Szef rządu poinformował, że od 20 kwietnia nastąpi odstąpienie od części dotychczasowych ograniczeń. Jedna ze zmian ma dotyczyć wstępu do lasów, ale premier podkreślał, by nie traktować tego jako przyzwolenie na korzystanie z tych miejsc bez żadnych ograniczeń i bez zachowania zasad bezpieczeństwa. Jak mówił, będzie możliwość przemieszczania się rekreacyjnego, ale w maseczkach i z zachowaniem odpowiednich odległości. - Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść, to ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy - powiedział szef rządu.

Natomiast wstęp na place zabaw nadal będzie zabroniony.  Osoby powyżej 13 roku życia będą wyłączone z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego.

Czytaj także: Ograniczenia przedłużone - matury później, do kościołów najwyżej 5 osób, obowiązkowe maseczki>>
 

- Przedstawiłem takie rekomendacje premierowi i zespołowi rządowemu - powiedział  minister środowiska Michał Woś. - Ja sam jestem zwolennikiem otwarcia lasów - podkreślił.
3 kwietnia br., w związku ze stanem epidemii, Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasów; zamknięto też parki narodowe. Resort środowiska tłumaczył wtedy, że decyzja wynikała z faktu, że wiele osób, mimo zagrożenia epidemią, gromadziło się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Teraz szef resortu środowiska przyznał, że nie był entuzjastą ich zamykania, ale "zdecydowali epidemiolodzy, żeby ograniczyć mobilność społeczeństwa".
Minister Woś zaznaczył, że samo otwarcie lasów "nie powoduje zdjęcia niektórych restrykcji, które będą tam obowiązywały". Jak mówił, zostanie zdjęty zakaz wstępu do lasów, natomiast pozostanie zamknięta infrastruktura towarzysząca - edukacyjno-turystyczna, typu specjalne ścieżki edukacyjne czy wiaty, miejsca biwakowe, ale też parkingi.

 

W sklepie i kościele  1 osoba na 15 metrów

Premier i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili nowe zasady funkcjonowania handlu. Mają one odnosić nie jak dotychczas do liczby kas w sklepie, tylko do jego powierzchni. W sklepach do 100 mkw mogłyby to być 4 osoby na jedną kasę, a przy powierzchni powyżej 100 mkw - 1 osoba na 15 mkw powierzchni. Jednocześnie pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, w szczególności mierzenie temperatury - powiedział minister. 
- Możliwość korzystania ze sklepów, z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym ilości osób na przestrzeń handlową, w reżimie sanitarnym zasłaniania twarzy, dystansowania się, dezynfekcji powierzchni. Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, kiedy zniknie epidemia" - zapowiedział minister zdrowia. - Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieli szczepionki - oświadczył Szumowski.

Podobne zasady mają obowiązywać w obiektach religijnych. Od poniedziałku ma obowiązywać norma: 1 osoba na 15 mkw powierzchni w kościołach i obiektach kultu. - Widać wyraźnie, że polskie społeczeństwo w ogromnej większości reaguje na obowiązek kwarantanny i dystansowania społecznego we właściwy sposób, dlatego jesteśmy przekonani, że możemy kilka z nich poluzować w racjonalny sposób, jednocześnie dając sygnał, że pewien typ zachowań musi być z nami na dłużej - zapowiedział premier. 

Będą kolejne etapy 

Według informacji przedstawionej przez Kancelarię Prezesa rady Ministrów, drugi etap znoszenia ograniczeń przewiduje: otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, a także otwarcie niektórych instytucji kultury - bibliotek, muzeów, galerii sztuki.

Trzeci etap odnosić się ma do gastronomii - stacjonarnie z ograniczeniami. Wówczas mają zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

Możliwe będą wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3. Ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.