Nowa ustawa wprowadzi zmiany korzystne dla pobierających świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Domowe finanse

Kwota kryterium dochodowego, która uprawnia do korzystania z funduszu alimentacyjnego, będzie wzrastała wraz z podnoszeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ma to stworzyć stały mechanizm wzrostu świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Uchwalona w czwartek ustawa przewiduje też rozwiązania dotyczące świadczeń dla rodzin, które mają przyczynić się do sprawniejszego załatwiania spraw w urzędach.

20.05.2021

Konsument nada pismo procesowe w dowolnej placówce pocztowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Rząd proponuje zmianę w prawie, która umożliwi oddanie pisma procesowego, z zachowaniem terminu, w placówce dowolnego operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne. Doprecyzowana ma także zostać regulacja dotycząca wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniach sądowych, a także wprowadzony górny pułap opłat w takich sprawach.

19.05.2021

Polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym też są unieważniane

Prawo cywilne Rynek i konsument

Sądy coraz częściej stwierdzają nieważność umów ubezpieczenia powiązanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i zasądzają na rzecz poszkodowanych całość uiszczonych przez nich składek. A są do tego powody, bo skutek inwestowania przez zakład ubezpieczeń środków zbieranych od klientów jest często taki, że obecnie wartość rachunków jest niższa niż suma wpłaconych składek.

19.05.2021

Nowe prawo - wchodzenie na przejście wyzwaniem dla kierowców

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 1 czerwca, ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. Oprócz stanu „znajdowania się” pieszego na przejściu, wprowadza drugi - „wchodzenie” na przejście. Kierowcy będą musieli szybko interpretować, kiedy zaczyna się „wchodzenie”. Część ekspertów ma wątpliwości czy przepisy poprawią bezpieczeństwo na drogach.

19.05.2021

Pielgrzymki mogą być większe, ale z covidowymi ograniczeniami

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

300 osób to maksymalna liczba pątników w pielgrzymce - wynika z wydanych właśnie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas epidemii COVID-19. Jednak do tego limitu nie będą się wliczać osoby w pełni zaszczepione. Episkopat prosi organizatorów pielgrzymek o dostosowanie się do wytycznych GIS.

18.05.2021

Polsat zapłaci milionową karę za zbyt późne identyfikowanie naruszeń ochrony danych

RODO

Cyfrowy Polsat S.A. nie wdrożył odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych przy współpracy z firmą kurierską, czego efektem były liczne naruszenia, do tego identyfikowane z dużym opóźnieniem. Z powodu tych zaniedbań Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości ponad 1,1 mln zł.

18.05.2021

Tańce na zewnątrz dozwolone, ale wciąż obowiązują limity osób

Koronawirus

Od 15 maja działają ogródki gastronomiczne - co pozwala zaspokoić apetyt na dobre jedzenie, ale nie głód innych rozrywek. Problem mają fani imprez tanecznych, bo kluby nieprędko wrócą do życia. Nie ma natomiast przeszkód do organizowania imprez tanecznych na świeżym - czy też, jak woli ustawodawca - na otwartym powietrzu.

17.05.2021

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

17.05.2021

UOKiK: Rozszerzenie ubezpieczenia i wyższa składka tylko za zgodą konsumenta

Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty spółce Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, która wysyłała do klientów oferty rozszerzenia zakresu ubezpieczenia za wyższą składkę, a brak reakcji konsumentów uznawała za zgodę. Taka praktyka może naruszać zbiorowe interesy konsumentów, za co grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu firmy.

17.05.2021

We wspólnotach mieszkaniowych trwa stan tajemnicy

Budownictwo

W części wspólnot mieszkaniowych wciąż nie odbyły się roczne zebrania sprawozdawcze, bo obostrzenia epidemiczne wydłużyły ustawowy termin na ich organizację. Niektóre ze wspólnot, pomimo tego, że żadna regulacja ustawowa nie zwolniła ich z tego obowiązku, nie przedstawiły właścicielom rocznych sprawozdań ze swojej działalności ani za 2019, ani za 2020 rok.

17.05.2021

Polski Ład: Nowe wsparcie dla rodziców, więcej żłobków, elastyczna praca

Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Dodatkowy instrument finansowy dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to niektóre z przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin. Nowością mają być również darmowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy.

15.05.2021

Polski Ład - niższe podatki, więcej na zdrowie, koniec z umowami śmieciowymi

Administracja publiczna Polski Ład

Podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. rocznie, kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, zniesienie umów śmieciowych, 6 proc. PKB na zdrowie już w 2023 roku, szereg ułatwień dla biznesu, uproszczenia w prawie budowlanym - to tylko niektóre z zapowiedzi kierownictwa PiS i rządu w ramach Polskiego Ładu.

15.05.2021

Niepoczytalny pirat drogowy to kłopoty dla innych kierowców

Prawo cywilne

Jeśli dojdzie do zderzenia pojazdów, a wypadek spowoduje osoba niepoczytalna, to poszkodowani nie mogą liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy. Przekonały się o tym osoby, które ucierpiały w dużym karambolu w Lublinie. Nie otrzymały one odszkodowania, gdyż sprawczyni nie można przypisać winy.

15.05.2021

Rząd nie zmieni przepisów o mowie nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Polsce nie potrzeba wprowadzać ustawowej definicji mowy nienawiści, Nie ma powodu, by poszerzać przesłanek dyskryminacyjnych o niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną i tożsamość płciową - poinformowała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt. I dodała, że nie ma też powodu, by zwiększać prawnokarną ochronę osób pokrzywdzonych takimi przestępstwami.

14.05.2021

Unijny urząd zbiera uwagi o przestrzeganiu prawa przy transporcie zwierząt

Środowisko Prawo gospodarcze

Ochrona zwierząt podczas transportu – to temat konsultacji publicznych zainicjowanych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority – EFSA). Do wyrażania swoich opinii na ten temat zapraszane są zarówno organizacje społeczne i osoby prywatne, ale także podmioty gospodarcze.

14.05.2021

Senat za ochroną nabywców mieszkań, ale składka na fundusz deweloperski ma być niższa

Rynek i konsument Budownictwo

Senat zaproponował obniżenie wielkości składki, z 2 proc. na 1 proc. oraz z 0,2 proc. na 0,1 proc., jaką deweloperzy mieliby płacić na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Poprawki zgłoszone w czwartek przez Senat do ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oznaczają, że jeszcze raz zajmie się nią Sejm. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało wszystkich stu senatorów.

13.05.2021

Już mi niosą suknię z welonem, ale nikt nie czeka z muzyką

W maju wracają wesela i komunie – będą one bardziej kameralne, co akurat niektórych osób zapewne nie zmartwi. Większym problemem może okazać się brak muzyki, ponieważ ustawodawca zapomniał o specyfice działalności zespołów weselnych i utrzymał zakaz występowania przed publicznością.

13.05.2021

UE zaostrzy przepisy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby

Środowisko

Komisja Europejska proponuje zaostrzenie przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i stosowania chemikaliów. Ma to przyczynić się do poprawy zdrowia Europejczyków. W przedstawionym w środę planie walki z zanieczyszczeniem KE określa cele na drodze do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do 2030 roku.

12.05.2021

Od dziś możliwe liczniejsze zgromadzenia

Administracja publiczna Koronawirus

Od wtorku przepisy pozwalają na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach organizowanych na postawie zawiadomienia więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi. A kibice z Wlk. Brytanii zostaną zwolnieni z kwarantanny

11.05.2021