RPO apeluje do MSZ, aby ukrócił działalność pośredników paszportowych

Obywatele polscy za granicą, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Argentynie, wciąż nie mogą umówić się na wizytę w konsulatach po nowy paszport. To wina wadliwie działającego systemu e-Konsulat i działalności nielegalnych pośredników, którzy za opłatą oferują miejsca na wizyty w konsulatach. Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz zainterweniował w tej sprawie do MSZ.

18.03.2024

GIS: Sprzątać odchody psie i kocie, i nie całować pupila

Środowisko Odpady

W odchodach psów i kotów mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty i drobnoustroje, które mogą wywoływać choroby zarówno u ludzi, jak i u innych zwierząt – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. I radzi opiekunom zawsze zbierać i wyrzucać odchody zwierzęcia, również w lesie czy na polu. Jest to szczególnie ważne w miejscach publicznych. Jeśli nie sprząta się po pupilu, można dostać mandat.

16.03.2024

Wydatki budżetowe na kościoły - pod kontrolą NIK

Administracja publiczna Finanse

Marszałek Sejmu zwrócił się do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie wydatków z budżetu państwa na poszczególne kościoły i inne związki wyznaniowe, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła katolickiego. Zakres kontroli ma obejmować okres od 12 listopada 2019 r. do 12 listopada 2023 r. i dotyczyć m.in. wydatków z Funduszu Kościelnego, ulg, zwolnień oraz preferencji podatkowych.

16.03.2024

Hulajnogowe szaleństwa mogą mieć przykre skutki dla portfela

Prawo cywilne

Robi się cieplej i na drogi wyjeżdżają hulajnogi elektryczne oraz urządzenia transportu osobistego (UTO), a ich rosnąca w ruchu drogowym liczba, to także więcej szkód z udziałem takich pojazdów. Użytkownik hulajnogi elektrycznej odpowiada za szkody tak jak kierowca auta, czyli niezależnie od swojej winy. 

16.03.2024

Instagram albo YouTube - nastolatkowie z biznesem w internecie

Nie trzeba mieć skończonych 18 lat, żeby prowadzić własną działalność gospodarczą. Wielu młodych z tego korzysta. Jak ryby w wodzie czują się przede wszystkim w internecie. Przepisy nie zabraniają nastolatkowi prowadzić własnego kanału na YouTube, TikToku, albo konta na Instagramie. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

15.03.2024

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o przedłużaniu ważności profilu zaufanego on-line

Rynek i konsument

Profil zaufany umożliwia m.in. szybki i bezpieczny kontakt z urzędami. Jak wynika z danych resortu cyfryzacji, korzysta z niego już ponad 14 milionów mieszkańców Polski. Jest ważny przez 3 lata od dnia potwierdzenia, jednak w każdej chwili można przedłużyć jego ważność na kolejne 3 lata. Nie trzeba osobiście stawiać się w urzędzie - wystarczy się zalogować i postępować zgodnie z instrukcjami.

13.03.2024

Trudno o paragraf na ulicznych naciągaczy, zwłaszcza gdy zgłosili zbiórkę

Miś prowadzi zbiórkę, a możliwość zrobienia sobie z nim zdjęcia, to jedynie podziękowanie za datek - to modus operandi przebierańców, którzy zaczepiają turystów na Krupówkach w Zakopanem. Straż miejska tłumaczy, że nie bardzo ma podstawy do interwencji. To odpowiedź na bijący rekordy popularności film, na którym mężczyzna przebrany za białego misia, domaga się pieniędzy od nagrywającej film aktorki Hanny Turnau.

09.03.2024

Lepsza kontrola nad blokowaniem treści w internecie, ale firma nie dowie się o decyzji

Prawo AI Własność intelektualna

Nowe Prawo komunikacji elektronicznej, które rząd przekazał do konsultacji społecznych, wprowadza nowe zasady blokowania treści w internecie, gdy zajdą ku temu wskazane w przepisach przesłanki. Chodzi tu o interwencję służb w sprawach, gdy publikowane informacje zagrażają bezpieczeństwu państwa. Przepisy nie dają jednak policji czy służbom samodzielności w tym zakresie.

04.03.2024

Polisa niedopasowana do potrzeb turysty nie zawsze pomoże w razie tarapatów

Prawo cywilne Turystyka Ubezpieczenia

Odpowiednie wysokie sumy ubezpieczenia oraz zakres ochrony dopasowany do indywidualnych potrzeb każdej z wyjeżdżających osób i celu podróży to podstawa przy wyborze polisy turystycznej. O ile ubezpieczenie kosztów rezygnacji trzeba kupić jak najszybciej po zakupie imprezy turystycznej czy przelotu, to z zakupem ubezpieczenia na podróż nie trzeba się spieszyć.

02.03.2024

Ruszył proces sprawców masakry kormoranów

Prawo karne

Przed Sądem Rejonowym w Żninie ruszył proces karny przeciwko dwóm mężczyznom oskarżonym o dokonanie masakry kormoranów w kwietniu 2023 r. na Jeziorze Tonowskim w powiecie żnińskim. Prokuratura w odpowiedzi na wnioski o dobrowolne poddanie się karze, zażądała, by warunkiem minimum było półtora roku bezwzględnego więzienia dla każdego z oskarżonych.

01.03.2024

Nie będzie już mandatów za hałas traktora w nocy

Prawo karne

Nocne prace rolnicze powodujące hałas, to nie jest nieodpowiedzialny wybryk, a konieczność. Dlatego rolników nie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej. Projekt zmian w kodeksie wykroczeń właśnie znalazł się w porządku dziennym najbliższego posiedzenia Sejmu. Odbędzie się ono w dniach 6-8 marca. Chodzi o wprowadzenie niekaralności rolników prowadzących prace polowe.

01.03.2024

Cyberprzestępcy biorą za klientów „kredyty na klik”

Banki Kredyty

Lawinowo rośnie liczba wniosków do rzecznika finansowego dotyczących problemów kredytów, niezawieranych świadomie przez klientów, tylko na skutek działań cyberprzestępców, z wykorzystaniem socjotechnik i metod hakerskich. W takich sytuacjach to bank musi udowodnić, że transakcja była autoryzowana.

01.03.2024

Resort rodziny rozpoczyna konsultacje w sprawie pieczy zastępczej

Prawo rodzinne

Ministerstwo rodziny rozpoczyna prace nad zmianami w zakresie pieczy zastępczej. W czwartek w resorcie odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, rząd i samorządów lokalnych. Powołano zespoły robocze, które wypracują rekomendacje rozwiązań m.in. w zakresie rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej, w tym rodzicielstwa zawodowego.

29.02.2024

Resort kultury zapowiada prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie

Prawo AI

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział w czwartek, że najdalej za 2-3 tygodnie do parlamentu trafi projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dotyczący korzystania z tantiem w internecie. Celem jest wdrożenie dwóch dyrektyw UE. Twórcy i wykonawcy będą mieć prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie.

29.02.2024

Wyciął bezdomnemu psu nerkę. Sąd ponownie zajmie się sprawą

Prawo karne

Lekarz weterynarii wyciął nerkę Saturnowi - psu adoptowanemu ze schroniska, by przeszczepić ją rasowemu psu z hodowli. Decyzją Sądu Najwyższego sprawa wróci do rozpoznania przez sąd pierwszej instancji - informuje organizacja Viva! Akcja dla Zwierząt, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się nad Saturnem.

29.02.2024

Na budowę przydomowych schronów i miejsc ukrycia nie będzie potrzebne pozwolenie

Budownictwo

Przydomowe schrony i przydomowe ukrycia doraźne wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania zostaną dodane do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę. Takie m.in. zmiany wprowadzi nowelizacja Prawa budowlanego, której projekt w poniedziałek trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

27.02.2024

Już ponad 2 mln osób zastrzegło numer PESEL

Prawo AI RODO

Minęły 3 miesiące od wprowadzenia możliwości zastrzeżenia numeru PESEL. W tym czasie z tej nowej opcji zabezpieczenia danych skorzystało ponad 2 mln obywateli. Nasze dane będą jednak w pełni chronione dopiero od 1 czerwca, bo wtedy na instytucje finansowe nałożony zostanie obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL.

26.02.2024

Polska tanią banderą – choć na razie tylko jachtową

Turystyka Prawo europejskie Transport

Drobna zmiana w przepisach rejestrowych sprawia, że od trzech lat Polska jest atrakcyjnym miejscem do rejestracji jachtów z całego świata. Żeglarzy zachęcają tanie i szybkie procedury dokonywane przez internet, a w polskim rejestrze można znaleźć już ponad 63 tysięcy jednostek. Liderem wśród wybieranych portów macierzystych jest Gdańsk.

24.02.2024

Polisa nie pomoże, gdy przyczyną rezygnacji z podróży jest zmiana planów

Ubezpieczenia

Nie można się ubezpieczyć od zdarzeń pewnych, więc na zakup ubezpieczenia koszów rezygnacji będzie za późno, gdy rozchorujemy się przed samym wyjazdem i będziemy chcieli zrezygnować z podróży i otrzymać zwrot kosztów wyjazdu z polisy. Ubezpieczyciele chronią się przed nadużyciami ze strony klientów i taką polisę można kupić w krótkim terminie po nabyciu wycieczki czy biletu lotniczego.

24.02.2024