Kosmetyki z brokatem mają zniknąć z półek

Rynek i konsument Prawo europejskie

17 października zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dotyczące obecności mikrocząsteczek polimerów syntetycznych, potocznie nazywanych również mikroplastikiem. Ma ono szczególnie istotne znaczenie dla konsumentów, bo do tej kategorii zalicza się także brokat - również ten zawarty w kosmetykach do makijażu. Po upływie okresów przejściowych firmy będą musiały wycofać tego typu produkty ze sprzedaży.

16.10.2023

Pijani kierowcy dostają po kieszeni od ubezpieczycieli

Prawo karne Prawo cywilne

Surowsze kary za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środki odurzających, a od 14 marca 2024 r. możliwość utraty pojazdu przez pijanego kierowcę to nie jedyne przykre konsekwencje jazdy po alkoholu. Poważne skutki niesie także spowodowanie szkody przez pijanego kierowcę. Nawet jeśli będzie on miał polisę OC, to finalnie będzie musiał pokryć wyrządzone przez siebie straty.

14.10.2023

Każdy musi dochować ciszy wyborczej, z referendalną to nie takie proste

Wybory

Piątek to ostatni dzień, w którym politycy mogą zachęcać do głosowania na swoje ugrupowania - od północy do końca głosowania będzie w końcu można trochę odpocząć od natłoku informacji i sondaży przedwyborczych. Możliwe będzie natomiast prowadzenie akcji profrekwencyjnych, ale jedynie w odniesieniu do wyborów parlamentarnych. Zakazane jest zachęcanie do udziału w referendum, w którym frekwencja odgrywa kluczowe znaczenie.

13.10.2023

Czy można żądać uznania bezskuteczności czynności prawnej upadłego dłużnika?

Domowe finanse Finanse

Przepisy Prawa upadłościowego przewidują możliwość uznania czynności prawnej dłużnika za bezskuteczną w stosunku do masy upadłości. Chodzi tu o czynności, które zostały dokonane jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. W końcu po jej ogłoszeniu dłużnik ma niewielkie możliwości samodzielnego, a więc niezależnego od syndyka, rozporządzania swoim majątkiem.

12.10.2023

Naczelny Sąd Administracyjny dostrzegł niekonstytucyjność uchwał "anty-LGBT"

Samorząd terytorialny

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał wyroki sądów wojewódzkich w sprawach skarg Rzecznika Praw Obywatelskich na "uchwały anty-LGBT" Rady Gminy Lipinki i Rady Powiatu Tarnowskiego. W obu sprawach oddalił skargi kasacyjne, podnosząc m.in. niekonstytucyjność uchwał. W sprawie uchwały gminy Lipinki przedstawiciel Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris wnosił o pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego, ale NSA wniosek oddalił.

11.10.2023

Coraz więcej doniesień do prokuratury dotyczących afery na polskim YouTube

Prawo karne

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wzywani są kolejni świadkowie, którzy przekazują informacje o ogromnej skali przerażającego procederu seksualnego wykorzystywania nieletnich w środowisku YouTuberów. Pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców jest jedynie kwestią czasu - poinformował Piotr Cieplucha, wiceminister sprawiedliwości.

11.10.2023

Politycy niezbyt skorzy do poparcia swoich obietnic

Partie polityczne nie odpowiedziały na zachętę do poparcia swoich obietnic wyborczych przyrzeczeniem publicznym tak, żeby można było wyegzekwować spełnienie obietnicy wyborczej. Z inicjatywą "Pozwij polityka" wystąpiła Kancelaria DERC PAŁKA Kancelaria Radców Prawnych w Warszawie.

10.10.2023

Więcej uprawnień w polityce unijnej dla prezydenta

Nowelizacja ustawy o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie UE, która weszła w życie 4 października, przewiduje m.in. ustalanie przez rząd z Prezydentem RP priorytetów w zakresie sprawowania przez przedstawicieli Rady Ministrów prezydencji składów Rady, a także obowiązek uzgadniania z nim propozycji kandydatur na stanowiska w Unii Europejskiej. Odrzucenia przepisów chciał Senat, wskazując m.in. na ich niezgodność z konstytucją, ale veto izby zostało przegłosowane w Sejmie.

04.10.2023

TSUE: Wydalenie obywatela z kraju możliwe na podstawie dyrektywy powrotowej

Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził właśnie, że dyrektywa powrotowa ma zastosowanie do każdego obywatela państwa trzeciego, który wjechał na terytorium państwa członkowskiego, nie spełniając warunków wjazdu, pobytu lub zamieszkania. Dotyczy to również sytuacji, gdy zainteresowany wjechał na to terytorium

02.10.2023

Nieleczenie chorego zwierzęcia może być uznane za znęcanie

Środowisko Prawo cywilne

Decydując się na opiekę nad zwierzęciem, trzeba przewidzieć to, że pupil może chorować i wymagać leczenia, co wiąże się z wydatkami i poświęcaniem czasu. Zaniedbanie tego obowiązku może rodzić konsekwencje prawne, zwłaszcza wtedy, gdy nieleczenie zwierzęcia skutkuje jego cierpieniem. Osoba popełniająca przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech, a w szczególnych przypadkach - do pięciu.

30.09.2023

Agitacja prosto z urny? - PKW postawi na zdrowy rozsądek

Wybory

Co należy zrobić, gdy ktoś wrzuci do urny urządzenie odtwarzające w zapętleniu piosenkę wyborczą lub inny materiał agitacyjny? - zastanawiają się internauci. Zauważają, że taki psikus mógłby być mocno kłopotliwy, skoro urny nie można otworzyć przed zakończeniem głosowania. Nie wydaje się jednak, by takie zachowanie było opłacalne dla potencjalnego dowcipnisia.

30.09.2023

„Stara dusza” i niezrozumiany dorosły – związek legalny, ale kontrowersyjny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kodeks karny zabrania współżycia z osobami, które nie ukończyły piętnastego roku życia. Uprawianie seksu z osobą, która tę granicę przekroczyła, jest już prawnie obojętne, nawet gdy w grę wchodzi duża różnica wieku pomiędzy partnerami. Ta ostatnia sytuacja jest jednak coraz mniej akceptowana społecznie - a to może rodzić pytania o potrzebę zmian w przepisach karnych, zwłaszcza że są kraje, które się na to zdecydowały.

28.09.2023

Min. Ziobro ma zakaz porównań twórczości Holland do reżimów autorytarnych

Prawo cywilne

Sąd Okręgowy w Warszawie udzielił zabezpieczenia roszczenia o ochronę dóbr osobistych reżyserki Agnieszki Holland poprzez zakazanie ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze publicznych wypowiedzi oraz publikowania postów w mediach społecznościowych na temat jej samej lub jej filmów. Pełnomocnik Agnieszki Holland, adwokat Michał Wawrykiewicz poinformował, że chodzi o użycie porównań do III Rzeszy niemieckiej.

26.09.2023

Rząd sięga do rezerwy celowej, by wypłacić dodatki dla pracowników zatrudnionych w DPS-ach

Finanse publiczne Policja Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Wybory Rolnictwo

Narodowe Centrum Nauki dostanie pieniądze na wypłatę jednorazowych specjalnych dodatków w ramach utworzonego w jednostkach dodatkowego funduszu motywacyjnego. Sejmowa Komisja Finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek MEiN w sprawie zmian w planie finansowym Narodowego Centrum Nauki na 2023 rok. Zmiany obejmą też przeznaczenie rezerwy celowej zaplanowanej w ustawie budżetowej na 2023 rok.

26.09.2023

Kara ma naprawić krzywdę, a nie być sposobem na zarobek

Nieruchomości

Sąsiad budującego nielegalnie ma prawo ujawnić jego nieprawidłowe postępowanie, jak i wadliwe działania nadzoru budowlanego. Postawa obywatelska nie może być jednak dla niego źródłem zarobku. Domagać się dla siebie pieniędzy można jedynie, gdy jest się pokrzywdzonym, a urzędnicy rażąco złamali przepisy.

23.09.2023

Wpadnięcie psa pod auto może skutkować odszkodowaniem od właściciela zwierzęcia

Prawo cywilne

Po potrąceniu zwierzęcia nie można odjechać, zostawiając je bez pomocy. Za naruszenie tego obowiązku grożą sankcje. Przepisy przewidują w takiej sytuacji areszt lub karę grzywny. Jednak to na właścicielu psa lub kota ciąży odpowiedzialność dopilnowania, żeby czworonóg nie znalazł się na drodze. Na uwadze trzeba mieć także kwestię odpowiedzialności posiadacza pojazdu komunikacyjnego. 

23.09.2023

Atak na posła Budkę, sprawca ujęty, ma zakaz zbliżania

Prawo karne

Prokuratura Rejonowa Katowice-Północ w Katowicach przedstawiła zarzuty sprawcy naruszenia nietykalności cielesnej Posła na Sejm RP. Prokurator przedstawił zatrzymanemu mężczyźnie, który zaatakował wice-przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budkę zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej kwalifikowane z art. 217 par 1 Kodeksu karnego.

22.09.2023

RPO interweniuje w sprawie użycia przymusu przez policję wobec posłanki

Prawo karne

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do komendanta stołecznego policji nadinsp. Pawła Dzierżaka o zbadanie sprawy interwencji policji 19 września b.r. w Otwocku wobec posłanki Kingi Gajewskiej, ze szczególnym uwzględnieniem istnienia podstaw prawnych do interwencji. Wątpliwości dotyczą czynności podjętych przez funkcjonariuszy, a także zastosowania środków przymusu bezpośredniego wobec posłanki.

22.09.2023

Apel przeciwko zabijaniu wilków w Europie

Środowisko

Ponad 100 organizacji i ruchów społecznych z Polski domaga się utrzymania obecnej ochrony prawnej wilka w Europie. 21 września br. przyrodnicy i aktywiści złożyli na ręce przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce stanowisko, w którym sprzeciwiają się planom strzelania do wilka w Unii Europejskiej. „Nie zgadzamy się na antywilczą propagandę. Wilka trzeba chronić, nie zabijać.” – wskazują organizacje.

22.09.2023