Lepsza kontrola nad blokowaniem treści w internecie, ale firma nie dowie się o decyzji

Nowe technologie Własność intelektualna

Nowe Prawo komunikacji elektronicznej, które rząd przekazał do konsultacji społecznych, wprowadza nowe zasady blokowania treści w internecie, gdy zajdą ku temu wskazane w przepisach przesłanki. Chodzi tu o interwencję służb w sprawach, gdy publikowane informacje zagrażają bezpieczeństwu państwa. Przepisy nie dają jednak policji czy służbom samodzielności w tym zakresie.

04.03.2024

Polisa niedopasowana do potrzeb turysty nie zawsze pomoże w razie tarapatów

Prawo cywilne Turystyka Ubezpieczenia

Odpowiednie wysokie sumy ubezpieczenia oraz zakres ochrony dopasowany do indywidualnych potrzeb każdej z wyjeżdżających osób i celu podróży to podstawa przy wyborze polisy turystycznej. O ile ubezpieczenie kosztów rezygnacji trzeba kupić jak najszybciej po zakupie imprezy turystycznej czy przelotu, to z zakupem ubezpieczenia na podróż nie trzeba się spieszyć.

02.03.2024

Ruszył proces sprawców masakry kormoranów

Prawo karne

Przed Sądem Rejonowym w Żninie ruszył proces karny przeciwko dwóm mężczyznom oskarżonym o dokonanie masakry kormoranów w kwietniu 2023 r. na Jeziorze Tonowskim w powiecie żnińskim. Prokuratura w odpowiedzi na wnioski o dobrowolne poddanie się karze, zażądała, by warunkiem minimum było półtora roku bezwzględnego więzienia dla każdego z oskarżonych.

01.03.2024

Nie będzie już mandatów za hałas traktora w nocy

Prawo karne

Nocne prace rolnicze powodujące hałas, to nie jest nieodpowiedzialny wybryk, a konieczność. Dlatego rolników nie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej. Projekt zmian w kodeksie wykroczeń właśnie znalazł się w porządku dziennym najbliższego posiedzenia Sejmu. Odbędzie się ono w dniach 6-8 marca. Chodzi o wprowadzenie niekaralności rolników prowadzących prace polowe.

01.03.2024

Cyberprzestępcy biorą za klientów „kredyty na klik”

Banki Kredyty

Lawinowo rośnie liczba wniosków do rzecznika finansowego dotyczących problemów kredytów, niezawieranych świadomie przez klientów, tylko na skutek działań cyberprzestępców, z wykorzystaniem socjotechnik i metod hakerskich. W takich sytuacjach to bank musi udowodnić, że transakcja była autoryzowana.

01.03.2024

Resort rodziny rozpoczyna konsultacje w sprawie pieczy zastępczej

Prawo rodzinne

Ministerstwo rodziny rozpoczyna prace nad zmianami w zakresie pieczy zastępczej. W czwartek w resorcie odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, rząd i samorządów lokalnych. Powołano zespoły robocze, które wypracują rekomendacje rozwiązań m.in. w zakresie rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej, w tym rodzicielstwa zawodowego.

29.02.2024

Resort kultury zapowiada prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie

Nowe technologie

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział w czwartek, że najdalej za 2-3 tygodnie do parlamentu trafi projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dotyczący korzystania z tantiem w internecie. Celem jest wdrożenie dwóch dyrektyw UE. Twórcy i wykonawcy będą mieć prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie.

29.02.2024

Wyciął bezdomnemu psu nerkę. Sąd ponownie zajmie się sprawą

Prawo karne

Lekarz weterynarii wyciął nerkę Saturnowi - psu adoptowanemu ze schroniska, by przeszczepić ją rasowemu psu z hodowli. Decyzją Sądu Najwyższego sprawa wróci do rozpoznania przez sąd pierwszej instancji - informuje organizacja Viva! Akcja dla Zwierząt, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się nad Saturnem.

29.02.2024

Na budowę przydomowych schronów i miejsc ukrycia nie będzie potrzebne pozwolenie

Budownictwo

Przydomowe schrony i przydomowe ukrycia doraźne wraz z instalacjami i przyłączami niezbędnymi do ich użytkowania zostaną dodane do katalogu inwestycji zwolnionych z pozwolenia na budowę. Takie m.in. zmiany wprowadzi nowelizacja Prawa budowlanego, której projekt w poniedziałek trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

27.02.2024

Już ponad 2 mln osób zastrzegło numer PESEL

Nowe technologie RODO

Minęły 3 miesiące od wprowadzenia możliwości zastrzeżenia numeru PESEL. W tym czasie z tej nowej opcji zabezpieczenia danych skorzystało ponad 2 mln obywateli. Nasze dane będą jednak w pełni chronione dopiero od 1 czerwca, bo wtedy na instytucje finansowe nałożony zostanie obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL.

26.02.2024

Polska tanią banderą – choć na razie tylko jachtową

Turystyka Prawo europejskie Transport

Drobna zmiana w przepisach rejestrowych sprawia, że od trzech lat Polska jest atrakcyjnym miejscem do rejestracji jachtów z całego świata. Żeglarzy zachęcają tanie i szybkie procedury dokonywane przez internet, a w polskim rejestrze można znaleźć już ponad 63 tysięcy jednostek. Liderem wśród wybieranych portów macierzystych jest Gdańsk.

24.02.2024

Polisa nie pomoże, gdy przyczyną rezygnacji z podróży jest zmiana planów

Ubezpieczenia

Nie można się ubezpieczyć od zdarzeń pewnych, więc na zakup ubezpieczenia koszów rezygnacji będzie za późno, gdy rozchorujemy się przed samym wyjazdem i będziemy chcieli zrezygnować z podróży i otrzymać zwrot kosztów wyjazdu z polisy. Ubezpieczyciele chronią się przed nadużyciami ze strony klientów i taką polisę można kupić w krótkim terminie po nabyciu wycieczki czy biletu lotniczego.

24.02.2024

Konfiskata pojazdów - otwiera się puszka Pandory

Prawo karne

Za miesiąc zaczną obowiązywać drastyczne przepisy kodeksu karnego. Odebranie pijanemu kierowcy pojazdu to kara o charakterze odpowiedzialności zbiorowej - uważają prawnicy i wskazują, że będzie godziła m.in. w rodziny sprawców i współwłaścicieli samochodów. Szykują się problemy z wyceną wartości aut i ich przechowywaniem, ubezpieczeniami, leasingiem czy roszczeniami cywilnymi.

17.02.2024

NIK krytycznie o wsparciu dla opuszczających pieczę zastępczą

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne

Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że proces usamodzielnienia osób opuszczających pieczę zastępczą zaczyna się zbyt późno. Wsparcie jest natomiast niewystarczające. Najniższa skuteczność pomocy dotyczy mieszkań. W skrajnych przypadkach gminy i powiaty proponowały opuszczającym pieczę zastępczą nawet pobyt w noclegowni lub schronisku dla bezdomnych. Izba rekomenduje zmianę przepisów i złożyła w tej sprawie dwa wnioski w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

16.02.2024

Odpis podatkowy na kościoły może być sprzeczny z Konstytucją

PIT Administracja publiczna Finanse

Rząd proponuje zastąpić Fundusz Kościelny odpisem od podatku wiernych w wysokości 0,5 proc. lub 0,7 proc. w przypadku małych kościołów. Dobrowolny odpis od podatku na rzecz konkretnego związku wyznaniowego to rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu krajach Europy, m.in. w Hiszpanii, we Włoszech czy na Węgrzech - stwierdzili uczestnicy wtorkowej debaty w Konferencji Episkopatu Polski. "Co dalej z Funduszem Kościelnym?".

13.02.2024

Puszcza Białowieska na liście UNESCO, ale bez ustawy

Środowisko

Projekt ustawy, nad którym pracowali naukowcy i przyrodnicy, został 13 lutego br. przedstawiony senatorom. Wprowadza najwyższe standardy ochrony przyrody na terenie całej Puszczy, ustanawia jednego zarządcę potrzebnego do zharmonizowanej ochrony tego lasu, a dzięki zagwarantowaniu finansowania zapewnia regionowi możliwość rozwoju turystyki w oparciu o markę UNESCO.

13.02.2024

Nieodśnieżenie szyb może skutkować brakiem odszkodowania z AC

Prawo cywilne

Zmienna zimowa pogoda nie służy samochodom i łatwiej o uszkodzenie auta. Nie zawsze można liczyć na odszkodowanie z autocasco. Jeśli do szkody dojdzie z powodu rażącego niedbalstwa kierowcy, to ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania, a tak będzie np. wtedy, gdy kierowca nie usunie szronu z szyby i do zdarzenia dojdzie z powodu niedostatecznej widoczności.

10.02.2024

Parlament Europejski chce skończyć z bezkarnością za niebezpieczną jazdę

Prawo karne Prawo europejskie

Poważne wykroczenia drogowe, takie jak nadmierna prędkość lub jazda pod wpływem alkoholu, powinny prowadzić do zakazu prowadzenia pojazdów w całej Unii Europejskiej. Wynika to z przyjętej we wtorek rezolucji Parlamentu Europejskiego. Posłowie sugerują także dodanie jazdy bez ważnego prawa jazdy do listy poważnych wykroczeń drogowych. Chodzi tu m.in. o jazdę pod wpływem alkoholu lub spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego, które spowodowałyby wymianę informacji o pozbawieniu prawa jazdy.

06.02.2024

RPO: Ograniczenie prawa do zgromadzeń osób

Projekt należy uznać za niekonstytucyjny i naruszający międzynarodowe zobowiązania RP. Jest on niezgodny z zasadą ochrony godności człowieka, zakazem dyskryminacji, a także w sposób niedopuszczalny...

06.02.2024