Obecna aplikacja za droga dla młodego prawnika? Wraca temat "uniwersyteckiej"

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Poprawmy prawo

Jest drogo - bo oprócz kosztów aplikacji są te związane z dojazdami, książkami, wynajmem pokoju. Patroni nie zawsze płacą za pracę, a do tego dochodzi niejednolity program szkoleń - tak w skrócie można podsumować uzasadnienie petycji do Sejmu w sprawie ustanowienia aplikacji uniwersyteckiej. Do pomysłu sceptycznie nastawieni są adwokaci i radcy, ale i same uniwersytety.

17.01.2022

Sejm rozpoczął prace nad ustawami o sędziach pokoju

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji prezydenckie projekty zakładające wprowadzenie sądów pokoju. Według nich taki sędzia ma mieć ukończone studia prawnicze i co najmniej trzyletnie doświadczenie, będzie wybierany na 6-letnią kadencję. Ma zajmować się sprawami drobnymi, ale też alimentami. I będzie mógł orzekać krótkotrwałe kary pozbawienia wolności.

02.12.2021

Ogólnopolskie zajęcia dodatkowe, egzamin próbny - aplikanci adwokaccy chcą zmian

Prawnicy Strefa aplikanta

Zorganizowanie ogólnopolskich zajęć dodatkowych, zajęcia z przemówień sądowych i wystąpień publicznych, rozwijanie umiejętności miękkich i tych związanych z prowadzeniem kancelarii. W końcu weryfikacja wiedzy tuż przed egzaminem zawodowym i na podobnej zasadzie - to zmiany, które w ocenie aplikantów adwokackich powinny zostać wprowadzone w szkoleniach aplikanckich.

28.10.2021

Są już wyniki egzaminów prawniczych - najlepsza zdawalność na radcowskim

Prawnicy Strefa aplikanta

Resort sprawiedliwości ogłosił wyniki przeprowadzonych w maju tego roku prawniczych egzaminów zawodowych. Egzamin komorniczy zdało 58 proc. ogółu kandydatów, egzamin adwokacki około 81 proc. ogółu przystępujących natomiast egzamin radcowski zdało 88,1 proc. ogółu przystępujących do tego egzaminu.

06.07.2021

Zaczynają się zawodowe egzaminy prawnicze

Prawnicy Strefa aplikanta

W środę zaczynają się prawnicze egzaminy zawodowe. W dniach 12-14 maja odbędzie się egzamin komorniczy, a w dniach 18-21 maja - egzaminy adwokacki i radcowski. Egzaminy zostaną przeprowadzone w szczególnym reżimie sanitarnym, określonym przez wytyczne Ministra Sprawiedliwości i Głównego Inspektora Sanitarnego.

12.05.2021

Prawnicze egzaminy zawodowe coraz bliżej - mają być bezpieczne

Strefa aplikanta Koronawirus

Z szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że do egzaminu adwokackiego może w tym roku podejść ponad 2 tysiące osób, a do radcowskiego blisko 3 tysiące. To oczywiście dane wstępne, bo aplikanci mają czas na decyzję do 27 kwietnia. Resort zapewnia jednak, że przygotowania idą pełną parą, a priorytetem jest bezpieczeństwo zdających.

26.04.2021

Pandemia aplikantów nie rozpieszcza, a wkrótce egzaminy

Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta Koronawirus

Koronawirus od początku utrudnia życie aplikantom adwokackim i radcowskim, a chodzi nie tylko o sam przebieg aplikacji ale i egzaminy zawodowe. Już w ubiegłym roku odbyły się one pod specjalnymi obostrzeniami, nie inaczej będzie w tym roku. Problemem jest też sposób prowadzenia zajęć online, a także nabywanie wiedzy praktycznej, bo w sądach nadal obowiązują ograniczenia.

21.04.2021

Egzaminy radcowskie i adwokackie wyłączone spod covidowego zakazu zgromadzeń

Prawnicy Strefa aplikanta

Rząd wyłączył z zakazu organizowania imprez, zgromadzeń i spotkań egzaminy adwokackie, radcowskie, komornicze oraz egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Odbywać się będą mogły też konkursy na asystentów prokuratorów. Egzaminy mają ruszyć w maju.

16.04.2021

NSA: Nawet niepełnosprawny aplikant musi zdać kolokwium

Prawnicy Strefa aplikanta

Na drugim roku aplikacji skarżący nie zaliczył dwóch kolokwiów, a ponadto opuścił w ciągu tego roku szkoleniowego zbyt dużą ilość zajęć, co skutkowało niezaliczeniem mu aplikacji i skreśleniem z listy aplikantów radcowskich - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że przepisy Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych nie miały w tej sprawie zastosowania.

31.03.2021

Opłata za aplikację niezależna od płacy minimalnej - jest rozporządzenie MS

Prawnicy Strefa aplikanta

Opłata roczna za aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną wyniesie 2021 roku - 5 850 zł, wynika z rozporządzeń ministra sprawiedliwości. Będzie stała. Do tej pory powiązana była z wysokością płacy minimalnej - w przypadku adwokatów i radców współczynnik wynosił 2,25, w przypadku notariuszy 2,15.

18.12.2020

Student odwoła się od decyzji o urlopie, aplikant już nie

Prawnicy Strefa aplikanta

Aplikanci adwokaccy i radcowscy nie mają możliwości odwołania się od decyzji dotyczących urlopu dziekańskiego na analogicznych zasadach jak studenci. Choć przedstawiciele samorządów zawodowych zapewniają, że urlopy udzielane są prawie wszystkim chętnym, część ekspertów uważa, że przepisy w tym zakresie powinny ulec zmianie.

18.12.2020

Zegar tyka - adwokaci i radcy mają coraz mniej czasu na zdobycie punktów szkoleniowych

Prawnicy Strefa aplikanta

Do końca grudnia radcy prawni i adwokaci mają czas na zdobycie punktów świadczących o podnoszeniu przez nich kwalifikacji. W praktyce oznacza to odbycie różnego rodzaju szkoleń, wysłuchanie wykładów, własne publikacje. Choć wydawało się, że COVID to utrudni, samorządy dość szybko znalazły rozwiązania, a e-szkolenia cieszą się tak dużą popularność, że na stałe wpiszą się w doskonalenie zawodowe.

17.12.2020

NSA: Studia stacjonarne albo zasiłek dla bezrobotnych

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Skoro młody człowiek pobierał zasiłek w trakcie odbywania studiów stacjonarnych, czyli w okresie, gdy nie spełniał przesłanek do posiadania statusu bezrobotnego, to świadczenie to zostało pobrane nienależnie i podlega zwrotowi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i dodał, że student świadomie wprowadził w błąd urząd pracy.

11.12.2020

Ustawa o KSSIP do podpisu Prezydenta

Strefa aplikanta

Sejm przyjął w czwartek dwie poprawki do zmiany ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Nowelizacja dostosowująca zapisy w sprawie aplikantów sędziowskich do wymogu posiadania przez sędziów wyłącznie polskiego obywatelstwa trafi teraz do prezydenta.

10.12.2020

W dobie koronawirusa aplikantom o pracę niełatwo - wraca pytanie o zgody dziekanów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Koronawirus wiele zmienia na rynku prawniczym. Dużo kancelarii adwokackich poniosło straty, co odbija się i na aplikantach, którym coraz trudniej się utrzymać. Tymczasem na własną działalność gospodarczą, czy pracę nawet tymczasową w innym zawodzie muszą dostać zgodę dziekana. Część prawników uważa, że czas rozważyć zmiany, inni że zgoda nadal powinna być wymagana.

04.12.2020

Status aplikanta, który mógł a nie podszedł do tegorocznego egzaminu - o rok dłużej

Prawnicy Strefa aplikanta

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by w związku z trwającą epidemią koronawirusa wydłużony został o kolejny rok status aplikantów, którzy złożyli wniosek o dopuszczenie do egzaminów adwokackiego albo radcowskiego przełożonych z marca na czerwiec 2020 r., spełnili wymogi i ostatecznie do nich nie przystąpili. Co ważne, nie mają mieć znaczenia przyczyny tej absencji.

26.11.2020

Kolokwia online - u aplikantów radców prawnych będą możliwe

Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Krajowa Rada Radców Prawnych zmieniła uchwałę w sprawie szczególnych zasad odbywania aplikacji radcowskiej w związku z obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19. Chodzi o możliwość przeprowadzania kolokwiów z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

28.10.2020

Wraca sprawa umów o pracę dla adwokatów - warszawski samorząd zdecydowanie na "tak"

Prawnicy Strefa aplikanta Prawo pracy

Blisko 90 proc. adwokatów i aplikantów, którzy wzięli udział w ankiecie przygotowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie, chce podjęcia działań zmierzających do cofnięcia zakazu zatrudnienia na umowę o pracę. Teraz - jak mówią organizatorzy badania - czas na ruch ze strony Naczelnej Rady Adwokackiej i szerszą dyskusję nad zmianami w tym zakresie.

14.10.2020

Zdalne studia prawnicze trudniejsze dla studenta i dla wykładowcy

Strefa aplikanta Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

W nowym roku akademickim większość uczelni zdecydowała się na mieszany system kształcenia. Wykłady na ogół prowadzone będą zdalnie, a ćwiczenia w trybie stacjonarnym. W podobnym trybie odbywać się będą zajęcia na aplikacjach prawniczych. I jest debata o plusach i minusach takiej sytuacji, a także o efektach takiego kształcenia.

01.10.2020