Prawo.pl

Będą lepsze pouczenia dla stron w procesach cywilnych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wzorami komunikatywnych pouczeń, których sądy udzielają stronom na piśmie w toku postępowania cywilnego. Ustandaryzowane pouczenia, zgodnie z dyspozycją nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z 4 lipca 2019 r., mają być gotowe do 5 sierpnia 2020 r.
Krzysztof Sobczak
04.09.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Prokuratury Rejonowej w Kutnie Sławomir E. został obwiniony o to, że w stanie nietrzeźwym miał urządzić awanturę na jednym z osiedli w Łodzi. Uchybił tym godności urzędu i zasadom etyki zawodu, co było naruszeniem ustawy Prawo o prokuraturze. Jego sprawą zajmuje się Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.09.2019
Prawnicy
Przeforsowane w ostatnich latach przez obóz Prawa i Sprawiedliwości reformy dotyczące sądów powszechnych, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego naruszyły zasady niezależności sędziowskiej - oceniła Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović.
Krzysztof Sobczak
03.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Oświadczenie ministra sprawiedliwości Holandii, o rzekomym naruszaniu w Polsce zasad praworządności, mija się z prawdą, jest politycznym manifestem wpisującym się w kampanię wyborczą - oświadczyło we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Holenderski minister został też ostro skrytykowany za straszenie za to sankcjami na forum UE.
Krzysztof Sobczak
03.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Zadanie polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych, projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności to niektóre z zadań, które będą wykonywać zdający egzamin notarialny. Rozpocznie się 4 września i potrwa do 6 września.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.09.2019
Kolegium Sądu Najwyższego zdecydowało we wtorek, że nie wyłączy rzecznika dyscyplinarnego z prowadzenia sprawy sędziego Izby Cywilnej Kamila Zaradkiewicza, który obwiniany jest o złamanie procedury związanej z kierowaniem pytań prawnych do innych organów. Nie wyłączono także żadnego z członków Kolegium z zajmowania się tą sprawą
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.09.2019
Prawnicy
Na najbliższym posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach zajmie się sprawą sędziów tego sądu i podległych mu sądów rejonowych, których nazwiska przewijały się w informacjach medialnych o akcji dyskredytacji sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości, z którą związana była grupa sędziów pracujących w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
03.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Za akcję dyskredytującą sędziów krytykujących zmiany w sądach odpowiada bardzo skłócone środowisko sędziowskie, a nie kierowany przeze mnie resort - stwierdził we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I dodał, że gdy dowiedział się o sprawie, to zareagował szybko i modelowo.
Krzysztof Sobczak
03.09.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Powikłania związane z przebiegiem ciąży, poważna choroba powodująca niezdolność do pracy lub urodzenie dziecka pozwolą na zachowanie statusu aplikanta przez dodatkowy rok. Opublikowano zmiany w Prawie o adwokaturze oraz ustawie o radcach prawnych.
Agnieszka Matłacz
03.09.2019
Prawnicy Strefa aplikanta
Zarząd SSP „Iustitia” przyjął stanowisko, w którym stwierdza, że Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Michał Lasota i Przemysław Radzik w sposób bezprawny wszczynają postępowania, gdyż pomijają właściwych rzeczników w sądach. "Iustitia" uważa, że nie dają oni rękojmi rzetelnego i obiektywnego prowadzenia postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów.
Agnieszka Matłacz
03.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sejm rozpatrzy w dniach 11 - 12 września br. dwa połączone projekty senacki i rządowy dotyczące zaprzeczenia ojcostwa i macierzyństwa. Projekt senacki zawierał 3-letni okres wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa dziecka, a rządowy roczny od momentu dowiedzenia się, że do aktu urodzenia wpisano niewłaściwego rodzica.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.09.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne RODO
Po zmianach w procedurze cywilnej zawezwanie do próby ugodowej będzie trudniejsze i droższe. W nowej odsłonie moim zdaniem znacząco straci na atrakcyjności – zwłaszcza wśród przedsiębiorców i podmiotów, którym przysługują roszczenia o wyższej wartości - pisze radca prawny Magdalena Wątroba z kancelarii Dentons.
Magdalena Wątroba
03.09.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Mówiliśmy o wadze niezawisłości sądów oraz o rządach prawa - poinformował w poniedziałek wiceprezydent USA Mike Pence po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. I stwierdził, że wyraził gospodarzowi wdzięczność za zaangażowanie w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
02.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sprawy oczerniania sędziów przez pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości nie wyjaśni rzecznik dyscyplinarny, który blisko współpracuje z osobami, których działania zostały ujawnione przez media. Bo na równi stawia on prowadzony przez pracowników MS proceder zniesławiania sędziów i kolportowane przez nich pomówienia
Krzysztof Sobczak
02.09.2019
Prawnicy
Holandia zapowiada konsekwencje wobec Polski za nieprzestrzeganie praworządności. Poinformował o tym minister sprawiedliwości tego kraju Sander Dekker, w opublikowanym na oficjalnej stronie rządu krytycznym raporcie z pobytu w Polsce. Rozmawiał m.in. z ministrem Zbigniewem Ziobro i I prezes SN Małgorzatą Gersdorf.
Krzysztof Sobczak
02.09.2019
Wymiar sprawiedliwości
Zwalczanie mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści, a także poprawa sytuacji uchodźców i Romów - to niektóre z rekomendacji Komitetu ds. Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Rasowej ONZ w zakresie efektywnego zwalczanie rasizmu i dyskryminacji dla Polski.
Krzysztof Sobczak
02.09.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Od 21 sierpnia tego roku wniosek o uzasadnienie wyroku kosztuje 100 złotych. I nie ma znaczenia, że rozstrzygnięcie zapadło wcześniej. Jeśli ktoś nie wniesie opłaty, sąd powinien wezwać do jej uzupełnienia. Po 7 listopada może się jednak zdarzyć, że taki nieopłacony wniosek zostanie odrzucony.
Jolanta Ojczyk
02.09.2019
Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.
Prawnicy uważają, że po orzeczeniu TSUE pierwsza prezes może naprawić chaos wywołany milczeniem Sądu Najwyższego w sprawach frankowych. Może przedstawić do rozstrzygnięcia SN pytania, na które wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi. I niekoniecznie muszą one pokrywać się z problemami opisanymi w opublikowanej przez SN analizie.
Jolanta Ojczyk
02.09.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Wprowadzenie przepisów o pełnomocnictwie opiekuńczym pozwoliłoby na wskazanie specjalnego pełnomocnika, jako osoby wybranej przez seniora, która zatroszczy się o jego zdrowie i majątek w przypadku zaburzeń umysłowych, obniżenia sprawności umysłu, czy otępienia - sygnalizują notariusze.
Krzysztof Sobczak
01.09.2019
Prawnicy Prawo rodzinne
Parlament uchwalił ustawę o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja będzie mogła wyjaśniać takie zdarzenia, ale dostanie też kontrowersyjne uprawnienie do wpisywania sprawców do rejestru pedofilów.
Krzysztof Sobczak
31.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Choć autostradom daleko do top listy najniebezpieczniejszych polskich dróg, wypadki zbierają tu coraz częściej śmiertelne żniwo. Jeździmy po nich brawurowo, z nadmierną prędkością i "na zderzaku" - mówią eksperci. Wskazują, że zmiany w przepisach tego nie zmienią, ale przydałoby się szkolenie przyszłych kierowców z jazdy na drogach szybkiego ruchu.
Patrycja Rojek-Socha
31.08.2019
Policja
Oszustwa „na wnuczka” lub na policjanta są już passe. Teraz modne jest oszukiwanie na urzędnika. Można i na wójta jeśli ten ma autorytet. Próbować na OZE lub 500 plus, bo oszuści są na bieżąco, ze zmianami prawa. A bazują na łatwowierności ludzi, którzy do tego nie sprawdzają dokumentów, którymi legitymują się oszuści.
Robert Horbaczewski
31.08.2019
Prawo karne Prokuratura Policja
Udostępnianie i przesyłanie intymnych zdjęć, wiadomości, filmów zawierających treści seksualne jest wśród nastolatków coraz większym problemem. I reakcja powinna być stanowcza, bo pewne zachowania o charakterze seksualnym mogą być także wstępem do przemocy rówieśniczej - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Małgorzata Skórzewska-Amberg
Patrycja Rojek-Socha
31.08.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Mnich z kwalifikacjami do wykonywania zawodu adwokata na Cyprze chciał świadczyć usługi w Grecji. Helleńskie prawo zabraniało łączenia tych statusów, a ateńska izba miała wątpliwości co do jego niezależności od władz kościelnych. TSUE orzekł jednak, że odmowa wpisu na listę adwokatów tylko z uwagi na posiadanie statusu mnicha byłaby niezgodna z unijnymi przepisami.
Dorian Lesner
31.08.2019
Prawnicy
Komisja wolności obywatelskich i sprawiedliwości oraz komisja prawna będą debatować w najbliższy czwartek - z udziałem wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa - o możliwościach wzmocnienia zasad państwa prawa w Unii. Przedmiotem dyskusji ma być m.in. sytuacja w Polsce i na Węgrzech.
Krzysztof Sobczak
30.08.2019
Stanisław Zabłocki, prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Karnej, złożył oświadczenie o cofnięciu, złożonego wcześniej wniosku o przejście w stan spoczynku z dniem 31 sierpnia 2019 r. Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf wyraziła na to zgodę.
Krzysztof Sobczak
30.08.2019

Sędziowskie awanse bez lęku i stylu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Szybkie awanse sędziów, wbrew opinii zgromadzeń przedstawicieli sądów są lekceważeniem procedur, a nawet dobrych obyczajów. Stwarzają pozory legalności i sprawności wymiaru sprawiedliwości. Usprawiedliwieniem dla tych awansów oficjalnie jest" czynienie dobra", bo przecież do tej pory panowało w sądach kastowe zło.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawnicy warszawskiej kancelarii Bird & Bird doradzali międzynarodowemu funduszowi inwestycyjnemu Exeter Property Group przy nabyciu parku logistycznego w Sosnowcu od notowanej na giełdzie grupy Biuro Inwestycji Kapitałowych S.A.
Krzysztof Sobczak
30.08.2019
Prawnicy Rynek
Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła do awansu kilkoro sędziów z apelacji warszawskiej, mimo braku opinii zgromadzenia sędziów. Ostro zaprotestowało przeciwko temu Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej. W grupie tej jest wskazany do powołania na urząd sędziego sądu apelacyjnego krajowy rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab.
Krzysztof Sobczak
29.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o odroczeniu opiniowania kandydatów do izb Sądu Najwyższego: cywilnej, karnej, pracy i ubezpieczeń społecznych. Rada motywuje to chęcią niewikłania się w spory polityczne, ale była w tej kwestii podzielona, przy głosowaniu decyzji przeważył zaledwie jeden głos.
Krzysztof Sobczak
29.08.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości