united kingdom
ukraine

Będą zmiany w fundacji rodzinnej i IP Box - rząd wraca do projektu

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Ministerstwo Finansów pracuje nad uszczelnieniem zasad opodatkowania fundacji rodzinnych - poinformował wiceminister Jarosław Neneman. Wraca też pomysł, by warunkiem korzystania z ulgi IP Box było zatrudnienie pracowników. Świadczenia z fundacji rodzinnej oraz dochody opodatkowane IP Box mają być objęte daniną solidarnościową. Prawnicy wskazują, że to zapowiedzi sprzeczne z zapowiadaną przez rząd deregulacją i ułatwieniami dla przedsiębiorców.

03.04.2025

Formę opodatkowania można wybrać przelewem, ale nie zawsze

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Wpłata ryczałtu przed 20 lutego wystarczy, by przedsiębiorca wybrał opodatkowanie w tej formie - skarbówka zmienia interpretacje na korzyść podatników. Oznacza to koniec wielu sporów, w których urzędy żądały od przedsiębiorców dopłaty podatku według skali. Problem nadal mają jednak osoby, które opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych raz na kwartał, ponieważ ich wpłaty nie mieszczą się w ustawowym terminie.

31.03.2025

Jak rozliczyć sprzedaż mieszkania, jeśli zakup był z bonifikatą

PIT

Bonifikata otrzymana przy zakupie mieszkania nie jest kosztem nabycia lokalu, ani tym bardziej nakładem na ten lokal zwiększającym jego wartość. Ne jest więc kosztem uzyskania przychodu. Przy sprzedaży nieruchomości kosztem będzie tylko wydatek, który podatnik faktycznie poniósł na jej nabycie (po zastosowanej bonifikacie), a nie wartość mieszkania wynikająca z aktu notarialnego. Tak uważa skarbówka, a eksperci zgadzają się z tym stanowiskiem.

29.03.2025

Przedsiębiorca nie odliczy wydatków na leczenie kręgosłupa

Domowe finanse PIT

Z bólem pleców czy słabym wzrokiem trudno jest prowadzić działalność gospodarczą. Skarbówka nie zgadza się jednak na odliczenie wydatków na leczenie i rehabilitację, mimo, iż przepisy podatkowe wprost tego nie zakazują. Organy podatkowe argumentują, że są to wydatki na cele osobiste, niezwiązane z prowadzonym biznesem. Takie samo zdanie mają sądy administracyjne.

28.03.2025

Gadżety z logo firmy to nie reprezentacja - mogą być kosztem

CIT PIT

Wydatki na gadżety reklamowe z logo firmy, poniesione przez przedsiębiorcę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - do przekazywania w celach promocyjnych potencjalnym klientom - mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Nie stanowią one bowiem wydatków o charakterze reprezentacyjnym.

26.03.2025

PKPiR trzeba będzie prowadzić elektronicznie - jest projekt

PIT Małe i średnie firmy

Podstawowym sposobem prowadzenia księgi przychodów i rozchodów będzie korzystanie z niej przy użyciu programów komputerowych. Wzór księgi zostanie uzupełniony o dodatkowe kolumny, zawierające numer faktury wystawionej przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur oraz identyfikator podatkowy kontrahenta - zakłada projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które ma obowiązywać od 2026 r.

25.03.2025

Sądy kwestionują wygaszanie przez fiskusa interpretacji B+R

CIT PIT

Podmioty korzystające z ulgi badawczo-rozwojowej to kolejna grupa podatników, która toczy batalię sądową z organem podatkowym. Tym razem chodzi o wygaszanie interpretacji indywidualnych po wydanej przez ministra finansów interpretacji ogólnej. Wydaje się, że organ interpretacyjny nie dokonuje jakiegokolwiek porównania treści tych interpretacji, jak i nie korzysta z możliwości ich częściowego wygaszania. Na szczęście po stronie podatników stoją sądy administracyjne.

24.03.2025

Frankowicz nie skorzysta z ulgi na dwa mieszkania ani na garaż

PIT Kredyty frankowe

Umorzona kwota kredytu hipotecznego może być zwolniona z podatku, jeśli kredyt został zaciągnięty na jedną inwestycję mieszkaniową. W przypadku zakupu dwóch nieruchomości - zwolnienie nie przysługuje. Preferencja nie dotyczy też kredytu na miejsce postojowe, które nie jest lokalem mieszkalnym, a więc nie służy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

24.03.2025

Jak rozliczyć najem nieruchomości za pośrednictwem portalu internetowego

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Osoba wynajmująca mieszkanie za pośrednictwem portalu internetowego rozlicza ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5 proc. i 12,5 proc. Przychodem wynajmującego jest całe świadczenie otrzymane od najemcy, bez pomniejszania o wynagrodzenie pośrednika. Przychód powstaje już w dacie otrzymania czynszu przez portal internetowy, a nie dopiero z chwilą przekazania tych środków wynajmującemu.

22.03.2025

Rodzice mogą stracić ulgi przez zarobki dziecka

Domowe finanse PIT

Rodzice skorzystają z ulgi na pełnoletnie uczące się dziecko za 2024 r., o ile roczne dochody pociechy nie przekroczyły limitu 21,3 tys. złotych. Taki sam próg obowiązuje przy preferencyjnym rozliczeniu samotnych rodziców. Mimo, że limit jest co roku podnoszony, to jego przekroczenie - nawet o złotówkę - odbiera ulgi. Uważać muszą też osoby wychowujące jedno dziecko - skorzystają z ulgi rodzinnej, jeśli sami nie przekroczyli limitu dochodów 112 tys. zł.

22.03.2025

Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

19.03.2025

Ulga na bezpieczeństwo - co będzie można odliczyć

CIT PIT

Ulga na bezpieczeństwo, nowe rozwiązanie proponowane przez samorząd zawodowy doradców podatkowych, mogłaby objąć wydatki na m.in. zabezpieczenia przeciwpożarowe, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy oraz zakup plecaków ratunkowych, także przez pracodawców dla pracowników. Rozważane jest też odliczenie kosztów budowy schronu przez osoby fizyczne. Propozycje zmian ustawowych czekają na akceptację rządu.

18.03.2025

Ile może zarobić dziecko i jak rozliczyć takie zarobki

Domowe finanse PIT

Dochody z pracy małoletnich dzieci, umów cywilnoprawnych, renty rodzinnej czy stypendiów należy rozliczyć w zeznaniu składanym na nazwisko dziecka. Inaczej jest z dochodami z najmu nieruchomości czy zysków kapitałowych - w tym przypadku rodzic dolicza te dochody do swojego zeznania. Osobom poniżej 26 roku życia przysługuje co do zasady zwolnienie z podatku, ale nie dotyczy ono działalności gospodarczej i umowy o dzieło.

15.03.2025

Przedsiębiorcom - frankowiczom grozi dopłata podatku

PIT Kredyty frankowe Nieruchomości

Osoby prowadzące działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu mogą odliczać część wydatków na jego utrzymanie, w tym część odsetek od kredytu hipotecznego. Problem jednak powstaje, gdy umowa kredytu frankowego zostaje unieważniona. Jeśli bank zwróci przedsiębiorcy odsetki, to kwoty zaliczone wcześniej do kosztów uzyskania przychodu stają się dla przedsiębiorcy przychodem.

11.03.2025

Klauzula GAAR wciąż groźna, więcej postępowań w 2024 roku

CIT PIT Doradca podatkowy

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wszczął w 2024 r. 47 postępowań z zastosowaniem klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania (GAAR). W 2023 r. takich postępowań było 26, a w 2022 - 43. Prawnicy wskazują, że zastosowanie klauzuli nie jest może powszechne, ale to groźna broń skarbówki w zwalczaniu niedozwolonych optymalizacji. Na celowniku fiskusa znajdują się firmowe reorganizacje, wartości niematerialne i prawne, podatek u źródła, transakcje z podmiotami powiązanymi, a ostatnio - także fundacja rodzinna.

10.03.2025

Czy prezent dla dziecka pracownika to darowizna

Domowe finanse PIT

Wiele firm wręcza dzieciom swoich pracowników upominki z okazji niektórych świąt czy w trakcie imprez integracyjnych. Co do zasady, będą one podlegały podatkowi od spadków i darowizn, ale są zwolnione z daniny do limitu 5733 zł. Wartość tych upominków nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy. Pracodawca nie ma więc obowiązków płatnika i nie musi pobierać zaliczek na podatek dochodowy.

08.03.2025

Czy fundatorzy fundacji rodzinnej muszą być spokrewnieni

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Aby fundacja rodzinna była długofalowym sposobem zabezpieczenia majątku rodzinnego, nie może być traktowana instrumentalnie, jako narzędzie optymalizacji podatkowej. Fiskus posiada skuteczne narzędzia przeciwdziałania takim praktykom. Dotyczy to zarówno fundacji założonej przez jednego fundatora dla swojej rodziny, jak i wspólnej fundacji założonej przez niespokrewnionych fundatorów - pisze Piotr Sobczak, doradca podatkowy, ACCA, partner w GWS Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi.

07.03.2025

Duża zmiana w PIT - fundusze trzeba rozliczyć samodzielnie

PIT Finanse

Osoby, które inwestują w fundusze kapitałowe, muszą po raz pierwszy same rozliczyć dochody w deklaracji PIT-38 za 2024 r. Dla wielu podatników to zaskoczenie, bo dotychczas nie trzeba było składać zeznań ani nic płacić - podatek był rozliczany przez płatnika. Dobra wiadomość jest taka, że ten kto w 2024 r. stracił na funduszach, może odliczyć te straty od dochodów z np. sprzedaży giełdowych akcji i odwrotnie.

07.03.2025

Mieszkanie w innym mieście może być firmowym kosztem, ale nie zawsze

CIT PIT

Przedsiębiorca odliczy wydatki na wynajęcie mieszkania w miejscowości, w której znajduje się siedziba kontrahenta – potwierdza skarbówka. Musi jednak udowodnić, że faktycznie wykonuje tam działalność gospodarczą i wykazać związek ponoszonych wydatków z osiąganymi przychodami. Nie wystarczą same rachunki. Jeszcze większą ostrożność należy zachować w przypadku wynajmu za granicą. Eksperci radzą zadbać o dokumenty i wystąpić z wnioskiem o własną interpretację.

05.03.2025