Konsultacje medyczne online nie zawsze zwolnione z VAT

VAT Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że zwolnienie z VAT może dotyczyć usług, które mają charakter diagnostyczny lub leczniczy. Muszą one służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jeśli świadczenie będzie polegało na udzielaniu tylko pewnych porad, trzeba je będzie opodatkować. Liczy się zatem cel konsultacji.

15.06.2020

Polska pomoże Słowacji walczyć z luką w VAT

VAT

W poniedziałek w Bratysławie ministrowie finansów Polski i Słowacji podpiszą porozumienie dotyczące zacieśnienia współpracy obu krajów w wymianie wiedzy i informacji podatkowej. Słowacy są zainteresowani systemem JPK i mechanizmem podzielonej płatności.

14.06.2020

Darowizna pieniędzy w gotówce bez prawa do zwolnienia z podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Darowizna gotówki, nawet od razu wpłaconej na konto bankowe, nie daje prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku WSA w Gliwicach. Tak uważa również skarbówka. Problem jednak w tym, że NSA pozwala na niepłacenie podatku w takiej sytuacji. Pieniądze muszą tylko szybko trafić do banku.

13.06.2020

Prostsze pożyczki dla podmiotów powiązanych

CIT PIT Spółki Podatki międzynarodowe

Przepisy o cenach transferowych zawierają wiele korzystnych dla podatników uproszczeń. Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie tzw. bezpiecznych przystani – to jest zasad, które mają zapewnić podatnikom ochronę przed doszacowaniem podatku przez organy podatkowe i ograniczyć obowiązki dokumentacyjne. Mogą z niej korzystać m.in. podmioty powiązane zawierające umowy pożyczek.

10.06.2020

Za sprowadzony samochód trzeba zapłacić akcyzę

Domowe finanse Akcyza

Ze sprowadzeniem samochodu z zagranicy wiąże się koniecznością wypełnienia kilku obowiązków. Wymagane jest m.in. złożenie odpowiedniej deklaracji podatkowej i zapłacenie podatku akcyzowego. Jego wysokość o wartości pojazdu, a także od jego pojemności. Jest na to określony termin. Formalności można dokonać przez internet.

10.06.2020

Ministerstwo Finansów wysługuje się księgowymi

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

MF chwali się co chwila zmniejszeniem liczby kontroli i skuteczną walką z wyłudzeniami podatkowymi. Wprowadza też coraz to nowsze rozwiązania. Problem jednak w tym, że raporty elektroniczne czy to dla potrzeb VAT czy podatków dochodowych wymagają podawania dużo więcej szczegółowych informacji. Urzędnicy mają mniej pracy, dużo więcej obowiązków spada jednak na księgowych.

10.06.2020

Lokalna dokumentacja cen transferowych – nowe progi i wymogi

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Nowe regulacje w zakresie podatków wprowadziły szereg zmian w obszarze cen transferowych. Poza kilkoma nowościami regulacyjnymi, pojawiło się też kilka znaczących zmian pozwalających m.in. na ograniczenie obowiązków dokumentacyjnych. Co prawda, zmienione przepisy obowiązują już od 2019 r., jednak większość podatników zaczęła z nich korzystać dopiero w tym roku.

09.06.2020

Koronawirus zmienia branżę księgowo-podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Ponad 60 proc. firm księgowo-podatkowych przeszło na pracę zdalną. Razem ze swoimi klientami chętnie korzystają z rozwiązań tarczy antykryzysowej, jednak oczekiwania rynku były większe. Księgowi odgrywają kluczową rolę w uzyskaniu wsparcia finansowego, niestety wciąż borykają się z kiepskimi i wciąż zmienianymi przepisami – takie wnioski płyną z badania LEXOMETR Prawno-Gospodarczy przeprowadzonego przez Wolters Kluwer Polska.

09.06.2020

Opłata leasingowa za samochód nie jest przychodem pracownika

PIT Rachunkowość

W najnowszej interpretacji podatkowej fiskus stanął po stronie pracowników. Nie pozwolił pracodawcy doliczać dodatkowego przychodu i pobierać podatku od zatrudnionych, którzy wykorzystują samochody służbowe do celów prywatnych. Punktem spornym była opłata leasingowa. Skarbówka odniosła się jednak także do kwestii paliwa.

08.06.2020

Zachowek nie zawsze jest kosztem w PIT

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Wydatek poniesiony na zapłatę zachowku może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości otrzymanej w spadku, a w drodze darowizny już nie. Zdaniem ekspertów przepisy różnicujące sytuację spadkobierców i obdarowanych mogą być niekonstytucyjne.

06.06.2020

Skarbówka podpowiada, jak uniknąć dzielenia płatności

VAT Rachunkowość

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że dla potrzeb tzw. split paymentu liczy się nie wartość transakcji czy umowy, lecz kwota wskazana na fakturze. Okazuje się zatem, że mechanizmu podzielonej płatności w dość prosty sposób można uniknąć. Dzięki temu pieniądze nie trafią na rachunki VAT.

05.06.2020

Łatwiej będzie zostać aktuariuszem

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W środę, 3 czerwca, minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające przepisy w sprawie egzaminu aktuarialnego. Ułatwi ono dostęp do zawodu aktuariusza. Czas na zdanie wszystkich egzaminów będzie dłuższy. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, poziom egzaminu nie zostanie obniżony.

04.06.2020

Kara umowna może być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Sąd administracyjny zmusił skarbówkę do zmiany zdania. Najnowsza interpretacja potwierdza wreszcie, że wypłaty kary umownej np. za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, nie trzeba wyłączać z kosztów podatkowych. Dyrektor KAS uznał, że jej zapłata ma związek z przychodem i wpływa na zabezpieczenie źródła przychodów.

04.06.2020

Ponad 18 milionów rocznych PIT w formie elektronicznej

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów przedstawiło w środę pierwsze podsumowanie tegorocznej akcji rozliczania rocznych PIT. Z danych resortu wynika, że coraz bardziej popularne staje się wysyłanie deklaracji w formie elektronicznej. W tym roku PIT można było rozliczać do 1 czerwca, jednak większość podatników zrobiła to przed końcem kwietnia.

03.06.2020

Fiskus komplikuje wystawianie faktur uproszczonych i paragonów

VAT Rachunkowość

Skarbówka gubi się w przepisach. Raz uznaje, że skoro paragon fiskalny zawiera numer NIP nabywcy oraz spełnia pozostałe warunki wymagane do uznania go za tzw. fakturę uproszczoną, to nie można już do niego wystawić standardowej faktury. Innym razem zaś mówi coś zupełnie innego i fakturę wystawić pozwala. Rozliczanie zakupów do 450 złotych staje się więc coraz bardziej problematyczne.

03.06.2020

O zwolnienie środków z rachunków VAT trzeba wnioskować indywidualnie

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów w przepisach antykryzysowych nie wprowadziło ogólnej zasady, która uwolniłaby pieniądze podatników zgromadzone na rachunkach VAT przy płatnościach split paymentem. Mimo braku takiego przepisu, o zwolnienie środków można wnioskować indywidualnie. Decyzje są uznaniowe. Ważne jest zatem właściwe uzasadnienie wniosku.

02.06.2020

Obniżenie stawek amortyzacyjnych nie jest zakazaną optymalizacją

CIT PIT Rachunkowość

Opinia zabezpieczająca wydana właśnie przez skarbówkę potwierdza, że zastosowanie niższych stawek odpisów amortyzacyjnych nie jest unikaniem opodatkowania. Zakres obniżenia amortyzacji zależy wyłącznie od podatnika. Klauzula dotycząca nielegalnej optymalizacji nie ma tu zastosowania.

02.06.2020

Będą zmiany w stosowaniu certyfikatów rezydencji

CIT PIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Przedłużenie ważności certyfikatów rezydencji podatkowej i możliwość posługiwania się w trakcie epidemii ich kopiami – nad takimi m.in. zmianami w zakresie rozliczenia transakcji zagranicznych pracuje Sejm. Są one częścią projektu tarczy antykryzysowej 4. Kopie certyfikatów w ograniczonym zakresie można już stosować od zeszłego roku. Nie obywa się to jednak bez komplikacji.

02.06.2020

MF: Będzie więcej czasu na wpłatę zaliczek PIT

PIT Finanse

Minister finansów zdecydował o ponownym przedłużeniu terminu przekazania zapłaty zaliczek na podatek oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzeń pobranych w marcu i kwietniu, a teraz także w maju. Zaliczki i podatek pobrane w marcu podlegają wpłacie do 20 sierpnia, w kwietniu - do 20 października, w maju - do 20 grudnia - poinformował resort finansów.

01.06.2020

Pełnomocnik nie podpisze raportu o schematach podatkowych

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Uchwalone przez Sejm przepisy zlikwidują obowiązek podpisywania raportów o schematach podatkowych przez wszystkich członków zarządu. Po zmianach wystarczą podpisy osób uprawnionych do reprezentacji. W dalszym ciągu dokumentu nie będą mogli jednak podpisać pełnomocnicy spółek.

01.06.2020