W połowie stycznia w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie to zorganizowane, bo resort dopiero pracuje nad szczegółami. Zostaną zrealizowane w regionach, gdzie było najwięcej zakażeń, jak Małopolska i Śląsk oraz dla porównania na Podkarpaciu.
Monika Sewastianowicz
01.12.2020
Nauczyciel zatrudniony w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 pkt 2-11 Prawa oświatowego, w niepełnym wymiarze czasie pracy, który osiągnął wiek emerytalny, może otrzymać dofinansowanie zakupu sprzętu lub oprogramowania do pracy zdalnej.
Dominik Kucharski
01.12.2020
Kadry w oświacie
Choć pojawiły się pogłoski o wstrzymaniu "trzynastek" w sferze budżetowej, plany te na pewno nie dotyczą dodatkowych wynagrodzeń rocznych nauczycieli - wynika z informacji uzyskanych od Związku Nauczycielstwa Polskiego, który konsultował tę kwestię z resortem edukacji. Nie zmienia to faktu, że w przyszłym roku budżet na oświatę będzie raczej skąpy.
Monika Sewastianowicz
30.11.2020
Kadry w oświacie
Rozmowy kwalifikacyjne na stopień nauczyciela kontraktowego lub dyplomowanego oraz egzamin na stopień nauczyciela mianowanego można przeprowadzić zdalnie - informuje resort edukacji. To mniejsze niebezpieczeństwo niż spotkania osobiste, zwłaszcza gdy w grę wchodzą osoby z różnych województw.
Monika Sewastianowicz
30.11.2020
Małe dzieci z klas I-III źle znoszą zdalną naukę, w piątki są tak bardzo zmęczone, że niewiele kojarzą. Do tego część wymaganego na tym etapie programu można realizować tylko w bezpośrednim kontakcie. Tak dalej nie można, mówią nauczyciele nauczania początkowego. Zżymają się też na poradnik do nauki online dla tej grupy wiekowej, wydany przez resort edukacji.
Beata Igielska
27.11.2020
Szkoła i uczeń
Resort edukacji konsultuje projekt w sprawie okrojonych wymagań egzaminacyjnych na maturę i egzamin ósmoklasisty w 2021 roku. Ograniczona ma zostać lista lektur obowiązkowych. Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w formie rozporządzenia.
Monika Sewastianowicz
26.11.2020
Część szkół zastanawia się, czy nie wprowadzić obowiązkowego włączania kamer na zdalnych lekcjach. Ma to zmusić uczniów do uważania na lekcjach oraz pozwolić łatwiej wychwytywać przypadki, gdy dziecku dzieje się krzywda. Jednak z powodów technicznych często jest to niemożliwe. Nauczyciel i tak jednak musi zareagować, gdy podejrzewa, że w rodzinie ucznia nie dzieje się najlepiej.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
25.11.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Rodzicom, którzy nie skorzystają z opieki nad dzieckiem zapewnionej przez szkołę przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast rodzice, którzy z tej opieki skorzystają, nie mają prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – twierdzi ZUS. Takie stanowisko – jak dowiedział się serwis Prawo.pl - przekazało Zakładowi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Grażyna J. Leśniak
24.11.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Nie ma żadnych podstaw, by utożsamiać cywilnoprawną konstrukcję „odszkodowania” z publicznoprawną „refundacją”. Refundacja to pojęcie właściwe ustawie o finansach publicznych. Podobnie jak dotacja, refundacja także jest formą wsparcia finansowego, ale możliwą do uzyskania dopiero po okazaniu odpowiednich dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów - zwraca uwagę radca prawny Robert Gałęski.
Robert Gałęski
23.11.2020
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę, że do świąt szkoły pozostaną na zdalnym nauczaniu, później rozpocznie się przerwa świąteczna-noworoczna, która potrwa do 17 stycznia. Znamy więc plan działań na najbliższe dwa miesiące. O tym, co będzie dalej, rządzący będą decydować w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.
Agnieszka Matłacz
21.11.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Szkoły będą kontynuowały pracę zdalną do Świąt, a po przerwie świątecznej od razu rozpoczną się ferie - w tym roku ich termin będzie wspólny dla wszystkich województw: od 4 do 17 stycznia - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, namawiając jednocześnie do spędzenia ich w domach. Taki układ przerwy świątecznej i ferii oznacza, że uczniowie będą mieli łącznie prawie miesięczną przerwę zimową, ale nie wyjadą na zimowiska.
Agnieszka Matłacz
21.11.2020
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Czternastolatek stanie przed sądem za udział w protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wobec młodych ludzi konsekwencje próbują wyciągać też niektóre szkoły - mimo że takie działania są niezgodne z konwencją o prawach dziecka, która gwarantuje młodym ludziom prawo do wyrażania poglądów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
21.11.2020
Prawo karne Szkoła i uczeń
Nauczyciel myślący krytycznie będzie dobrym przewodnikiem dla swoich uczniów. Druga kwestia, to zmiana systemowa - oddanie większej odpowiedzialności dobrze przygotowanym nauczycielom za proces edukacji, a nie tworzenie wygórowanych formalnych wymagań - mówi Tomasz Garstka, współautor nagrodzonej w konkursie „Książka dla Trenera 2019” publikacji "Psychopedagogiczne mity 2".
Monika Sewastianowicz
21.11.2020
Dla studenta Zarządzanie oświatą
Na zaproszenie Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, do siedziby resortu przyjechali samorządowcy. Minister z ważnych przyczyn nie mógł się z nimi spotkać. Samorządowcy czekają na zaproponowanie im kolejnego terminu. Tymczasem podkreślają, że oświata jest "nad przepaścią".
Katarzyna Kubicka-Żach
20.11.2020
Samorząd terytorialny
Nauczyciele dostaną po 500 złotych na zakup sprzętu komputerowego - o bon będą mogli postarać się w szkole, w której pracują. Konieczne będzie wypełnienie wniosku, opisanie zakupionego sprzętu i dołączenie dowodu zakupu, w tym paragonu. Wnioski można składać do 7 grudnia - wzór udostępniono na stronie internetowej MEN.
Monika Sewastianowicz
20.11.2020
Resort edukacji planuje ograniczenie obowiązku doskonalenia nauczycieli. Minister Przemysław Czarnek tłumaczy, że pedagodzy są tak dobrze wykwalifikowani, że dokształcanie jest im niepotrzebne, ba, może wręcz zaszkodzić. Według ekspertów pomysł ma na celu ograniczenie wydatków na oświatę.
Monika Sewastianowicz
20.11.2020
Zarządzanie oświatą
Nigdy nie chcieliśmy pociągać kogokolwiek do odpowiedzialności za wsparcie strajku kobiet - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że to prywatne sprawy nauczycieli, choć oczywiście - jak dodał - kuratorzy sprawdzają szkoły w ramach nadzoru pedagogicznego.
Monika Sewastianowicz
19.11.2020
Resort edukacji planuje oszczędności - domy wczasów dziecięcych nie będą finansowane z subwencji oświatowej. Odbije się to przede wszystkim na dzieciach i młodzieży fizycznie słabych, wymagających poprawy stanu zdrowia, z terenów zagrożonych, z rodzin zaniedbanych środowiskowo - zauważa Katarzyna Liszka-Michałka z Biura Związku Powiatów Polskich.
Katarzyna Liszka-Michałka,
19.11.2020
Nie ma szczegółowych wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki co do zasad kwarantanny w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, wychowanków umieszcza się w zaimprowizowanych pomieszczeniach, z których sami nie mogą wychodzić. To niebezpieczne - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.
Monika Sewastianowicz
18.11.2020
Komisja Etyki Poselskiej ukarała naganą posła PiS Przemysława Czarnka. Chodzi o jego wypowiedzi dotyczące osób LGBT+. Poseł wyraził jednak przekonanie, że Prezydium Sejmu inaczej oceni tę materię. Wniosek o ukaranie obecnego ministra edukacji i nauki złożyli posłowie opozycji.
Monika Sewastianowicz
18.11.2020

Dzieci w domach, szkoły puste, gimbusy jadą na stratach

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Zdalna nauka nie przyniesie oszczędności, bo kadry w szkołach i tak trzeba opłacić. W większości szkół wiejskich są oddziały przedszkolne, więc i tak trzeba grzać, oświetlić, utrzymać stołówkę i sprzątnąć sale. Najgorzej jest z autobusami szkolnymi – przewoźnicy alarmują, że jeśli praca zdalna szkół przedłuży się, to oni wkrótce upadną.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
18.11.2020
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Personel medyczny nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia szkół, a ich dzieci prawa do nauki, bo szkoła w tym czasie zapewnia jedynie opiekę nad nimi – zwraca uwagę Naczelna Izba Lekarska. MEN odpowiada, że świadczenie medykom przysługuje, nawet gdy świetlica jest otwarta.
Monika Sewastianowicz
17.11.2020
Decyzja w sprawie dalszej nauki zdalnej powinna zapaść pod koniec tego lub w przyszłym tygodniu - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Pytany o ewentualny pełny lockdown, powiedział, że dane o zakażeniach, które aktualnie spływają, nie dają uzasadnienia, by wprowadzić w tym momencie dalsze ograniczenia.
Agnieszka Matłacz
17.11.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Konkurs „Książka dla Trenera” 2019 rozstrzygnięty. Nagrodę główną w kategorii książka polskich autorów, otrzymała publikacja „Psychopedagogiczne mity 2” Tomasza Garstki i Andrzeja Śliwerskiego. Wyróżnienie zdobyła książka „Przyszłość zawodów” Richarda i Daniela Susskindów.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2020
Szkoły z powodu zagrożenia epidemicznego pracują zdalnie, ale - jak się okazuje - nie oznacza to, że dzieci nie mogą do nich przyjść. Jeżeli nie mogą uczyć się zdalnie w domu, dyrektor musi im zapewnić możliwość zdalnej nauki w szkole lub zorganizować normalne lekcje. Przepisy nie są jednak jasne, wiec takie oczekiwania rodziców to dla dyrektorów szkół duży problem.
Monika Sewastianowicz
14.11.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Część placówek nie jest objęta zawieszaniem zajęć, tymczasem dyrektorzy ze względów bezpieczeństwa czasem muszą podejmować takie decyzje. Nie mają jednak ku temu podstawy prawnej. Samorządowcy apelują do MEN o zmiany w przepisach tak, aby możliwe było zapewnienie bezpieczeństwa w takich placówkach.
Monika Sewastianowicz
13.11.2020
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza przygotowała drugi cykl darmowych szkoleń on-line dla nauczycieli, które mają formę webinarów. Pierwsza część odbędzie się w czwartek 12 listopada o godz. 20. Wszystkie informacje i linki do szkoleń dostępne są na Facebooku, można się tam też zapisać na webinar.
Monika Sewastianowicz
12.11.2020
Mimo rosnącej liczby zakażeń i zamykania kolejnych branż, przedszkola i żłobki pozostają otwarte. Jak wyjaśnia rząd, chodzi o ochronę gospodarki przed całkowitym zatrzymaniem, co pogłębiłoby tylko kryzys gospodarczy. Część rodziców boi się jednak posyłać dzieci do przedszkoli i żłobków.
Monika Sewastianowicz
12.11.2020
Trzeba zwiększyć wysiłki, żeby w polskich szkołach było więcej treści patriotycznych, np. poprzez zmianę kanonu lektur - zapowiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Sugerował też prace zmierzające do nowego spojrzenia na podręczniki, zwłaszcza podręczniki do historii najnowszej.
Krzysztof Sobczak
11.11.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki mającego wprowadzić możliwość dofinansowania do 500 zł zakupu przez nauczycieli sprzętu do nauki zdalnej - akcesoriów komputerowych lub oprogramowania - skierowany został we wtorek do konsultacji publicznych. Potrwają one do piątku 13 listopada, do godz. 9.00. Wprowadzenie tego programu zapowiedział w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
11.11.2020
Zarządzanie oświatą
Prawo.pl