Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał w środę nowelizację rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z nim nauczyciele będę mieli dofinansowanie do 500 zł zakupu sprzętu do nauki zdalnej: akcesoriów komputerowych lub oprogramowania.
Minister podkreślił, że pomocy nie dostaną na razie nauczyciele przedszkolni, bo te placówki wciąż pracują stacjonarnie. Dodał, że rząd wydał już miliard złotych na zwiększenie efektywności zdalnego nauczania.
- Wpłynęło do nas 1500 opinii, głównie od czynnych nauczycieli, dzięki temu rozszerzyliśmy listę programów i sprzętu, na które będzie wydać te pieniądze - mówił wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał, że biurokratyczne wymogi będą minimalne, wystarczy, że skorzystają z udostępnionego na stronie MEN wniosku i złożą go dyrektorowi szkoły. Nie muszą dołączać rachunku imiennego - wystarczy paragon. Przypomniał także, że nauczyciele przez ostatnie trzy lata dostali podwyżki - łącznie o 28 proc., więc nie można mówić, że dofinansowanie do sprzętu jest jedyną pomocą, jaką otrzymali.
Premier: Klasy I-III przechodzą na pracę zdalną>>
Na co dofinansowanie dla nauczycieli?
W rozporządzeniu został określony rodzaj sprzętu, materiałów i oprogramowania, którego zakup w ramach rządowego wsparcia dla nauczycieli będzie podlegał dofinansowaniu - refundacji podlegają wyłącznie zakupy dokonane pomiędzy 1 września a 7 grudnia. Dofinansowanie zostanie wypłacone najpóźniej do 31 grudnia.
Zobacz w LEX: Kalendarz zadań dyrektora - Listopad 2020 >
Z dofinansowania, o którym mowa będą mogły być pokryte w całości lub w części koszty zakupu sprzętu lub oprogramowania:
- komputera stacjonarnego;
- monitora;
- komputera przenośnego będącego laptopem lub tabletem, w tym tabletem graficznym;
- podzespołów komputerowych, w tym: karty graficznej, dysku twardego, pamięci RAM, procesora, płyty głównej, karty dźwiękowej, karty sieciowej, karty wideo, napędu optycznego, zasilacza, obudowy, matrycy do laptopa lub monitora;
- kamery internetowej lub wizualizera;
- statywu;
- mikrofonu, słuchawek lub zestawu słuchawkowego (mikrofon i słuchawki);
- drukarki, skanera lub urządzenia wielofunkcyjnego;
- myszy, klawiatury, ładowarki sieciowej, głośników, pamięci zewnętrznej, napędu zewnętrznego, urządzenia do konwersji pisma odręcznego do wersji elektronicznej;
- baterii do komputera przenośnego, akumulatora, power banku, zasilacza awaryjnego;
- adaptera, koncentratora sieciowego;
- cyfrowego mikroskopu;
- liniowego rejestratora dźwięku, dyktafonu cyfrowego;
- oprogramowania komputerowego;
- smartfona.
Dla kogo pieniądze na zakup sprzętu?
Wniosek o dofinansowanie nauczyciel będzie składał w szkole, w której jest zatrudniony. Jeżeli zakup nastąpił od 1 września br. do 20 listopada br. to do wniosku dołącza się oryginał lub kopię paragonu oraz oświadczenie nauczyciela, że paragon dotyczy wymienionego w rozporządzeniu, zakupionego sprzętu, oprogramowania lub usługi. Wszystkie zakupy dokonane po 20 listopada 2020 r. nauczyciel musi udokumentować imiennym dowodem zakupu.
Dofinansowanie przysługuje wszystkim nauczycielom za wyjątkiem: nauczycieli oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wymaga się, by byli zatrudnieni w jednostce systemu oświaty w dniu 2 listopada 2020 r. oraz w dniu wypłaty dofinansowania
Dofinansowanie nie przysługuje:
- nauczycielom przebywającym do dnia 7 grudnia 2020 r. na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopach: wychowawczym, dla poratowania zdrowia, macierzyńskim, rodzicielskim lub na warunkach urlopu macierzyńskiego;
- nauczycielom przebywającym w dniu 7 grudnia 2020 r. na urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni;
- nauczycielom, którzy do dnia 7 grudnia 2020 r. byli urlopowani lub całkowicie zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 263).
Nie ma komputerów za 500 złotych
- Taką kwotę to chyba ministerstwo wykłada na jakieś komputery z plastiku - oceniał Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP. - Mam wrażenie, że ten program powstał spontanicznie, podczas konferencji prasowej. Ale nawet jeżeli była to część większego planu, to jest to za późno, za mało i jeszcze w dodatku z mnożeniem biurokracji, bo kto będzie weryfikował te rachunki. Zastanawiam się też, z czego miałoby to wszystko być finansowane, mam podejrzenia, że z oszczędności, które poczyniono na obcięcie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla nauczycieli, funduszy na nagrody i pieniędzy na ewentualne podwyżki wynagrodzeń w 2021 r. - podkreśla wiceprezes ZNP. Przypomina też, że już parę miesięcy temu związkowcy występowali o to, by nauczyciele mieli chociaż ulgę podatkową na internet.
Laptopa musi zapewnić szkoła
Tymczasem wielu nauczycieli ma słabe komputery lub nie ma ich wcale, więc kamera, klawiatura lub nawet mikrofon z górnej półki nie rozwiążą ich problemów sprzętowych. W takiej sytuacji to szkoła musi zadbać, by mieli sprzęt odpowiedni do wykonywania swojej pracy.
Zobacz w LEX: Zdalne posiedzenia rady pedagogicznej - szkolenie online >
- Pedagog zatrudniony w szkole w oparciu o stosunek pracy, skierowany do pracy zdalnej ma mieć zapewnione przez pracodawcę narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej, co należy rozumieć jako zapewnienie komputera, oprogramowania i dostępu do internetu - mówi mówi radca prawny Maciej Sokołowski, specjalizujący się w prawie oświatowym. - Z tego obowiązku szkoła (dyrektor) może zwolnić się gdy pracownik posiada własny sprzęt, na którym jest w stanie zapewnić odpowiednie zabezpieczenia dla informacji i danych związanych z wykonywaną pracą - tłumaczy.
Dodaje, że zapewnienie przez pracodawcę komputera i dostępu do internetu należy zatem traktować jako zasadę, od której może nastąpić wyjątek tylko na podstawie ustaleń pracownika z pracodawcą i w razie zapewnienia bezpieczeństwa danych na prywatnym sprzęcie pracownika.
Czytaj w LEX: Nadzór pedagogiczny w roku szkolnym 2020/21 >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.