SA: Ocena niezdolności do pracy należy do lekarzy specjalistów

Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy

W sprawie o ustalenie prawa do renty socjalnej kluczowe znaczenie mają dowody z opinii biegłych lekarskich. Pozwalają one na ustalenie, czy wnioskodawca jest osobą całkowicie niezdolną do pracy. Jeśli biegli wskazują, że badany może jednak pracować, to uwzględnienie odwołania jest niemożliwe - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

24.12.2018

WSA: Siedem lat starań o tytuł profesora, zarzuty o autoplagiat

Szkolnictwo wyższe

Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów trzy razy złamała procedurę administracyjną przy podejmowaniu uchwał o odmowie nadania tytułu profesora kandydatce doktor habilitowanej, specjalizującej się w pedagogice pracy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

24.12.2018

Prawo do sądu nie oznacza prawa do wnoszenia niedopuszczalnych zażaleń

Wymiar sprawiedliwości

Z wynikającego z Konstytucji prawa do sądu nie można wywodzić, że strona może dokonywać zaskarżenia orzeczeń niezaskarżalnych. Jeśli zatem przepisy przewidują, że nie można pewnych orzeczeń zaskarżyć, to nie można opierać swoich zażaleń na przepisach Konstytucji - orzekł Sąd Okręgowy w Rzeszowie.

24.12.2018

Sąd: Biegły psychiatra zbada „Moralność płatniczą” niewypłacalnego dłużnika

Rynek i konsument

Sąd rejonowy oddalił wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Uznał, że ten zachowywał się rażąco niedbale. Dłużnik zadłużył się, by spełniać zachcianki jego partnerki. Proces musi zostać powtórzony. Sąd pominął bowiem ważny dowód z opinii specjalisty na okoliczność zaburzeń emocjonalnych dłużnika

24.12.2018

Zarządca drogi odpowiada za wyrwę na poboczu

Samorząd terytorialny

Pobocze jest elementem drogi, dlatego zarządcy drogi ma obowiązek usuwać widoczne, istotne nierówności pobocza, zwłaszcza w bezpośredniej bliskości jezdni. Z drugiej strony, pieszy mając do dyspozycji chodnik nie powinien iść poboczem – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.

24.12.2018

WSA: Refundacja importowanego leku dla chorego dziecka bez gwarancji

Opieka zdrowotna Farmacja

Konstytucja RP gwarantuje obywatelom dostęp świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, ale w praktyce nie jest możliwe objęcie wszystkich świadczeń gwarancją finansową - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i oddalił wniosek o refundację leku z importu dla chorego dziecka.

22.12.2018

NSA: Doręczenie listu na „stare” nazwisko podatnika - nieskuteczne

Ordynacja

Podatniczka zmieniła imię i nazwisko. Kilka miesięcy później nie odebrała przesyłki z urzędu skarbowego wysłanej na nieaktualne dane osobowe. Organ podatkowy błędnie uznał list za prawidłowo doręczony przez awizo. Korespondencja nie została skutecznie doręczona - orzekł NSA.

22.12.2018

Hotelarz za wypadek na basenie odpowiada na zasadzie ryzyka

Prawo cywilne

Za wypadek na hotelowym basenie przedsiębiorca odpowiada na zasadzie ryzyka. Pojęcie ruchu przedsiębiorstwa za pomocą sił przyrody odnosi się do jego funkcjonowania jako całości a nie do poszczególnych elementów – potwierdził wyrok wstępny Sąd Okręgowy w Kielcach.

22.12.2018

WSA: PiS nie musi ujawniać, na co wydaje dotacje

Finanse

Żądanie udzielenia informacji przetworzonej może zostać uwzględnione pod warunkiem wykazania, że jest ona szczególnie istotna dla interesu publicznego. Krąg podmiotów, które wykażą taką przesłankę, jest ograniczony - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wynika z tego, że stowarzyszenia nie mogą liczyć na dane o wydatkach partii politycznych.

21.12.2018

WSA: Niesłuszna odmowa wpisu na listy radców prawnych i adwokatów

Prawnicy Strefa aplikanta

Uniewinniający wyrok karny dotyczący bezprawnego posługiwania się tytułem radcy prawnego zadecydował o uchyleniu decyzji ministra sprawiedliwości. Minister odmówił skarżącej wpisu na listę radców prawnych i adwokatów. Teraz można wznowić postępowanie.

21.12.2018

WSA: Koszt podróży sołtysa nie może być rozliczany ryczałtem

Samorząd terytorialny

Rada gminy nie może ryczałtowo określić wysokości kosztów podróży służbowej sołtysa. Kosztów tych nie można też włączyć do kwot diet, a tym bardziej do zryczałtowanej ogólnej kwoty obejmującej obie wartości – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

21.12.2018

SN: Radca, który sfałszował przelew, nie będzie pracował przez 5 lat

Prawo karne Prawnicy

Skazany za sfałszowanie dokumentu radca prawny będzie miał także 5-letnią przerwę w pracy zawodowej. Chciał tego uniknąć powołując się na przedawnienie, ale zdaniem Sądu Najwyższego, w przypadku przestępstwa zagrożonego karą do 8 lat pozbawienia wolności, przedawnienie karalności, także dyscyplinarnej, mija dopiero po 25 latach od popełnienia czynu.

19.12.2018

WSA: Świadectwo pracy nie przesądza o prawie do zasiłku dla bezrobotnego

Prawo pracy

Kobiecie, która po utracie pracy zgłosiła się do urzędu pracy, odmówiono prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Ze świadectwa pracy, które przedłożyła, wynikało, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu za porozumieniem stron. Organy powinny zatem zbadać faktyczne przyczyny rozwiązania tej umowy - orzekł WSA w Bydgoszczy.

18.12.2018

SN: Prokurator ukarany za odmowę wykonania polecenia przełożonego

Prawo karne Prokuratura

Prokurator został ukarany naganą za lojalność wobec przeciwnika procesowego i brak podporządkowania się decyzjom swego zwierzchnika, który zmienił żądanie aktu oskarżenia wbrew wcześniejszemu uzgodnieniu kary w trybie konsensualnym.

18.12.2018

NSA: Sąd administracyjny rozstrzyga o przywróceniu terminu dla użytkownika wieczystego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

Skarga do sądu administracyjnego przysługuje w sytuacji, gdy samorządowe kolegium odwoławcze odmówi przywrócenia terminu na złożenie wniosku kwestionującego zmianę opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

17.12.2018