SN: Sędzia wybrany do Trybunału, więc nie ma problemu jego powołania do SN

Prawnicy

Rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego przez Sąd Najwyższy musi mieć znaczenie dla wydania orzeczenia w sprawie - orzekło 7 sędziów Izby karnej SN i umorzyło postępowanie, dotyczące prawidłowości wyboru jednego z sędziów tej Izby. Jest to wynik zmian w ustawie o SN, która została uchwalona w grudniu 2017 r.

16.10.2019

NSA: Nawet dobry oficer może być odwołany, bo decyzja jest uznaniowa

Administracja publiczna Prawo pracy

Służba z powołania na stanowisku oficera straży pożarnej nie jest silnie chroniona - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i dodał, że nie trzeba być złym oficerem, aby komendant uznał, że nie ma zaufania do swego zastępcy. Jest to decyzja uznaniowa - podkreślił sąd.

16.10.2019

NSA: Badania psychologiczne w ramach medycyny pracy bez VAT

Pacjent VAT Prawo pracy Opieka zdrowotna

Konsultacje psychologiczne realizowane w ramach badań profilaktycznych na zlecenie lekarza medycyny pracy są zwolnione z VAT. Dotyczy to także badań kierowców wykonujących transport drogowy oraz kandydatów na instruktorów i instruktorów nauki jazdy. Nie ma bowiem podstaw faktycznych i prawnych, by różnicować zakres badań psychologicznych ‒ orzekł NSA.

15.10.2019

Sąd Apelacyjny "odfrankowił" umowę

Kredyty frankowe

Jest już drugi prawomocny wyrok po orzeczeniu TSUE w polskiej sprawie frankowej. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że po usunięciu abuzywnej klauzuli indeksacyjnej umowa może nadal wiązać strony. Nie stwierdził jednak, że kredyt w złotówkach jest oprocentowany stawką LIBOR. Zdaniem sądu to będzie kolejny problem do rozstrzygnięcia.

14.10.2019

SN: Zmiana słów hymnu narodowego nie jest przestępstwem

Prawo karne

Tematyka uchodźców wymaga nagłaśniania - orzekł Sąd Najwyższy. - W sposobie interpretacji Mazurka Dąbrowskiego przez obwinionego nie znajdujemy niczego nagannego - dodał. Sąd Najwyższy uniewinnił w poniedziałek poetę i publicystę Jana Kapelę od zarzutu znieważenia hymnu polskiego.

14.10.2019

Sąd: Poczta nie może wydać stronie listu, jeśli musi go zwrócić do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Pozwany odebrał z poczty korespondencję sądową, choć poczta nie miała prawa do tego. Faktycznie bowiem list, jako uznany za skutecznie doręczony przez podwójne awizo, powinien zostać już zwrócony do sądu. Odebranie listu przez pozwanego nie wpłynęło na wydłużenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty – orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.

14.10.2019

SN: Nie było porządku na budowie - za wypadek odpowiada pracownik i pracodawca

Prawo pracy BHP

Za wypadek przy pracy winę ponosi w znacznym stopniu pracownik, który zachował się bezmyślnie, ale także - pozwany pracodawca - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. Nie zapewnił on porządku na budowie i bezpiecznych warunków pracy - dodał sąd, więc odpowiada za powstałą szkodę na zasadzie ryzyka.

14.10.2019

WSA: Naruszenie przepisów nie miało wpływu na nabór urzędnika

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Podczas naboru na stanowisko urzędnicze do drugiego etapu zakwalifikowano sześć osób, czyli o jedną więcej niż przewidują przepisy. Naruszenie to nie mogło mieć jednak istotnego wpływu na wynik sprawy, ponieważ nie wpłynęło na prawa i obowiązki skarżącego, którego do tego etapu nie dopuszczono – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

14.10.2019

Pierwsza po TSUE prawomocnie "odfrankowiona" umowa z mBankiem

Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał pierwszy prawomocny wyrok po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytu frankowego. Oddalił w całości apelację mBanku i uznał, że umowa kredytowa po usunięciu niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej pozostaje ważna.

12.10.2019

WSA: Właściciel portalu aukcyjnego musi udostępnić fiskusowi dane klientów

Ordynacja RODO

Urząd Skarbowy dostatecznie uzasadnił dlaczego od firmy prowadzącej internetowy serwis aukcyjny domaga się podania danych osobowych kupujących określone produkty tytoniowe. Także wskazany czas 11 dni na udostępnienie informacji o 15 transakcjach przeprowadzonych za pośrednictwem serwisu jest odpowiedni - stwierdził WSA w Poznaniu.

12.10.2019

SN: Upomnienie dla prokurator, która "zapomniała" o rozpatrzeniu zażalenia

Prawnicy Prokuratura

Prokurator nie możne się tłumaczyć, że nie wiedział, iż ma w referacie niezałatwioną sprawę. Do tego służy informatyczny system informacji prawnej - podkreślił Sąd Najwyższy. - Nierozpatrzenie przez sześć miesięcy zażalenia należy do poważnych deliktów dyscyplinarnych - ocenił sąd.

11.10.2019

NSA: Małżonkowie to solidarni dłużnicy mimo indywidualnej zaległości

Ordynacja PIT

Wykazana we wspólnie złożonym przez małżonków zeznaniu podatkowym nadpłata podlega zaliczeniu na dług jednego z małżonków, mimo, że dotyczy on niezapłaconego podatku dochodowego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodzących z jego majątku odrębnego. Do takiego wniosku doszedł w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

11.10.2019

WSA: Zablokowanie budowy mieszkań wymaga solidnych argumentów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Inwestor zabiegał o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na podstawie przepisów specustawy. Przygotowany przez burmistrza projekt uchwały był dla niego pozytywny, ale rada miasta zablokowała inwestycję. WSA w Poznaniu uznał, że uzasadnienie podjętej w tej sprawie uchwały było lakoniczne

11.10.2019

SN: Po 12 latach tygodnik musi przeprosić rektora za naruszenie dobrego imienia

Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe

Były rektor Uniwersytetu Gdańskiego ostatecznie wygrał proces w sprawie oskarżeń ze strony prawicowych mediów o współpracę z SB. Oświadczenie z przeprosinami za fałszywe informacje składane przez dziennikarza powinno uwzględniać sposób i rozmiary naruszenia dobra osobistego, tak by nie zawierało nadmiernej represji i było zwięzłe - orzekł Sąd Najwyższy.

11.10.2019

SN: Izba Kontroli Nadzwyczajnej bada sprawę osądzoną w Izbie Karnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oddalenie przez Sąd Najwyższy kasacji w sprawie karnej jest orzeczeniem "w toku postępowania" uprawniającym do rozpoznania skargi nadzwyczajnej w tej sprawie w składzie pięciu sędziów i dwóch ławników - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z 10 października br.

10.10.2019

NSA: Goodwill nie podlega PCC

Doradca podatkowy Spółki

Do podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnej nie należy zaliczać wartości firmy tzw. goodwill. Wartość ta nie stanowi prawa materialnego. Nie może być więc przedmiotem samodzielnego obrotu. Potwierdził to w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

10.10.2019

SA: Zarzucając komornikowi bezprawność trzeba mieć dobre podstawy

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Opisanie w artykule prasowym działań komornika, które miały być sprzeczne z prawem, wymaga rzetelności i staranności dziennikarskiej. Dlatego publikacja obliczona jedynie na wywołanie sensacji, oderwana przy tym od realiów prawnych nie jest w interesie publicznym, a pomówiony funkcjonariusz zasługuje na ochronę dobrego imienia - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

10.10.2019

Polski sąd „odfrankowił” umowę

Kredyty frankowe

Nie istnieje możliwość uzupełnienia treści umowy po usunięciu abuzywnej kaluzuli waloryzacyjnej ogólnymi zasadami prawa polskiego. „Odfrankowiona" umowa może nadal być wykonywana. Tak uznał Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia.

10.10.2019

SN: Sprzeczne opinie biegłych w sprawie sędzi, która przeklejała ceny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy, jako sąd dyscyplinarny I instancji rozpatruje sprawę sędzi, która dopuściła się oszustwa w księgarni na 30 zł. Zeznania biegłych psychiatrów i psychologów zdecydują, czy sąd ukarze obwinioną; zastosuje nadzwyczajne złagodzenie kary czy uzna, że deliktu nie popełniono.

10.10.2019

SN: Sztywne ceny w menu sieci restauracji franczyzowych - to zmowa

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Każde zachowanie godzące w mechanizm ochrony konkurencji, narusza interes społeczny, niezależnie czy wystąpi skutek w postaci ograniczenia czy eliminacji tej konkurencji - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, oceniając zmowę cenową w sieci restauracji franczyzowych.

10.10.2019