SN: Rozliczenie kredytu hipotecznego to co innego niż podział majątku po rozwodzie

Prawo cywilne

Jeśli małżonkowie, którzy się rozwiedli zaciągnęli kredyt hipoteczny wraz z rodzicami, to bank będzie szukał zaspokojenia kredytu u wszystkich tych, którzy są jego dłużnikami - orzekł Sąd Najwyższy. - Rozliczenie między tymi osobami musi nastąpić w częściach równych (zgodnie z art. 376 kc ) z uwzględnieniem charakteru łączącej ich umowy - dodał.

21.03.2020

SN: Starosta spóźnił się ze sprzeciwem, więc ponosi skutki

Prawo cywilne

Sąd odrzuca sprzeciw właściciela gruntu od orzeczenia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie opłaty za użytkowanie wieczyste, jeśli został wniesiony po terminie - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Dodał, że oddalenie powództwa dotykałoby podmiot, który terminu dopełnił, co nie jest dopuszczalne.

20.03.2020

Za straty wywołane pandemią odszkodowań raczej nie będzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus

Wybuch epidemii koronawirusa można zaklasyfikować jako wydarzenie z kategorii siły wyższej. Dlatego, że jest to zdarzenie zewnętrzne, które ma charakter nadzwyczajny - to kryteria, które przyjmują sądy orzekając o odmowie przyznania odszkodowań za straty wynikające z niedotrzymania umów. Ciężar dowodu leży po stronie, która z zobowiązania się nie wywiązała. I wyłącza odpowiedzialność materialną.

20.03.2020

NSA: Ograniczanie dostępności gier hazardowych nie narusza wolności gospodarczej

Prawo gospodarcze

Polskie przepisy nie zakazują całkowicie organizowania gier hazardowych. Zawierają jedynie regulacje, które mają zmniejszyć dostępność do hazardu i zwiększyć kontrolę nad tą branżą. Dlatego nie można uznać, że naruszają przepisy Karty Praw Podstawowych UE. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.03.2020

Sąd: Brak wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyklucza wnoszenie skutecznych zażaleń

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W obecnym stanie prawnym strona, która będzie wnosić zażalenie na rozstrzygnięcie sądu musi wcześniej złożyć wniosek o uzasadnienie przez sąd orzeczenia. Jeśli nie dochowa ona tego wymogu, to wówczas jej zażalenie podlegać musi odrzuceniu, skoro jest niedopuszczalne - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

18.03.2020

Izba Dyscyplinarna: Prokurator więcej nie wyda aktu oskarżenia, bo nadużyła alkoholu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Wydalenie ze służby ma charakter defamacyjny i kładzie tamę powrotowi do służby pani prokurator - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Podlegająca mobbingowi w pracy i przemęczona obowiązkami prokurator prowadziła auto w stanie nietrzeźwości, ale sąd nie dostrzegł okoliczności łagodzących.

17.03.2020

SN: Za oświetlenie drogi krajowej, planowanej jako ekspresowa zapłaci skarb państwa

Prawo cywilne Finanse samorządów

Skarb Państwa - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ponosi i ponosiła w przeszłości koszty oświetlenia drogi, która była planowana jako ekspresowa, a została wybudowana i funkcjonuje jako krajowa - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego w sprawie odcinka trasy S-8, prowadzącej do Białegostoku.

17.03.2020

Strasburg: Gloryfikacja przemocy nie korzysta z ochrony wolności wypowiedzi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Skazanie karne za wypowiedź gloryfikującą stosowanie przemocy nie stanowiło naruszenia prawa skazanego do wolności wypowiedzi - stwierdził w niedanym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał za niewłaściwe i naganne uznał kreowanie osób, które dopuściły się poważnych przestępstw i zabójstwa zakładników, na bohaterów i "idoli młodzieży".

17.03.2020

SN: Sędzia awansowany nie może być traktowany jak sędzia ukarany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie może dojść do sytuacji, w której sędzia nowo mianowany ma taki sam status jak sędzia ukarany dyscyplinarnie - orzekł Sąd Najwyższy i stwierdził, że sędzia powołany przez Prezydenta RP do pełnienia urzędu na stanowisku wyższego szczebla nie jest sędzią uprawnionym do rozpoznawania spraw w dotychczasowym miejscu służbowym bez delegacji.

17.03.2020

NSA: Organ musi uzasadnić blokadę rachunków

Ordynacja Doradca podatkowy

Dokonując blokady rachunków bankowych, organy skarbowe powinny wykazać, że kaucja ustanowiona na podstawie art. 38a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne nie może stanowić realnego zabezpieczenia, że będzie ono nadmiernie utrudnione lub niemożliwe. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

16.03.2020

Sąd: Gdy pozwany jest aktywny w sprawie, nie można wydać wyroku zaocznego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy w sprawie o niezapłacony bilet wydał wyrok zaoczny i oddalił powództwo. Nie było jednak ku temu podstaw. Pozwany składał pismo, w którym domagał się przeprowadzenia dowodu z jego przesłuchania. Poza tym sąd rejonowy nieprawidłowo ocenił twierdzenia powoda, skoro nie budziły one wątpliwości - orzekł Sąd Okręgowy w Świdnicy.

16.03.2020

Sąd: Należne zadośćuczynienie, gdy córka nie doczekała setnych urodzin matki

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Powódka wykazała, że doznała krzywdy w wyniku nagłej śmierci matki, która zginęła potrącona przez samochód. Łączyły je bardzo silne emocje. Towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy zdarzenia odpowiada za skutki wypadku, do którego poszkodowana przyczyniła się tylko w 30 proc. - orzekł Sąd Rejonowy w Łomży.

15.03.2020

Nieruchomość obciążona dożywociem sprzedana, umowy rozwiązać już się nie da

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nieruchomość obciążoną dożywociem można sprzedać. Ma to jednak ten skutek, że uprawniony z dożywocia nie może żądać by sąd rozwiązał umowę dożywocia, a wyłącznie zamienił uprawnienia z umowy dożywocia na rentę odpowiadającą wartości tego prawa - orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.

14.03.2020

WSA: Wyłączenie zabudowy w studium wiąże ustalenia miejscowego planu

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rada gminy wyłączyła w studium możliwość zabudowy obszarów, które miały zostać przeznaczone na tereny zieleni. Tymczasem miejscowy plan zakładał przeznaczenie ich na cele mieszkalno-usługowe. WSA w Gdańsku orzekł, że naruszono w ten sposób ustalenia studium, które zawiera nieprzekraczalne ramy dla swobody planowania przestrzennego i wiąże organy przy sporządzaniu miejscowego planu.

14.03.2020

NSA: Miasteczko rowerowe też powoduje hałas

Środowisko Budownictwo

Oddziaływanie miasteczka rowerowego na działkę sąsiednią powoduje, że właściciel nieruchomości ma prawo zakwestionować zgodność inwestycji z prawem budowlanym - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił decyzję wojewody mazowieckiego. Zdaniem sądu taka inwestycja może oddziaływać na sąsiednią posesję.

14.03.2020

SN: Cesja wierzytelności za najem auta zastępczego jak zapłata

Prawo cywilne

Zaciągnięcie przez poszkodowanego zobowiązania do zapłaty czynszu najmu pojazdu zastępczego stanowi szkodę pozostającą w związku przyczynowym z wypadkiem komunikacyjnym - taką uchwałę podjęła Izba Cywilną Sądu Najwyższego 13 marca br. w składzie trzech sędziów. Podkreślono, że cesja wierzytelności zawierająca koszty najmu auta zastępczego nie jest gorszym sposobem zapłaty niż przelanie gotówki.

13.03.2020

SN: Celowe unieważnienie darowizny ojca na rzecz córki

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Sąd może zabronić cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki, która była wierzycielem. Mimo, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia. Sąd Najwyższy unieważnił umowę darowizny między córką a ojcem, prezesem spółki.

13.03.2020

Komendant nie zidentyfikuje policjanta ze zdjęcia

Policja RODO

Wnioskodawca zwrócił się do komendanta komisariatu policji o identyfikację osoby widocznej na zdjęciu. Ten odpowiedział, że czynność taka nie stanowi informacji publicznej i odmówił żądaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przyznał mu rację.

13.03.2020

SN raz jeszcze ustali, czy koszty najmu auta zastępczego to jest strata

Prawo cywilne Rynek i konsument

W piątek, 13 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy pojęcie strat obejmuje także niezaspokojone przez poszkodowanego wymagalne zobowiązanie na rzecz osoby trzeciej. A także, czy zobowiązanie to można przenieść na osobę trzecią w drodze cesji. Kwestia jest bardzo istotna, gdyż dotyczy kosztów najmu samochodu zastępczego po wypadku drogowym.

12.03.2020

SN: Twórcom muzyki do filmów zagranicznych należy się wynagrodzenie

Prawo cywilne

Nie ma podstaw do twierdzenia, że prawo do wynagrodzenia nie należy się twórcom zagranicznym muzyki do filmu i choreografom. Ale wcześniej spółka wykorzystująca importowane filmy ma obowiązek przekazać ZAIKS-owi dane, za jaką cenę i ile egzemplarzy sprzedała - orzekł Sąd Najwyższy.

12.03.2020