Obserwatorzy wyborów: Tajność głosowania nie zawsze zachowana

RODO Wybory Koronawirus

Od lat zauważamy, że są problemy z tajnością - Polacy nie przykładają wagi do tego, że powinni oddawać głos w sposób tajny. Członkowie komisji wyborczej też często nie interesują się tym. Ludzie stawiają znak X, kładąc kartę na urnach, parapetach, nie przejmując się, że ktoś może zobaczyć, jak głosują – mówi Weronika Czaplewska

04.07.2020

Prof. Łętowska: Potrzebny dialog polskich sądów z TSUE w sprawach frankowych

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie Kredyty frankowe

Dialog między TSUE i sądami polskimi kuleje - nie tylko zresztą w zakresie kredytów frankowych. Sądy powinny wykładać prawo w możliwie najszerszym zakresie, w świetle brzmienia i celu danej dyrektywy, wykorzystując cały system prawa, aby osiągnąć rezultat przez nią przewidziany. Tak uważa prof. Ewa Łętowska

03.07.2020

Profesor Gruza: Dobra ustawa o biegłych pilnie potrzebna

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy w drugiej dekadzie XXI wieku, a przepisy dotyczące biegłych powstawały kilkadziesiąt lat temu i nie uwzględniają obecnej rzeczywistości. Zmiany są potrzebne i to w zakresie kryteriów wpisu biegłego na listę jak i jego odpowiedzialności za nierzetelną, sporządzoną bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej opinię - mówi biegła sądowa Ewa Gruza,

03.07.2020

Marek Wójcik: Konieczne zmiany w finansowaniu oświaty

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Uczciwe partnerstwo polega na tym, że mamy określone zadania i otrzymujemy pieniądze na ich realizację, niezależnie od tego, jakie dochody mają poszczególne samorządy - mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. I podkreśla, że finansowanie edukacji wymaga zmian - powinny one objąć również system wynagrodzeń nauczycieli.

02.07.2020

Czas na zmiany w Prawie o adwokaturze

Prawnicy

Proponowane zmiany nie będą rewolucyjne, ale są potrzebne. Usprawnią pracę samorządu adwokackiego i dadzą mu narzędzia choćby w zakresie ochrony godności zawodu adwokata - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Henryk Stabla, skarbnik Naczelnej Rady Adwokackiej. Jak dodaje, finalna wersja projektu ustawy powinna być gotowa jeszcze latem tego roku.

30.06.2020

Rozliczenia niezapłaconych faktur według nowych zasad

CIT PIT Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Tarcza antykryzysowa 4 wprowadziła zmiany m.in. w korzystaniu z ulgi na złe długi. Rozwiązania przewidziane dla dłużników cały czas są problematyczne. Niejasności dotyczą np. pojęcia poniesienia negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – pisze Marek Urbaniak, konsultant w zespole ds. podatków pośrednich w KPMG w Polsce.

29.06.2020

Zmiany w kodeksie karnym przyczynią się do ukrywania błędów medycznych

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wprowadzanie przez rząd opresyjnego systemu karania lekarzy za błędy medyczne sprawi, że system ich raportowania w szpitalach będzie funkcjonował jeszcze gorzej. Zastraszony medyk nie zgłosi pomyłki ordynatorowi, z obawy przed karą więzienia - mówi dr Jacek Miarka, prezes Naczelnego Sądu Lekarskiego.

29.06.2020

Rada Legislacyjna: Zdalne orzekanie sądu penitencjarnego można wprowadzić na stałe

Prawo karne

Przerwa w wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz orzeczenia o wykonywaniu tej kary - są to rozwiązania ściśle związane z realizacją celów ustawy COVID-19 - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze. Wprowadzenie szczególnej regulacji dotyczącej czasu pracy Służby Więziennej nie dotyczy bezpośrednio realizacji celów ustawy, ale może być wykorzystane do racjonalnego dysponowania etatami - dodają eksperci.

27.06.2020

W poszukiwaniu modelu fundacji rodzinnej

Prawo gospodarcze

Wiele firm rodzinnych mierzy się z wyzwaniem, jakim jest zmiana pokoleniowa. Aktualnie brak jest kompleksowych rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby przeprowadzenie procesu sukcesji w prosty i skuteczny sposób. Dlatego ważne jest, aby planowane przez Ministerstwo Rozwoju rozwiązania zafunkcjonowały w praktyce i były wsparciem dla polskich rodzinnego biznesu

27.06.2020

Kościelne "rozwody" - niełatwo udowodnić, że małżeństwa nie było

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Procesy przed sądami kościelnymi są jedyną drogą do ponownego zawarcia małżeństwa przed ołtarzem. Przed sądem kościelnym najwyższym prawem jest zbawienie dusz, a nie orzeczenie o winie męża lub żony, co nie oznacza, że proces ten jest łatwiejszy. Decyduje orzecznictwo Trybunału Roty Rzymskiej - twierdzi Michał Poczmański, specjalista prawa kanonicznego, adwokat kościelny.

27.06.2020

Polski system podatkowy jest nieprzyjazny i zbyt skomplikowany

Rachunkowość Doradca podatkowy

Jean-Baptiste Say pisał, że nie ma dobrych podatków - są tylko mniej lub bardziej złe. Mimo to system podatkowy powinien być tworzony w taki sposób, aby był – chociażby względnie – przyjazny dla podatnika. Czy polski system podatkowy jest przyjazny dla podatnika? W mojej ocenie niestety nie – pisze dr Jowita Pustuł z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

26.06.2020

Prof. Barcz: „Gnicie demokracji” w państwie członkowskim oznacza izolację

Prawo europejskie

Polska musi powrócić do roli istotnego partnera w unijnym procesie decyzyjnym. Potrzebujemy u siebie zasadniczych zmian - począwszy od konieczności powrotu do statusu państwa praworządnego, aż do gruntownej zmiany nastawienia wobec konsekwencji zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych i do problemu uchodźców - uważa prof. Jan Barcz z Akademii L. Koźmińskiego, autor książki "Od lizbońskiej do postlizbońskiej Unii Europejskiej".

26.06.2020

Nowelizacja wdrażająca AML V pełna niedoskonałości

Spółki Finanse Compliance

Instytucje finansowe muszą się przygotować na nowe regulacje dotyczące przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Ministerstwo Finansów upubliczniło właśnie projekt ustawy implementującej dyrektywę AML V. Niestety zawiera on wiele nieprecyzyjnych sformułowań i nowych obowiązków. Jakich piszą Juditha Majcher i Wojciech Kapica, eksperci z SMM Legal.

26.06.2020

Przez pandemię mniej będzie społecznych obserwatorów wyborów

Wybory Koronawirus

Być może w obecnych wyborach akcja społecznej kontroli w lokalach wyborczych byłaby bardziej potrzebna, między innymi z uwagi na ciągłe i niezrozumiałe zmiany prawa, które dokonywały się w czasie przedwyborczym, niepowodzenie wyborów 10 maja i niepewność kolejnego terminu. Jednak warunki epidemii nie dają szans na jej przeprowadzenie – mówi dr hab. Jacek Haman z Uniwersytetu Warszawskiego.

26.06.2020

UOKiK daje sobie fory w grze o zatory

Finanse Ochrona konkurencji

W związku z problemami wywołanymi epidemią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił wszczęcie postępowań w sprawie opóźnień w płatnościach w sektorze rolno-spożywczym. Nie skorzystał jednak z nowych przepisów przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, lecz w oparciu o ustawę o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Odpowiedzi na pytanie dlaczego szuka Adrian Bielecki, adwokat z zespołu prawa konkurencji kancelarii Dentons.

25.06.2020

Spółki mają coraz mniej czasu na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych

Spółki RODO

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej przesunęły termin wykonania obowiązku zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) do 13 lipca 2020 r. Data ta zbliża się nieubłaganie i, mając na uwadze rozluźnianie ograniczeń nałożonych na przedsiębiorców w związku z pandemią, zapewne nie należy spodziewać się kolejnej zmiany terminu

25.06.2020

Ulga B+R powinna uwzględniać transformację cyfrową

CIT PIT

Pandemia nie zmieniła trendu, ona go tylko podkreśliła. Biznes wymaga niezwłocznej transformacji cyfrowej. Polscy przedsiębiorcy, jeśli chcą skutecznie konkurować na rynkach światowych, powinni ponieść ten wysiłek i wesprzeć realizację procesów w organizacji w sposób zdalny. Jaką rolę w tym procesie może odegrać państwo? – piszą Tomasz Kassel i Marcin Sidelnik z PwC.

24.06.2020

Za sprawą unijnej dyrektywy polskie prawo będzie musiało chronić sygnalistów

RODO Compliance Kontrola zarządcza

Najnowsza dyrektywa o ochronie sygnalistów, to przykład regulacji, która wymaga od objętych nią podmiotów zwrócenia uwagi nie tylko na same przepisy i ich zastosowanie w pisemnych procedurach, ale również na nowoczesne i bezpieczne rozwiązania technologiczne. Bez tych ostatnich dostosowanie do nowych wymogów wydaje się możliwe - piszą Adam Kwiecień i Olga Wąsowska

24.06.2020

Wzorce osobowe ważnym elementem praktyki wymiaru sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Proces przypisywania odpowiedzialności karnej rozpocząć musimy od stwierdzenia odchylenia zachowania jednostki od jakiegoś takiego standardu ostrożności czy uważności, który można by określić jako ogólny lub obiektywny - twierdzi dr Konrad Lipiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ale zastrzega, że określenie takich wymagań nie jest łatwe,

23.06.2020