KE postawi na podniesienie kwalifikacji pracowników

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Niepelnosprawność

Komisja Europejska ogłosiła rok 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności. Ma to na celu podniesienie i zmianę kwalifikacji pracowników w UE. Inicjatywa ta ma również na celu zmierzenie się z kluczowym wyzwaniem, jakim jest niedobór wykwalifikowanej siły roboczej, z którym borykają się pracodawcy z całej Unii.

09.05.2023

Świadczenie pielęgnacyjne dla wnuka osoby niepełnosprawnej - RPO przyłącza się do postępowania przed TK

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Wnuk opiekujący się osobą z niepełnosprawnością złożył skargę konstytucyjną na brak prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji, gdy zdrowe dzieci takiej osoby nie sprawują opieki. Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w tym postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym i wniósł o uznanie niekonstytucyjności zaskarżonego przepisu ustawy o świadczeniach rodzinnych.

09.05.2023

Banki likwidują oddziały i bankomaty - prawa konsumentów zagrożone

Domowe finanse Banki Niepelnosprawność

Likwidacja oddziałów banków i bankomatów, która szczególnie dotyka mieszkańców miasteczek i wsi, zwłaszcza osób starszych czy z niepełnosprawnościami, ogranicza ich prawa konsumenckie - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak zauważa, nie mogą one się swobodnie przemieszczać w poszukiwaniu bankomatu, czy oddziału, a ponadto muszą ponosić koszty opłaty za wypłatę gotówki.

05.05.2023

Do 15 lipca można składać wnioski o dofinansowanie z programu „Dostępna przestrzeń publiczna”

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Jednostki samorządu terytorialnego, kościoły, związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe oraz niektóre podmioty lecznicze mogą starać się o dofinansowanie projektów poprawiających dostępność przestrzeni publicznej i świadczonych przez nie usług. Środki mogą zostać też przeznaczone na poprawę dostępności istniejących placów zabaw lub utworzenie nowych – bezpiecznych i przyjaznych dzieciom niepełnosprawnym.

05.05.2023

Ulga rehabilitacyjna przysługuje wstecz - od daty powstania niepełnosprawności

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Niepelnosprawność

W celu skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej istotna jest data powstania niepełnosprawności, a nie data orzeczenia ją potwierdzającego. Po wydaniu orzeczenia można skorzystać z ulgi, korygując zeznania za poprzednie lata, jeśli niepełnosprawność powstała wcześniej niż data orzeczenia. Warunkiem jest zawarcie tej informacji w orzeczeniu. Tę korzystną interpretację potwierdziły właśnie organy skarbowe.

25.04.2023

Rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami rzadko prowadzi do aktywności zawodowej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy Niepelnosprawność

Tylko 2 proc. osób z niepełnosprawnością, zatrudnionych w zakładach aktywności zawodowej w latach 2019-21, podjęło zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Kontrola NIK wykazała niewielką efektywność ZAZ w tym względzie. Eksperci jednomyślnie twierdzą, że wyniki raportu to jedynie mały obrazek, a problem jest o wiele szerszy. W ich opinii w Polsce brakuje przede wszystkim konsolidacji działań i sprawnego systemowego wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

24.04.2023

RPO: System edukacji powinnien być dostosowany do potrzeb osób głuchych

Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

System edukacji powinien być bardziej dostępny dla uczniów z niepełnosprawnością słuchu - pisze Rzecznik Praw Obywatelskich do ministra edukacji i nauki. Wskazuje, że Polski Język Migowy powinien być przedmiotem, a nie jedynie zajęciami dodatkowymi. Zdaniem RPO konieczne jest też wprowadzenie dwujęzycznej edukacji osób z niepełnosprawnością słuchu.

20.04.2023

NIK o asystencji dla niepełnosprawnych: program jest, ale potrzebujący wciąż bez wsparcia

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Programy asystencji osobistej miały zapewnić osobom z niepełnosprawnościami większą samodzielność i niezależność od pomocy rodziny - dać wsparcie w wykonywaniu czynności dnia codziennego, takich jak zakupy, sprawy urzędowe, czy pomoc w dotarciu do placówek. Chętnych jest wielu, ale pomoc otrzymują nieliczni - wszystko przez opóźnienia, niewykorzystanie dostępnych środków przez samorządy, a dodatkowo przez brak odpowiedniej kontroli programu ze strony ministerstwa.

17.04.2023

Ustawa o świadczeniu wspierającym skierowana do sejmowej komisji – będą zmiany

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Rząd planuje od przyszłego roku wprowadzić nowe świadczenie wspierające bezpośrednio dla osoby z niepełnosprawnością. Będzie ono obok, a nie zamiast, dotychczasowego systemu wsparcia, jak renty socjalne, rodzinne czy z tytułu niezdolności do pracy. Eksperci zauważają jednak rozbieżności w uzasadnieniu i w samym projekcie ustawy, szczególnie w kwestii ubezpieczenia opiekunów dorabiających do świadczenia pielęgnacyjnego.

14.04.2023

Resort nie pokazał listy schorzeń uprawniających do orzeczenia o niepełnosprawności na stałe

Pomoc społeczna Pacjent Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Posłowie nie zapoznali się w piątek z listą schorzeń, które uprawniałyby do otrzymania bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. Były oczekiwania, że przygotowywana od miesięcy lista zostanie przedstawiona na posiedzeniu Komisji Zdrowia. Wiceminister rodziny Paweł Wdówik poinformował jednak, że co prawda lista jest gotowa, ale sam otrzymał ją dzień wcześniej, czyli w czwartek, i nie jest gotowy odnieść się do przygotowanego przez ekspertów materiału.

14.04.2023

Kontrowersyjna skala oceny poziomu potrzeby wsparcia osób z niepełnosprawnością

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Projekt rozporządzenia resortu rodziny w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością starającej się o świadczenie wspierające zakłada, że ocena będzie odbywać się poprzez hiszpańską skalę BVD, opartą na ICF. Eksperci zgodnie twierdzą, że konieczne jest oparcie oceny funkcjonalnej o ICF, i równie zgodnie podkreślają, że wybrana przez ministerstwo skala BVD jest najgorszą z możliwych.

13.04.2023

WSA: Najbliższa szkoła? Terytorialne usytuowanie placówki nie jest najważniejsze

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Niepelnosprawność

Za najbliższą placówkę uznać można taką, która pozwoli konkretnemu dziecku w sposób najpełniejszy zrealizować zalecenia, które przedstawiono w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka. Takie ustalenie należy czynić w sposób wnikliwy, aby właściwie rozpoznać wniosek o zwrot kosztów dowozu dziecka - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

11.04.2023

Świadczenie wspierające - ministerstwo uruchomiło infolinię

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię dedykowaną nowemu świadczeniu wspierającemu dla osób z niepełnosprawnościami. Pod numerem telefonu 22 245-61-00 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje zarówno na temat wydawanych przez wojewódzkie zespoły decyzji o potrzebie wsparcia, jak i na temat samego świadczenia wspierającego.

06.04.2023

Samorząd: Lekarz z niepełnosprawnością nie powinien szkolić się dłużej

Zawody medyczne Niepelnosprawność

Krótszy czas pracy lekarza z niepełnosprawnością, który wynika z Kodeksu Pracy, nie powinien wydłużać szkolenia specjalizacyjnego - uważa samorząd lekarski. W związku z tym potrzebny jest zapis legislacyjny, który jasno określi tę zasadę. W tej sprawie pełnomocnik Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw lekarzy z niepełnosprawnościami spotkał się z dyrektor Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki w Ministerstwie Zdrowia. 

05.04.2023

NIK: Brakuje mieszkań komunalnych dla osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

17 lat i 9 miesięcy - to rekordowy czas oczekiwania na mieszkanie komunalne przystosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnościami. I mimo że miasta wciąż zwiększają zasoby takich mieszkań, to potrzebujących jest dużo i lokali wciąż brakuje - Najwyższa Izba Kontroli publikuje wyniki kontroli przeprowadzonej w 35 jednostkach z terenu siedmiu województw.

05.04.2023

Świadczenie wspierające dla osoby z niepełnosprawnością, albo pielęgnacyjne dla opiekuna - rząd przyjął projekt

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Świadczenie wspierające dla osoby posiadającej decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia to nowa forma wsparcia osób z niepełnosprawnością. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób z niepełnosprawnościami, a kwota świadczenia będzie powiązana z wysokością renty socjalnej. Opiekunowie zyskają możliwość podejmowania pracy.

04.04.2023

Waloryzacja świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dwa razy w roku – RPO pisze do rządu

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami jest waloryzowane raz w roku - w styczniu – zgodnie ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tymczasem z powodu wysokiej inflacji minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w 2023 roku dwa razy – w styczniu i w lipcu. Przepisy regulujące tryb waloryzacji świadczenia nie przewidują dwukrotnej podwyżki w ciągu roku, dlatego powinny zostać zmienione - uważa RPO.

31.03.2023

Będzie nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych. Rząd rozpatrzy projekt ustawy

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został dziś skierowany pod obrady Rady Ministrów - poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego, o co oni zabiegali od lat.

22.03.2023

Zasiłek stały a prawo do pracy

Pomoc społeczna Prawo pracy Niepelnosprawność

Czy osoba z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która podejmuje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, ma prawo do zasiłku stałego? Zasiłek stały ma na celu pomoc osobom całkowicie niezdolnym do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności. Jego przyznanie wymaga spełnienia określonych warunków.

17.03.2023

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami bez wyższego świadczenia i bez prawa do wyrównania

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Świadczenie pielęgnacyjne zostało zwaloryzowane kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą od 1 stycznia 2023 r., a wzrost płacy minimalnej od 1 lipca zostanie uwzględniony przy kolejnej waloryzacji, przypadającej na dzień 1 stycznia 2024 r. - twierdzi MRiPS. Zdaniem prawników, beneficjenci świadczenia powinni otrzymać dodatkową waloryzację. To wymaga jednak dodatkowego przepisu.

13.03.2023