- Chcemy zapobiec sytuacji, w której lekarz z problemami zdrowotnymi, który nie może wykonać niewielkiej ilości zadań spośród kilkuset wymaganych w szkoleniu specjalizacyjnym, zostanie pozbawiony szansy ukończenia szkolenia — podkreśla Oleg Nowak, pełnomocnik NRL ds. lekarzy z niepełnosprawnościami po spotkaniu z Małgorzatą Zadorożną, dyrektor Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki w Ministerstwie Zdrowia. 

Czas trwania specjalizacji lekarza z niepełnosprawnością

Podczas spotkania omówiono przebieg szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów z niepełnosprawnościami. Rozmowa przedstawicieli NIL i MZ dotyczyła wprowadzenia odpowiednich zapisów legislacyjnych, określających dostosowanie czasu trwania specjalizacji do praw przysługujących lekarzom z niepełnosprawnością, wynikających z Kodeksu Pracy. 

- Zgodnie doszliśmy do porozumienia, że krótszy czas pracy lekarza z niepełnosprawnością — który wynika z Kodeksu Pracy — nie powinien wydłużać szkolenia specjalizacyjnego. W związku z tym potrzebny jest zapis legislacyjny, który jasno określi tę zasadę — dodaje Oleg Nowak.  

Czytaj w LEX: Zasady kształcenia podyplomowego lekarzy >>

 

Drugim ważnym zagadnieniem spotkania były propozycje na wypracowanie porozumienia w sprawie umożliwienia lekarzom z niepełnoprawnościami ukończenia szkolenia specjalizacyjnego, mimo niewypełnienia przez nich wszystkich procedur programu szkolenia.  

Samorząd lekarski proponuje rozwiązania dla lekarzy z niepełnosprawnościami

Proponowanym podczas spotkania rozwiązaniem jest nowatorski proces dostosowania szkolenia specjalizacyjnego do możliwości zdrowotnych lekarza z niepełnosprawnością. W przypadku kiedy lekarz zgłosi swoje problemy zdrowotne do właściwiej okręgowej izby lekarskiej i na tej podstawie otrzyma ograniczone prawo wykonywania zawodu, specjalna rada ekspertów, określiłaby zdolność danego lekarza do podjęcia szkolenia specjalizacyjnego.  

Czytaj w LEX: Służba medycyny pracy - kwalifikacje lekarzy i pielęgniarek >>

Czytaj także na Prawo.pl: Preferencyjna stawka ZUS dla lekarzy wykonujących działalność gospodarczą na rzecz pracodawcy>>

- Lekarz powinien zgłosić swoją niepełnosprawność w trakcie procesu uzyskiwania PWZ. Dzięki temu rozwiązaniu chcemy doprowadzać do sytuacji, w której lekarz z problemami zdrowotnymi, który nie może wykonać niewielkiej ilości zadań spośród kilkuset wymaganych w szkoleniu specjalizacyjnym, nie zostanie pozbawiony szansy ukończenia szkolenia i uzyskania tytułu lekarza specjalisty. Wspomniane rozwiązania najpewniej musiałby określić ustawodawca - zaznacza pełnomocnik NRL ds. lekarzy z niepełnosprawnością. 

Czytaj w LEX: Szkolenia specjalizacyjne lekarzy po 1 sierpnia 2022 r. (procedura składania wniosków) >>

Podkreśla, że omawiane procedury wymagają jednak doprecyzowania. - Z uwagi na to, że nasze spotkanie zakończyło się porozumieniem i wyrażeniem chęci do dalszej współpracy, pozostajemy w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia. Jesteśmy całkowicie otwarci na działania na rzecz poprawy warunków pracy i ogólnej sytuacji lekarzy z niepełnosprawnościami — dodaje.