Policjantom trzeba będzie zapłacić za nadgodziny

Policja

Polscy policjanci wypracowali już ponad 2,6 miliona godzin nadliczbowych - wszystko przez braki kadrowe. Problem przepracowanych funkcjonariuszy nie zostanie jednak szybko rozwiązany. Nie ma bowiem żadnej możliwości, aby przy tej liczbie nadgodzin udzielić policjantom wolnego i „wyzerować licznik”, bo oznaczałoby to zamknięcie komend i komisariatów.

05.11.2019

BCC chwali zmiany ws. "małego ZUSu"

Ubezpieczenia społeczne

Firmy, których przychód w 2019 r. nie przekroczy progu 120 tys. złotych, a miesięczny dochód nie będzie większy, niż 6 tys. złotych -uzyskają możliwość odprowadzania składek do ZUS w wysokości uzależnionej od dochodu - zakłada projekt ustawy. Zmiany chwali BCC - zdaniem organizacji pracodawców każde działanie ustawodawcy liberalizujące dotychczasowe obciążenia, jest pozytywne.

04.11.2019

Projekt ustawy o OFE w przyszłym tygodniu na rządzie

Finanse publiczne

Projektem ustawy dotyczącej przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne w przyszłym tygodniu zajmie się rząd - zapowiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Ustawa ma przesądzić, że pieniądze zapisane na IKE będą środkami prywatnymi i nie będą traktowane jako środki publiczne, tak jak dotychczas w OFE.

02.11.2019

Premier potwierdza zadania dla rządu na pierwsze 100 dni

Pacjent Emerytury i renty Małe i średnie firmy

Ustawa zapewniająca dodatkowe 13 świadczenia emerytalne, program bezpłatnych badań profilaktycznych dla Polaków oraz tzw. mały ZUS dla przedsiębiorców - takie m.in. projekty zostaną przedstawione w ciągu 100 dni od powołania nowego rządu - zapowiedział w środę w Ciechanowie premier Mateusz Morawiecki.

30.10.2019

Firmy boją się wzrostu kosztów pracy i niepewnej sytuacji politycznej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Az 84 proc. przedsiębiorstw obawia się w przyszłym roku wzrostu kosztów zatrudnienia, a 61 proc. jest przekonanych, że w prowadzeniu biznesu będzie przeszkadzała niepewna sytuacja polityczna - wynika z badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

30.10.2019

Firmy przekonują się do elastycznych form czasu pracy

Prawo pracy HR

Elastyczne formy czasu pracy to korzyść dla obu stron - firmy mogą dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień, a zatrudnieni łatwiej pogodzić życie rodzinne z pracą. Prawo pracy przewiduje kilka rozwiązań, z których można skorzystać.

30.10.2019

Większość Polaków jeszcze nie wie, czy przystąpi do PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Aż 65 proc. Polaków nie zdecydowało jeszcze, czy skorzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych, 25 proc. twierdzi, że to dobre rozwiązanie, a co piąty (20 proc.) ma odmienne zdanie" - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

29.10.2019

PiS szuka innego pomysłu zamiast zniesienia 30-krotności

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje do wiadomości opór swoich koalicjantów wobec propozycji zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS i zapowiada poszukiwanie innych rozwiązań w tym zakresie. Politycy partii rządzącej nie mówią jednak jeszcze, jakie to miałyby być rozwiązania.

28.10.2019

Prawie wszystkie duże firmy zawarły już umowy na PPK

Ubezpieczenia społeczne

Blisko 3,9 tys. umów między firmami a instytucjami finansowymi jest już w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych - poinformował w piątek wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. I dodał, że to 97 proc. spodziewanych umów, ale instytucje mają jeszcze 14 dni na podanie tych danych.

26.10.2019

Ojcowie coraz chętniej korzystają z urlopów rodzicielskich

Prawo rodzinne Prawo pracy

Coraz częściej ojcowie zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów związanych z narodzinami dziecka - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od stycznia do września 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 342,4 tys. kobiet. Z dziećmi zostało także 3,4 tys. mężczyzn.

26.10.2019

Nowe technologie mogą naruszać prawa pracownicze

Prawo pracy BHP

Wszechobecny monitoring, w tym umieszczanie kamer w miejscach, o których pracownicy nie wiedzą, a nawet wykorzystywanie nowoczesnych technologii do regulowania wydajności pracowników - to tylko niektóre z zagrożeń, jakie może nieść osiągnięcia w zakresie cyfryzacji w środowisku pracy. 

25.10.2019

Dziś ostatni dzień na zawarcie umowy o zarządzanie PPK przez duże firmy

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Piątek 25 października to ostatni dzień, w którym pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób mogą zawarzeć umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z instytucjami finansowymi. Z informacji Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że do 23 października umowy na zarządzanie PPK podpisało blisko 3100 firm

25.10.2019

Wpływ sieci 5G na człowieka nie jest dokładnie zbadany

Prawo pracy

Problem sieci 5G nie dotyczy tylko pracowników, lecz całej populacji. Jednak nie ma na razie potrzeby modyfikowania obowiązujących przepisów bhp. Temat ten nie jest jeszcze dokładnie przebadany i dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić wpływu 5G na zdrowie ludzi - pisze Maciej Ambroziewicz, specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.

25.10.2019

Minister przedsiębiorczości: Zniesienie 30-krotności sprawą zamkniętą

Ubezpieczenia społeczne

Dyskusję o zniesieniu 30-krotności składek na ZUS mamy już za sobą - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zastrzegła, że decyzję ostateczną w tej sprawie podejmie Sejm, ale jej zdaniem ten limit nie zostanie zniesiony.

23.10.2019

Bezrobocie najniższe od 1990 roku

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Stopa bezrobocia we wrześniu 2019 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. w sierpniu, a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 851,2 tys. wobec 865,5 tys. osób w sierpniu 2019 roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

23.10.2019

ABW przywraca do pracy ciężarną funkcjonariuszkę

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Mogliśmy zwolnić funkcjonariuszkę tuż przed porodem, ale zmieniamy decyzję - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po interwencji RPO Agencja twierdzi, że robi to z uwagi na konstytucyjną wytyczną ochrony macierzyństwa.

22.10.2019

Wzrasta liczba 500 plus dla niepełnosprawnych

Prawo pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał już ponad 111,7 tys. świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do połowy października ok. 29,6 tys. takich świadczeń przyznał także KRUS. Chodzi o 500 plus dla niepełnosprawnych.

22.10.2019

Prezydent przyłącza się do frontu przeciwko likwidacji 30-krotności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Prezydent Andrzej Duda jest bardzo nieprzychylny likwidacji 30-krotności składek na ZUS i - poinformował jego rzecznik Błażej Spychalski. Wcześniej podobną deklarację złożył koalicjant Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Gowin. Tymczasem wicepremier Jacek Sasin twierdzi, że jest to temat do dyskusji

21.10.2019

Wicepremier: Jeszcze rozmawiamy o zniesieniu 30-krotności składek

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS to temat do dyskusji, ale nie budzi on jakichś wielkich emocji czy sporów w ramach Zjednoczonej Prawicy - stwierdził wicepremier Jacek Sasin. Nie odniósł się jednak wprost do deklaracji wicepremiera Jarosława Gowina, który kilka dni temu stwierdził, że jego ugrupowanie nie poprze tego projektu.

21.10.2019

Przymusowy "długi weekend" niezgodny z kodeksem pracy?

Prawo pracy

Kadrowe i działy HR wysyłają pracownikom maile z nakazem pobierania dni wolnych w tzw. długi weekend. Tymczasem eksperci przypominają, że pracodawca nie może zobowiązać załogi do wykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego poza wyjątkowymi sytuacjami - np. w okresie wypowiedzenia.

21.10.2019