united kingdom
ukraine
Prawo.pl

Tylko do końca grudnia można zgłaszać najgorsze przepisy prawa pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne HR Poprawmy prawo
Już czwarty rok z rzędu organizujemy akcję Poprawmy prawo, zbierając od naszych Czytelników zgłoszenia dotyczące przepisów złych, wymagających poprawy. Rok 2023 obfitował w znaczące i liczne zmiany kodeksu pracy, po części wynikające z konieczności wprowadzenia na stałe pracy zdalnej i postulowanej przez pracodawców od lat kontroli trzeźwości pracowników, a po części wymuszone koniecznością dostosowania naszego prawa do przepisów UE. Za najlepsze zgłoszenia czeka roczny dostęp do LEX-a.
Grażyna J. Leśniak
15.12.2023
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne HR Poprawmy prawo
Osoby w wieku 55+ często rezygnują z uczestnictwa w PPK, uważając, że ich przypadku jest już za późno na rozpoczęcie oszczędzania w tym programie. Tak jednak nie jest. Oszczędzanie w PPK opłacalne jest w każdym wieku. Odbywa się ono nie tylko na wyjątkowo korzystnych warunkach, ale i bez zbytniego ryzyka, co zwłaszcza dla osób, które z racji wieku mają przed sobą krótszy okres oszczędzania, powinno mieć zasadnicze znaczenie.
Małgorzata Jankowska
15.12.2023
Domowe finanse PPK
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. To jednak nie wszystko - chcą także zabezpieczenia gwarantującego, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy, nie będzie można dokonać m.in. zmian w zarządach. Jeszcze w czwartek Trybunał wydał postanowienie o zabezpieczeniu. Rozprawa została już wyznaczona na 16 stycznia 2024 r.
Inga Stawicka Grażyna J. Leśniak
14.12.2023
Spółki

Są kryteria oceny potrzeby wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną przy świadczeniu wspierającym

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Osoba z niepełnosprawnością intelektualną, która będzie starała się o wydanie decyzji o poziomie potrzeby wsparcia do świadczenia wspierającego, będzie oceniana nie tylko pod względem sprawności fizycznej, ale także - zdolności do podejmowania decyzji i świadomości ich skutków. Resort rodziny uspokaja zaniepokojonych rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną. Eksperci przypominają zaś, że intencją jest dopuszczenie do systemu wsparcia jak największej liczby osób wymagających intensywnej pomocy w niezależnym życiu.
Beata Dązbłaż
14.12.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Od 1 stycznia 2024 roku zniesiony zostanie wygasający charakter emerytur pomostowych. Mimo to do Sejmu wpłynęły dwa projekty ustaw – rządowy, premiera Mateusza Morawieckiego i obywatelski – przewidujące wprowadzenie tzw. emerytur stażowych. Zdaniem prawników, nie ma sensu, aby w systemie były dwa odrębne modele. Przed uporządkowaniem należy jednak zastanowić się, czy jako społeczeństwo chcemy ludzi wysyłać na wcześniejsze emerytury, czy nas na to stać i czy nie ma innych rozwiązań.
Grażyna J. Leśniak
13.12.2023
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Ustawa o sygnalistach powinna być już wdrażana, a wciąż nie przeszła procedur

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo Sygnaliści
Kolejne przepisy unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów powinny funkcjonować od 17 grudnia br., tymczasem polska ustawa w tym zakresie nie jest nawet na etapie pierwszego czytania w Sejmie. Jak zgodnie wskazują prawnicy, pogłębia to niepewność przedsiębiorców i chaos w firmach – tym bardziej, że sądy zaczynają już odnosić się w wyrokach bezpośrednio do przepisów dyrektywy. Rośnie też obawa, że nawet po przyjęciu ustawy regulacje będą wdrażane „na kolanie”, bo zabraknie na to czasu.
Inga Stawicka
12.12.2023
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo Sygnaliści
O ile wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną, która dla swojej ważności nie wymaga zgody drugiej strony, o tyle wycofanie wypowiedzenia zasadniczo nie jest możliwe bez wyrażenia na to zgody przez jego adresata. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odwołane wypowiedzenie dotarłoby do adresata wraz z oświadczeniem woli w sprawie wypowiedzenia, lub wcześniej.
Marek Rotkiewicz
12.12.2023
Prawo pracy
Jedne akty prawne odnoszą się do stanowiska, inne do kwalifikacji wymaganych, a kolejne odwołują się do pojęcia "specjalistka", tym razem bez odniesień do tytułów naukowych: magister czy licencjat. Na tym podłożu wyrosły spory sądowe pielęgniarek z pracodawcami o wysokość wynagrodzenia, uznawanie ich kwalifikacji i doświadczenia. Efektem jest też skłócenie środowiska, co przyznają same pielęgniarki.
Katarzyna Nocuń
12.12.2023
Zawody medyczne
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych zaliczany jest do stażu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych - w tym dodatku za wysługę lat lub prawa do nagrody jubileuszowej. Nie bierze się natomiast pod uwagę okresu zarejestrowania jako bezrobotny bez prawa do zasiłku.
Monika Sewastianowicz
12.12.2023

Decyzja o potrzebie wsparcia przy świadczeniu wspierającym - są wzory dokumentów

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Dane osobowe, rodzaj orzeczenia, jego termin i zgoda lub nie na ustalenie poziomu potrzeby wsparcia w miejscu stałego pobytu – takie dane zawiera, m.in. wzór wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. We wzorze kwestionariusza samooceny uwzględniono, m.in. porozumiewanie się za pomocą polskiego języka migowego i alternatywnych metod komunikacji (AAC).
Beata Dązbłaż
11.12.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Nie ma potrzeby składania co roku oświadczeń podatkowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia dotyczące np. wspólnego rozliczenia z małżonkiem, obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenie składa się w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego - przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2023
Emerytury i renty PIT
Pracownicy, których pracodawca jest niewypłacalny, mają problem z otrzymaniem należnych im świadczeń pracowniczych z FGŚP. Muszą czekać aż sąd ogłosi upadłość firmy. A że postępowania trwają po kilka lat, tracą możliwość wnioskowania do funduszu o wypłatę pieniędzy. Czas, w jakim taki wniosek powinni złożyć, nie może bowiem być dłuższy niż 12 miesięcy. Prawnicy potwierdzają, że przepisy wymagają zmiany.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2023
Prawo pracy Spółki Finanse Poprawmy prawo
Jeżeli niedziela przypadnie 24 grudnia, to handel będzie pracował w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. Taki zasady zaczną obowiązywać już w najbliższą niedzielę. Nowelizacja przepisów o handlu w niedziele została już opublikowana i wchodzi w życie 5 grudnia.
Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska
09.12.2023
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Premier Morawiecki na koniec urzędowania chce jeszcze zmieniać Prawo restrukturyzacyjne

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie Restrukturyzacja
Wprowadzenie wyraźnego rozróżnienia postępowań restrukturyzacyjnych z zakresu restrukturyzacji zapobiegawczej od postępowania sanacyjnego, będącego postępowaniem o szczególnym charakterze, przewiduje rządowy projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego oraz niektórych innych ustaw, który właśnie wpłynął do Sejmu. Projekt stanowi wykonanie unijnej dyrektywy 2019/1023, powszechnie zwanej dyrektywą drugiej szansy.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2023
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie Restrukturyzacja
Opóźnianie się prac nad unijnym aktem o sztucznej inteligencji nie jest jedynym problemem w kontekście coraz powszechniejszego korzystania z nowych technologii. Coraz bardziej palącą kwestią jest również kwestia wykorzystywania cyfrowych zasobów do "uczenia" algorytmów. Ani na podstawie krajowych, ani unijnych aktów nie można bowiem ustalić, jak wynagradzać twórców za to, że ich dzieła są w ten sposób używane.
Inga Stawicka
09.12.2023
Prawo AI

Emerytura wcześniejsza dla aktora teatru lalek, ale nie pomostowa

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Osoba, która urodziła się po 31 grudnia 1948 r. i wykonywała pracę aktora teatru lalek, może uzyskać wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnym charakterze, gdy spełni do niej warunki. Nie ma natomiast szansy na emeryturę pomostową, bo z prac związanych z działalnością twórczą lub artystyczną uprawnia do niej jedynie praca tancerzy zawodowych – twierdzi MRiPS.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rząd rzutem na taśmę chce zmienić rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, by uzupełnić przepisy o wprowadzone do systemu oświaty nowego rodzaju placówki, tj. branżowego centrum umiejętności (BCU), do którego pracodawca będzie mógł kierować młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2023
Prawo pracy
Dobre wiadomości dla seniorów. Dwa przelewy w grudniu dostaną seniorzy, którym ZUS wypłaca emerytury w pierwszym dniu każdego miesiąca. Tym, którzy swoje pieniądze dostają 25. dnia miesiąca wypłata zostanie zrobiona jeszcze przed światami Bożego Narodzenia – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
Na liście najbardziej pożądanych benefitów świątecznych bez zmian pierwszą pozycję zajmuje okolicznościowa premia finansowa - chciałoby ją otrzymać 86 proc. pracowników. Jednak tylko 36 proc. z nich sądzi, że w te święta tak się stanie. To mniej niż rok temu, gdy premii świątecznej spodziewało się aż 62 proc. badanych – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.
Grażyna J. Leśniak
08.12.2023
Prawo pracy HR Rynek pracy
Przepis dotyczący wyznaczenia przez premiera osoby do pełnienia funkcji wójta w razie wygaśnięcia jego mandatu, wymaga poprawy. Nie określa bowiem terminu, w jakim premier ma to zrobić, co przy długiej zwłoce destabilizuje funkcjonowanie gminy. Natomiast dowolność, kogo premier może wyznaczyć na komisarza powoduje, że przepis jest wykorzystywany politycznie.
Robert Horbaczewski
08.12.2023
Samorząd terytorialny Poprawmy prawo
Drogi pracodawco, zamiast czekoladek, bonów upominkowych i kalendarza na Gwiazdkę, podaruj pracownikom wolny piątek, skrócony czas pracy lub bardziej dogodny tryb pracy. To na pewno się opłaci – przekonuje Alicja Kotłowska, autorka badań naukowych Uniwersytetu SWPS, przeprowadzonych na ogólnopolskiej próbie 1000 pracowników umysłowych.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy
5 proc. wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 roku – wynika ze wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymał się na tym samym poziomie od lipca br. W listopadzie w urzędach pracy zarejestrowanych było 774,8 tys. bezrobotnych.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2023
Prawo pracy Rynek pracy

Można zastrzec wiek asystentki osoby z niepełnosprawnością

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Wprowadzenie granic wiekowych dla asystentki osobistej, pomagającej osobie z niepełnosprawnością w codziennym życiu, może być konieczne i uzasadnione w świetle ochrony prawa do samostanowienia osoby z niepełnosprawnością – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Według Trybunału, odmienne traktowanie ze względu na wiek może być uzasadnione w świetle charakteru świadczonych usług asystencji osobistej.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2023
Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Co dalej z projektem ustawy budżetowej na 2024 rok

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Projekt ustawy budżetowej na rok 2024, wniesiony do Sejmu przez poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego 29 września, uległ zasadzie dyskontynuacji i powinien zostać wniesiony ponownie – uważają konstytucjonaliści. Nie są jednak zgodni co do tego, czy powinien to zrobić niezwłocznie obecny premier, czy też może to zrobić już premier parlamentarnej większości. Także specjaliści w zakresie finansów publicznych nie mają tu jednego zdania. Nie brakuje opinii, że projektu ponawiać nie trzeba, bo ten w Sejmie już jest.
Grażyna J. Leśniak
07.12.2023
Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze
Podatnicy mają wątpliwości, czy powstaje przychód z tytułu zwrotu kosztów używania samochodu prywatnego w celach służbowych w jazdach lokalnych. Organy podatkowe wydają rozbieżne interpretacje, a sądy rozbieżne orzeczenia. Eksperci uważają, że pomóc mogłaby uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego podjęta w siedmioosobowym składzie w celu wyjaśnienia przepisów prawnych, których stosowanie wywołuje rozbieżności w orzecznictwie.
Wiesława Moczydłowska
07.12.2023
PIT Doradca podatkowy
Asesorzy są z różnych jednostek organizacyjnych w kraju (IAS, KIS, MF), przy czym nie w każdej jednostce organizacyjnej KAS jest czy też musi być asesor – napisało Ministerstwo Finansów w piśmie do wszystkich 12 związków zawodowych w resorcie finansów. To reakcja na artykuł serwisu Prawo.pl o wątpliwościach dotyczących asesorów KAS i komentarzy, jakie pojawiły się w związku z nim na stronie jednego ze związków. Sprawą zainteresowała się Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2023
Administracja publiczna Prawo pracy
36 proc. polskich firm już korzysta ze wsparcia narzędzi AI, a kolejne 15 proc. zamierza je wprowadzić w niedalekiej przyszłości. Jednocześnie blisko 2/3 przedstawicieli biznesu nie wie, czy ich firma zadbała o odpowiednie procedury, by upewnić się, że AI działa etycznie i niezawodnie. Takie wnioski płyną z badania „AI i rynek pracy w Polsce”, przygotowanego przez Cpl Poland i portale pracy Just Join IT oraz RocketJobs.pl.
Inga Stawicka
06.12.2023
Prawo AI Małe i średnie firmy

Najważniejsze będą czynności z najwyższą punktacją przy ustalaniu poziomu potrzeby wsparcia

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Skład ustalający poziom potrzeby wsparcia przy staraniu się o świadczenie wspierające będzie brał pod uwagę 25 najwyżej punktowanych spośród 32 czynności wymienionych w rozporządzeniu. Eksperci oceniają, że dzięki temu więcej osób z niepełnosprawnościami uzyska wsparcie zgodnie z kryteriami określonymi w ustawie o świadczeniu wspierającym. W rozporządzeniu nie zdefiniowano jednak określeń, które opisują częstotliwość wsparcia, co może rodzić problemy interpretacyjne.
Beata Dązbłaż
06.12.2023
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Jednym z priorytetów odbudowy demokratycznych mechanizmów zarządzania publicznego, stanowiących standard w demokracjach europejskich, musi być przywrócenie autentycznego i odpowiedzialnego dialogu społecznego – apeluje Lewiatan. 20 października br. przewodnictwo w RDS objęła strona rządowa. Zdaniem przedsiębiorców, dobra i mocna reprezentacja nowego rządu, przy wypracowanym przez partnerów społecznych w znacznym zakresie projekcie nowelizacji ustawy o RDS oraz wzmocnieniu kryteriów reprezentatywności, zwłaszcza środowiska przedsiębiorców, daje szanse na szybki reset.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2023
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Tylko do końca grudnia można poprawiać błędy. Wcześniej, do końca 2021 r., była taka możliwość bez ograniczenia w czasie. Po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już możliwa korekta dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. błędy można skorygować w ciągu kolejnych pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy – podkreśla ZUS. I przypomina, że nie ma sankcji dla płatników, którzy nie zdążą złożyć korekt przed 1 stycznia.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2023
Ubezpieczenia społeczne Finanse