Prawo.pl
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił interpretację, zgodnie z którą pracownik otrzymujący akcje spółki matki polskiego przedsiębiorcy miałby trzykrotnie zapłacić podatek: w momencie otrzymania praw do akcji, otrzymania akcji oraz ich zbycia. To dobra wiadomość dla pracowników oraz spółek oferujących im programy motywacyjne. Na finał sprawy trzeba było jednak czekać ponad trzy lata.
Monika Pogroszewska
22.01.2024
PIT
Po śmierci pracownika jego wynagrodzenie - a także większość innych świadczeń z nim powiązanych - nie wchodzi automatycznie w skład spadku. Pracodawca musi ustalić, czy zmarły nie miał małżonka oraz bliskich, którzy mieliby prawo do renty rodzinnej. To im trzeba bowiem wypłacić niezwłocznie pracownicze należności, a nie ustalonym później spadkobiercom.
Michał Kosiarski
20.01.2024
Prawo pracy
Pracownik, który nie mógł wykorzystać wszystkich dni corocznego płatnego urlopu przed złożeniem wypowiedzenia ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Państwa członkowskie nie mogą powoływać się na względy związane z ograniczaniem wydatków publicznych, aby ograniczać to prawo – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Nauczyciele to grupa zawodowa bardzo silnie podatna na stres zawodowy i jego negatywne skutki. Poza typowymi obciążeniami związanymi z pracą, narażeni są także na szereg specyficznych wymagań, w tym m.in. agresywne zachowania uczniów, konieczność dopasowania programu nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów, utrzymanie dyscypliny w klasie, radzenie sobie z wprowadzaniem zmian czy roszczeniowe postawy rodziców.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2024
Szkoła i uczeń Prawo pracy BHP Zarządzanie oświatą
Sztucznej inteligencji w kontekście pracy najbardziej obawiają się ci, którzy dotychczas nie korzystali z niej w pracy – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Przedstawiciele takich branż, jak marketing, PR czy HR, gdzie rozwiązania wykorzystujące mechanizmy AI często są już w tej chwili w codziennym użyciu, upatrują w nich raczej szansy rozwojowej niż zagrożenia. Z drugiej jednak strony - mimo obaw - Polacy zdają sobie sprawę, że sztuczna inteligencja może być dla nich pomocna.
Grażyna J. Leśniak
19.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Urlop niewykorzystany w roku poprzednim musi być udzielony do końca września 2024 r. Zaległy wypoczynek wykorzystywany jest w pierwszej kolejności, przed przysługującym za obecny rok. Jeśli tworzone są plany urlopów, to w takim planie powinien być uwzględniony. Jeżeli planów nie ma - to termin jego wykorzystania uzgadniają pracodawca z pracownikiem, przy czym powszechnie uznaje się, że pracodawca może narzucić termin zrealizowania tego urlopu tak, by zachować wymóg wynikający z ustanowionego w przepisach terminu jego udzielenia.
Marek Rotkiewicz
19.01.2024
Prawo pracy
Wartość bezpłatnego zakwaterowania nie jest przychodem pracownika, którego pracodawca oddelegował do wykonywania zadań za granicą. Takie stanowisko zajął po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny, uzasadniając, że skoro zgodnie z dyrektywą UE świadczenia rzeczowe nie stanowią elementu wynagrodzenia, to nie stanowią też podstawy opodatkowania. Według ekspertów to zmiana linii orzeczniczej, która może też być podstawą wystąpień o zwrot nadpłaty.
Monika Pogroszewska
19.01.2024
PIT Prawo pracy

Wniosek do ZUS o świadczenie wspierające wstrzyma wypłatę pielęgnacyjnego na starych zasadach

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Samo złożenie przez dorosłą osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia ani nawet jej otrzymanie nie zmienia niczego w wypłacie dla opiekuna świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach. Wypłata zostanie wstrzymana dopiero po złożeniu wniosku do ZUS o świadczenie wspierające przez osobę niepełnosprawną. Opiekun w okresie przejściowym zachowa jednak ubezpieczenie.
Beata Dązbłaż
18.01.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Sygnaliści na rządowej agendzie, czyli śpieszmy się powoli

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo europejskie Sygnaliści
Informacja o planach przyjęcia projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych nowego rządu 10 stycznia br., zaskoczyła wielu komentatorów. Dzień później tekst projektu opublikowano już na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy projekt ustawy transponującej prawo unijne przedstawiony przez rząd Donalda Tuska. Do Sejmu ma on trafić w pierwszym kwartale tego roku – piszą dr Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta.
Anna Hlebicka-Józefowicz Gniewomir Wycichowski-Kuchta
18.01.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo europejskie Sygnaliści

Nadzór wojewodów nad prawem samorządowym potrzebuje zmian

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kontrola zarządcza
Eksperci Fundacji Batorego proponują, aby odejść od rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów, a ciężar badania legalności uchwał i zarządzeń organów JST przenieść do sądów administracyjnych. Aby odciążyć sądy należałoby zaś wdrożyć możliwość postępowania sanacyjnego. Fundacja proponuje też szerszy udział mieszkańców w postępowaniu nadzorczym wojewody. Samorządowcy uważają, że co do zasady zmiany są potrzebne, ale diabeł tkwi w szczegółach.
Robert Horbaczewski
18.01.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kontrola zarządcza
Częstotliwość otrzymywania dofinansowania wypoczynku, rodzaje „wspieranego” wypoczynku i np. zasady wnioskowania powinny wynikać z obowiązującego u pracodawcy regulaminu gospodarowania środkami ZFŚS. W regulaminie tym można przewidzieć, że w ramach posiadanych środków dofinansowanie wypoczynku pracodawca może przyznać częściej niż raz w roku. Jeśli jednak wskazano w nim, że dofinansowanie może być przyznane raz w roku, to pracownik nie może otrzymać tego wsparcia dwukrotnie.
Marek Rotkiewicz
17.01.2024
Prawo pracy
W listopadzie 2023r., w drugim miesiącu z rzędu, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw kształtowało się nieznacznie poniżej poziomu sprzed roku. W urzędach pracy zarejestrowano mniej nowych bezrobotnych niż w analogicznym okresie ub. roku, niższa była również liczba skreśleń z rejestrów. Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada br. była podobna do notowanej w poprzednich miesiącach i nieznacznie niższa niż rok wcześniej - podał GUS.
Grażyna J. Leśniak
17.01.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce pracować nad projektem ustawy o sygnalistach wdrażającym unijne prawo w tzw. trybie odrębnym, z pominięciem uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych oraz rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich. Przeciwni są temu prawnicy, przedsiębiorcy i eksperci. Wskazują przy tym na wady i luki, które ciągle zawiera najnowsza wersja projektu. Ich zdaniem opóźnienia we wdrożeniu unijnego prawa nie są argumentem ku temu.
Grażyna J. Leśniak
17.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Kwalifikacją wojskową objęci są wszyscy obywatele polscy, którzy ukończyli 19 lat. Jej celem jest nadanie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wyjaśniamy, jakie choroby i ułomności zwalniają na trwale lub czasowo od odbywania tej służby. W niektórych przypadkach kwalifikacji wojskowej podlegają także kobiety.
Robert Horbaczewski
16.01.2024
Samorząd terytorialny Wojsko
Tylko do końca stycznia mają czas osoby prowadzące własne firmy na zgłoszenie do ZUS, że chcą po raz pierwszy korzystać z ulgi mały ZUS plus. Ci, którzy korzystali już z tej ulgi w 2023 roku - nie muszą zgłaszać się ponownie. Każdy korzystający w styczniu z małego ZUS plus musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Ma na to czas do 20 lutego.
Grażyna J. Leśniak
16.01.2024
Ubezpieczenia społeczne
W najbliższy poniedziałek, 22 stycznia, miną dwa miesiące od ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Wszystko wskazuje jednak na to, że ani posiedzenie Prezydium, ani posiedzenie plenarne Rady, planowane na 19 stycznia, nie odbędzie się, bo do tego czasu prezydent nie powoła przedstawicieli strony rządowej. Jak nieoficjalnie ustalił serwis Prawo.pl, ma to zrobić 30 stycznia. Prawnicy wskazują, że na konsultacje w RDS czeka wiele aktów prawnych, więc dalsze opóźnienia mogą być problematyczne.
Grażyna J. Leśniak
16.01.2024
Prawo pracy
Pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy musi spełniać określone wymagania co do stażu pracy i wykształcenia. W przypadku specjalistów, starszych i głównych specjalistów wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studiów podyplomowych. Nazwa kierunku nie ma przesądzającego znaczenia dla oceny spełnienia tej przesłanki.
Dorian Lesner
15.01.2024
BHP
Politycy zabrali się do realizacji obietnic wyborczych. Wśród nich znalazły się wakacje zusowskie oraz opłacanie składek przez ZUS od pierwszego dnia choroby, czy PIT kasowy. Zdaniem ekspertów i organizacji przedsiębiorców to słabe koło ratunkowe. Tylko w niewielkim stopniu pomoże firmom, które mają problemy finansowe. Potrzebna jest reforma z prawdziwego zdarzenia i to nie tylko dotycząca ubezpieczeń społecznych, ale też podatków.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.01.2024
Prawo gospodarcze
Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców mają stawiane zarzuty karno-wykroczeniowe, gdy liczba godzin pracy obcokrajowców jest mniejsza lub większa niż ta wykazana w dokumentach legalizujących ich pracę w Polsce. W efekcie często każde odstępstwo od wniosku jest traktowane jak nielegalne zatrudnienie, co powoduje, że Straż Graniczna i Państwowa Inspekcja Pracy karze pracodawców. Zdaniem prawników przepisy wymagają pilnej zmiany i ujednolicenia.
Grażyna J. Leśniak
15.01.2024
Prawo pracy Poprawmy prawo

Urlop ojcowski a dzień urodzenia dziecka

Prawo pracy Prawo europejskie
Zbliża się termin, w którym część ojców utraci możliwość wykorzystywania urlopu ojcowskiego. 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy skracające o połowę okres, w którym możliwe jest wykorzystanie tego urlopu. Trzeba jednak pamiętać o przepisach przejściowych. Warto, by część ojców pomyślała już o wykorzystaniu tego urlopu, jeżeli jeszcze nie został zrealizowany. Niewykorzystany do dnia poprzedzającego pierwsze urodziny dziecka przepadnie, niezależnie od powodów, które utrudniały lub nawet uniemożliwiały jego wykorzystanie.
Marek Rotkiewicz
13.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie

Projekt o sygnalistach w najnowszej wersji opublikowany na RCL

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w piątek projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. To nieco zmodyfikowana wersja projektu, nad którym pracowało ministerstwo rodziny za poprzednich rządów i nad którym prace nie zostały zakończone. Projekt ma zdefiniować „naruszenie prawa” jako działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa - i to w zakresie szerszym niż przewiduje unijne prawo.
Grażyna J. Leśniak
12.01.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
W przypadku korzystania z urlopu opiekuńczego nie jest wymagane przepracowanie co najmniej pół roku dla nabycia prawa do trzynastki. Skutkiem tego jest fakt, że zarówno w przypadku długotrwałych nieobecności np. chorobowych, jak też samego trwania zatrudnienia poniżej 6 miesięcy w roku, pracownik jednostki sfery budżetowej, który wykorzysta przynajmniej jeden dzień niepłatnego urlopu opiekuńczego, uzyska dodatkowe wynagrodzenie roczne w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.
Marek Rotkiewicz
12.01.2024
Administracja publiczna Prawo pracy
Zastąpienie Państwowej Inspekcji Pracy, mającej pełnić rolę organu wsparcia – Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz wprowadzenie możliwości wydawania zgłaszającemu zaświadczeń o podleganiu ochronie, to główne zmiany, jakie wprowadzone zostaną do najnowszej wersji projektu ustawy o sygnalistach. Ustawa ma wejść w życie po upływie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia, natomiast podmioty prawne, RPO oraz organy publiczne będą zobowiązane wdrożyć właściwe kanały zgłoszeń w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy.
Grażyna J. Leśniak
11.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

NSA: Rezultat nie liczy się przy umowie o wygłoszenie wykładu

Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Prezes NFZ prawidłowo zakwalifikował prowadzenie wykładu do umów o świadczenie usług, do których zastosowanie mają przepisy dotyczące zlecenia. Przeprowadzenie wykładu z zakresu pielęgniarstwa ginekologicznego nie nosi cech dzieła. Samo zawarcie w umowie postanowień dotyczących prawa autorskiego czy nazwanie umowy umową o dzieło nie wystarcza do podważenia kwalifikacji tej umowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.01.2024
Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe
Skomplikowane i niejasne przepisy dotyczące zawierania umów na okres próbny rodzą coraz więcej wątpliwości. Pracodawcy zastanawiają się, czy muszą dokumentować zamiar, jaki przyświecał im w związku z zawarciem umowy i kiedy oraz dlaczego uległ zmianie. Pracownicy zaś dociekają, czy wskazanie zamiaru w umowie zobowiązuje pracodawcę do ich dalszego zatrudnienia. Zdaniem prawników przepis w ogóle nie powinien być wprowadzany. I nie kryją, że jego uchylenie wielu przyjęłoby z ulgą.
Grażyna J. Leśniak
11.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Poprawmy prawo

Samorządy mają problemy z kontrolowaniem dotacji dla niepublicznych placówek

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Poprawmy prawo
Dotowanie placówek niepublicznych jest "kulą u nogi" samorządów i źródłem sporów między nimi. Samorządowcy wskazują, że obowiązujące przepisy uniemożliwiają im rzetelną kontrolę udzielonej dotacji, bo nie mogą otrzymać od podmiotów dotowanych pełnej dokumentacji. Kwestią sporną jest także definicja faktycznej liczby. Ale są też głosy przeciwne.
Robert Horbaczewski
11.01.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Poprawmy prawo

Premier odwołał Gertrudę Uścińską z funkcji prezesa ZUS

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Premier Donald Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu. Wniosek do premiera o odwołanie Uścińskiej złożyła we wtorek Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Nowy prezes ZUS zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.
Grażyna J. Leśniak
10.01.2024
Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez ZUS obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ta bez wątpienia będzie ogromną ulgą dla pracodawców, zwłaszcza w dobie gwałtownych wzrostów najniższego wynagrodzenia za pracę. Pozwoli ona zaoszczędzić pracodawcom około 11 mld zł rocznie - pisze dr Paweł Łuczak.
Paweł Łuczak
10.01.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Dodatek za pracę w porze nocnej ustalany jest w oparciu o wynagrodzenie minimalne, którego zmiana automatycznie skutkuje koniecznością naliczania wyższego dodatku. W związku z tym, że wylicza się go w oparciu o wymiar czasu pracy w miesiącu, w którym miała miejsce praca w nocy, często dla takiej pracy na przełomie miesięcy zastosowanie znajdą dwie wysokości tego dodatku – dla pracy do północy i od północy.
Marek Rotkiewicz
10.01.2024
Prawo pracy
Jak wskazali przedstawiciele resortu rozwoju podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, obecnie jednym z priorytetów w zakresie prawa gospodarczego jest przygotowanie przepisów deregulacyjnych w istotnych dla przedsiębiorców obszarach. Zadeklarowano, że - oprócz postulatów środowiska - ma zostać do tego wykorzystany również projekt, który nie został przyjęty w poprzedniej kadencji.
Inga Stawicka
09.01.2024
Prawo gospodarcze