Prawo.pl
W wielu firmach trwają właśnie roczne oceny pracowników. To dobry moment na uporządkowanie systemu wynagradzania - niektórzy pracodawcy różnicują wysokość podwyżek, przygotowując się do wdrożenia przez Polskę dyrektywy o jawności wynagrodzeń. Bywa, że pracownik nie dostanie premii, bo nie wykorzystał urlopu za miniony rok. To dopuszczalne, jednak prawnicy przypominają, że pracodawca musi opierać się na obiektywnych kryteriach i zasadach równego traktowania.
Grażyna J. Leśniak
14.02.2024
Prawo pracy

Są założenia do projektu ustawy o świadczeniu dla stulatków

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, by świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia przysługiwało na dotychczasowych zasadach, niezależnie od prawa do świadczenia emerytalno-rentowego. W razie zbiegu u jednej osoby prawa do więcej niż jednego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, wypłacane byłoby tylko jedno świadczenie honorowe. W takim przypadku, w razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy emerytalno-rentowe, decyzje w sprawie świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia wydaje i świadczenie to wypłaca ZUS.
Grażyna J. Leśniak
13.02.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Trybunał Konstytucyjny w tempie ekspresowym rozpoznaje skargę konstytucyjną dotychczasowego prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Mocno zawyżył tym średnią, bo zwykły obywatel na podobną gorliwość liczyć nie może. Emeryt na rozstrzygnięcie sprawy poczeka latami, w dodatku TK skrzętnie sprawdzi, czy w sprawie zapadło ostateczne rozstrzygnięcie, na co - zdaniem prawników - w przypadku prokuratora krajowego zdecydował się akurat spojrzeć przez palce.
Grażyna J. Leśniak Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
13.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Obecny projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa jest już bodaj szóstą wersją dokumentu, który powstał za kadencji poprzedniej władzy rządowej i od początku nie stanowił przykładu poprawnej legislacji. Przed nowym gabinetem rządowym stoi zatem trud wytężonej pracy nad jego poprawą. Zawiera wiele wad, ale musi być przyjęty ze względu na presję czasu – pisze dr Michał Możdżeń-Marcinkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Michał Możdżeń-Marcinkowski
13.02.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Propozycje deregulacyjne PiS wróciły do Sejmu

Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn
Posłowie PiS skierowali do Sejmu pakiet 27 ustaw deregulacyjnych. Proponowane zmiany dotyczą m.in. umów leasingu, czasowego wycofania pojazdów z ruchu, obciążeń przedsiębiorców, zmian podatkowych. Cześć propozycji to kopia projektu, skierowana jeszcze za czasów komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która działała w Sejm IX kadencji. Własne propozycje ma wkrótce przedstawić też rząd.
Robert Horbaczewski
13.02.2024
Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił w poniedziałek, 12 lutego 2024 r., otwarty nabór kandydatów na pięciu członków Rady Ochrony Pracy XII kadencji powoływanych spośród osób zgłoszonych przez organizacje społeczne zajmujące się problematyką ochrony pracy oraz spośród przedstawicieli nauki. W odróżnieniu od dotychczasowej praktyki członkowie ci zostaną wyłonieni w otwartej i transparentnej procedurze.
Grażyna J. Leśniak
12.02.2024
Prawo pracy BHP Rynek pracy

RPO ma uwagi do projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Projekt modyfikacji sposobu ustalania renty socjalnej poprzez jej odniesienie do minimalnego wynagrodzenia za pracę wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób z niepełnoprawnością. Kierunek zmian nie budzi zastrzeżeń z punktu widzenia ochrony praw jednostki, ale projekt wymaga pogłębionej refleksji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Grażyna J. Leśniak
12.02.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Skargi złożone przez pracowników były powodem około 40 proc. przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy kontroli - wynika ze sprawozdania PIP za rok 2022. Inspektorzy pracy potwierdzili zasadność 32,2 proc. z nich. Natomiast z obszaru skarg dotyczących warunków pracy, za zasadne uznano aż 39,6 proc. zarzutów. Ryzyko wizyty PIP to nie jedyny powód, dla którego warto słuchać głosu pracowników, szczególnie w obszarze związanym z ich bezpieczeństwem.
Grażyna J. Leśniak
12.02.2024
Prawo pracy BHP

Hinc: Nie jestem przeciwnikiem wakacji składkowych, ale zajmijmy się składką zdrowotną

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Po co wprowadzać wakacje składkowe, skoro można bez większego problemu zmodyfikować istniejące rozwiązania, np. znieść ograniczenia czasowe w korzystaniu z Małego ZUS Plus i pozwolić większej grupie najmniejszych przedsiębiorców z tego rozwiązania skorzystać? Pilniejsze, a przy tym absolutnie konieczne, jest naprawienie systemu opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne – mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy. Dodaje jednak, że nie można na tym poprzestać.
Grażyna J. Leśniak
12.02.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Świadczenie wspierające także dla niepełnosprawnego prowadzącego własną firmę

Domowe finanse Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Osoba, która ubiega się o świadczenie wspierające może prowadzić działalność gospodarczą lub w inny sposób pracować zarobkowo, jeżeli oczywiście zdrowie jej na to pozwala. Przepisy tego nie zabraniają. Nie zawierają również kryterium dochodowego. Prowadzenie własnej firmy może jednak pośrednio wpływać na ocenę stopnia samodzielności i zdolności osoby niepełnosprawnej przy procedurze uzyskiwania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.02.2024
Domowe finanse Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy powinno być tak ustalone, aby nie było niższe od obowiązującej w danym roku wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli w danym miesiącu jest ono niższe z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, to następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania – podkreśla MRPiPS.
Grażyna J. Leśniak
10.02.2024
Prawo pracy
W 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 461,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, a w samym tylko IV kwartale tych kontroli było 124,3 tys. W efekcie wydano 28,9 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych (w IV kwartale br. - 8,3 tys. decyzji) - podał ZUS. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w 2023 r. osiągnęła 29,3 mln zł, a w okresie październik – grudzień 9,9 mln zł.
Grażyna J. Leśniak
09.02.2024
Ubezpieczenia społeczne
Chociaż i w przypadku mediów publicznych, i państwowych spółkach mamy do czynienia z podmiotami Skarbu Państwa, ich sytuacja nie jest identyczna. Dlatego zmiany kadrowe w „zwykłych” spółkach przebiegają raczej sprawnie i bez większych kontrowersji. Eksperci podkreślają, że wciąż pozostają jednak kwestie, które mogą okazać się problematyczne - na przykład obsadzenie stanowisk fachowcami.
Inga Stawicka
09.02.2024
Spółki
15 lutego wchodzą w życie zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, które m.in. rozszerzają zakres prac z małoletnimi, w przypadku których pracodawca lub inny organizator (w tym także np. zleceniodawca) musi uzyskać informacje z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o osobie zatrudnianej do ich wykonywania.
Marek Rotkiewicz
09.02.2024
Prawo karne Prawo pracy

Sejm rozpoczął prace nad emeryturą stażową

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Umożliwienie przejścia na emeryturę stażową osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., które mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn przewiduje poselski projekt ustawy, nad którym Sejm w czwartek rozpoczął prace. Prawo do emerytury stażowej przysługiwałoby pod warunkiem, że przysługująca temu ubezpieczonemu emerytura, obliczona w formule zdefiniowanej składki, będzie równa lub wyższa emeryturze minimalnej.
Grażyna J. Leśniak
08.02.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Dobra konstrukcja systemu compliance jest potrzebna, ponieważ dzięki temu dochodzi do redukcji kosztów (jest taniej), jest etyczniej, przejrzyście i zgodnie z prawem. Organizacja działa dzięki temu w sposób transparentny wobec inwestorów i regulatorów. Ułatwia też wdrożenie zasad ESG, nie tylko na papierze, ale też w rzeczywistości - pisze Juditha Majcher, Legal Insider.
Juditha Majcher
08.02.2024
Środowisko Prawo gospodarcze Zarządzanie

BCC o wakacjach składkowych

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Związek Pracodawców Business Centre Club pozytywnie ocenił wolę łagodzenia obciążeń publicznoprawnych dla najmniejszych przedsiębiorców. Bo w obecnej rzeczywistości obciążenia te są zbyt duże, co generuje wiele negatywnych zjawisk na rynku pracy. Według ekspertów, jeżeli proponowane zwolnienie rzeczywiście ma być realną pomocą dla mikroprzedsiębiorców, to powinno obejmować co najmniej składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotną.
Grażyna J. Leśniak
08.02.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Algorytmy doczekają się jednak uregulowania w polskim prawie

Prawo pracy Nowe technologie Prawo europejskie Rynek pracy
Sejmowa podkomisja zamierza rozpocząć prace nad przepisami, które mają zobowiązać pracodawców do udzielania informacji dotyczących m.in. parametrów, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mogą wpływać na warunki pracy i płacy. Jak ustalił serwis Prawo.pl, podstawą ma być projekt, który w poprzedniej kadencji Sejmu został zablokowany. Zdaniem pracodawców z pracą nad przepisami krajowymi należałoby się wstrzymać do czasu pojawienia się przepisów unijnych.
Grażyna J. Leśniak
08.02.2024
Prawo pracy Nowe technologie Prawo europejskie Rynek pracy
Dyskusja na temat naboru do służb mundurowych sprowadza się zwykle do tego, czy podnosić, czy obniżać wymagania dotyczące sprawności fizycznej oraz badań psychologicznych dla kandydatów. Równie jednak ważna, ale często pomijana przez rekrutów, jest przesłanka ich nieposzlakowanej opinii lub nieskazitelnego charakteru. Zależy to od rodzaju służb, do których kandydują - pisze Tomasz Oklejak, naczelnik Wydziału Spraw Żołnierzy w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Tomasz Oklejak
08.02.2024
Administracja publiczna Wojsko
W sytuacji gdy firma nie ma możliwości ustalenia wartości pączków, które zjadł pracownik, nie musi mu doliczać z tego tytułu przychodu i pobierać podatku. Aby zjedzone ciastko było opodatkowane, pracodawca musiałby wcześniej dokładnie wiedzieć, że przykładowo Tomasz R. skonsumował pięć ciastek i w sumie kosztowały one 30 złotych. Potwierdzają to interpretacje skarbówki.
Krzysztof Koślicki
08.02.2024
PIT Doradca podatkowy

Sejm rozpoczął prace nad przepisami o rencie wdowiej

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu wprowadzającego rentę wdowią. Zgodnie z projektem bez względu na wysokość własnego świadczenia emerytalno-rentowego, które przysługuje wdowcowi czy wdowie, oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku, świadczenie nie będzie mogło przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Obecnie jest to około 7,6 tys. zł, a po marcowej waloryzacji będzie to około 8,5 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
07.02.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Były funkcjonariusz kontrwywiadu PRL może mieć wyższą emeryturę niż ustalona przez organ rentowy. Sąd Apelacyjny wskazał na dopuszczalność stosowania przez sąd powszechny rozproszonej kontroli konstytucyjnej i możliwość pominięcia określonego przepisu ustawy z uwagi na jego niekonstytucyjność, bez uprzedniego rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty
Pracownicy wysoko cenią sobie równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Z badania Randstad Workmonitor wynika, że aż 57 proc. zatrudnionych w Polsce, jak i na świecie, odrzuci ofertę pracy, jeśli mogłaby negatywnie wpłynąć na ten aspekt. Jednocześnie aż 64 proc. Polaków deklaruje ambitne podejście do swojej pracy, co jest wynikiem istotnie przewyższającym deklaracje w innych krajach (56 proc.).
Grażyna J. Leśniak
06.02.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Do wniosku o wydanie decyzji o potrzebie wsparcia trzeba dołączyć tylko jedno orzeczenie

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Składający wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia do dokumentów muszą dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności. Niekiedy wnioskujący posiada dwa takie orzeczenia, np. wydane przez ZUS i przez powiat. Do wniosku trzeba dołączyć tylko jedno z nich i to sam wnioskujący decyduje, który dokument będzie dla niego korzystniejszy. Według ekspertów ważne jest też właściwe wypełnienie kwestionariusza samooceny, który także dołączamy do wniosku.
Beata Dązbłaż
06.02.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Przedsiębiorca, któremu ZUS odmówi prawa do wakacji składkowych, będzie mógł złożyć wniosek do prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dopiero potem będzie mógł skierować skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Zdaniem prawników to nie jedyny mankament tej procedury. Groźniejszy jest nieprecyzyjny przepis, którego stosowanie w przyszłości może nie ograniczyć się tylko do wakacji składkowych.
Grażyna J. Leśniak
05.02.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Brakuje kompleksowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością, które chcą założyć działalność gospodarczą. Wiele czynników ma wpływ na to, że nie jest to popularna forma aktywizacji zawodowej dla tej grupy, m.in. sposób i rodzaj wsparcia finansowego, ale przede wszystkim brak specjalistycznego doradztwa zawodowego. Eksperci wskazują, że konieczne jest wprowadzenie nowych narzędzi, które pozwolą właściwie wykorzystać potencjał zawodowy pracowników z niepełnosprawnością.
Beata Dązbłaż
05.02.2024
Małe i średnie firmy Niepełnosprawność

Gminy nie wykorzystują pełni możliwości, jakie daje kontrola zarządcza

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Kontrola zarządcza
„Wystarczy” skorzystać z dobrodziejstwa kontroli zarządczej, by zminimalizować ryzyka i poprawić skuteczność realizacji działań i osiągania celów – mówi Patrycja Szulin, praktyk kontroli zarządczej oraz systemu zarządzania jakością, audytor w samorządzie, audytor wewnętrzny CGAP, komentując zalecenia pokontrolne NIK dotyczące działań gmin, mające na celu zwiększanie dochodów własnych.
Hanna Hendrysiak
05.02.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Kontrola zarządcza
Wcześniak, to dziecko urodzone przedwcześnie, tj. pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży, które – zwłaszcza w przypadku skrajnych wcześniaków – pierwszych kilka miesięcy swojego życia, nierzadko spędza w szpitalu. W obecnym stanie prawnym – okres pobytu wcześniaka w szpitalu, który często jest zbieżny z czasem, który maluch powinien był jeszcze spędzić w łonie matki – nie wydłuża urlopu macierzyńskiego matki dziecka, który rozpoczyna się z dniem porodu. 
Aleksandra Rybak
04.02.2024
Pacjent
Osoba, która ma wątpliwości, czy jest uczestnikiem programu Pracowniczych Planów Kapitałowych, może sprawdzić to w serwisie mojeppk. W serwisie można zweryfikować także m.in. datę i wysokość ostatniej wpłaty pracodawcy na dany rachunek PPK. Jeżeli jednak pracownik zechce skorzystać ze środków zgromadzonych na rachunku PPK, będzie musiał zwrócić się w tej sprawie bezpośrednio do instytucji finansowej. 
Anna Puszkarska
03.02.2024
Domowe finanse PPK
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje różne sposoby wyliczania kosztów uzyskania przychodów. Wszystko zależy od rodzaju przychodów, które uzyskuje podatnik. W zależności od tego, czy są to przychody uzyskiwane z tytułu umowy zlecenia, umowy o dzieło, czy umowy o pracę, zastosowanie znaleźć mogą różne sposoby wykazywania kosztów uzyskania przychodów.
Krzysztof Kaźmierski
02.02.2024
PIT Prawo pracy