Firmy inwestujące za granicą powinny wdrożyć ochronę sygnalistów

Prawo pracy Compliance Prawo europejskie

Celem dyrektywy o sygnalistach jest zapewnienie jednolitego podejścia w całej Unii Europejskiej do ochrony osób ujawniających informacje o podejrzeniu niewłaściwego postępowania w miejscu pracy - piszą Monika Błońska i Urszula Garbicz-Brys. I podkreślają, że w przepisach dotyczących zgłaszania nieprawidłowości w różnych krajach mogą obowiązywać przepisy wykraczające poza wymogi UE.

25.11.2021

TSUE: Nie można zakazać sądom zadawania pytań prejudycjalnych

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Stwierdzenie przez krajowy sąd najwyższy niezgodności z prawem wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym do TSUE, złożonego przez sąd niższej instancji, jest niezgodne z prawem unijnym - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy postępowania karnego na Węgrzech, ale podobny spór ma miejsce także w Polsce.

23.11.2021

Grupy kapitałowe poza ustawą o sygnalistach

Prawo pracy Compliance Prawo europejskie

Projekt ustawy wdrażający dyrektywę unijną o sygnalistach pomija grupy kapitałowe – ich funkcjonowanie i zależności organizacyjne. Projektodawcy nie przewidzieli wspólnego działania w zakresie obsługi zgłoszeń i możliwości wskazania jednego wspólnego podmiotu, który byłby uprawniony do realizacji zadań całej grupy. Zdaniem prawników, to pominięcie już rodzi szereg pytań praktycznych.

23.11.2021

Polska wspólnie z UE zabiega o dobrą ochronę konsumentów

Rynek i konsument Prawo europejskie

Polska radzi sobie znakomicie w kwestii wzmacniania pozycji konsumentów i umacniania ich praw - ocenił unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Wspólnie z Komisją Europejską chcemy zapewnić polskim konsumentom, którzy coraz częściej dokonują transakcji przez internet, równie wysoki poziom ochrony - dodał prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

22.11.2021

Firmy obawiają się unijnych przepisów o rynkach cyfrowych i apelują o zmiany

Rynek Nowe technologie Prawo europejskie

Grupa 154 właścicieli firm podpisała się pod listem, który został wysłany w piątek do polskich eurodeputowanych, wzywając ich do uwzględnienia interesów sektora MŚP w Polsce podczas dyskusji i głosowania nad propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą Aktu o rynkach cyfrowych. Nowe regulacje mogą sprawić, że korzystanie z narzędzi cyfrowych przez małe firmy będzie bardziej skomplikowane i droższe.

22.11.2021

UE będzie miała swoje uregulowania dotyczące sztucznej inteligencji

Nowe technologie Prawo europejskie

Rozwój sztucznej inteligencji postępuje, a więc ustawodawcy na całym świecie muszą zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia ram prawnych, w których nowe technologie mogą skutecznie rozwijać się oraz poprawnie funkcjonować. Unijny prawodawca także podejmuje działania, które mają zapewnić jasność prawa i wzmacniać zaufanie do sztucznej inteligencji w Europie.

22.11.2021

KE robi kolejny krok w kierunku "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska wysłała w piątek listy do Polski i Węgier, co jest nieformalnym pierwszym krokiem w kierunku uruchomienia nowego mechanizmu "pieniądze za praworządność". Do Polski skierowane zostały pytania dotyczące niezależności sądownictwa i poszanowania prawa UE, a do Węgier dotyczące wydatkowania unijnych funduszy, ryzyka konfliktu interesów i korupcji.

19.11.2021

Komisarz UE: Niezależność polskich sądów jest zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia, ponieważ zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na sądy, ze szkodą dla niezawisłości sędziów - stwierdził komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Tymczasem minister sprawiedliwości próbował go przekonywać, że organy UE nie mają prawa zajmować się organizacją sądownictwa.

19.11.2021

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: Polskie reformy sądownictwa budzą niepokój

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polskie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowią źródło poważnego zaniepokojenia. Zwiększyły wpływ władzy wykonawczej i ustawodawczej na wymiar sprawiedliwości ze szkodą dla niezawisłości sędziów - mówił w czwartek na posiedzeniu sejmowych komisji komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

18.11.2021

Apel w sprawie dyrektywy UE o należytej staranności przedsiębiorstw

Środowisko Rynek i konsument Prawo europejskie

Grupa organizacji społecznych zwróciła się do unijnego komisarza do spraw rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego z apelem o wsparcie w wypracowaniu silnej, europejskiej regulacji, która pozwoli skutecznie egzekwować przestrzeganie przez przedsiębiorstwa praw człowieka i ochrony środowiska w globalnych łańcuchach wartości.

18.11.2021

Projekt o likwidacji Izby Dyscyplinarnej ma być do końca listopada

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w czwartek, że projekt ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostanie pokazany do końca listopada. Jednocześnie przedstawiony ma być również alternatywny model postępowań dyscyplinarnych dla sędziów i inych prawników. To już kolejny termin wskazywany w tej sprawie przez przedstawicieli obozu rządzącego.

18.11.2021

TSUE: Automatyczne odrzucenie wniosku o azyl sprzeczne z prawem UE

Administracja publiczna Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził w ogłoszonym we wtorek wyroku w sprawie przeciwko Węgrom, że automatyczne odrzucenie wniosku o azyl migranta, który przybył z bezpiecznego kraju, jest niezgodne z prawem Unii. Zdaniem Trybunału niedopuszczalne jest też karanie organizacji pozarządowych wspierajacych migrantów w staraniach o ochronę międzynarodową.

16.11.2021

Minister Moskwa: W sprawie Turowa potrzebujemy jeszcze czasu do poniedziałku

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.

05.11.2021

Pytanie do TSUE, czy KRS może decydować o użytecznosci sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrażanie zgody przez KRS na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego stwarza możliwość selekcji na zdatnych i niezdatnych do służby z uwagi na bliżej niezdefiniowany „interes wymiaru sprawiedliwości" - stwierdza Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. I dodaje, że może to kolidować z ich niezależnością i wpływać na takie kształtowanie orzecznictwa, by odpowiadało ono oczekiwaniom organu dokonującego tej kontroli.

03.11.2021

W przyszłym tygodniu ma być projekt ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Za tydzień do Sejmu ma trafić projekt ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - poinformował wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że będzie to całościowa, kolejna próba reformowania wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem od środy 3 listopada Komisja Europejska zacznie naliczać Polsce kary za niezawieszenie Izby.

01.11.2021

Rząd o Turowie: Czeskie zarzuty i kara TSUE bezpodstawne

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Działania Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski w sprawie kopalni Turów nie mają podstaw prawnych, a pretensje Czech na działalność kopalni nie mają podstaw faktycznych - deklarowali przedstawiciele rządu, przedstawiając w czwartek w Senacie informację o sytuacji wokół Turowa.

28.10.2021

Szefowa KE: Pieniądze za plan likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Krajowym Planie Odbudowy dla Polski chcemy umieścić wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I wyraziła nadzieję na dojście do porozumienia z Polską w tej sprawie.

28.10.2021

Nowe unijne przepisy mają wzmocnić odporność banków

Finanse Prawo europejskie

Komisja Europejska przyjęła w środę projekt nowelizacji unijnych przepisów bankowych. Dzięki nowym regulacjom banki w UE mają stać się bardziej odporne na potencjalne wstrząsy gospodarcze w przyszłości, a jednocześnie przyczynić się do odbudowy Europy po pandemii Covid-19 i transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.

27.10.2021