Sąd UE: Zwolnienia podatkowe przyznane przez Belgię spółkom z grup wielonarodowych - na bakier z prawem

CIT Spółki Prawo europejskie

Sąd Unii Europejskiej tym samym potwierdził decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku stwierdzającą, że ten system podatkowy stanowił naruszenie reguł Unii Europejskiej w dziedzinie pomocy państwa. Zdaniem Sądu, Komisja właściwie wykazała, że przedmiotowy system przyznawał korzyści podatkowe jego beneficjentom. W tym zakresie to jest drugie orzeczenie sądu w sporze Belgii z Komisją Europejską.

20.09.2023

Ustawodawca pozbawił część ojców prawa do 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego

Prawo pracy Prawo europejskie

Pracodawcy nie mają jasności co do tego, którzy pracownicy - ojcowie, mają prawo do nowego, 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, zarezerwowanego tylko dla nich. Powodem są niejasne przepisy przejściowe, które nie mówią nic o sytuacji ojca, gdy matka dziecka nie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego, a ojciec chciałby skorzystać z tego urlopu. Zdania prawników są podzielone.

18.09.2023

Już obowiązuje nowe embargo na zboże z Ukrainy

Prawo europejskie

Od 16 września, czyli od tej soboty zaczął obowiązywać zakaz przywozu z Ukrainy do Polski niektórych produktów rolnych, w tym pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku, słonecznika. Rozporządzeniem minister rozwoju i technologii przedłuża unijne embargo, zniesione dzień wcześniej. Rozporządzenie opublikowane Dzienniku Ustaw poz. 1898 nie przewiduje końcowego terminu.

16.09.2023

TSUE: Ojcowie dwojga lub więcej dzieci w Hiszpanii mają prawo do odszkodowania za dyskryminację

Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Praktyka administracyjna polegająca na każdorazowym odmawianiu przyznania dodatku do renty z tytułu niezdolności do pracy również ojcom i pomijaniu w ten sposób konsekwencji, jakie należy wyciągnąć z wyroku wydanego w 2019 r., w którym Trybunał Sprawiedliwości UE uznał przyznanie tego dodatku wyłącznie matkom za dyskryminujące, naraża tych ojców na podwójną dyskryminację – orzekł w czwartek TSUE.

15.09.2023

Producenci roślinnych suplementów diety muszą być gotowi na skutki wyroku TSUE

Środowisko Prawo europejskie

Nie mówimy o zmianie w prawie, która może nastąpić, czy nastąpi, ale o sytuacji, w której TSUE wypowie się o przepisach, które już są istnieją. Dlatego już teraz zalecałabym wysoką uważność w stosowaniu oświadczeń z listy pending, a także ważenie ryzyka przy przygotowaniu kolejnych etykiet, czy kampanii reklamowych - pisze dr Joanna Uchańska, radczyni prawna i partnerka w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

15.09.2023

Więcej ekologicznych rozwiązań dla biznesu - będą zmiany w prawie unijnym

Środowisko Prawo europejskie

Zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych do co najmniej 42,5 proc. w ciągu najbliższych siedmiu lat, dalsze zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych oraz ekologiczne zmiany dotyczące transportu lotniczego - to część istotnych kwestii, nad którą głosowali europosłowie podczas trwającej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. Niektóre zmiany mają zacząć obowiązywać stopniowo, ale biznes już teraz powinien zacząć się do nich dostosowywać.

14.09.2023

OIPE, czyli nowe możliwości oszczędzania na emeryturę - przepisy opublikowane

Emerytury i renty Prawo europejskie

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o europejskim indywidualnym produkcie emerytalnym, którego celem jest m.in.: zapewnienie obywatelom Unii Europejskiej nowych możliwości oszczędzania na emeryturę, umożliwienie inwestowania transgranicznego, a także przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE.

12.09.2023

TSUE: Dane zebrane do walki z poważną przestępczością nie mogą służyć do innych celów

RODO Prawo europejskie

Dane zebrane dla celów zwalczania poważnej przestępczości i udostępnione właściwym organom nie mogą zostać następnie przekazane innym podmiotom i wykorzystane do zwalczania przewinień dyscyplinarnych związanych z korupcją, których znaczenie jest mniejsze niż zwalczanie poważnej przestępczości. Potwierdził to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

11.09.2023

Graniczny podatek węglowy CBAM wejdzie w życie już 1 października

Prawo europejskie

Od 1 października 2023 r. w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać graniczny podatek węglowy (Carbon Border Adjustment Mechanism; CBAM). Docelowo importerzy towarów objętych podatkiem będą zobowiązani do zakupu certyfikatów CBAM w ilości odpowiadającej emisji wbudowanej, tj. emisji uwolnionej w procesie produkcji danego wyrobu, a następnie do ich umorzenia. W pierwszej kolejności importerzy będą zobowiązani do dopełnienia obowiązków sprawozdawczych.

11.09.2023

PE zajmie się zmianami, które mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne

Prawo europejskie Energetyka

Podczas rozpoczynającego się posiedzenia plenarnego Parlament Europejski będzie dyskutował nad nadaniem dalszego biegu przyjęciu nowych regulacji, które mają przede wszystkim wzmocnić i silniej zintegrować europejski rynek energetyczny. To unijna odpowiedź na kryzys, jaki wywołała rosyjska napaść na Ukrainę, wpływający m.in. na wysokie rachunki za energię w Europie.

11.09.2023

Dobre praktyki w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa łańcucha dostaw

Nowe technologie Prawo europejskie

Raport Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa obrazuje, jak organizacje na terenie państw członkowskich UE radzą sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa cybernetycznego łańcucha dostaw. Wskazuje też, które z dobrych praktyk powinny zostać wzięte pod uwagę przy dostosowywaniu łańcucha dostaw do wymogów NIS2. Informacje te mogą być przydatne dla praktyków w celu oceny rozwiązań stosowanych w swoich organizacjach - pisze Milena Rygiel-Soćko, adwokat.

11.09.2023

TSUE: Dane osobowe zatrzymane przez dostawców mogą być wykorzystywane w sprawach korupcji w służbie publicznej

Administracja publiczna RODO Compliance Prawo europejskie Służba cywilna

Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej stoi na przeszkodzie temu, aby dane zgromadzone w celu zwalczania poważnej przestępczości były wykorzystywane w ramach dochodzeń administracyjnych dotyczących korupcji w służbie publicznej Dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej dotyczy wyłącznie ścigania karnego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

10.09.2023

TSUE o praworządności w Rumunii: System awansowania sędziów jest zgodny z prawem UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system awansowania sędziów do sądu wyższej instancji, opierający się na ocenie ich pracy i zachowania, przeprowadzanej przez sędziów tego sądu, jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Materialne warunki oraz zasady proceduralne muszą być jednak ukształtowane w taki sposób, aby pozwolić na wykluczenie wszelkich uzasadnionych wątpliwości co do niezależności i niezawisłości zainteresowanych sędziów po uzyskaniu przez nich awansu.

10.09.2023

Sklepy internetowe nadal nie do końca radzą sobie z dyrektywą Omnibus

Rynek i konsument Prawo europejskie

Nieprawidłowe oznaczanie cen, niejasności związane z wyszczególnieniem informacji, czy podmiot jest przedsiębiorcą - to najczęstsze problemy, które po dziewięciu miesiącach obowiązywania nowelizacji ustaw implementujących unijną dyrektywę Omnibus wciąż są widoczne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internecie. Zdaniem prawników, to głównie wynik bagatelizowania wagi przepisów i braku procedur.

09.09.2023

Coraz bliżej uchwalenia jednolitej Europejskej Karty Niepełnosprawności

Prawo europejskie Niepelnosprawność

Komisja Europejska przedstawiła 6 września wniosek ustawodawczy w sprawie ujednoliconej europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością (EU Disability Card) oraz ulepszonej wersji obecnej europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością. Będą to dwa oddzielne dokumenty uznawane w całej UE.

08.09.2023

TSUE: Jednolite składki dla wszystkich przedsiębiorstw nie muszą być dyskryminacją

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Zgodnie z prawem unijnym każde państwo ma prawo samodzielnie kształtować zasady płacenia składek przez operatorów pocztowych, które następnie zostaną przeznaczone na koszty działalności państwowego operatora. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego rodzaju usługi świadczy dany podmiot. Obowiązek musi być jednak przejrzysty i opierać się na obiektywnych kryteriach - stwierdził TSUE.

08.09.2023

TSUE: By otrzymać obywatelstwo, konieczny jest związek z państwem

Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł we wtorek, że Dania może uzależnić utrzymanie obywatelstwa duńskiego od istnienia rzeczywistego związku z tym państwem. Niemniej, jeżeli zainteresowana osoba nie posiada obywatelstwa innego państwa członkowskiego, a zatem w sytuacji, gdy utrata obywatelstwa duńskiego wiązałaby się również z utratą statusu obywatela Unii, osoba taka musi mieć możliwość wystąpienia o ocenę proporcjonalności takiej utraty.

06.09.2023

Na przepisy o badaniu Legionelli w domowym kranie jeszcze zaczekamy

Środowisko Prawo europejskie

Przeglądy na obecność Legionelli mieli wykonywać właściciele lub zarządcy budynków wielorodzinnych. Za niedopełnienie tego obowiązku grozić miały kary do 10 tys. zł. Takie miało być prawo. Jednak projekt wdrażający unijną dyrektywę, choć jest już gotowy, to nie ma szans na uchwalenie w kończącej się kadencji Sejmu. Obecnie badanie Legionelli w ciepłej wodzie nakazuje rozporządzenie ministra zdrowia. Sprawdzana powinna być woda m.in. w DPS-ach, szpitalach czy szkołach, ale w budynkach mieszkalnych - już nie.

05.09.2023

Już wkrótce duże zmiany prawne w crowdfundingu

Finanse Prawo europejskie

10 listopada 2023 r. zakończy się okres przejściowy, w którym platformy crowdfundingowe stosowały przepisy krajowe. Po tym terminie wszystkie podmioty, które chcą nadal świadczyć usługi finansowania społecznościowego, będą musiały uzyskać nowe zezwolenie wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego – mówi dr Wiktor Czeszejko-Sochacki, radca prawny.

04.09.2023