Premier Morawiecki na koniec urzędowania chce jeszcze zmieniać Prawo restrukturyzacyjne

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie Restrukturyzacja

Wprowadzenie wyraźnego rozróżnienia postępowań restrukturyzacyjnych z zakresu restrukturyzacji zapobiegawczej od postępowania sanacyjnego, będącego postępowaniem o szczególnym charakterze, przewiduje rządowy projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego oraz niektórych innych ustaw, który właśnie wpłynął do Sejmu. Projekt stanowi wykonanie unijnej dyrektywy 2019/1023, powszechnie zwanej dyrektywą drugiej szansy.

09.12.2023

Unia Europejska porozumiała się w sprawie AI Act

Nowe technologie Prawo europejskie

"Jest umowa" - poinformował na platformie X unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Breton. Oznacza to, że trwające od środy tzw. trilogi, czyli trójstronne tajne negocjacje, zakończyły się porozumieniem. Teraz unijny akt o sztucznej inteligencji będą musieli zatwierdzić m.in. europosłowie, ale jest szansa, że UE jako pierwsza przyjmie przełomowe regulacje ws. nowej technologii.

09.12.2023

Strasburg uzna polskie związki partnerskie, a rząd może wyroku nie wykonać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, rozstrzygnie we wtorek, 12 grudnia br., sprawę przeciwko Polsce wytoczoną przez pięć polskich par tej samej płci, które domagają się prawnego uznania ich związków. Wyrok Trybunału będzie z pewnością pozytywny dla tych par, ale mogą one długo czekać na jego wykonanie, bo rząd niektórych wyroków nie uznaje i odmawia wypłaty zasądzonych odszkodowań.

09.12.2023

Raport KPMG o stanie zeroemisyjności na świecie - co będzie największym wyzwaniem?

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Z roku na rok wzrasta liczba deklaracji neutralności klimatycznej oraz ilość energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie akceptacji społecznej dla rosnących ambicji klimatycznych. Odpowiedzią powinno być pokazywanie zielonej transformacji jako szansy a nie jedynie generatora kosztów i ograniczeń. To niektóre wnioski z najnowszego raportu KPMG w tej sprawie.

08.12.2023

Na unijny akt o sztucznej inteligencji poczekamy dłużej - są fundamentalne wątpliwości

Nowe technologie Prawo europejskie

Jeszcze niedawno zakładano, że AI Act zostanie ostatecznie przyjęty i opublikowany przed końcem roku. Jednak biorąc pod uwagę okoliczności, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że procedury nie uda się zakończyć w grudniu. Pojawiają się również wątpliwości, czy przepisy, które w założeniu mają przyczynić się do lepszej ochrony użytkownika, w praktyce nie staną się w przyszłości hamulcem dla rozwoju technologii, która może przysłużyć się człowiekowi.

06.12.2023

TSUE: Państwo w czasie pandemii może zakazać innych podróży niż niezbędne

Prawo europejskie Koronawirus

Ważność niektórych zakazów podróżowania oraz obowiązków w zakresie poddania się testom diagnostycznym i odbycia kwarantanny podczas kryzysu zdrowotnego potwierdził w wydanym we wtorek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. - Środki te muszą być jednak uzasadnione, jasne, precyzyjne, niedyskryminacyjne i proporcjonalne. Powinny też podlegać zaskarżeniu - zastrzegł TSUE.

05.12.2023

Praktyczne aspekty procesowania zgłoszeń sygnalistów

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Whistleblowing nie jest ideą nową. Nie dziwi więc, że w wielu krajach stał się już elementem kultury biznesowej i stałym komponentem systemów compliance. Motorem napędowym zmian i popularyzacji systemów informowania o naruszeniach są przede wszystkim uregulowania prawne. Istotną rolę odgrywają także dobre praktyki rynkowe i rosnąca świadomość firm, dotycząca zalet płynących z wdrożenia takich systemów – piszą Iwona Sprycha i Natalia Piotrowicz-Wietz z firmy KPMG w Polsce.

01.12.2023

Europarlamentarzyści zdecydują o odbudowaniu dzikiej przyrody

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Środowiska (ENVI) Parlamentu Europejskiego 29 listopada zadecyduje o przyszłości Rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Chodzi o zdegradowane ekosystemy UE oraz zapewnienie Europie długofalowego, stabilnego rozwoju gospodarczego i społecznego.

28.11.2023

TSUE: Administracja publiczna może zakazać noszenia symboli religijnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

W celu ustanowienia całkowicie neutralnego środowiska administracyjnego, administracja publiczna może zakazać noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne. Taka regulacja nie jest dyskryminująca, jeżeli jest stosowana w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne – uznał we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE.

28.11.2023

Pralka do wymiany po dwóch latach? Unia chce to zmienić

Rynek i konsument Prawo europejskie

Walka z celowym postarzaniem sprzętu elektronicznego i zapewnienie konsumentom prostszej i tańszej naprawy zepsutego produktu, nawet po upływie terminu gwarancji - to główne cele nowej dyrektywy, nad którą prace toczą się od kilku lat. Teraz Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w tej sprawie, jest więc szansa, że nowe prawo niedługo zostanie uchwalone. Eksperci zaznaczają, że do zmian powinni przygotowywać się także sprzedawcy i producenci.

25.11.2023

TSUE : Koszty kredytu konsumenckiego mogą być nadmiernie wysokie

Banki Kredyty Prawo europejskie

Sąd krajowy może uznać za nieuczciwy warunek umowny przyznanie przedsiębiorcy opłaty lub prowizji w kwocie rażąco wysokiej, w stosunku do oferowanej przez niego usługi – orzekł TSUE. To oznacza, że wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego podlega ocenie nie tylko w odniesieniu do limitów określonych przez ustawodawcę, ale też w relacji do oferowanych w zamian usług instytucji finansowej.

23.11.2023

Unijny akt w sprawie neutralności przemysłu będzie wspierać energię odnawialną

Środowisko Prawo europejskie

Wzmocnienie potencjału produkcyjnego Unii Europejskiej w zakresie technologii energii odnawialnej i docelowe zwiększenie udziału energii odnawialnej - to główne cele aktu w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie. Podczas trwającego posiedzenia Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w tej sprawie, które następnie będzie analizowane w Radzie UE.

22.11.2023

Unijne regulacje o oznaczeniach geograficznych umożliwią ochronę lokalnych produktów

Rynek Prawo europejskie Własność przemysłowa

Oznaczenia geograficzne produktów rzemieślniczych i przemysłowych, które posiadają określoną jakość, renomę lub inną cechę charakterystyczną związaną z miejscem produkcji, będą stanowić prawo wspólne, które będzie mogło być wykonywane przez wszystkich kwalifikujących się producentów na określonym obszarze geograficznym pragnących przestrzegać specyfikacji produktu - pisze Nina Jankowska, rzecznik patentowy, Patpol Kancelaria Patentowa.

21.11.2023

Darmowe upadłości dla małych firm, UE pracuje nad przepisami

Prawo europejskie Restrukturyzacja

Unia Europejska pracuje nad projektem dyrektywy przewidującej, że wniosku o ogłoszenie upadłości mikroprzedsiębiorcy nie będzie można oddalić w sytuacji, gdy dłużnika nie będzie stać na koszty postępowania. Prawnicy chwalą projekt, bo droga obecnie procedura skutkuje tym, że dłużnicy działają w szarej strefie. Widzą tez problemy - zmiany mogą zachęcać do nieodpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

16.11.2023

Energetyka może być jednym z największych wyzwań nowej kadencji Sejmu

Środowisko Prawo europejskie Energetyka

Polska wciąż jest jednym z krajów, które niezbyt dobrze radzą sobie z transformacją energetyczną i redukcją emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tymczasem unijne cele w tym zakresie są ambitne, a w niedalekiej przyszłości będą musiały spełnić je wszystkie państwa członkowskie. Dlatego, zdaniem ekspertów, dobrze, że w umowie koalicyjnej kładzie się nacisk na kwestie energetyczne - jednak ich spełnienie wciąż będzie dla nowego rządu sporym wyzwaniem.

15.11.2023

TSUE: Państwo nie ma pełnej swobody w nakładaniu ograniczeń na platformy

RODO Prawo europejskie

Państwo członkowskie nie może nałożyć na dostawcę platformy komunikacyjnej mającego siedzibę w innym państwie członkowskim generalnych i abstrakcyjnych obowiązków. Takie podejście krajowe jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, które gwarantuje swobodny przepływ usług - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie, która dotyczyła m.in. Google i Facebooka.

09.11.2023

Rzecznik generalny TSUE po stronie Komisji Europejskiej w sporze dotyczącym Apple

Prawo europejskie

Zdaniem rzecznika generalnego TSUE Giovanniego Pitruzzelli Trybunał powinien uchylić wyrok Sądu Unii Europejskiej w sprawie przyznanych przez Irlandię preferencji podatkowych dla spółek z grupy Apple. Komisja Europejska stwierdziła, że była to niedozwolona pomoc dla tych spółek i nakazała jej zwrot. Sąd UE przyznał rację Irlandii, stwierdzając nieważność decyzji Komisji. Spór rozstrzygnie wyrok TSUE.

09.11.2023

Firmie łatwiej będzie zmienić dostawcę chmury. UE przyjęła akt w sprawie danych

RODO Prawo europejskie

Europosłowie przyjęli dziś tzw. akt w sprawie danych, który ma dostosować ochronę danych do nowych technologii i uregulować zwłaszcza zasady korzystania z usług chmurowych. To istotne zwłaszcza dla biznesu działającego na terenie UE. Prace nad przyjęciem nowego prawa są już niemal ukończone - pozostaje jeszcze głosowanie w Radzie UE.

09.11.2023

Trwają unijne konsultacje dotyczące firmowych działań zrównoważonych środowiskowo

Środowisko Prawo europejskie

Resort rozwoju zachęca przedsiębiorców do udziału w konsultacjach organizowanych przez Komisję Europejską w sprawie dalszego rozwoju unijnych ram zrównoważonych środowiskowo działalności gospodarczych, czyli tzw. taksonomii UE. Własne uwagi i sugestie dotyczące w tym zakresie można zgłaszać za pośrednictwem formularza online do 15 grudnia br.

07.11.2023