Jak informowaliśmy w Prawo.pl, od środy 6 grudnia trwał kolejny etap trójstronnych negocjacji, który zakończył się porozumieniem, o czym poinformował unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług Thierry Breton.
Czytaj: Na unijny akt o sztucznej inteligencji poczekamy dłużej - są fundamentalne wątpliwości >>
"To historyczny moment. UE staje się pierwszym kontynentem, który ustali jasne zasady korzystania ze sztucznej inteligencji" - dodał.
Wcześniej porozumienie stało pod dużym znakiem zapytania - głównie ze względu na fakt, że swoje wątpliwości zgłosiły ostatnio Francja, Niemcy i Włochy, które dość nieoczekiwanie sprzeciwiły się regulowaniu modeli podstawowych z obawy na zahamowanie rozwoju rynku AI w Europie.
Czytaj w LEX: Akt o sztucznej inteligencji [projekt UE] >
- 18 listopada br. państwa te opublikowany wspólny dokument, tzw. non-paper, który odzwierciedla wspólne stanowisko trzech głównych gospodarek europejskich w kwestii modeli podstawowych – wskazywała na łamach Prawo.pl dr Gabriela Bar, radczyni prawna, specjalistka z zakresu prawa nowych technologii i sztucznej inteligencji.
Nadal nie wiadomo jednak, czy AI Act uda się przyjąć w grudniu - uzgodniony kształt musi zatwierdzić jeszcze m.in. Parlament Europejski. Porozumienie jest jednak niewątpliwie przełamaniem impasu, który rodził obawy co do tego, czy akt prawny w ogóle uda się uzgodnić.
Czytaj też w LEX:
ChatGPT i prawo autorskie Unii Europejskiej >
RODO w IT: sztuczna inteligencja a dane osobowe - czy RODO definiuje AI oraz ML? >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.