Już wkrótce duże zmiany prawne w crowdfundingu

Finanse Prawo europejskie

10 listopada 2023 r. zakończy się okres przejściowy, w którym platformy crowdfundingowe stosowały przepisy krajowe. Po tym terminie wszystkie podmioty, które chcą nadal świadczyć usługi finansowania społecznościowego, będą musiały uzyskać nowe zezwolenie wydawane przez Komisję Nadzoru Finansowego – mówi dr Wiktor Czeszejko-Sochacki, radca prawny.

04.09.2023

Migracja wciąż jest dla Polski dużym wyzwaniem - nie tylko z powodu wojny w Ukrainie

Prawo europejskie

Problemy związane z trwającym kryzysem na granicy polsko-białoruskiej, wojna w Ukrainie i zbliżające się zmiany w europejskim prawie migracyjnym – to główne tematy najnowszego numeru Europejskiego Przeglądu Sądowego. Eksperci przeanalizowali m.in. przepisy specustawy ukraińskiej, wdrożenie unijnych przepisów dotyczących nielegalnego przekraczania granicy oraz najnowszą praktykę orzeczniczą.

31.08.2023

E-Izba chce, by resort finansów wyjaśnił kwestie raportowania sprzedaży w internecie

Prawo europejskie

Izba Gospodarki Elektronicznej (E-Izba) wystąpiła do Ministerstwa Finansów o wydanie oficjalnego stanowiska w sprawie wdrożenia unijnej dyrektywy DAC-7, która nakłada na platformy cyfrowe obowiązek raportowania danych o sprzedawcach. Izba zwraca uwagę, że powstało "wiele zamieszania wokół nieistniejących przepisów". Tymczasem na dziś nadal nie jest znana ani data wejścia w życie przepisów krajowych, ani ich ostateczna treść.

30.08.2023

Lewiatan: Producenci nie powinni rekompensować cen energii, bo najgorszy kryzys za nami

Prawo europejskie Energetyka

Producenci energii nadal muszą przekazywać wpłaty „nadmiarowych” zysków na Fundusz Wpłaty Różnicy Ceny, bo taki obowiązek nakłada na nich ustawa wprowadzona po to, by złagodzić skutki kryzysu energetycznego w Europie. Przepisy mają obowiązywać do końca 2023 r., to jednak niezgodne z prawem unijnym - wskazują eksperci Lewiatana, którzy wskazują na konieczność zmian.

30.08.2023

Rozstrzygnięcie TSUE może zmienić rynek roślinnych suplementów diety

Rynek Prawo europejskie

Czy w reklamie można zachwalać właściwości zdrowotne suplementu bazującego na substancjach roślinnych, czy taka forma promocji jest sprzeczna z prawem unijnym? Na to pytanie ma odpowiedzieć TSUE. Orzeczenie może mieć istotny wpływ na rynek - przewrócić do góry nogami system oznaczeń i sposobów reklamowania. Przedsiębiorcy muszą przygotować się także na to, że rozstrzygnięcie będzie obowiązywać od razu.

30.08.2023

Przepisów brak, ale platformy powinny już zbierać dane o sprzedających w internecie

Doradca podatkowy RODO Prawo europejskie

Operatorzy platform internetowych już na początku 2024 roku powinni przekazać szefowi KAS raport o sprzedawcach za 2023 r. Taki obowiązek wynika z dyrektywy UE. Problem w tym, że projekt ustawy wdrażającej nie został nawet przyjęty przez rząd. Zaś prezes UODO już wcześniej zgłaszał wątpliwości, czy przyjęte w projekcie rozwiązania nie „generują ryzyka dla prywatności i danych osobowych”.

30.08.2023

Eksperci narodowi oddelegowani do UE będą zwolnieni z podatku

PIT Prawo europejskie

Przychody eksperta narodowego z tytułu oddelegowania do pracy w instytucjach Unii Europejskiej, otrzymywane od jego instytucji macierzystej, będą w latach 2023-2025 wolne od podatku. Wysokość przychodów objętych zaniechaniem nie może przekroczyć kwot dziennych i miesięcznych diet pobytowych - zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów.

28.08.2023

Unijne rozporządzenie zmieni zasady produkcji i utylizacji baterii

Rynek Prawo europejskie

Wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych i dotyczących etykietowania, bardziej restrykcyjne zasady spełniania wymogów bezpieczeństwa i obowiązkowa zawartość materiałów z recyklingu na określonym poziomie - to najważniejsze zmiany, które wprowadzi unijne rozporządzenie bateryjne. Większość przepisów ma zacząć obowiązywać w państwach członkowskich od 18 lutego 2024 r.

28.08.2023

Od 15 września zmienią się zasady transgranicznych podziałów spółek

Spółki Prawo europejskie

W kodeksie spółek handlowych znajdą się nowe zasady dotyczące transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Bardziej będą również chronieni pracownicy takich firm. Wdrożenie tego typu rozwiązań wymaga unijna dyrektywa 2019/2121. Ustawa w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 15 września.

28.08.2023

Komisja Europejska popiera dalsze ograniczenia w wykorzystywaniu zwierząt do testów

Rynek i konsument Prawo europejskie

Choć w najbliższym czasie nie możemy raczej spodziewać się zmian w obowiązujących przepisach, to Komisja Europejska zadeklarowała jednoznaczne poparcie dalszego ograniczenia wykorzystywania zwierząt do testów. W stanowisku, które jest odpowiedzią na europejską inicjatywę obywatelską, szczegółowo wskazano także elementy strategii, która ma zapewnić wyeliminowanie takich działań w jak najszerszym zakresie.

28.08.2023

Wyrok TSUE w sprawie oprocentowania nadpłat podstawą wznowienia postępowań

Ordynacja Prawo europejskie

Efektem wyroku TSUE z 8 czerwca 2023 r., sygn. akt C-322/22, jest stworzenie możliwości ubiegania się przez podatników od państwa rekompensat z tytułu niezwróconych należności, które powstały na skutek orzeczenia TSUE. Wyrok ten można również odnieść jako podstawę do wznowienia postępowań, które zakończyły się uprzednio wydaniem przez fiskusa decyzji odmownej lub oddaleniem skargi przez sąd administracyjny - pisze Remigiusz Fijak z ID Advisory.

25.08.2023

Przed firmami kosmetycznymi kolejne wyzwania prawne - tym razem dotyczące oznaczeń

Rynek i konsument Prawo europejskie

Dużą zmianą był także zakaz dotyczący stosowania lilialu. Rynek kosmetyczny stoi zatem obecnie przed wieloma wyzwaniami i koniecznością dynamicznego dostosowywania się, stąd także istotne jest śledzenie procesu legislacyjnego w celu dobrego przygotowania oferty i działalności zgodnej z przepisami - pisze dr Joanna Uchańska, radczyni prawna i partnerka w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

25.08.2023

Podmioty o podwyższonym ryzyku będą raportować dodatkowe informacje podatkowe

CIT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Nawet jeśli wejście w życie dyrektywy zostanie przesunięte do połowy 2024 roku albo na początek 2025 roku, dane za rok 2023 będą uwzględniane przy kwalifikacji do kategorii podmiotów podwyższonego ryzyka. Już teraz należy zweryfikować, czy przepisy dyrektywy mogą znaleźć zastosowanie do podmiotów występujących w konkretnych strukturach kapitałowych i przeanalizować ich potencjalny wpływ na biznes – pisze Piotr Prokocki, szef praktyki podatkowej w kancelarii Penteris.

23.08.2023

Rząd nie jest w stanie uzgodnić ostatecznej wersji projektu ustawy o sygnalistach

Prawo pracy Prawo europejskie

W łonie rządu nie ma jednomyślności co do ostatecznego kształtu projektu ustawy o sygnalistach – wynika z najnowszych dokumentów opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwa wciąż się spierają m.in. o uzależnienie ochrony sygnalisty od wydania mu odpowiedniego zaświadczenia, a MSWiA jest przeciwne objęciu ustawą służb mundurowych. Do dziś Stały Komitet Rady Ministrów nie potwierdził tekstu projektu ustawy.

22.08.2023

Co dalej z sygnalistami? Resort rodziny nabiera wody w usta

Prawo pracy Prawo europejskie

Od czerwca MRiPS nie odpowiedziało na interpelacje poselskie w sprawie ustawy o sygnalistach i opóźnień we wdrożeniu prawa UE. Terminy na udzielenie odpowiedzi są przedłużane. Tymczasem 17 grudnia minie pięć lat, jakie Polska miała na wdrożenie dyrektywy i trzy lata, odkąd przepisy powinny już obowiązywać. Zdaniem prawników rząd powinien przyjąć projekt ustawy i w budżecie państwa na 2024 rok zagwarantować pieniądze na jej wprowadzenie.

22.08.2023

Instrukcja wypełniania zgłoszeń celnych AIS/IMPORT, AES/ECS2, NCTS2

Prawo europejskie

Na stronie platformy usług elektronicznych skarbowo-celnych (dalej: PUESC) znajduje się instrukcja sporządzania zgłoszeń celnych. Jest to cenny drogowskaz, bo zagadnienie formy dokonywania zgłoszeń celnych, dokumentów wymaganych do przygotowania zgłoszenia celnego, elementów zgłoszenia celnego, zmiany w zgłoszeniu celnym, czynności organów podejmowane w ramach kontroli zgłoszeń celnych, zdecydowanie nie jest zagadnieniem prostym.

19.08.2023

Nagroda pocieszenia dla pracodawców zatrudniających kierowców w transporcie międzynarodowym

Prawo pracy Prawo europejskie

Kierowca wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe nie jest w podróży służbowej, a zatem nie ma prawa do diet i ryczałtu. Pomimo to, zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca może odliczyć koszty związane z zatrudnianiem kierowców od podstawy składek. Kluczowy mechanizm dotyczący możliwości odliczenia kosztów związanych z zatrudnianiem kierowców od podstawy składek wchodzi w życie już 19 sierpnia 2023 roku – pisze dr Michał Szypniewski.

18.08.2023

Lasy Państwowe będą zarządzane niezgodnie z traktatami

Środowisko Prawo europejskie

Sejm uchwalił w czwartek, 17 sierpnia br. poselską nowelizacja ustawy o lasach. Nowela zakłada, że Rzeczpospolita Polska zachowuje wyłączną kompetencję do kształtowania i realizacji polityki związanej z ochroną i gospodarowaniem lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, wyłączając własność prywatną. I może być sprzeczna z traktatami unijnymi.

17.08.2023

Taksonomia UE i Zielony Ład – nowe wyzwania dla rynku nieruchomości komercyjnych 

Rynek i konsument Prawo europejskie Nieruchomości

W nadchodzących latach, sektor nieruchomości komercyjnych zostanie objęty systemem obowiązkowego raportowania w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju. Informacje mają być dostępne zarówno na stronach internetowych przedsiębiorców, jak i w komunikatach przy zawieraniu umów czy w prospektach emisyjnych oraz rocznych i okresowych raportach - pisze Bartosz Clemenz, partner w Departamencie Nieruchomości Kancelarii DWF Poland Jamka sp.k.

17.08.2023

Wprowadzenie domniemania stosunku pracy może wywrócić nasz rynek

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

Rada UE i Parlament Europejski mają własne propozycje uregulowania domniemania istnienia stosunku pracy w przypadku cyfrowych platform pracy. W zależności od tego, która z propozycji zostanie przyjęta i stanie się prawem w Unii Europejskiej, pracodawcy zyskają większą lub mniejszą swobodę w kształtowaniu podstaw zatrudnienia. W efekcie, jak twierdzą prawnicy, skutki zmian dla naszego rynku pracy mogą nie ograniczać się tylko do pracowników platform cyfrowych.

14.08.2023