Odpady budowlane są przyjmowane od mieszkańca, nie od firmy

Środowisko Odpady

Gmina powinna odbierać odpady komunalne takie jak: wata szklana, styropian czy papa, ale tylko od swoich mieszkańców, a nie od firm. Od przyszłego roku szykują się też zmiany w tym zakresie. Wejdą w życie przepisy, które przewidują obowiązek zbierania selektywnego odpadów budowlanych z podziałem m.in. na: drewno, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

18.06.2022

Uchwała NSA: Można pouczyć przedsiębiorcę wywożącego śmieci za nierzetelne sprawozdanie

Samorząd terytorialny Odpady Prawo gospodarcze

Do postępowania administracyjnego w sprawie kar pieniężnych, o których mowa w rozdziale ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, stosuje się kodeks postępowania administracyjnego i możliwość odstąpienia od wymierzenia kary - taką ustawę podjął Naczelny Sąd Administracyjny 9 czerwca br. w składzie siedmiorga sędziów. I tym samym ujednolicił wykładnię przepisów.

10.06.2022

Lewiatan: Butelki szklane powinny być wyłączone z systemu kaucyjnego

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Nowy system kaucyjny obejmie puszki oraz butelki szklane i plastikowe – zapowiedział Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, ministerstwo nie uwzględniło propozycji przedsiębiorców, aby butelki szklane po napojach wielokrotnego i jednorazowego użytku były wyłączone z tego systemu.

03.06.2022

System kaucyjny wciąż się wykuwa, jego ostateczny kształt to wielka niewiadoma

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Stworzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w Polsce idzie jak po grudzie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zostało zasypane uwagami i pracuje nad nową wersją ustawy. Przedsiębiorcy liczą, że uwzględni chociaż część ich propozycji. Zastrzeżeń jest wiele. Większości nie podoba się propozycja wprowadzenia kilku podmiotów odpowiedzialnych za system. 

31.05.2022

MKiŚ: Ustawa kaucyjna ma być uchwalona w tym roku

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Celem resortu klimatu i środowiska jest uchwalenie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce jeszcze w 2022 roku - przekazał Robert Chciuk, dyrektor z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodał, że kończą się analizy w sprawie ewentualnego rozszerzenia systemu zbiórki o kolejne dwie frakcje. Obecnie projekt zakłada tylko plastik i szkło.

21.04.2022

Samorządy: System kaucyjny bez rozszerzonej odpowiedzialności producentów skończy się odpadową katastrofą

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

W ocenie Unii Metropolii Polskich wdrożenie systemu kaucyjnego bez równoczesnego wdrożenia rozszerzonej odpowiedzialności producenta to poważny błąd, który spowoduje załamanie się gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi oraz wzrost opłat za odbiór odpadów dla mieszkańców. Apelują aby prace legislacyjne nad tymi dwoma systemami były prowadzone łącznie, a oba systemy powinny być ze sobą zintegrowane.

19.04.2022

Resort klimatu zapowiada nowy projekt w sprawie recyklingu opakowań

Samorząd terytorialny Odpady Rynek

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje nowy projekt dotyczący rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), który ma uwzględniać również uwagi, jakie wpłynęły w trakcie konsultacji - poinformowała w poniedziałek zastępca dyrektora departamentu gospodarki odpadami w resorcie klimatu i środowiska Joanna Darska.

11.04.2022

Dwa miliony nowych mieszkańców to więcej śmieci - kto za nie zapłaci?

Samorząd terytorialny Odpady Finanse samorządów Ukraina

Około dwa miliony uchodźców przybyłych z Ukrainy to również problemy samorządów z rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów komunalnych. Tym bardziej, że jeszcze przed kryzysem uchodźczym, wiele miast i gmin nie mogło dopiąć gospodarki śmieciowej. Samorządy dopominają się o rozwiązania systemowe, bo specustawa, która szeroko reguluje kwestie uchodźcze, o tym problemie milczy.

08.04.2022

NIK: Słaby nadzór nad wykorzystaniem odpadów do rekultywacji gruntów

Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości

Marszałkowie i starostowie nie zapewnili prawidłowego wykorzystania odpadów do rekultywacji gruntów, gdyż nie sprawowali należytego nadzoru nad realizacją wydanych zezwoleń. Nierzetelnie weryfikowali wnioski o wydanie zezwoleń, nieskutecznie i opieszale prowadzili postępowania w sprawie ich cofnięcia - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli.

15.02.2022

Śmieci - prawo pozwala na różne warianty, ale nie ma idealnego systemu opłat

Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości

Opłaty za śmieci szybują w górę, a wraz nimi emocje mieszkańców. Odpady stały się też tematem politycznym oraz powodem społecznych protestów. Nie raz też gościły na wokandzie sądowej. Prawdziwe rekordy pobito w Warszawie, gdzie uchwały rady miasta wprowadzające system naliczania opłat zmieniano kilkakrotnie, ostatnio w styczniu 2022 roku. 

26.01.2022

Nowy departament w GIOŚ zajmie się walką z nielegalnym przewozem śmieci

Środowisko Odpady Polski Ład

Analizy, wydawanie decyzji dotyczących legalnego przemieszczania odpadów, a także zwalczanie nielegalnego przewozu śmieci przez granicę, to zadania nowego departamentu w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, którego powstanie przewiduje skierowane do uzgodnień rozporządzenie.

18.01.2022

Nowe przepisy już obowiązują, a mieszkańcy dalej będą słono płacić za śmieci

Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości

Od 1 stycznia właściciele sklepów czy biurowców są objęci komunalnym systemem wywozu odpadów, a w blokach wolno stawiać inteligentne pojemniki na śmieci. Gminy mają też zielone światło na dopłacanie do rachunków za odpady swoim mieszkańcom. Eksperci nie mają złudzeń, że nowe przepisy to jedynie "pudrowanie" problemów, a nie ich rozwiązywanie. Jak było drogo, tak dalej będzie.

04.01.2022

Nowe przepisy o odpadach mają zmniejszyć ich ilość na składowiskach

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Od 1 stycznia zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o odpadach, których celem jest m.in. zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach. Nowelizacja na nowo definiuje bioodpady, odpady budowlane i rozbiórkowe. I wprowadza nowe obowiązki dla gmin. Przewiduje też zachęty do przestrzegania hierarchii postępowania z odpadami oraz do ograniczania ich wytwarzania.

03.01.2022

Samorządy mogą starać się o dotacje i pożyczki na inwestycje związane z odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Blisko 2,5 mld zł przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu "Racjonalna gospodarka odpadami". Z dotacji i pożyczek mogą skorzystać też jednostki samorządu i ich związki na inwestycje związane z selektywnym zbieraniem odpadów oraz budową instalacji do gospodarowania nimi oraz wykorzystaniem odpadowych paliw w energetyce.

23.12.2021

NSA unieważnia regulamin odbioru odpadów od mieszkańców

Samorząd terytorialny Odpady

Pojęcia "odbieranie" i "pozbywanie się" odpadów nie mogą być używane zamiennie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Gdyby te pojęcia mogły być używane zamiennie, to zbędne byłyby w ustawie dwa przepisy regulujące tą samą materię. Wystarczyłby jeden, który upoważniałby radę gminy do uregulowania częstotliwości np. pozbywania się odpadów komunalnych - dodał sąd i unieważnił regulamin gminny.

02.12.2021

Właściciel nieruchomości niezamieszkałej może przystąpić do gminnego systemu gospodarowania odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Od 23 września 2021 roku istnieje możliwość przystąpienia do gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi przez właściciela nieruchomości niezamieszkałej, po złożeniu stosownego oświadczenia o przystąpieniu do systemu, ale moc obowiązującą takie oświadczenie uzyska dopiero z chwilą obowiązywania nowej umowy o zamówienie publiczne na odbiór odpadów komunalnych.

26.11.2021

Nowelizacja ustawy mająca zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach podpisana

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady Nieruchomości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach, której celem nowych przepisów jest zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach. Zgodnie z unijnymi przepisami państwa członkowskie UE do 2035 r. zobowiązane są do osiągnięcia 65-proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

24.11.2021

WSA: Jedna pomyłka przy segregowaniu nie może być powodem podwyższenia opłaty

Samorząd terytorialny Odpady

Niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów wiąże się z nałożeniem przez organ podwyższonej opłaty, która ma charakter sankcji. Nie można jednak karać za jednorazowe niesegregowanie śmieci. Intencją ustawodawcy było bowiem obciążenie podwyższoną opłatą jedynie tych, którzy notorycznie naruszają obowiązek – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

20.11.2021

Rozporządzenie - destrukt asfaltowy już nie jest odpadem

Środowisko Odpady Budownictwo

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego. O takie rozwiązanie prawne od lat apelowali zarządcy dróg. Przyjęcie rozporządzenia przyczyni się do oszczędności ok. 400 mln zł.

19.11.2021