Prawo.pl
Pewne jest jedno. Od stycznia przyszłego roku mieszkańcy i gminy będą mieli obowiązek odrębnego zbierania i segregacji kolejnej frakcji odpadów – tym razem tekstyliów. To wymóg unijny. Chodzi o zwiększenie recyklingu tego rodzaju resztek. Jednak eksperci sygnalizują, że brakuje systemu zbiórki i przetwarzania starej odzieży. Realizacja nowych zasad może więc okazać się fikcją.
Zofia Jóźwiak
07.08.2024
Środowisko Odpady Prawo europejskie
Właściciele elektrowni fotowoltaicznych mają płacić podatek od nieruchomości tylko od części budowlanej elektrowni. Unikną więc dużego wzrostu obciążeń. Ministerstwo Finansów chce poprawić w trakcie konsultacji kontrowersyjny projekt, z którego wynika, że podatek objąłby również urządzenia i panele. Prawnicy postulują, by przy okazji prac nad ustawą kompleksowo uregulować kwestie budowli związanych z odnawialnymi źródłami energii.
Monika Pogroszewska
07.08.2024
Podatki i opłaty lokalne
4626 zł miesięcznie i 30,20 zł za godzinę - tyle ma wynosić minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2025 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało właśnie projekt rozporządzenia. Pytanie jaka jest granica wzrostu najniższej płacy. Problem z pracownikami mają już nie tylko firmy, ale i samorządy - nie są w stanie nadążyć za najniższym wynagrodzeniem, a przepaść płacowa między sektorem publicznym i prywatnym pogłębia się.
Grażyna J. Leśniak
07.08.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
Organ nie mógł udostępnić numerów geodezyjnych nieruchomości z uwagi na prywatność osób fizycznych. Przekazanie tych danych pozwala bowiem na łatwe ustalenie tożsamości właścicieli. Ponadto uzyskanie numerów działek w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej stanowiłoby obejście przepisów, które przewidują szczególny tryb dostępu i zasadę odpłatności. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
Dorian Lesner
07.08.2024
Budownictwo RODO
Mamy dwie różne instytucje zgłaszania naruszeń prawa w spółkach grupy kapitałowej. Z jednej strony możemy stosować wykładnię zgodną z motywem 55 dyrektywy unijnej, z drugiej - regulację zawartą w ustawie, która jest po prostu inna – mówi prof. Arkadiusz Sobczyk. I podkreśla, że skoro państwo polskie obciążyło przedsiębiorców zadaniami publicznymi, czyli obowiązkiem finansowania oddolnej kontroli naruszeń prawa, to miało wręcz obowiązek wprowadzić takie rozwiązanie, żeby zadania te mogły być wykonywane jak najmniejszym kosztem.
Grażyna J. Leśniak
07.08.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

MF chce uszczelnić obrót betonem

Ordynacja VAT Budownictwo
Ministerstwo Finansów zamierza objąć systemem SENT przewóz betonu gotowego do wylania do wszystkich podmiotów odbierających, w tym również osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jak uzasadnia, powinno to w znacznym stopniu przyczynić się do zredukowania nieuczciwych praktyk stosowanych przez podmioty funkcjonujące w obszarze obrotu betonem towarowym i konfekcji betonowej.
Monika Pogroszewska
06.08.2024
Ordynacja VAT Budownictwo
Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł na koniec lutego 2024 roku 6,6 proc. Obcokrajowcy wykonujący pracę w lutym 2024 r. pochodzili z ponad 150 państw – podał Główny Urząd Statystyczny. Spośród ponad miliona pracujących u nas obcokrajowców, 384,2 tys. realizowało umowy zlecenia i pokrewne.
Grażyna J. Leśniak
06.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło założenia, jak chce podzielić pieniądze Funduszu rozwoju przewozów autobusowych na poszczególne województwa. Nowe rozporządzenie, które Rada Ministrów chce przyjąć do końca roku, będzie stosowane od naboru wniosków na 2025 rok i w latach następnych.
Robert Horbaczewski
06.08.2024
Samorząd terytorialny
Rządowy portal cen mieszkań umożliwi dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce. Resort rozwoju wznowił prace nad przepisami w tej sprawie. Słowem jednak nie wspomina o źródle finansowania portalu. Poprzedni rząd chciał rozwijać go za pieniądze Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, chroniącego kupujących mieszkania w razie upadłości deweloperów.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.08.2024
Budownictwo
Okres zasiedzenia nieruchomości przejętej bezprawnie na cele dekretu o reformie rolnej mógł upłynąć najwcześniej z dniem 1 września 2000 r. (w dobrej wierze) lub z dniem 1 września 2010 r. (w złej wierze). Jeżeli jednak dodatkowo, w konkretnej sytuacji, wykazane zostanie, że dawny właściciel nieruchomości lub jego spadkobiercy z przyczyn politycznych nie mogli realnie dochodzić swoich roszczeń do czasu zmian ustrojowych w 1989 r., to termin nabycia przez zasiedzenie własności nieruchomości przez SP ulegnie przesunięciu - pisze Zofia Gajewska, adwokat, kancelaria Dubois i Wspólnicy.
Zofia Gajewska
06.08.2024
Nieruchomości
Kwestie związane z preferencją dla podatników działających w Polskiej Strefie Inwestycji wciąż pozostają niejasne. Dodatkowo podatnikom blokowana jest możliwość uzyskania interpretacji indywidualnej. Dlatego niezbędne jest systemowe rozwiązanie tej kwestii - czy to poprzez wydanie nowej interpretacji ogólnej, czy to poprzez nowelizację przepisów – pisze Piotr Folwarczny, partner w CRIDO.
Piotr Folwarczny
06.08.2024
CIT
Opublikowanie ustawy o ochronie sygnalistów uzasadnia refleksję nad dwiema kwestiami formalnymi. Pierwsza, to termin na ustanowienie procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych, zwanej przez ustawę w skrócie „procedurą zgłoszeń wewnętrznych”. Druga, to sposób jej opublikowania – pisze prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk.
Arkadiusz Sobczyk
06.08.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Resort rozwoju stawia na budowę schronów i ukryć przy domach jednorodzinnych - będą uproszczenia w tym zakresie. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że zmiana nie zwiększy liczby budowanych tego typu obiektów. Polacy, tak jak Amerykanie w latach 50-tych ubiegłego wieku, nie będą masowo budować schronów przy willach.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.08.2024
Budownictwo

Fiskus zaczyna sprawdzać menedżerów na ryczałcie

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Organy podatkowe coraz bardziej interesują się rozliczeniami menedżerów, którzy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie są to masowe kontrole, ale fiskus bierze pod lupę dokumentowanie świadczonych usług, ich wycenę, stawkę ryczałtu oraz kto jest ich odbiorcą. Prawnicy podkreślają, że przedsiębiorcy powinni zadbać o prawidłową dokumentację usług, z czym - jak się okazuje - często mają problem.
Monika Pogroszewska
06.08.2024
Ordynacja PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Ponad 73 mln złotych z funduszy europejskich, które pomogą poprawić dostępność prowadzonej działalności gospodarczej, trafi do polskich przedsiębiorców. Pożyczki pozwolą także na dostosowanie się do wymogów ustawy wdrażającej dyrektywę EAA (Polski akt o dostępności). W poniedziałek, 5 sierpnia, rozpoczął się nabór wniosków pożyczkowych w programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Startować mogą mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa z całego kraju.
Ret
05.08.2024
Finanse Prawo europejskie
Wnosząc mienie do fundacji rodzinnej, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową reprezentację stron, formę dokonywanej czynności prawnej oraz rodzaj wnoszonego mienia. Z praktycznego punktu widzenia zasadne wydaje się pokrycie funduszu założycielskiego w formie pieniężnej, wyłącznie w minimalnej wysokości, a następnie uzupełnienie majątku fundacji, np. w formie darowizn - tłumaczy Marianna Valirakis-Wołyńska, radca prawny, partner w kancelarii Lawspective.
Marianna Valirakis-Wołyńska
05.08.2024
Fundacja rodzinna
Firmy, które chcą wystartować w przetargu, będą mogły ubiegać się o certyfikat, co ma zaoszczędzić im czas. Nie będą musiały za każdym razem gromadzić i składać dokumentów. Tego rodzaju "zaświadczenie" będą musieli honorować zamawiający. Propozycja budzi spore kontrowersje. Certyfikującymi nie będą mogły być samorządy gospodarcze. Niejasne są też kryteria przyznawania samych certyfikatów.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.08.2024
Zamówienia publiczne
Przepisy dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji wciąż pozostają niejasne, co przyczynia się do sporów i zniechęca inwestorów – alarmują eksperci. Nie pomogła interpretacja ogólna z 2019 r. ani nowelizacja ustawy z 2022 r. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że przepisy z 2022 r. nie zawężają zwolnienia, a ulga dotyczy zwiększenia zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa.
Monika Pogroszewska
05.08.2024
CIT Doradca podatkowy
Wprowadzone kilka lat temu tzw. wielką nowelizacją procedury cywilnej odrębne postępowanie gospodarcze miało przyspieszyć i usprawnić procesy, a przedsiębiorcom ułatwić dochodzenie roszczeń. Nowe przepisy wprowadziły szereg nowych rygorów i skomplikowały postępowania, ale zakładanych celów nie przyniosły. Dlatego teraz zapowiadana jest rezygnacja z tych rozwiązań.
Krzysztof Sobczak
05.08.2024
Prawo cywilne
Pracodawca - po stwierdzeniu, że dokonał nienależnych wpłat do PPK - informuje o tym instytucję finansową, którą zwraca środki pochodzące z nienależnych wpłat, bez konieczności uzyskania zgody uczestnika pracowniczych planów kapitałowych. Przychodem uczestnika PPK jest nadwyżka ponad pobraną z jego wynagrodzenia, a następnie zwróconą mu wpłatę.
Anna Puszkarska
05.08.2024
PIT Prawo pracy Finanse PPK
We wrześniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpocznie prace nad wstępnym wnioskiem o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu - przekazał przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. Według niego Glapiński został skutecznie powiadomiony o treści wniosku.
Monika Sewastianowicz
04.08.2024
Administracja publiczna
Polski ustawodawca, jak dotąd, nie przewidział przepisów pozwalających na stworzenie oficjalnej „wyszukiwarki” majątku dłużnika, dzięki której można szybko go znaleźć po wpisaniu danych. Niektórzy decydują się więc na skorzystanie z pomocy firm oferujących przeprowadzenie takich poszukiwań. Jednak ich działalność niekiedy balansuje na granicy prawa. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po instrumenty przewidziane przez prawo, czyli po specjalną procedurę, której celem jest wyjawienie majątku dłużnika.
Konrad Dyda
03.08.2024
Finanse
Coraz częściej pracownicy nie godzą się na podwyżkę wynagrodzenia. Powody takiej decyzji są różne i czasami dotyczą prowadzonych wobec zatrudnionych postępowań egzekucyjnych - komorniczego albo administracyjnego. Prawnicy jednak ostrzegają: pracodawca musi udokumentować tę odmowę, by – gdy pracownik zmieni zdanie – mógł się obronić przed zarzutem dyskryminacji czy nierównego traktowania.
Grażyna J. Leśniak
03.08.2024
Prawo pracy Finanse
Wiceminister Jacek Tomczak wręczył w piątek, 2 sierpnia, Agnieszce Olszewskiej akt powołania na stanowisko prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Olszewska od ponad 25 lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach stosowania przepisów dotyczących udzielania zamówień publicznych.
Ret
02.08.2024
Zamówienia publiczne

Ministerstwo ewaluacji i trybu odrębnego

Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej radośnie odtrąbiło w czwartek uchwalenie ustawy o rencie wdowiej. Nieważne, że środowa debata w Senacie udowodniła, iż sami senatorowie nie orientują się w rozwiązaniach, które ostatecznie przyjęli. To już kolejne, uchwalone ekspresowo przepisy, które za chwilę będą zmieniane. Taki styl tworzenia prawa jest nie do przyjęcia.
Grażyna J. Leśniak
02.08.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy

PUE ZUS zmienia się w eZUS

Ubezpieczenia społeczne
Jeszcze w tym miesiącu użytkownicy Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zalogują się do systemu na nowym ekranie. To pierwsza odsłona nowej wersji PUE ZUS, czyli eZUS, i pierwszy krok w kierunku unowocześnienia całego systemu – poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Planowane są też zmiany w rejestracji konta w eZUS i w procesach powiązanych z logowaniem. Trwają także prace nad ulepszeniem profilu płatnika składek.
Grażyna J. Leśniak
02.08.2024
Ubezpieczenia społeczne
Umowa leasingu zdobywa sobie z roku na rok coraz większą popularność wśród klientów, którzy szukają finansowania inwestycji w ramach prowadzenia swojej działalności. Przedsiębiorcy poszukują już nie tylko korzystnych ofert leasingu, ale coraz bardziej interesują się samą umową i tym, jakie są konsekwencje jej zawarcia. Pytania klientów firm leasingowych często dotyczą tego, jak bardzo elastyczną formą finansowania jest leasing - pisze Jerzy Strasz, radca prawny.
Jerzy Strasz
02.08.2024
Prawo gospodarcze
W internecie można przebierać w ofertach nabycia akcji lub udziałów w spółkach. Na specjalnej platformie Beesfund.com można kupić akcje start-upów, jak i znanych marek, a nawet klubów sportowych. Problem w tym, że nie jest łatwo później wyjść z tego rodzaju inwestycji i upłynnić małe pakiety akcji bądź udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.
Michał Kosiarski
02.08.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Pomysł skrócenia czasu pracy do 32-35 godzin tygodniowo, czyli o 12-20 proc., to krok o ogromnej sile rażenia, odpowiednik zniknięcia w Polsce 3-4 mln osób w wieku produkcyjnym – pisze Kamil Sobolewski. Jak podkreśla, udawanie, że dobrobyt Polaków zależy od ustaw, a nie od ilości produktów, towarów i usług, które powstają w gospodarce, to prosta analogia do czasów komunistycznych, które skończyły się niedoborami i drożyzną na czarnym rynku. Praca jest ciężka, kosztuje wysiłek, ale zwraca produkt, który jest podstawą dobrobytu.
Kamil Sobolewski
02.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Problemy z rejestracją pojazdu wciąż nierozwiązane

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy
Obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. przepisy dotyczące obowiązkowej rejestracji pojazdów ciągle budzą wątpliwości. Kary za niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu, w przypadku zbycia pojazdu przed terminem na jego złożenie, w dalszym ciągu są nakładane na byłych właścicieli pojazdów, przede wszystkim na przedsiębiorców profesjonalnie zajmujących się obrotem pojazdami. Stan ten pewnie w najbliższym czasie się nie zmieni, chyba że organy zaaprobują korzystną dla właścicieli pojazdów wykładnię wprowadzonych przepisów.
Katarzyna Adamczyk
02.08.2024
Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy