Jak wskazał w komunikacie Urząd Patentowy RP, z raportu wynika, że średni wzrost wszystkich zgłoszeń do europejskiego systemu patentowego wyniósł 2,9 proc. Dokonano 199 275 zgłoszeń w 2023 r. w stosunku do 193 627 rok wcześniej.
Jeśli chodzi o tempo wzrostu, Polska jest na 7. miejscu wśród członków Europejskiej Organizacji Patentowej. W tym roku wyprzedzają nas tylko: Litwa, Chorwacja, Słowenia, Cypr, Słowacja i Luksemburg. Europejski system patentowy jest otwarty dla wszystkich krajów świata, stąd globalnie Polskę wyprzedzają – poza wymienionymi europejskimi krajami – Singapur, Korea Płd. oraz Nowa Zelandia.
Innowacje na wysokim poziomie
Firmy, uczelnie, instytuty i wynalazcy dokonali w zeszłym roku 199 275 zgłoszeń patentowych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO), co oznacza wzrost o 2,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i najwyższą liczbę zgłoszeń w dotychczasowej historii. Następuje to po wzrostach o 2,6 proc. w 2022 r. i 4,7 proc. w 2021 r. Zgłoszenia patentowe składane w celu ochrony i wprowadzenia na rynek wynalazków są wczesnym wskaźnikiem inwestycji firm w badania i rozwój. Wskazuje to, że w ubiegłym roku innowacje utrzymywały się na solidnym poziomie, pomimo światowego kryzysu gospodarczego.
- Nasz najnowszy Indeks Patentowy pokazuje, że w 2023 r. na całym świecie innowacje nadal dynamicznie się rozwijały - powiedział prezes Europejskiego Urzędu Patentowego António Campinos. - EPO powierzono rozpatrzenie większej liczby zgłoszeń niż kiedykolwiek wcześniej, co świadczy zarówno o atrakcyjności europejskiego rynku technologicznego, jak i wysokiej jakości naszych produktów i usług. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie w coraz większym stopniu korzystają z patentów, a udział zgłoszeń dokonywanych przez MŚP był najwyższy w historii w zeszłym roku - dodaje.
Boom na wynalazki w technologiach, komunikacji cyfrowej i energetyce
Wiodącymi dziedzinami techniki wśród zgłoszeń patentowych do EPO w zeszłym roku była komunikacja cyfrowa (obejmująca także technologie związane z sieciami komórkowymi), technologia medyczna i technologia komputerowa. Największy wzrost spośród wszystkich dziedzin technologii w 2023 r. nastąpił jednak w obszarze maszyn, aparatury elektrycznej, do czego zaliczają się wynalazki związane z technologiami czystej energii, w tym baterie. Aktywność patentowa w biotechnologii również nadal rosła.
Prawa patentowe są również bardzo ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw: w 2023 r. 23 proc. zgłoszeń patentowych do EPO pochodzących z Europy zostało złożonych przez indywidualnego wynalazcę lub małe lub średnie firmy. Kolejne 8 proc. pochodziło z uniwersytetów i publicznych organizacji badawczych. W ramach stałego wsparcia dla mniejszych podmiotów EPO ogłosiło nowe obniżki opłat od 1 kwietnia 2024 r. dla mikroprzedsiębiorstw, osób fizycznych, organizacji non-profit, uniwersytetów i publicznych organizacji badawczych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.