Projekt o obiegu akt między organami administracji odrzucony przez Sejm

Administracja publiczna

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczący obiegu akt między organami administracji publicznej został odrzucony przez posłów. Komisja ds. petycji uznała, że zmiana miała ograniczyć zbędny obieg akt. W ocenie strony rządowej obniżyłaby ona przejrzystość przepisów.

10.12.2020

Ustawa o KSSIP do podpisu Prezydenta

Strefa aplikanta

Sejm przyjął w czwartek dwie poprawki do zmiany ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Nowelizacja dostosowująca zapisy w sprawie aplikantów sędziowskich do wymogu posiadania przez sędziów wyłącznie polskiego obywatelstwa trafi teraz do prezydenta.

10.12.2020

Watchdog: Media zależne od władzy osłabiają media prywatne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Media należące lub zależne od władzy osłabiają konkurencyjne i niezależne media prywatne – uważa Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która od dawna bada wydawanie gazet przez samorządy. W kontekście przejęcia przez Orlen wydawcy gazet lokalnych organizacja podkreśla, że zasada wolności środków społecznego przekazu wyklucza istnienie jakichkolwiek mediów prawnie podporządkowanych władzy.

10.12.2020

Urząd KNF porządkuje kwestię kryptoaktywów

Finanse

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał stanowisko dotyczące kryptowalut. Dotyczy ono jedynie sytuacji, gdy można zastosować polskie prawo. Dokument omawia tokeny płatnicze, użytkowe i inwestycyjne, opisując ich kwalifikację prawną i podając konkretne przykłady. Urząd podkreśla, że inwestorzy indywidualni przed podjęciem decyzji o nabyciu kryptoaktywów powinni zapoznać się z ryzykami.

10.12.2020

Covid-19 - minister rozszerza listę uprawnionych do wykonywania szczepień

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły wykonywać osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej, lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje. Szczepienie zawsze poprzedzać będzie kwalifikacja lekarska. Takie zasady mają się znaleźć z rozporządzeniu ministra.

10.12.2020

MF konsultuje zasady stosowania estońskiego CIT

CIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przygotuje praktyczny przewodnik po estońskim CIT. I zapewnia, że zawarte w nim objaśnienia będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej. Resort zachęca do udziału w konsultacjach tych objaśnień, które potrwają do 17 grudnia tego roku.

10.12.2020

Dworczyk pełnomocnikiem rządu do szczepień przeciwko Covid-19

Koronawirus

Rada Ministrów ustanowiła pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Został nim Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Decyzje w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia rząd ma podjąć na posiedzeniu zaplanowanym na wtorek.

10.12.2020

Adwokatura i komornicy dostaną narzędzia do przeprowadzenia wyborów

Prawnicy

W autopoprawce do kolejnej nowelizacji ustawy antycowidowej znalazły się przepisy na które z utęsknieniem czeka adwokatura. Mają one umożliwić jej zakończenie wyboru nowych władz samorządowych, co skutecznie zablokował koronawirus. NRA ma mieć możliwość określenia regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu. Podobne rozwiązanie zaproponowano dla Krajowej Rady Komorniczej.

10.12.2020

TSUE wypowie się w sprawie rejestracji w Polsce dzieci par jednopłciowych

Administracja publiczna Prawo europejskie

Jest szansa na poprawę sytuacji prawnej dzieci, których rodzice są tej samej płci – w sprawie odmowy wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku jednopłciowym wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie skierował tam pytanie prejudycjalne na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.

10.12.2020

NFZ rezygnuje z części wymagań wobec wykonawców szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wymóg szczepień przez pięć dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Nie będzie od nich wymagane także wykazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący. Taką modyfikację wprowadza do projektu Narodowy Fundusz Zdrowia po pierwszej części konsultacji.

10.12.2020

Polski pracownik wciąż pewny swoich umiejętności

Prawo pracy

Z roku na rok w Polsce zwiększa się odsetek pracowników przekonanych o swoich wysokich kwalifikacjach zawodowych – wynika z badania ADP „Workforce view 2020”. W tegorocznym raporcie, aż 86 proc. pytanych przyznało, że posiada umiejętności, które ułatwią im uzyskanie awansu. Rok wcześniej tego samego zdania było 80 proc. badanych.

10.12.2020

Webinarium o pierwszej pomocy podczas wydarzeń publicznych

Samorząd terytorialny

Organizatorzy wydarzeń są zobowiązani do zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa. Nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. O tym jak zapewnić pierwszą pomoc przedszpitalną, niezależnie od tego, czy event odbywa się w przestrzeni otwartej czy w zamkniętym budynku, odpowie ekspert podczas webinarium online Akcji Masz Głos.

10.12.2020

Przyszli nauczyciele będą się uczyć prowadzić zdalne lekcje

Weszły w życie przepisy umożliwiające studentom kierunków pedagogicznych realizację praktyk zawodowych w czasie epidemii. Tradycyjne nauczanie jest zawieszone, więc nie mogą oni zrealizować tych wymagań w normalny sposób - zamiast tego będą mogli poprowadzić lekcje zdalnie.

10.12.2020

Odroczenie terminu płatności składek bez utraty ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

W okresie od 16 marca do 9 grudnia 20920 roku do ZUS wpłynęło około 153 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne. Najwięcej złożono ich w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i w Krakowie. Pozytywnie rozpatrzono ponad 150 tys. wniosków – ustalił Prawo.pl. Płatnicy, którym odroczono termin płatności składek zachowują ubezpieczenie chorobowe.

10.12.2020

Rozwód w USC – szybszy, ulga dla sądów, ale nie bez problemów

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Bezkonfliktowe rozwody przeprowadzane przez notariuszy lub kierowników urzędów stanu cywilnego uprościłyby procedury i ułatwiły życie wielu obywatelom. Odciążyłyby też sądy. Wiążą się jednak z nimi pytania - o dzieci, konieczność stawiennictwa małżonków czy właściwość miejscową. A z tym w przypadku USC wiąże się kwestia kosztów i wiecznie niedofinansowanych zadań zlecanych samorządom.

10.12.2020

Specjaliści nieprędko wypiszą bezpłatne leki seniorom

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Przez brak odpowiedniego oprogramowania w przychodniach i szpitalach pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, muszą drożej płacić za leki. Za darmo mogą im je przepisać tylko lekarze rodzinni. Przepisy, które takie uprawnienia przyznały także specjalistom, choć obowiązują od lipca, praktycznie są martwe. Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło nic, aby wymusić podłączenie wszystkich specjalistów do systemu.

10.12.2020

Sędziowie nadal z immunitetami? Izba Dyscyplinarna uchyla je na podstawie wadliwych przepisów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna SN budzi zastrzeżenia od początku funkcjonowania. Mimo że sprawą jej niezależności zajmuje się TSUE, nadal rozpatruje sprawy, w tym uchyla immunitety sędziom i prokuratorom. Dodatkowo - jak wskazują prawnicy - w przepisach jest luka, która powoduje, że uprawomocnienie znacznej części takich decyzji może być wątpliwe. Problem dostrzegają też orzekający w niej sędziowie.

10.12.2020

Przepisy o paragonach i fakturach uproszczonych do pilnej poprawy

VAT Rachunkowość

Firmy nie wiedzą, jak stosować przepisy w zakresie wystawiania faktur do paragonów przy transakcjach do 450 złotych. Krajowa Informacja Skarbowa wydaje sprzeczne interpretacje, a dostępne objaśnienia niewiele pomogły. Sklepy natomiast nie wiedzą, jak dokumentować sprzedaż, a ich klienci mają problemy z odliczeniem podatku. Zmiana przepisów jest konieczna – i to szybko.

10.12.2020