Premier uspokaja unijnych przywódców: Jesteśmy lojalnym członkiem UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska przestrzega prawa Unii Europejskiej i uznaje jego prymat nad krajowymi ustawami – stosownie do wspólnych dla nas wszystkich zobowiązań, wynikających z Traktatu o Unii Europejskiej. Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do przywódców państw UE w reakcji na niepokoje związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

18.10.2021

PIP jak specsłużba z uprawnieniami do czynności operacyjnych?

Prawo pracy BHP

Systemowe zrównanie sytuacji zatrudnionego na etacie i kontrakcie cywilnoprawnym pod względem płaconych podatków i składek, wyposażenie inspektora pracy w możliwość zmieniania decyzją administracyjną umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę, gdy kontrakt cywilnoprawny ma pracowniczy charakter to tylko niektóre zmiany w ustawie o PIP, nad którą pracuje inspekcja.

18.10.2021

ZUS: Pierwsze „czternastki” trafią na konta w październiku

Domowe finanse Emerytury i renty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Jak zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Pierwsze wypłaty trafią na konta emerytów pod koniec października.

18.10.2021

Lewiatan wie, jak przyspieszyć wydawanie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Bez usprawnienia pracy urzędów wojewódzkich trudno będzie przyspieszyć procedurę wydawania pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Konfederacja Lewiatan proponuje m.in. ujednolicić sposób składania dokumentów, ograniczyć ich liczbę, zrezygnować z żądania informacji, które i tak są w posiadaniu urzędów, czy uzgodnić sposób umieszczania odcisku stempla w paszporcie cudzoziemca.

18.10.2021

Koszty wynagrodzeń mogą wzrosnąć po zmianie przepisów o wypadkach podczas delegacji czy wydarzeń związkowych

Prawo pracy BHP

18 września 2021 roku weszły w życie przepisy zrównujące kwestie wypadków podczas wyjazdu integracyjnego czy podróży służbowej z wypadkami przy pracy. Dla firm może to oznaczać wzrost kosztów składki wypadkowej, a w konsekwencji również wzrost kosztów wynagrodzeń – pisze Monika Grządziela, dyrektor Rozwoju Biznesu w firmie doradczej W&W Consulting.

18.10.2021

Sport i kultura osobno - będą dwa resorty

Administracja publiczna

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przekształci się w dwa urzędy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w Ministerstwo Sportu - zakłada projekt rozporządzenia rządu opublikowany w wykazie prac legislacyjnych. To skutek uzgodnień politycznych mających zwiększyć liczbę posłów w Sejmie w ramach Zjednoczonej Prawicy.

18.10.2021

Paszporty covidowe także dla Polaków zaszczepionych poza krajem

Koronawirus szczepienia

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej działa tzw. unijny certyfikat Covid. Zaświadczenie obowiązujące we wszystkich krajach UE potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Do tej pory jednak Polacy zaszczepieni za granicą nie mogli wygenerować paszportu. To się zmieni od wtorku 19 października.

18.10.2021

RPO: Rząd poszerzył ograniczenia stanu wyjątkowego

Administracja publiczna

Rząd wykroczył poza ograniczenia praw jednostki zakreślone w rozporządzeniu Prezydenta RP o stanie wyjątkowym, które dotyczą zakazu przebywania w ustalonym czasie i w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach. Zamiast uszczegółowić te ograniczenia, rząd je poszerzył - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że w efekcie doszło do naruszenia konstytucyjnych zasad wydawania rozporządzeń.

18.10.2021

Przedsiębiorcy wygrywają w sądzie z sanepidem. Lockdownowe kary administracyjne były nielegalne

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

W czasie lockdownu ukarano mandatami i karami administracyjnymi dziesiątki restauracji, kawiarni, hoteli czy obiektów turystycznych lub miejsc rozrywkowych, które zdecydowały się działać mimo zakazu wynikającego z pandemii. Północna Izba Gospodarcza twierdzi, że kary administracyjne były nielegalne przedsiębiorcy będą wytaczać sanepidowi, policji i Skarbowi Państwa.

18.10.2021

Za wydzielenie działki pod drogę publiczną należy się odszkodowanie

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

Działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą z mocy prawa na własność jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. Właścicielowi przysługuje odszkodowanie w uzgodnionej z organem wysokości. Jeśli do tego nie dojdzie, odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.

18.10.2021

Policjant ma prawo użyć broni, gdy kierowca próbuje go potrącić

Prawo karne Policja

Błędy dużo kosztują, a policjanci nadal - także te niewielkie popełniają. Problem wynika nie tyle z przepisów co m.in. z braku szkoleń. W ostatnim czasie kilka spraw dotyczyło potrącenia lub próby potrącenia funkcjonariuszy przez uciekających kierowców. Eksperci nie mają wątpliwości, w tego typu sprawach, choć każdą trzeba badać indywidualnie, policjant ma podstawy do użycia broni.

18.10.2021

Znikające dodatki w szkołach - od września 2022 roku bez świadczenia dla stażystów

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Wszystko za sprawą planowanych zmian w Karcie Nauczyciela - poza zwiększeniem pensum i zmianami w systemie awansu zawodowego, w założeniach do nowej ustawy przewidziano likwidację niektórych dodatków. Inne - jak dodatek wiejski - ulegną zmniejszeniu. Sprawia to, że zapowiadany przez resort edukacji wzrost wynagrodzeń, może być nieco przereklamowany.

18.10.2021

Prawo do życia w chronionym środowisku może wejść do Karty Praw Podstawowych UE

Prawo europejskie

Rozpoczęły się dyskusje nad rozszerzeniem Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Nowe prawa mają odpowiadać na wyzwania współczesności i dotyczyć m.in. środowiska, cyfrowego samostanowienia i sztucznej inteligencji. Ogólnoeuropejska inicjatywa ma zapewnić egzekwowanie tych postulatów, a Polska jest jednym z pierwszych krajów, które do niej dołączyły.

18.10.2021

Sygnalista to nie donosiciel - coraz więcej Polaków to rozumie

Prawo gospodarcze Zarządzanie Compliance

Coraz mniej Polaków uważa, że sygnaliści to zwykli donosiciele. Jednocześnie przybywa osób, którym nie przeszkadza informowanie w dobrej wierze o nieprawidłowościach w firmie. Spora w tym zasługa prowadzonej od kilku lat edukacji i promocji. Wciąż jednak spora część społeczeństwa nie akceptuje sygnalistów - wynika z najnowszego raportu Compliance w Polsce 2021.

18.10.2021

Wynagrodzenia w administracji niskie, a do tego rozregulowane

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

Rząd nie ma pomysłu na spójny system wynagradzania administracji budżetowej. Nie ma systemu corocznej waloryzacji wynagrodzeń o stopień inflacji, wspólnego systemu dodatków i wartościowania stanowisk pracy. W efekcie już dziś wiele osób z kwalifikacjami pracuje za minimalne wynagrodzenie. A niedawne podwyżki dla VIP-ów wywróciły system mnożników, który obowiązuje w sferze budżetowej.

18.10.2021

Pierwsze wnioski o rekompensaty za stan wyjątkowy

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Pierwszych siedem wniosków o wypłatę rekompensaty za straty w działalności gospodarczej związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w obszarze przy granicy z Białorusią wpłynęło do piątku do wojewody lubelskiego. Jak mówią przedsiębiorcy, zrobili to dopiero teraz, bo dopiero na początku tygodnia opublikowanego wzór wniosku, choć w podlaskim znany jest już od 1 października.

17.10.2021

Abramowicz: Rząd uziemi w garażach miliony aut na gaz

Prawo gospodarcze

Jeśli zapowiadana nowelizacja ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia w zakresie kontroli instalacji gazowych będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., ucierpią na tym nie tylko przedsiębiorcy z branży alternatywnego zasilania pojazdów gazem LPG i CNG, ale też 2,5 miliona ich kontrahentów - uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

17.10.2021

Kaczyński zapowiada spłaszczenie struktury sądów

Wymiar sprawiedliwości

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej będzie połączona z dalszą reformą sądownictwa - zapowiedział Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Wszystkie sądy mają mieć status okręgowych, rejonowe będą ich filiami. Zmniejszy się wielkość i rola Sądu Najwyższego, a kasacje będą rozpatrywane przez nowe sądy regionalne. Ma nie być weryfikacji sędziów.

16.10.2021

Błąd mecenasa może się odbić nie tylko na mocodawcy

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Osoby wykonujące prawniczy zawód zaufania publicznego muszą zachować szczególną staranność. Podejmowane przez nich działania wywierają bowiem skutki wobec osób, które korzystają z ich usług. Konsekwencje niewykonania lub nienależytego wykonania swoich obowiązków mogą odczuć nie tylko w sferze odpowiedzialności cywilnej, ale też dyscyplinarnej.

16.10.2021

Zawieszanie biegu przedawnienia w podatkach ciągle problematyczne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do Ministerstwa Finansów o pilną zmianę prawa. Powodem są skargi obywateli. Chodzi o instrumentalne traktowanie postępowań karnych skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Problem pozostaje wciąż nierozwiązany - i to mimo korzystnego dla podatników wyroku NSA.

16.10.2021