Jarosław Kaczyński nie jest już wicepremierem

Administracja publiczna

Nie jestem już w rządzie, premier Mateusz Morawiecki oraz - z tego co wiem - prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. I poinformował, że jego następcą na stanowisku wicepremiera będzie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Kaczyński wicepremierem i szefem rządowego komitetu bezpieczeństwa był od 6 października 2020.

21.06.2022

Ustawa mająca przeciwdziałać kradzieży spółek już obowiązuje

Wymiar sprawiedliwości Spółki

We wtorek 21 czerwca weszły w życie przepisy mające zapobiegać tzw. kradzieży spółek, są już z podpisem prezydenta. Nowe rozwiązania mają dać przedsiębiorcom narzędzie pozwalające im podjąć obronę przed procederem „kradzieży spółek”. To przestępstwo polegające na zmianie wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym na podstawie sfałszowanych dokumentów.

21.06.2022

Czas na wpis do ewidencji emisyjności coraz krótszy, a zatory w gminach rosną

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Termin wpisania źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków upływa 30 czerwca. Ze statystyk wynika, że do ewidencji wciąż nie wprowadzono blisko 60 procent punktów adresowych, które powinny się tam znaleźć. Informacja o tym, że dopłata do węgla uzależniona jest od wpisu do ewidencji spowodowała, że oporni do tej pory obywatele ruszyli do urzędów gmin wpisać swoje nieruchomości. A gminy zaczynają się korkować.

21.06.2022

Pracodawca nie zawsze informuje ZUS o wypadku przy pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. W tym celu powinien złożyć wniosek. Pracodawca jest wówczas zobowiązany do skompletowania dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego i przekazania jej do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

21.06.2022

Minimalne wynagrodzenie za pracę – czas na weryfikację zasad

Prawo pracy Finanse

Regionalizacja płacy minimalnej i ustalanie jej przez Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego, czy może wprowadzenie mechanizmu jej zamrażania – pomysły są różne. Prawnicy są zgodni: czas na weryfikację zasad jej ustalania. Bo automatyczny wzrost płacy minimalnej w czasie wysokiej inflacji oznacza znaczący wzrost kosztów pracy. Fundusz wynagrodzeń prywatnych firm nie jest z gumy.

21.06.2022

Dłużnik ma pełnomocnika, więc wniosek o upadłość tylko elektronicznie - sądy na nowo interpretują przepisy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Biednemu wiatr w oczy - tak w ocenie wielu prawników można podsumować to, jak sądy zaczęły interpretować przepisy dotyczące upadłości. Uważają, że osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, może złożyć taki wniosek w formie papierowej tylko, jeśli nie reprezentuje jej pełnomocnik zawodowy. Gdy ten wchodzi do gry, możliwa jest jedynie forma elektroniczna. A system nadal szwankuje.

21.06.2022

Podatek od pojazdów spalinowych - jest zobowiązanie, choć rząd nie chce przyznać

Środowisko Rynek i konsument

Wysokie opłaty rejestracyjne i podatek od własności samochodów spalinowych do połowy 2026 r. - to jeden z kamieni milowych polskiego KPO. Polski rząd, który niedawno entuzjastycznie i ponoć dla zdrowia obywateli wprowadził podatek cukrowy i podwyższał akcyzę, zapewnia, że ta opłata nie uderzy nikogo po kieszeni. Ale taki jest jej cel - ma wymusić przechodzenie na bardziej ekologiczne formy transportu.

21.06.2022

Profil zaufany i IKP niedostępne dla osób ubezwłasnowolnionych i niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

W Polsce wciąż brak rozwiązań cyfrowych, które pozwoliłyby dorosłym z niepełnosprawnościami, którzy nie piszą i nie mówią, na skorzystanie z profilu zaufanego, i co za tym idzie - z Internetowego Konta Pacjenta. Także opiekunowie osób ubezwłasnowolnionych całkowicie spotykają się z odmową potwierdzenia tożsamości podczas zakładania profilu zaufanego osobom, które wspierają.

21.06.2022

Raport: Tłok i fatalne warunki w ośrodkach dla uchodźców

Administracja publiczna

Przeludnienie, braki kadrowe, nieprzyjazna infrastruktura – to m.in. problemy zamkniętych ośrodków dla cudzoziemców w związku z wzrostem liczby obcokrajowców przekraczających granicę polsko-białoruską, na które zwraca uwagę najnowszy raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. I wskazuje, że efektem są m.in. systemowe naruszenia prawa migrantów do opieki medycznej i psychologicznej.

20.06.2022

Ministerstwo Zdrowia będzie reformować podstawową opiekę zdrowotną

Pacjent Finansowanie zdrowia

Korekty w podstawowej opiece zdrowotnej będą dotyczyły sposobu finansowania programów profilaktycznych i poszerzenia zakresu badań diagnostycznych. Lekarze POZ będą otrzymywali dodatkowe finansowanie, jeśli pacjenci będą korzystali z badań profilaktycznych. Pacjenci chorzy przewlekle m.in. na cukrzycę mieliby być w większym stopniu prowadzeni na poziomie POZ.  

20.06.2022

Rzecznik dyscyplinarny nowym prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Michał Lasota, będący jednocześnie zastępcą krajowego rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został powołany przez ministra sprawiedliwości na stanowisko prezesa sądu okręgowego w Olsztynie. Zastąpił na tym stanowisku sędzię Danutę Hryniewicz, której kadencja skończyła się w 19 czerwca br. Wiceprezes i rzecznik prasowy tego sądu zrzekł się w poniedziałek stanowiska.

20.06.2022

Rząd szykuje zmiany w prawie autorskim

Nowe technologie Prawo europejskie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jego celem jest wdrożenie dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) odnoszących się m.in. do kontroli udostępnianych treści online. Termin wdrożenia tych dyrektyw do prawa krajowego upłynął ponad rok temu.

20.06.2022

Kampania edukacyjna - polowanie na fake newsy

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Walka z dezinformacją oraz nauka krytycznego podejścia do treści publikowanych w mediach społecznościowych i internecie - to główne cele ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej FakeHunter-Edu skierowanej do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz dorosłej części społeczeństwa. W ramach kampanii powstaną materiały informacyjne, scenariusze lekcji oraz ćwiczenia praktyczne.

20.06.2022

Gminy mogą starać się o pieniądze z Europejskiego Instrumentu Miejskiego

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 9 czerwca samorządy mają szansę na pozyskanie finansowania w ramach czwartej, ostatniej już tury EUCF (Europejskiego Instrumentu Miejskiego). Pomoc otrzyma 48 koncepcji inwestycyjnych, a łączny budżet projektu opiewa na 2,88 mln euro. Nabór wniosków potrwa do 30 września br.

20.06.2022

Niskie podatki – MF organizuje spotkania informacyjne

CIT PIT VAT

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęły cykl spotkań informacyjnych na temat zmian w systemie podatkowym, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br. Spotkania są bezpłatne i odbywają się online, można w nich brać udział rejestrując się przez formularz internetowy. Spotkania trwają od 13 czerwca, kolejne odbywają się w tym tygodniu.

20.06.2022

Banki wolą, by zastąpić WIBOR wskaźnikiem WIRF

Rynek i konsument Finanse

Banki wolą, by WIBOR zastąpił wskaźnik WIRF, który jest oparty na dokonanych wcześniej transakcjach na rynku depozytowym. Podobny wskaźnik Komisja Europejska wskazała jako zamiennik dla wskaźnika LIBOR stosowanego przy frankowych kredytach hipotecznych – wynika z konsultacji publicznych przeprowadzonych przez GPW Benchmark.

20.06.2022

TSUE: Austriacki mechanizm dostosowania to nieuzasadniona dyskryminacja pośrednia oparta na przynależności państwowej

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Dostosowanie przyznawanych przez Austrię pracownikom zasiłków rodzinnych i różnych przywilejów podatkowych w zależności od państwa miejsca zamieszkania ich dzieci jest niezgodne z prawem Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. W opinii Trybunału, mechanizm ten stanowi nieuzasadnioną dyskryminację pośrednią opartą na przynależności państwowej pracowników migrujących.

20.06.2022

Specjaliści HR poszukiwani przez firmy

Rynek Prawo pracy HR

Specjaliści zajmujący się rekrutacją i rozwojem zatrudnionych są dziś pilnie poszukiwani. Z najnowszych danych Pracuj.pl wynika, że miesięczna liczba ofert pracy skierowanych do HR-owców w 2022 roku wzrosła blisko dwukrotnie w porównaniu do roku 2021. W okresie styczeń - maj 2022 poszukiwano ponad 25 tys. pracowników do struktur HR w organizacjach, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku liczba ofert pracy oscylowała w granicach 14 tys.

20.06.2022

PZU zapłaci wysoką karę za opóźnienia w odszkodowaniach

Rynek i konsument Finanse

Powszechny Zakład Ubezpieczeń ma zapłacić ponad 546 tys. zł kary w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowań. Karę nałożyła Komisja Nadzoru Finansowego, która podkreśla, że kara byłaby wyższa, gdyby PZU nie podjął szeregu działań organizacyjnych i systemowych mających zapobiegać powstawaniu takich naruszeń.

20.06.2022

Dzięki pandemii zdalne konferencje zyskały popularność

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

W czasie pandemii zdalne konferencje zdobyły zdecydowanie większe grono zwolenników niż przeciwników, nawet wśród osób, które wcześniej nie miały okazji uczestniczyć w wydarzeniu zorganizowanym w formule online - wynika z analizy Ośrodka Przetwarzania Informacji. Po zakończeniu pandemii preferencje te trochę obniżyły się, ale wciąż jednak są to opinie niemal połowy badanych.

20.06.2022