Raport - małe firmy szukają sposobów na motywowanie pracowników

Rynek Prawo pracy

Aż 42 proc. pracowników małych firm, zatrudniających do 100 osób, przyznaje, że rozgląda się za lepiej płatną pracą. 70 proc. ankietowanych twierdzi, że musi szukać oszczędności w domowym budżecie, by starczyło pieniędzy na wszystkie opłaty i niezbędne potrzeby – wynika z najnowszego badania Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

08.12.2022

ZUS: Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek powinni mieć konto na PUE ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Jeśli osoba upoważniona przez płatnika, np. księgowa, ma dostęp do jego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, to w takim przypadku ZUS przyjmuje, że płatnik spełnił obowiązek posiadania profilu na PUE i nie ma potrzeby zakładania innego konta – potwierdza Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

08.12.2022

Zgłoś przepisy do poprawki, wygraj dostęp do LEX

Poprawmy prawo

Prawo.pl i LEX rozpoczynają trzecią edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi o regulacje, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych zapraszamy naszych Czytelników. Zadbajmy wspólnie o lepsze prawo!

08.12.2022

Prawnik nie może trzymać wiedzy tylko dla siebie, musi przekazywać ją dalej

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Prawo rodzinne Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Współczesny prawnik nie tylko musi być na bieżąco ze zmianami w prawie, ale też powinien informować o nich swoich klientów. Dotyczy to również prawników firmowych, których rolą jest dbanie o zgodność działalności ich pracodawcy z przepisami prawa. W ten sposób prawnik in-house zmniejsza ryzyko prawne dla spółki, ale i kadry zarządzającej. Prawnikom wewnętrznym z pomocą przychodzi Legal Alert.

08.12.2022

Kary śmierci nie ma w Polsce od blisko 35 lat, będzie bezwzględne dożywocie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

21 kwietnia 2023 r. minie 35 lat od wykonania w Polsce ostatniego wyroku śmierci, choć sądy wydawały takie orzeczenia do 1996 r. W 1997 r. karę śmierci zastąpiono w kodeksie karą dożywotniego więzienia. Z kolei 2 grudnia 2022 r. prezydent podpisał nowelizację kodeksu karnego wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie, czyli możliwość zastosowania zakazu przedterminowego zwolnienia.

08.12.2022

Co zrobić z nienależnymi wpłatami do PPK przed 21 listopada i po tej dacie?

Domowe finanse Prawo pracy PPK

21 listopada 2022 roku weszły w życie nowe przepisy o nienależnych wpłatach do pracowniczych programów kapitałowych. Wpłaty do PPK, wpłata powitalna lub dopłaty roczne, które okazały się nienależne, zostaną zwrócone na rzecz finansującego daną wpłatę. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wpłat przekazanych do instytucji finansowej od 21 listopada br.

08.12.2022

Regulacja dla kancelarii odszkodowawczych coraz bliżej - projekt czeka na dalsze decyzje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mają być podwyższone standardy dla działalności kancelarii odszkodowawczych, w tym wymóg posiadania wyższego wykształcenia prawniczego oraz niekaralności przez osoby prowadzące taką działalność, członków zarządu oraz pracowników obsługujących klientów. Będą też ograniczenia w reklamowaniu się, akwizycji klientów i zmiany w prowizjach.

08.12.2022

Chory psychicznie do aresztu czy do szpitala?

Prawo karne Opieka zdrowotna

Wobec tymczasowo aresztowanego najbardziej dolegliwy środek zapobiegawczy stosowany był od ponad roku pomimo rozpoznanej u niego schizofrenii paranoidalnej oraz autoagresywnych zachowań. Interwencję w sprawie podjęła Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która przedstawiła sądowi opinię amicus curiae w przedmiocie zasadności dalszego stosowania tymczasowego aresztowania z punktu widzenia standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

08.12.2022

Na receptach i skierowaniach nie ma terminów ich realizacji - pora to zmienić

Pacjent Poprawmy prawo

Na receptach nie ma informacji o terminie, do kiedy pacjent może wykupić lek. System elektroniczny ostrzega natomiast farmaceutę, jeśli upłynął termin ważności recepty i w takiej sytuacji nie może leku wydać. Skierowania na badania i do lekarzy specjalistów są ważne bezterminowo. Jednak już w przypadku rehabilitacji czy leczenia uzdrowiskowego - jest określony czas na ich zarejestrowanie.

08.12.2022

Frankowicza z wyrokiem unieważniającym kredyt czekają dalsze potyczki z bankiem

Banki Kredyty frankowe

Sądy wydają coraz więcej orzeczeń unieważniających kredyt frankowy. Korzystny wyrok to tylko połowa sukcesu. Wzajemne rozliczenie z bankiem, wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej oraz danych o zobowiązaniu z Biura Informacji Kredytowej może trwać latami. Banki nie zawsze bowiem idą na rękę kredytobiorcom. Niektóre mocno utrudniają życie frankowiczom.

08.12.2022

Ulgi innowacyjne coraz popularniejsze, ale są kłopoty z interpretacją przepisów

CIT PIT Nowe technologie Poprawmy prawo Polski Ład

Rośnie popularność ulg podatkowych przewidzianych na innowacje technologiczne. Nie brak jednak kłopotów interpretowaniem prawa do tych ulg przez organy skarbowe. Koniec roku może skłaniać do zastanowienia nad wstecznym zastosowaniem tej ulgi za minione lata, o ile jest odpowiednio udokumentowana.

07.12.2022

Dr Machińska już nie będzie zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich

Dr Hanna Machińska, z dniem 31 grudnia zostanie odwołana z funkcji zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Pełniła ją od 2017 r., nadzorując m.in. Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur, upominając się m.in. o prawa osadzonych, aresztowanych, osób zatrzymywanych w trakcie protestów, angażując się w pomoc uchodźcom wojennym na granicy z Ukrainą i Białorusią, w końcu punktując i nagłaśniając nieprawidłowości w Krajowym Ośrodku Przeciwdziałania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie.

07.12.2022

MEiN wyjaśnia zasady wolontariatu w szkołach

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Najważniejsze informacje dotyczące organizacji wolontariatu w szkole zawiera opublikowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki publikacja „Wolontariat w szkole – zgodnie z prawem”. Poradnik jest skierowany do kadr oświatowych, opiekunów szkolnych kół wolontariatu, koordynatorów wolontariatu, wolontariuszy oraz ich rodziców.

07.12.2022

Wciąż niewiele samorządów wnioskuje o środki z PFRON na wsparcie uchodźców

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina Niepelnosprawność

Zaledwie 28 jednostek samorządu terytorialnego złożyło dotąd wnioski do PFRON w ramach modułu II programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”. Został on w październiku przedłużony i wciąż samorządy w trybie ciągłym mogą starać się o finansowanie swoich działań w tym zakresie. Najbardziej jednak aktywne są organizacje pozarządowe, bo aż 81 z nich wnioskowało do Funduszu o środki z programu.

07.12.2022

Zarzuty dla prof. Gersdorf za dopuszczenie do uchwały trzech izb SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów postawił zarzuty dyscyplinarne prof. Małgorzacie Gersdorf, byłej I Prezes Sądu Najwyższego. Jego zdaniem powinna ona w styczniu 2020 roku zawiesić postępowanie i "wstrzymać" podjęcie uchwały trzech połączonych izb w sprawie statusu prawnego sędziów powołanych do orzekania na mocy nominacji nowej, powołanej po 2017 r. Krajowej Rady Sądownictwa.

07.12.2022

Od 1 stycznia obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Od początku przyszłego roku, zgodnie ze zmianami w przepisach, każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zachęca do zakładania konta już teraz. Można to zrobić podczas osobistej wizyty w placówce ZUS lub online korzystając ze swojego profilu zaufanego.

07.12.2022

URE odmawia zatwierdzenia taryf na energię dla gospodarstw domowych

Rynek i konsument

Spółki Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót spotkały się z odmową zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zmiany taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych na 2022 r., ponieważ ich wnioski nie spełniają wymagań ustawy. Jak poinformował URE, nie uwzględniają one wytycznych dotyczących ochrony interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat.

07.12.2022

UOKiK: Niedopuszczalna podwójna kara za spóźnioną płatność

Rynek i konsument

Sieć telefoniczna Play karze swoich klientów utratą rabatu za e-fakturę w sytuacji, gdy nie opłacili oni w terminie abonamentu lub innych należności wskazanych na rachunku. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce P4, operatorowi tej sieci, któremu grozi za to kara do 10 proc. rocznego obrotu. Według operatora Play ten mechanizm nie jest karą umowną.

07.12.2022