Szpital dyżurujący na ostro ma mieć wyższą wycenę

Opieka zdrowotna

Ma być określony maksymalny czas trwania kontroli NFZ, wprowadzony zakaz krzyżowej kontroli Funduszu oraz ministerstwa zdrowia. W tym samym projekcie są także przepisy, które pozwalają, by szpitale ustaliły między sobą w jakie dni dyżurują na ostro i mają pełną obsadę. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podał, że NFZ ma wprowadzić dodatkowe pieniądze dla placówek dyżurujących na ostro.

20.02.2019

Andrzej Pośniak pokieruje teraz kancelarią CMS

Prawnicy Rynek Kontrola zarządcza

Doradca podatkowy Andrzej Pośniak obejmie od początku maja stanowisko partnera zarządzającego polskim biurem kancelarii CMS. Dotychczas kierował praktyką podatkową CMS w Polsce i w Europie Środkowo – Wschodniej.

20.02.2019

Miało być za darmo, a rodzice mają płacić za pościel i łóżko w szpitalu

Opieka zdrowotna

Pobyt rodzica ma być bezpłatny. Jednak projektowane przepisy zakładają, że szpital będzie mógł wprowadzić opłaty za pościel, łóżko i jedzenie. Opozycja grzmi, że powinno się zlikwidować wszelkie opłaty. Resort zdrowia proponuje, by wspólnie uzgodnić – w toku dalszych prac – kiedy i w jakiej wysokości powinny być one pobierane.

20.02.2019

Po blisko dwóch latach oczekiwania sędzia z Łodzi powołany do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi Jacek Błaszczyk otrzymał w środę nominację na urząd sędziego Sądu Najwyższego. Został wskazany jeszcze przez poprzednią Krajową Radę Sądownictwa i na decyzję prezydenta czekał od końca maja 2017 roku. Do SN powołany został też Aleksander Stępkowski, zarekomendowany przez nową KRS.

20.02.2019

Zmiany w karcie wypadku przy pracy

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku stosowania pieczątek przy wypełnianiu statystycznej karty wypadku przy pracy - to główny cel projektu rozporządzenia ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

20.02.2019

Sędzia Zabłocki odejdzie z SN trochę później

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezes kierujący Izbą Karną Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki przejdzie w stan spoczynku 31 sierpnia. Jak poinformował rzecznik SN Michał Laskowski, termin ten wskazała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, a jej decyzja została przez Zabłockiego zaakceptowana.

20.02.2019

Sejm poprawi Kodeks wyborczy i przejrzystość w NBP

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Dzisiaj 20 lutego br. rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie plenarne Sejmu. W porządku obrad m.in. zmiana ustawy – Kodeks wyborczy, a także - zmiana ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

20.02.2019

RODO uznaje przetwarzanie danych z jawnych rejestrów publicznych

Spółki RODO

Imiona, nazwiska, numery PESEL osób fizycznych wchodzących w skład organów spółek są jawne i dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dlatego inne podmioty, nawet w celach komercyjnych, mogą je przetwarzać. Nie muszą przy tym spełniać obowiązku informacyjnego, czy realizować prawa do bycia zapomnianym.

20.02.2019

ZUS chlubi się wysoką skutecznością swojej rehabilitacji

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Z rehabilitacji prowadzonej przez ZUS w 2018 roku skorzystało ponad 90 tys. osób - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I podkreśla, że według badań Zakładu blisko połowa wszystkich ubezpieczonych, którzy biorą udział w programach, po rehabilitacji wraca do pracy i aktywnego życia.

20.02.2019

Prokurator Generalny chce kasacji dawnego wyroku w sprawie Świadków Jehowy

Wymiar sprawiedliwości

Kazimierz P. w 1971 roku został skazany na rok więzienia za kierowanie nielegalnym związkiem "świadków Jehowy", jako sługa obwodu i sługa zboru. W ocenie Prokuratora Generalnego wyrok w tej sprawie został wydany z "rażącym" naruszeniem przepisów prawa m.im. dlatego, że Świadkowie Jehowy to grupa wyznaniowa, a nie związek działający niejawnie.

20.02.2019

Skarbówka ogranicza koszty spółkom cywilnym

PIT

Spółki cywilne mają coraz większy kłopot z rozliczaniem kosztów. Problematyczne stają się zwłaszcza faktury wystawione przez wspólników, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Fiskus uważa, że jest to świadczenie usług dla samego siebie i nie pozwala zaliczać ich do kosztów. Zdaniem ekspertów, praktyka urzędników nie ma uzasadnienia w przepisach.

20.02.2019

Elektroniczna dokumentacja medyczna będzie obowiązkowa, ale prostsza

Opieka zdrowotna

Do końca roku niemal wszystkie placówki mające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia będą musiały prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej. Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia zapowiada, że resort chce uprościć zasady prowadzenia dokumentacji medycznej.

20.02.2019

Samorządy będą bardziej decydować o podziale budżetów obywatelskich

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Możliwość dowolnego podziału gminy umożliwi finansowanie projektów na niedoinwestowanych terenach, które rozwijają się zbyt wolno. Zdaniem ekspertów gminy powinny mieć więcej swobody w ustalaniu warunków rozdziału środków z budżetu obywatelskiego. W tym kierunku zmierza projekt nowej ustawy.

20.02.2019

Tylko nowe technologie mogą pomóc prawnikom

Prawo cywilne Prawo AI

Śledzenie zmian prawnych oraz dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji to największe wyzwania według prawników. Pomóc w ich rozwiązaniu mogą nowe technologie. Inspiracją do tworzenia nowoczesnych rozwiązań może być Global Legal Hackathon. W Warszawie maraton prawniczego programowania wystartuje już 22 lutego.

20.02.2019

KE nie wycofa z TSUE skargi przeciwko Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Sądu Najwyższego - poinformował we wtorek wiceszef KE Frans Timmermans. Jak mówił, problem dotyczy Sądu Najwyższego, ale także Trybunału Konstytucyjnego i innych kwestii.

19.02.2019