RODO uznaje przetwarzanie danych z jawnych rejestrów publicznych

Spółki RODO

Imiona, nazwiska, numery PESEL osób fizycznych wchodzących w skład organów spółek są jawne i dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dlatego inne podmioty, nawet w celach komercyjnych, mogą je przetwarzać. Nie muszą przy tym spełniać obowiązku informacyjnego, czy realizować prawa do bycia zapomnianym.

20.02.2019

ZUS chlubi się wysoką skutecznością swojej rehabilitacji

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Z rehabilitacji prowadzonej przez ZUS w 2018 roku skorzystało ponad 90 tys. osób - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I podkreśla, że według badań Zakładu blisko połowa wszystkich ubezpieczonych, którzy biorą udział w programach, po rehabilitacji wraca do pracy i aktywnego życia.

20.02.2019

Prokurator Generalny chce kasacji dawnego wyroku w sprawie Świadków Jehowy

Wymiar sprawiedliwości

Kazimierz P. w 1971 roku został skazany na rok więzienia za kierowanie nielegalnym związkiem "świadków Jehowy", jako sługa obwodu i sługa zboru. W ocenie Prokuratora Generalnego wyrok w tej sprawie został wydany z "rażącym" naruszeniem przepisów prawa m.im. dlatego, że Świadkowie Jehowy to grupa wyznaniowa, a nie związek działający niejawnie.

20.02.2019

Samorządy będą bardziej decydować o podziale budżetów obywatelskich

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Możliwość dowolnego podziału gminy umożliwi finansowanie projektów na niedoinwestowanych terenach, które rozwijają się zbyt wolno. Zdaniem ekspertów gminy powinny mieć więcej swobody w ustalaniu warunków rozdziału środków z budżetu obywatelskiego. W tym kierunku zmierza projekt nowej ustawy.

20.02.2019

Skarbówka ogranicza koszty spółkom cywilnym

PIT

Spółki cywilne mają coraz większy kłopot z rozliczaniem kosztów. Problematyczne stają się zwłaszcza faktury wystawione przez wspólników, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Fiskus uważa, że jest to świadczenie usług dla samego siebie i nie pozwala zaliczać ich do kosztów. Zdaniem ekspertów, praktyka urzędników nie ma uzasadnienia w przepisach.

20.02.2019

Elektroniczna dokumentacja medyczna będzie obowiązkowa, ale prostsza

Opieka zdrowotna

Do końca roku niemal wszystkie placówki mające umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia będą musiały prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej. Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia zapowiada, że resort chce uprościć zasady prowadzenia dokumentacji medycznej.

20.02.2019

Tylko nowe technologie mogą pomóc prawnikom

Prawo cywilne Nowe technologie

Śledzenie zmian prawnych oraz dostarczanie precyzyjnych i aktualnych informacji to największe wyzwania według prawników. Pomóc w ich rozwiązaniu mogą nowe technologie. Inspiracją do tworzenia nowoczesnych rozwiązań może być Global Legal Hackathon. W Warszawie maraton prawniczego programowania wystartuje już 22 lutego.

20.02.2019

KE nie wycofa z TSUE skargi przeciwko Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Sądu Najwyższego - poinformował we wtorek wiceszef KE Frans Timmermans. Jak mówił, problem dotyczy Sądu Najwyższego, ale także Trybunału Konstytucyjnego i innych kwestii.

19.02.2019

Karty szkoleń BHP bez pieczątek

Prawo pracy BHP

Zdjęcie z przedsiębiorców obowiązku stosowania pieczątek wymaganych przy wypełnianiu karty szkolenia wstępnego BHP oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - zakłada projekt rozporządzenia ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

19.02.2019

Samorządowcy chcą zmian w wynagrodzeniu nauczycieli

Kadry w oświacie

Wynagrodzenia nauczycieli powinny być wyższe i wypłacane w formie dotacji, bo na razie gminy muszą do nich dopłacać - uważają samorządowcy ze Związku Miast Polskich. Samorządowcy wyliczają, że wydatki na oświatę w ciągu dwóch lat wzrosły o 7 mld zł. Samorządowcy apelują o wspólną walkę o odpowiedni poziom finansowania oświaty z budżetu państwa!

19.02.2019

Rząd zapowiada wsparcie nowych źródeł energii i poprawy jakości powietrza

Środowisko

Trwają prace nad rozszerzeniem katalogu prosumentów, czyli indywidualnych producentów energii - będą nimi mogły być również samorządy oraz małe i średnie firmy. Tymczasem NFOŚ ogłosił dwa programy na wsparcie dla przemysłu energetycznego i walkę ze smogiem. Nabory wkrótce.

19.02.2019

Kobiety dostaną niskie emerytury. PPK nie pomoże

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Expander wyliczył, ile trzeba odkładać w PPK, żeby w przyszłości suma emerytury z ZUS i tej z Pracowniczego Planu Kapitałowego dała taką samą kwotę jak ostatnie wynagrodzenie przed zakończeniem kariery zawodowej. Taki cel bardzo trudno będzie osiągnąć kobietom.

19.02.2019

Właściciele firm powinni myśleć z czego będą żyć po sukcesji

Rynek Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Chociaż ustawa, która ma ułatwić dziedziczenie firm obowiązuje od listopada to kwestia sukcesji jest w biznesie wciąż skomplikowanym procesem. Osoby, które chcą przekazać swój interes rodzinie muszą myśleć nie tylko o dalszych losach przedsiębiorstwa, ale także o swojej emeryturze.

19.02.2019

Spór o wysokość stawki za prowadzenie ewidencji PPK

Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego oraz Business Centre Club krytykują projekt rozporządzenia w sprawie opłaty dla Polskiego Funduszu Rozwoju za prowadzenie ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wskazują m.in., że zaproponowana stawka 0,18 groszy jest za wysoka.

19.02.2019

Fedorczuk: Walka o pracownika wpływa na podnoszenie płac

Rynek Prawo pracy

Wzrost płac jest m.in. efektem niewystarczających zasobów pracy, na co od kilku lat wskazują przedstawiciele przedsiębiorstw. Konkurowanie o pracownika wymaga ponoszenia płac, co obserwujemy choćby w sektorze handlu detalicznego - podkreśliła ekspert Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk, odnosząc się do danych GUS na temat przeciętego wynagrodzenia brutto sektorze przedsiębiorstw.

19.02.2019

NIK za zawieszeniem matury z matematyki. MEN i CKE przeciwko

Kadry w oświacie

Najwyższa Izba Kontroli rekomenduje zawieszenie obowiązkowej matury z matematyki i zmianę rodzaju niektórych zadań w arkuszach egzaminacyjnych. Zdaniem dr. Marcina Smolika, dyrektora CKE, obowiązkowa matura z matematyki jest niezbędna i przynosi liczne korzyści. MEN także wyklucza zawieszenie egzaminu.

19.02.2019

KE: Będziemy reagować na represje wobec sędziów 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska będzie musiała działać, jeśli wzywanie na przesłuchania i postępowania dyscyplinarne wobec polskich sędziów zadających pytania Trybunałowi Sprawiedliwości UE staną się czymś o charakterze strukturalnym - zapowiedział we wtorek wiceszef KE Frans Timmermans.

19.02.2019

Rząd przyjął projekt - zmiany w procedurze karnej mają usprawnić procesy

Wymiar sprawiedliwości

Usprawnienie i przyspieszenie postępowań sądowych - to najważniejszy cel proponowanych przez rząd zmian w postępowaniu karnym. Przyjęty we wtorek przez rząd projekt zakłada m.in. możliwość redukowania liczby dowodów, likwidację niektórych obowiązków formalnych uproszczenie obowiązków związanych z ogłaszaniem uzasadnień.

19.02.2019