Przymusowe leczenie odwykowe wymaga radykalnych zmian

Opieka zdrowotna

Eksperci alarmują, że system leczenia odwykowego przeciwalkoholowego jest niewydolny i kosztowny, dlatego wymaga zmian. Podkreślają, że teraz pacjenci udają, że się leczą, a terapeuci udają, że leczą. Pojawił się postulat, by na wzór anglosaski, wprowadzić odpłatność za leczenie.

04.07.2019

Albo zwolnienie z PIT, albo wspólne rozliczenie

PIT

Rodzice samotnie wychowujący uczące się dzieci, np. studentów do 25 roku życia, stracą prawo do wspólnego rozliczenia się z nimi, jeśli ich dzieci wybiorą nowe zwolnienie w PIT dla osób młodych i zarobią więcej niż 3089 złotych. To już przesądzone - Ministerstwo Finansów wprowadziło zmianę w projekcie ustawy, który trafił już do Sejmu.

04.07.2019

Samorządowcy walczą o rekompensatę utraconych dochodów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne PIT

Tylko w 2019 roku nowe zwolnienie podatkowe w PIT dla młodych ma kosztować budżet państwa 950 mln zł – w tym 474 mln zł to ubytek w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak szacuje MF, od przyszłego roku do budżetów samorządów wpłynie ponad miliard złotych mniej.

04.07.2019

Subwencja oświatowa większa o miliard na nauczycielskie podwyżki

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Samorządy dostaną dodatkowy miliard złotych w subwencji oświatowej na obiecane przez rząd podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Zapowiada to resort edukacji, a minister finansów przesuwa środki w budżecie państwa, by zwiększyć subwencję oświatową.

04.07.2019

Ewa Kopacz wybrana na stanowisko wiceszefa PE

Na byłą premier Ewę Kopacz w Strasburgu głosowało 461 osób. Parlament Europejski ma 14 wiceprzewodniczących. Kandydatów na stanowiska wiceprzewodniczącego może wysunąć grupa polityczna lub co najmniej 38 posłów.

03.07.2019

MZ: Prawie wszyscy lekarze wystawiają już e-zwolnienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wystawiono już 2,3 mln e-recept i prawie 100 proc. zwolnień w Polsce wystawianych jest elektronicznie – poinformował w środę wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I zapowiedział dalsze działania wprowadzające e-usługi w służbie zdrowia.

03.07.2019

Skarga w postępowaniu klauzulowym - TK: przepis niekonstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości

Skarżąca wniosła o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności, ponieważ jednak sąd nie podjął w tym zakresie czynności, wystąpiła ze skargą na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. Sąd okręgowy powołał się jednak na przepis zgodnie z którym skargę na przewlekłość postępowania można wnieść jedynie w jego toku.

03.07.2019

Minister, RPO i "Solidarność" reagują na zwolnienie pracownika IKEA

Rynek Prawo pracy

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zlecił prokuraturze zbadanie sprawy pracownika firmy IKEA, który miał zostać zwolniony z pracy z powodu swoich poglądów religijnych. Sprawę chce wyjaśnić także RPO, z kolei NSZZ "Solidarność" oraz Ordo Iuris zaoferowała zwolnionemu pomoc.

03.07.2019

NSA pyta unijny trybunał o brak możliwości odwołania się od uchwał KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy regulacje uniemożliwiające wnoszenie do NSA odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskami o powołanie sędziów Sądu Najwyższego są zgodne z prawem Unii Europejskiej? - takie pytanie skierował Naczelny Sąd Administracyjny do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

03.07.2019

W czwartek decyzja w sprawie pracowników wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Punktem spornym jest mnożnikowy system wynagradzania pracowników prokuratur i sądów. Wprowadzić ma go ustawa, której projekt analizował już raz Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - i go nie zaakceptował. Oponował resort finansów. W czwartek przeanalizuje regulacje ponownie - po przeliczeniach.

03.07.2019

Inspekcja pracy ma problem z kontrolowaniem Uber Eats

Prawo pracy

Wykonywanie pracy z wykorzystaniem aplikacji internetowych jest nową formą związaną z pracą cudzoziemców i trudno tu mówić o istnieniu typowego związku między podmiotem powierzającym pracę a cudzoziemcem. Schemat zatrudniania w UBER-ze utrudnia prowadzenie kontroli - twierdzi Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

03.07.2019

MEN: nauczyciele zadają w sam raz

Czas, jaki polscy uczniowie poświęcają na prace domowe „nie wydaje się przesadny” - uważa MEN. W odpowiedzi na wątpliwości rzecznika praw obywatelskich podkreśla, że to nauczyciele decydują o tym, ile i co zadawać. Mają przy tym brać pod uwagę obciążenie uczniów.

03.07.2019

Jest już milion wniosków o 500+

Domowe finanse

Złożono już milion wniosków o #Rodzina500plus. Razem ze świadczeniem dobry start to niemal 1,5 mln wniosków. Tak wygląda Polska cyfrowa w praktyce. Brawo dla polskich rodzin - napisała w środę na Twitterze minister Bożena Borys-Szopa.

03.07.2019

Raport: Dzięki PPK może wzrosnąć PKB Polski

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Dzięki uruchomieniu Pracowniczych Planów Kapitałowych w perspektywie 10 lat polski PKB może wzrosnąć nawet o dodatkowe 2 proc., nakłady inwestycyjne wzrosną o 22 proc. a zwiększona produktywność i związany z nią wzrost wynagrodzeń w pełni zrekompensuje pracownikom koszt wpłat do PPK

03.07.2019

Zwolnienie z PIT dla młodych to problem dla płatników

PIT

Pracodawcy jako płatnicy będą mieli problem z ustaleniem, od kiedy mają naliczać zaliczki na podatek dochodowy pracowników, którzy ukończą 26 lat i stracą prawo do zwolnienia podatkowego. Projektowany przepis mówi o zwolnieniu podatkowym do ukończenia 26. roku życia, ale można go interpretować wąsko i szeroko

03.07.2019

Rząd chce uproszczeń w wydawaniu decyzji środowiskowych

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Usprawnienie postępowań administracyjnych i skrócenie procedur związanych z realizacją procesu inwestycyjnego, a zwłaszcza z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej - to główny cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

03.07.2019

Ukryte opłaty półkowe to sprawa dla prokuratora

Prawo cywilne

Sieci handlowe na różne sposoby obchodzą zakaz stosowania opłat półkowych. Mimo ostrzeżeń prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz utrwalonego orzecznictwa, nakazującego zwrot fikcyjnych premii i rabatów. Panaceum na te praktyki miała być ustawa o przewadze kontraktowej - niestety, objęła ona tylko wycinek rynku.

03.07.2019

Będzie łatwiej skierować niesfornego nastolatka do pracy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Sąd rodzinny może zastosować w przypadku trudnego nastolatka prace społecznie użyteczne. Jednak przepis jest martwy, bo niedoregulowany. Nowa ustawa o nieletnich ma to zmienić wprowadzając m.in. zapis, że wydatki związane z ubezpieczeniem na czas takich prac ponosi państwo. To wyczekiwane rozwiązanie - twierdzą eksperci.

03.07.2019

Podatek u źródła - ministerstwo zapomniało o podatnikach PIT?

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Nie milkną echa odroczenia do stycznia 2020 roku obowiązku stosowania nowych zasad pobierania podatku u źródła. Problem w tym, że rozporządzenie MF dotyczy tylko podatników CIT. Oznacza to, że należności wypłacane osobom fizycznym, od lipca 2019 roku trzeba już rozliczać według nowych zasad.

03.07.2019

Mniej czasowych umów z nauczycielami? Niekoniecznie

MEN chce ograniczyć możliwość podpisywania z nauczycielami umów na czas określony. Nowe przepisy Karty Nauczyciela mogą jednak okazać się mało skuteczne. Wystarczy odpowiednio długa przerwa przed podpisaniem kolejnej umowy.

03.07.2019