Każdy może być poddany obowiązkowej kwarantannie

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Każdą osobę, która stwarza zagrożenie, bo może być zakażona wirusem, można zatrzymać i poddać kwarantannie - pozwalają na to obowiązujące przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Mimo to prezydent apeluje o podjęcie dodatkowych działań legislacyjnych w celu ochrony przed zagrożeniem.

26.02.2020

Doradcy krytykują nagłe zmiany w prawie podatkowym

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Samorząd doradców podatkowych przedstawił w środę stanowisko dotyczące prac MF i implementacji przepisów dyrektywy ATAD II. Wynika z niego, że projekt zmian jest nie do pogodzenia z fundamentalnymi zasadami państwa prawa oraz konstytucyjnymi nakazami i zakazami dotyczącymi ingerowania w sferę wolności i praw ekonomicznych obywateli.

26.02.2020

Premier: Niech TK zbada zgodność uchwały SN z konstytucją i prawem UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności m.in. z konstytucją i prawem Unii Europejskiej uchwały Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. pozwalającej na podważanie kompetencji sędziów powołanych z udziałem nowej KRS do orzekania oraz na kwestionowanie ważności wyroków wydanych z ich udziałem.

26.02.2020

Fundacja Helsińska: Trudno w Polsce udowodnić przemoc ze strony policji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Oceniając w ubiegłym roku sprawę dotyczącą zarzutu pobicia przez policjantów, Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że postępowanie to w Polsce zostało przeprowadzone nierzetelnie. M.in. dlatego, że bezkrytycznie przyjęto zeznania policjantów, a zeznania świadków zdarzenia uznano za niespójne. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka to systemowy problem. 

26.02.2020

MF udostępniło wyszukiwarkę wiążących informacji stawkowych

VAT

Fiskusa można już prosić o potwierdzanie poprawności stosowanych stawek VAT. Chodzi o tzw. WIS-y, czyli wiążące informacje stawkowe. Nowa procedura ma związek z wchodzącymi w kwietniu zmianami w opodatkowaniu VAT. Wydanie WIS kosztuje 40 złotych. Udzielone odpowiedzi są już publikowane na stronie skarbówki.

26.02.2020

Problemy kadrowe wojewody powodem przewlekłości legalizacji pobytu w Polsce

Administracja publiczna

Na legalizację pobytu w Polsce w województwie dolnośląskim trzeba średnio czekać 397 dni. Spraw przybywa, a za mało jest urzędników do obsługi cudzoziemców. Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje skargi i pyta wojewodę, jak poprawić sytuację. W odpowiedzi wskazano, że są trudności, ale podjęto działania usprawniające.

26.02.2020

UOKiK wykrył zmowę cenową na rynku sprzętu biurowego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Firma Fellowes Polska, autoryzowany dystrybutor produktów Fellowes – producenta m.in. niszczarek do papieru, laminatów i bindownic mogła przez wiele lat narzucać sklepom ceny sprzętu biurowego. Tak podjerzewa prezes UOKiK, który wszczął postępowanie przeciwko tej spółce.

26.02.2020

Skarbówka przyjmie wpłaty kartą

VAT Akcyza

Krajowa Administracja Skarbowa zawarła porozumienie z Fundacją Polska Bezgotówkowa. Umowa ma pozwolić wyposażyć w terminale płatnicze wybrane jednostki KAS. Urządzenia w pierwszej kolejności trafią do urzędów, które realizują zadania w zakresie kontroli w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

26.02.2020

Prof. Robert Grzeszczak pokieruje Komitetem Nauk Prawnych PAN

Szkolnictwo wyższe

Chciałbym aby członkowie Komitetu więcej uwagi poświęcili problemom poziomu nauki i dydaktyki prawa w Polsce, w tym także procedurom awansowym na poziomie habilitacji, tytułu profesora a także doktoratów - mówi prof. dr hab. Robert Grzeszczak, którego wybrano na nowego przewodniczącego Komitetu Nauk Prawnych PAN.

26.02.2020

NIK: Na wrocławskich uczelniach trzeba wzmocnić kontrolę zarządczą

Szkolnictwo wyższe

Delegatura NIK we Wrocławiu przeprowadziła kontrolę doraźną gospodarowania majątkiem przez Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Medyczny oraz Akademię Wychowania Fizycznego. Wyniki wykazały wiele nieprawidłowości, m.in. nierzetelność przy sprzedaży i wynajmowaniu nieruchomości, braki w dokumentacji budowlanej, brak przejrzystych procedur i prawidłowego nadzoru, niezapłacone podatki, wątpliwy stan techniczny budynków, bariery architektoniczne i zagrożenie pożarowe.

26.02.2020

Rząd nie zdecydował o rekompensatach za wyższe ceny energii

Pomoc społeczna Prawo gospodarcze

Wbrew zapowiedziom rząd nie przyjął we wtorek projektu nowelizacji prawa energetycznego, który zakłada możliwość uzyskania rekompensat przez gospodarstwa domowe w związku z podwyżką cen prądu. Według wcześniejszych informacji miałyby to być dopłaty w wysokości od 34,08 zł do 306,75 zł. Nie podano przyczyny braku tej decyzji.

26.02.2020

Samorządy oszczędzają na ochronie danych osobowych i... ryzykują

Samorząd terytorialny RODO

Powołanie inspektora ochrony danych w wielu samorządach traktuje się jak zło konieczne, szefom jednostek brak świadomości, że ma to być fachowiec. A także, że bezpieczeństwo danych kosztuje, więc o angażu decyduje często tylko kryterium ceny. IOD nie powinno się obciążać dodatkową pracą, a często dostają oni zadania będące w konflikcie z ich funkcją. Zdarzają się też… inspektorzy-widma.

26.02.2020

Płatność z faktury bez oznaczenia split paymentu też trzeba podzielić

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Obowiązek zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności nie zależy od tego, czy na fakturze zawarto specjalne oznaczenie. Nawet jeżeli sprzedawca nie dopełnił obowiązku i nie oznaczył odpowiednio dokumentu, nabywca i tak ma obowiązek podzielenia płatności. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

26.02.2020

Pielęgniarka zbada pacjenta i wystawi receptę - zmiany w drugiej połowie roku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Minister zdrowia zamierza poszerzyć uprawnienia pielęgniarek i położnych zajmujących się medycyną rodzinną. Będą mogły przepisywać e-recepty czy kierować na badania diagnostyczne. Projekt zmian ma trafić wkrótce do konsultacji. Pielęgniarki jednak obawiają się zbyt dużej odpowiedzialności, a lekarze konkurencji z ich strony.

26.02.2020

Dzięki dobrej koniunkturze ZUS ma rekordowe wpływy z e-składki

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Dzięki e-składce w 2019 r. do ZUS wpłynęło 281 mld złotych, a od początku br. do 24 lutego – już 45,9 mld złotych. To o prawie 9 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ocenie prezes ZUS, to przede wszystkim efekt dobrej sytuacji gospodarczej i tego, że wyższa jest podstawa wymiaru składek.

26.02.2020

TK tym razem zajmie się stawkami adwokackimi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nadał dalszy bieg wnioskowi Naczelnej Rady Adwokackiej o zbadanie zgodności z Konstytucją nowelizacji rozporządzenia ministra w sprawie stawek adwokackich - ustaliło Prawo.pl. Decyzję wydała sędzia Krystyna Pawłowicz. Poprzednim wnioskiem Trybunał się nie zajął, z powodów formalnych.

26.02.2020

UE: W marcu rozpoczną się konsultacje w sprawie przeglądu praworządności 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W połowie marca ma zostać opublikowane zaproszenie do konsultacji w sprawie przeglądu praworządności we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Raport, który ma być podstawą do wiązania unijnych funduszy z praworządnością, ma być gotowy we wrześniu. Polski rząd podchodzi do tego planu z rezerwą.

25.02.2020

Prawnicy: Sądy powinny być poza nadzorem ministra, ale otwarte na obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Zagwarantowanie pewności prawa, także w sytuacji kryzysu praworządności, zmiany w ustawie o KRS i powołanie nowej, większy nacisk na wykonywanie przez Polskę europejskich wyroków i zmiany w nadzorze na sądownictwem - to główne punkty w planie naprawy wymiaru sprawiedliwości zaprezentowanym podczas konferencji w Fundacji Batorego.

25.02.2020

Będą trzynastki i czternastki dla emerytów i rencistów

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

We wtorek, 25 lutego 2020 roku, prezydent Andrzej Duda podpisał w Żyrardowie ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów. Rząd tego samego dnia przyjął z kolei projekt ustawy, która ma wprowadzić w 2021 r. kolejne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. czternastą emeryturę.

25.02.2020