Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na nasze pytanie, że w przypadku upadłości banku samorządy mogłyby dochodzić swoich roszczeń na ogólnych zasadach Prawa upadłościowego (ich środki stanowiłyby wierzytelność do masy upadłości banku), jednak wobec pozycji samorządów w hierarchii wierzycieli w Prawie upadłościowym (kategoria 3), odzyskanie należności mogłoby być mało prawdopodobne. Dzięki przymusowej restrukturyzacji udało się uratować większą część środków samorządów.

 

Cena promocyjna: 100.49 zł

|

Cena regularna: 134 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Subwencje wpływają na bieżąco

MF informuje, że jednostki samorządu terytorialnego są na bieżąco zasilane subwencjami i innymi środkami, zgodnie z terminami i przepisami prawa.

W związku z umorzeniem części środków finansowych należących do samorządów podjęte zostały  działania umożliwiające niezakłócone realizowanie wszystkich ich działań.

Ministerstwo Finansów deklaruje, że wypłaci 23 stycznia samorządom subwencję oświatową i równoważące w kwocie niemal 76 mln zł, z których opłacane są przede wszystkim wydatki związane z funkcjonowaniem szkół – w tym wydatki związane z wynagrodzeniami nauczycieli.

Bank Gospodarstwa Krajowego przedstawi samorządom ofertę zwrotnych mechanizmów finansowych na preferencyjnych warunkach, które zapewnią płynność finansową.

Czytaj: Inwestycje gminne i świadczenia dla mieszkańców zagrożone po upadku banku
 

Dodatkowa pomoc dla samorządów

Ministerstwo Finansów pracuje też nad możliwością wypłaty kolejnej raty subwencji w przyspieszonych terminach, co zapewni pełne bezpieczeństwo funkcjonowania samorządów.

Wojewoda Podkarpacki zapewni płynność realizacji programu 500 plus. Wojewoda jest w stałym kontakcie z przedstawicielami podkarpackich samorządów i udziela wszelkich informacji oraz wsparcia organizacyjnego.

Zła sytuacja banku

MF dodaje, że środki samorządów zostały umorzone, z uwagi na bardzo złą sytuację banku spółdzielczego, za którą odpowiadają jego władze. I podkreśla, że gdyby nie przymusowa restrukturyzacja przeprowadzana przez BFG, bank zostałby skierowany do upadłości i samorządy straciłyby najprawdopodobniej 100% środków.

Gwarancji nie ma

Umorzenie środków jst wynika z przepisów ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, która stanowi implementacje dyrektyw unijnych dotyczących przymusowej restrukturyzacji i dyrektywy w sprawie systemów gwarancji depozytów. Przepisy unijne, co do zasady, wyłączają możliwość objęcia ochroną gwarancyjną depozytów organów władzy publicznej.

 

Cena promocyjna: 100.49 zł

|

Cena regularna: 134 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł